Προς το περιεχόμενο

PlayStation 2 - Upscale ανάλυσης σε 720/1080p


ThakiC

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προφατα λογο καραντινας μπηκα στο youtube και ειδα οτι μπορεις να κανεις το ps2 να παιζει 720/1080 αναλυση μεσω mcboot η με διαφορους τροπους (GSM) και λεω να το δοκιμασω αλλα δεν εχω καταλαβει ακριβως την διαδικασια και φοβαμαι μην κανω καμια ζημια..μιλαω για την μεθοδο με 2 καρτες μνημης ps2 και ενα usb το εχει δοκιμασει κανεις? δεν θελω να το κανω να παιζει παιχνιδια απο σκληρο η οτιδηποτε αλλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν αξίζει, πολύ λίγα παιχνίδια υποστηρίζουν τις συγκεκριμένες αναλύσεις και αυτές με κόλπα.

Παρόλα αυτά θα σου πρότεινα να πάρεις component καλώδιο έτσι κι αλλιώς μιας και που έχεις καθαρότερη εικόνα από όλα τα υπόλοιπα είδη καλωδίωσης.

Για universal upscale λύση για όλα τα παιχνίδια, όλες τις κονσόλες θα πρέπει να πεις σε hardware εξωτερική λύση.

Η πιο οικονομική και καλή είναι η παρακάτω

https://videogameperfection.com/products/open-source-scan-converter/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Hazuki είπε

Δεν αξίζει, πολύ λίγα παιχνίδια υποστηρίζουν τις συγκεκριμένες αναλύσεις και αυτές με κόλπα.

Παρόλα αυτά θα σου πρότεινα να πάρεις component καλώδιο έτσι κι αλλιώς μιας και που έχεις καθαρότερη εικόνα από όλα τα υπόλοιπα είδη καλωδίωσης.

Για universal upscale λύση για όλα τα παιχνίδια, όλες τις κονσόλες θα πρέπει να πεις σε hardware εξωτερική λύση.

Η πιο οικονομική και καλή είναι η παρακάτω

https://videogameperfection.com/products/open-source-scan-converter/

Ε δεν νομίζω οτι αξίζει τα λεφτά για αυτα για ps2  υπάρχει αλλη λύση απλα να το κανω να παιζει λιγο καλύτερα ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι και εγώ αυτό το φτηνιάρικο έχω πάρει και είναι κάπως πιο καθαρά τα πράγματα.

Επειδή είναι αναλογικό το σήμα όσο καλύτερης ποιότητας το καλώδιο τόσο λιγότερες παρεμβολές κι άρα τόσο πιο καθαρό σήμα.

Δεν σου κάνει upscale απλά δίνει στην τηλεόραση το κάθε χρώμα ξεχωριστά.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μέσω του gsm γίνεται να βάλεις hd αναλύσεις και widescreen ακόμα και αν δεν το υποστηρίζει το παιχνίδι.  Εννοείται πως χρειάζεσαι component καλώδιο. Μην περιμένεις όμως να δεις γραφικά επιπέδου ps4, καθώς αλλάζει μόνο η ανάλυση της οθόνης.

Η λύση του ossc δεν είναι προτεινόμενη για το ps2, καθώς η ανάλυση της είναι 480i . Ο ossc έχει φτιαχτεί για κονσόλες με progressive ανάλυση οθόνης , ενώ στις interlaced αναλύσεις δυσκολεύεται.

Edit. Ο ts λέει για παιχνίδια από δισκάκι. Θεωρώ πως δεν γίνεται αυτό που έγραψα, καθώς το gsm είναι για παιχνίδια που παίζουν από σκληρό δίσκο

Επεξ/σία από theoritikos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, theoritikos είπε

Μέσω του gsm γίνεται να βάλεις hd αναλύσεις και widescreen ακόμα και αν δεν το υποστηρίζει το παιχνίδι.  Εννοείται πως χρειάζεσαι component καλώδιο. Μην περιμένεις όμως να δεις γραφικά επιπέδου ps4, καθώς αλλάζει μόνο η ανάλυση της οθόνης.

Η λύση του ossc δεν είναι προτεινόμενη για το ps2, καθώς η ανάλυση της είναι 480i . Ο ossc έχει φτιαχτεί για κονσόλες με progressive ανάλυση οθόνης , ενώ στις interlaced αναλύσεις δυσκολεύεται.

Edit. Ο ts λέει για παιχνίδια από δισκάκι. Θεωρώ πως δεν γίνεται αυτό που έγραψα, καθώς το gsm είναι για παιχνίδια που παίζουν από σκληρό δίσκο

Την διαδικασία του gsm την γνωρίζετε ; Δεν εχω καταλάβει σωστά ..χρειάζεσαι :

1)σκληρό 

2)free mcboot ps2 memory card από eBay (δε βρίσκω πως να τν φτιάξεις μόνος σου και πρεπει να πληρώσεις για το ps2😂🙈)

;;

16 ώρες πριν, Hazuki είπε

Ναι και εγώ αυτό το φτηνιάρικο έχω πάρει και είναι κάπως πιο καθαρά τα πράγματα.

Επειδή είναι αναλογικό το σήμα όσο καλύτερης ποιότητας το καλώδιο τόσο λιγότερες παρεμβολές κι άρα τόσο πιο καθαρό σήμα.

Δεν σου κάνει upscale απλά δίνει στην τηλεόραση το κάθε χρώμα ξεχωριστά.

Άρα παιζει λιγο καλύτερα ; Η οθόνη μ εχει hdmi δεν εχει scart εχει απλα τα 3 χρωματιστά βυσματάκια 

(βρήκα βιντεάκι που το εξηγεί καλύτερα και ίσως παραγγείλω τν κάρτα fmcboot)https://youtu.be/RYr6cNx-JWY

 

Επεξ/σία από ThakiC
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν τα τρία χρωματιστά που έχεις είναι κίτρινο/κόκκινο/άσπρο τότε θες και αντάπτορα που να σου κάνει το component σε hdmi.

Ίσως κάτι τέτοιο

αλλά δεν ξέρω πως θα δουλέψει με το force upscale που προτείνει ο theoritikos μέσω freemcboot.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το τριπλό κόκκινο-άσπρο-κίτρινο είναι:

κοκκινο - ήχος δεξι κανάλι

άσπρο - ήχος αριστερο κανάλι

κίτρινο - εικόνα composite

το τριπλό κόκκινο-πράσινο-μπλε RGB είναι το component

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι οκ, δεν το έγραψα καλά, αν έχεις κιτρινο/ασπρο/κοκκινο τότε, παίρνεις component καλώδιο και αντάπτορα από component σε hdmi ή ένα καλώδιο όπως το παραπάνω που κάνει την παραπάνω μετατροπή κατευθείαν.

Αυτό που έχεις όπως αναφέρθηκε είναι composite που δεν κάνεις δουλειά με αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, Hazuki είπε

Ναι οκ, δεν το έγραψα καλά, αν έχεις κιτρινο/ασπρο/κοκκινο τότε, παίρνεις component καλώδιο και αντάπτορα από component σε hdmi ή ένα καλώδιο όπως το παραπάνω που κάνει την παραπάνω μετατροπή κατευθείαν.

Αυτό που έχεις όπως αναφέρθηκε είναι composite που δεν κάνεις δουλειά με αυτό.

Που θα βρω αυτο που μου γράφεται και πως το ζητάω ;🤦‍♂️🤦‍♂️

https://m.aliexpress.com/item/4000234736380.html?pid=808_0000_0131&spm=a2g0n.search-amp.list.4000234736380&aff_trace_key=&aff_platform=msite&m_page_id=1742amp--bZ2O7mU6q5Re9Zes2Nevg1586691749415&browser_id=608c1b7f37d141a5befa0a796d2be317&is_c=Y πήρα ενα τέτοιο δεν ξερω αν ερθει παντως ..θα κανει τίποτα ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα αυτά είναι ημίμετρα καθώς μόνο το GT4 και Rogue Galaxy υποστηρίζουν υψηλή ανάλυση στο PS2 σε hardware level. Και αυτό interleaved. Η κοινώς αποδεκτή χρυσή τομή, είναι να παίζεις τα (νομίμως αγορασμένα δισκάκια σου 😁) στο PCSX2, που προσφέρει ουσιαστικές βελτιώσεις σε όλους τους τίτλους ανεξαιρέτως (4K, 60fps,   AA, Widescreen, κλπ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/4/2020 στις 3:16 ΠΜ, ThakiC είπε

Την διαδικασία του gsm την γνωρίζετε ; Δεν εχω καταλάβει σωστά ..χρειάζεσαι :

1)σκληρό 

2)free mcboot ps2 memory card από eBay (δε βρίσκω πως να τν φτιάξεις μόνος σου και πρεπει να πληρώσεις για το ps2😂🙈)

;;

Άρα παιζει λιγο καλύτερα ; Η οθόνη μ εχει hdmi δεν εχει scart εχει απλα τα 3 χρωματιστά βυσματάκια 

(βρήκα βιντεάκι που το εξηγεί καλύτερα και ίσως παραγγείλω τν κάρτα fmcboot)https://youtu.be/RYr6cNx-JWY

Χρειάζεσαι έναν αντάπτορα που θα κουμπώσεις τον σκληρό προκειμένου για να περάσεις τα παιχνίδια σου (είναι μόνο για το fat μοντέλο), το free mcboot σε μια memory card και το πρόγραμμα gsm .

Αυτό το βίντεο δείχνει πως θα κάνεις την διαδικασία μόνος σου. Είναι αρκετά επεξηγηματικό , προσοχή μόνο στα βήματα που αφορούν τον σκληρό και την δημιουργία της κάρτας.

Spoiler

 

Επίσης αυτό το βίντεο κάνει μια μικρή εισαγωγή πως δουλεύει το gsm και το upscale του. για να πάρεις μια ιδέα. Μην πάρεις τις μετρητίς ότι λέει όμως , καθώς υπερβάλει λίγο 

Spoiler

 

Ο αντάπτορας που έβαλες κάνει δουλειά, αλλά δεν έχει καλή ποιότητα στην εικόνα. επίσης κάποιοι δεν περνάνε ήχο στο hdmi αλλά μόνο μέσω ξεχωριστού audio jack.

Σε γενικές γραμμές  συμφωνώ με τον tilemaxx, μην περιμένεις να δεις αλλαγή την ποιότητα των γραφικών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/4/2020 στις 5:05 ΜΜ, Tilemaxx είπε

Δεν περιμενω να γίνει ps4 θελω απλα να παίζω λιγο καλύτερα διευκρινίζω απλα εχω δει οτι γίνετε με free mcboot αλλα δεν μπορω να περιμενω 1μηνα να ερθει και αμα ερθει η κάρτα μνήμης με το λογισμικό μεσα -.- εχω βρει αυτο αλλα δεν ξερω αν αξίζει η δεν κανει τίποτα .. https://www.skroutz.gr/s/21115443/Neoteck-RCA-to-HDMI-Converter-Alloy-1080P-Mini-RCA-Composite-CVBS-AV-to-HDMI-Video-Audio-Adapter-Supporting-720P-1080P-NTK023.html?from=drop

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 χρόνια αργότερα...

Καλησπέρα, αναβιώνω αυτό το thread, γιατί έχω ήδη στη κατοχή μου ένα PS1, και ελπίζω σύντομα να έχω και ένα NES, οπότε θα ήθελα να βρω γενικά έναν αντάπτορα να μπορεί να χρησιμοποιηθεί για διάφορες κονσόλες. Ποια είναι η επικρατέστερη επιλογή σήμερα; Για τηλεόραση έχω μια LG OLED 55" 4K, αλλά δε σημαίνει απαραίτητα ότι θα ήθελα να πάρω τον καλύτερο upscaler, και σε 1080p θα ήταν μια χαρά, ίσως και λιγότερο αν πρόκειται για κάτι πιο οικονομικό. Βλέπω στο ίντερνετ προτείνουν Retrotink ή OSSC, αλλά δεν είναι προφανές από που θα μπορούσαν να αγοραστούν χωρίς δασμούς ή υψηλά μεταφορικά. Υπάρχει καμιά άλλη λύση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...