Προς το περιεχόμενο

PlayStation 2 - Upscale ανάλυσης σε 720/1080p


ThakiC

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επειδή δεν έχω ασχοληθεί και ψήνομαι άσχημα να ξεκινήσω, ο pcsx2 δουλεύει καλά ;

Εχω ξενερώσει γιατί ότι hardware upscale έχω δοκιμάσει δεν έχει και τα καλύτερα αποτελέσματα. 
Η μόνη λύση είναι crt tv που δεν έχω, όποτε αναγκαστικά θα στραφώ προς emulation.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, p07apo είπε

Επειδή δεν έχω ασχοληθεί και ψήνομαι άσχημα να ξεκινήσω, ο pcsx2 δουλεύει καλά ;

Εχω ξενερώσει γιατί ότι hardware upscale έχω δοκιμάσει δεν έχει και τα καλύτερα αποτελέσματα. 
Η μόνη λύση είναι crt tv που δεν έχω, όποτε αναγκαστικά θα στραφώ προς emulation.

Αν σε παίρνει να πάρεις Steam Deck, μπορείς εκεί να κάνεις emulate τα πάντα (εκτός ps4/ps5 αν θυμάμαι σωστά), και να παίζεις και στη TV αν θες. Το δοκίμασα για κάποια περίοδο και έπαιζε πολύ καλά. Εγώ επειδή έχω πρόσβαση σε παλιότερες κονσόλες, και σαν συλλέκτης, θα ήθελα να βρω έναν καλό τρόπο να παίζω με τις παλιές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, p07apo said:

Επειδή δεν έχω ασχοληθεί και ψήνομαι άσχημα να ξεκινήσω, ο pcsx2 δουλεύει καλά ;

Εχω ξενερώσει γιατί ότι hardware upscale έχω δοκιμάσει δεν έχει και τα καλύτερα αποτελέσματα. 
Η μόνη λύση είναι crt tv που δεν έχω, όποτε αναγκαστικά θα στραφώ προς emulation.

αν εχεις τον υπολογιστη της υπογραφης σου, η τελευταια εκδοση θα λειτουργει παραπανω απο τελεια.

Κοιταξε πηγες οπως του σεβαστου ETA Prime για πολυ περισσοτερες πληροφοριες.

Αν ψαχνεις επισης συγκεκριμενα παιχνιδια, πες μας να τα δουμε πως ανταποκρινονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Getta Robo είπε

αν εχεις τον υπολογιστη της υπογραφης σου, η τελευταια εκδοση θα λειτουργει παραπανω απο τελεια.

Κοιταξε πηγες οπως του σεβαστου ETA Prime για πολυ περισσοτερες πληροφοριες.

Αν ψαχνεις επισης συγκεκριμενα παιχνιδια, πες μας να τα δουμε πως ανταποκρινονται.

Ευχαριστώ για την απάντηση και τον οδηγό. Ο υπολογιστης της υπογραφής μου δεν υπάρχει πλεον. Απλά εχω ξεχάσει να την αλλάξω. Εφόσον ηταν τέλεια με το παλιό, δεν νομίζω να έχω πρόβλημα με το τωρινό μου setup. Θα τον μελετήσω εκτενώς. Κοιτάζω κι εδώ για compatibility.
https://pcsx2.net/
Αρχικά τα παιχνίδια που έχω καημό να παίξω είναι τα tales of abyss και dragon quest viii. Απ΄ ότι είδα δουλεύουν. Δεν ξέρω σε τι βαθμό όμως.
Θα πειραματιστώ λιγάκι και θα επανέλθω.

Λοιπόν. Οταν παω να κατεβάσω την τελευταία (ή οποιαδήποτε άλλη εκδοση απο το επισημο site ) εμφανίζεται ειδοποίηση για trojan απο windows defender.
Μυρίζομαι παπάτζα βέβαια και ψήνομαι να το αγνοήσω αλλα δεν μπορώ να είμαι σίγουρος. Έχει κανένας εμπειρία με το συγκεκριμένο θέμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 hours ago, p07apo said:

Ευχαριστώ για την απάντηση και τον οδηγό. Ο υπολογιστης της υπογραφής μου δεν υπάρχει πλεον. Απλά εχω ξεχάσει να την αλλάξω. Εφόσον ηταν τέλεια με το παλιό, δεν νομίζω να έχω πρόβλημα με το τωρινό μου setup. Θα τον μελετήσω εκτενώς. Κοιτάζω κι εδώ για compatibility.
https://pcsx2.net/
Αρχικά τα παιχνίδια που έχω καημό να παίξω είναι τα tales of abyss και dragon quest viii. Απ΄ ότι είδα δουλεύουν. Δεν ξέρω σε τι βαθμό όμως.
Θα πειραματιστώ λιγάκι και θα επανέλθω.

Λοιπόν. Οταν παω να κατεβάσω την τελευταία (ή οποιαδήποτε άλλη εκδοση απο το επισημο site ) εμφανίζεται ειδοποίηση για trojan απο windows defender.
Μυρίζομαι παπάτζα βέβαια και ψήνομαι να το αγνοήσω αλλα δεν μπορώ να είμαι σίγουρος. Έχει κανένας εμπειρία με το συγκεκριμένο θέμα;

Καλησπερα

Ολα καλα, αφου εχεις νεωτερο υπολογιστη θα μπορεις να πειραματιστεις ακομα περαιτερω και με τις αναλυσεις του.

Η παραπανω λιστα ειναι λιγο ξεπερασμενη, αφου εχουν διορθωθει πολλα προβληματα, και ενδεχομενως να υπαρχουν καποια νεα μικροτερα.

Το Dragon Quest 8 παιζει τελεια, το τερματισε φιλος πριν ελαχιστο καιρο.

Το Tales of Abyss εχει πολλα βιντεακια στο youtube, φαινεται να τρεχει επισης τελεια ολοκληρο, οπως μπορεις να δεις και παρακατω

Φυσικα με τους πειραματισμους σου θα βρεις και την χρυση τομη, υπαρχουν παρα πολλες επιλογες, αλλα ειναι πολυ φιλικο προγραμμα και δεν θα δυσκολευτεις.

Ολες οι τελευταιες επισημες εκδοσεις υπαρχουν στη παρακατω διευθυνση, οπου δεν εχουν και κανενα προβλημα. Μπορεις να δοκιμασεις και την εκδοση Nightly, οπου εχει ακομα περισοστερες επιλογες, αλλα πιθανο ειναι να βρεις προβληματακια.

https://pcsx2.net/downloads/

Τα Windows εμφανιζουν λανθασμενα συναγερμο. Ειναι απολυτως ασφαλες προγραμμα, τουλαχιστον στη παρουσα φαση.

Υγ. Βεβαιωσου οτι εχεις / θα μετατρεψεις τα παιχνιδια σε ISO με την διαδικασια της redump. Υπαρχει πιθανοτητα να συναντησεις προβληματα με αλλες μορφες ISO.

 

Επεξ/σία από Getta Robo
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα στην παρέα. Ξεκίνησα τους πειραματισμούς! Η αρχή έγινε με το tales of abyss. Έβαλα και το hd texture pack και .....αποκάλυψη. Άλλο παιχνίδι, επιτέλους μπορώ να παίξω το abyss οπως πρέπει μετά απο χρόνια. Μέχρι στιγμής τρέχει άψογα. 


Βρήκα επίσης και αυτό, ενημερωτικά για όποιον ενδιαφέρεται .
 

 

update : Μόλις το δοκίμασα και τρέχει πολύ καλά, με εξαίρεση κάποια μικρά προβληματάκια στον ήχο. Ωστόσο η διαφορά είναι χαοτική. Είναι σαν πραγματικό remaster.  Υποστηρίζει και widescreen mode οπότε παίζουμε full screen!! Είναι απίστευτο το τι μπορεί να κάνει κάποιος με έναν emulator.

Επεξ/σία από p07apo
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 hours ago, p07apo said:

Καλησπέρα στην παρέα. Ξεκίνησα τους πειραματισμούς! Η αρχή έγινε με το tales of abyss. Έβαλα και το hd texture pack και .....αποκάλυψη. Άλλο παιχνίδι, επιτέλους μπορώ να παίξω το abyss οπως πρέπει μετά απο χρόνια. Μέχρι στιγμής τρέχει άψογα. 


Βρήκα επίσης και αυτό, ενημερωτικά για όποιον ενδιαφέρεται .
 

update : Μόλις το δοκίμασα και τρέχει πολύ καλά, με εξαίρεση κάποια μικρά προβληματάκια στον ήχο. Ωστόσο η διαφορά είναι χαοτική. Είναι σαν πραγματικό remaster.  Υποστηρίζει και widescreen mode οπότε παίζουμε full screen!! Είναι απίστευτο το τι μπορεί να κάνει κάποιος με έναν emulator.

Σωστος, καλα παιχνιδια!

Ποια εκδοση του τρεχεις τελικα; την nightly; αν οχι, δοκιμασε και αυτην.

Τα παλαιοτερα παιχνιδια ειναι μονοδρομος εδω και χρονια σε εξομοιωση.

Για τα προβληματα στην ηχο, μπορεις να πειραματιστεις επισης με τις ρυθμισεις, αλλα και να αναφερεις τυγχων ασυμβατοτητες μεσω του προγραμματος.

Κοιταξε επισης αυτη τη σελιδα, με εγγραφη προσφερουν δωρεαν διαφορες αναβαθμισεις, μεταφρασεις και βελτιωσεις για πολλα παιχνιδια.

https://www.romhacking.net/?page=translations&platform=18&languageid=12&perpage=200&order=Title

https://www.romhacking.net/?page=hacks&platform=18&perpage=200&order=Title

 

Επεξ/σία από Getta Robo
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Getta Robo είπε

Σωστος, καλα παιχνιδια!

Ποια εκδοση του τρεχεις τελικα; την nightly; αν οχι, δοκιμασε και αυτην.

Τα παλαιοτερα παιχνιδια ειναι μονοδρομος εδω και χρονια σε εξομοιωση.

Για τα προβληματα στην ηχο, μπορεις να πειραματιστεις επισης με τις ρυθμισεις, αλλα και να αναφερεις τυγχων ασυμβατοτητες μεσω του προγραμματος.

Κοιταξε επισης αυτη τη σελιδα, με εγγραφη προσφερουν δωρεαν διαφορες αναβαθμισεις, μεταφρασεις και βελτιωσεις για πολλα παιχνιδια.

https://www.romhacking.net/?page=translations&platform=18&languageid=12&perpage=200&order=Title

https://www.romhacking.net/?page=hacks&platform=18&perpage=200&order=Title

 

Σ’ ευχαριστώ. Έχω εγκαταστήσει την τελευταία nightly έκδοση, καθώς αυτή προτείνεται για το update του dragon quest. Γενικά η nightly  έκδοση αναβαθμίζεται συνέχεια. Θα κοιτάξω και τις σελίδες που μου προτείνεις. Φαίνεται έχει πολύ ψωμί το πράγμα με τους emulators.  Πολύ θετική εμπειρία μέχρι στιγμής. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...