Προς το περιεχόμενο

Γλώσσα προγραμματισμού από το 1959, απειλεί την παγκόσμια σταθερότητα


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, eyw είπε

Κοτζάμ USA, public και private μαζί, και έχουν μηχανές που θα έπρεπε να είναι στο Smithsonian για να τις βλέπουν τα παιδάκια όταν τα πηγαίνουν εκδρομή.
Και ποιός ξέρει πόσο κοστίζει το 2020 να συντηρείς hardware του 1970.
Να δείς που θα φέρουν κόσμο από την σύνταξη για να σπρώξει τα COBOLικά.
.
Τέλος πάντων, τι μπορεί να κάνει μια γλώσσα του 1970 που δεν μπορεί να το κάνει ένα σύγχρονο σύστημα με πολύ πιο οικονομικό τρόπο?

 

Τι λες ρε φίλε που τρέχουν σε συστήματα του 1970? Έχεις δει τι φτιάχνει η IBM για τράπεζες, οργανισμούς κτλ? Ή νομίζεις ότι η COBOL επειδή βγήκε το 1960 έχει μείνει άγαλμα και δεν έχει εξελιχθεί από τότε?

Επεξ/σία από sv398
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 102
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

43 minutes ago, bahamut_zero said:

Ο μεσος insomniac user εκτος απο αναλυτης ειναι και προγραμματιστης, μηχανικος και πυρηνικος φυσικος.

ξερει καλυτερα νομιζω

Καλωσηρθες στο Insomnia :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για όσους δυσκολεύονται να καταλάβουν γιατί χρησιμοποιείται ακόμα η COBOL ας ρίξουν μια ματιά εδώ, νομίζω τα λέει μια χαρά ο άνθρωπος χωρίς κορώνες και δράκους:

COBOL at 60: The legacy and future of the original business language

Why your COBOL code isn't going anywhere

Επειδή κάποιοι νομίζουν ότι επειδή κάτι βγήκε πριν 50 και 60 χρόνια είναι άχρηστο. Και ο ηλεκτρικός λαμπτήρας βγήκε πριν 150 χρόνια γιατί δεν τον κράζετε; Ακόμα βλέπετε το βράδυ με πρωτόγονη τεχνολογία 150 ετών?

Επεξ/σία από sv398
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, lefi είπε

Και μετά λες σε κάποιον ότι έχεις Win 7 (μην πω XP και γίνω βαρετός) και σου λέει να τα αλλάξεις σε Win 10. Όσο κάτι δουλεύει δεν το αλλάζεις.

Τι φοβερή άποψη είναι αυτή πάλι; Όσοι τρέχουνε τέτοια συστήματα που δεν υποστηρίζονται πλέον έχουν τις υποδομές τους ανθρώπους με γνώση και τις διαδικασίες να τα προστατευσουν και να τα συντηρούνε ώστε να δουλεύουνε.

Ο μέσος χρήστης που αναφέρεσαι τι γνώσεις έχει; Ούτε τα αρχεία του δεν παίρνει  backup μέχρι να τα χάσει όλα μια φορά. Το να έχεις το σύστημα του ενημερωμένο είναι το βασικότερο που μπορεί να κάνει κάποιος για να προστατευτεί.

 

Οι συμβουλες να μην αναβαθμίσει κάποιος το σύστημα του επειδή απλά "δουλεύει" και δεν υπάρχιε άλλος σοβαρός λόγος πρόερχονται από άγνοια κινδύνου και ημιμάθεια.

Επεξ/σία από gakost
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, sv398 είπε

Και ο ηλεκτρικός λαμπτήρας βγήκε πριν 150 χρόνια γιατί δεν τον κράζετε;

αν δημιουργηθεί θέμα για τον λαμπτήρα θα τον κράξουμε κι αυτόν.. εδώ δεν έχει νόημα, θα ήμασταν off-topic :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, _Theo_ είπε

Το λογισμικό AS400 που χρησιμοποιούν οι τράπεζες νομίζω σε COBOL είναι γραμμένο...

είναι αχταρμάς... και cobol και rpg και άλλες :) (cobol πιο λίγο πλέον)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, _Theo_ είπε

 

Δεν νομίζω. Ο φίλος σου που ανέφερες είναι η εξαίρεση όχι ο κανόνας. Πάντα θα υπάρχουν ταλαντούχοι που δεν χρειάζεται να σπουδάσουν κάτι για να είναι καλοί. Πχ πολλοί hackers δεν έχουν τελειώσει απολύτως τίποτα. Ή κάποιοι τραγουδιστές είναι πολύ καλοί χωρίς να έχουν κάνει φωνητική. Απλά είναι ταλέντα (αν και ακόμα και το ταλέντο πρέπει να το καλλιεργήσεις).

Πόσοι είναι αυτοί όμως; Πάρε για παράδειγμα ένα δείγμα 100 νέων ανθρώπων η οποίοι διάβασαν το άρθρο και θέλουν να μάθουν COBOL ή ξέρω γω Java ή C++. Πόσο καιρό θα τους πάρει να μάθουν αυτά που κάνεις εσύ στο πανεπιστήμιο εντελώς μόνοι τους και χωρίς σχετικό υπόβαθρο ;;

Από τους 100 "ταλέντα" άντε να είναι οι 5-10 θεωρώ, οι οποίοι θα μάθουν σχετικά γρήγορα. Στους άλλους 90-95 πόσο θα πάρει; 1-2-3 χρόνια συνεχούς ενασχόλησης; Και μιλάω μόνο  για προγραμματισμό και μία γλώσσα που είναι ένα μόνο πεδίο της Computer Science. Και να σου πω και κάτι ; Προσωπικά θα αισθανόμουν "ανεπαρκής" αν έλεγα ότι ήξερα πχ Java και δεν ήξερα να κάνω μετατροπές από δυαδικό σε δεκαδικό και σε δεκαεξαδικό. 

Αυτό που θέλω να πω είναι ο προγραμματισμός δεν μαθαίνεται με διαδικασίες fast track και σεμινάρια 3-6 μηνών και ότι η πληροφορική δεν είναι μόνο προγραμματισμός αλλά ένα σύνολο γνώσεων, όπως πχ ηλεκτρολογία δεν είναι να ξέρεις μόνο να επιδιορθώνεις/αλλάζεις ηλεκτρικές εγκαταστάσεις. Ταπεινή μου γνώμη. 

 

Μα έτσι και αλλιώς η εξαίρεση σπουδάζει κάτι που έχει σαν πρώτη επιλογή, λογικό αυτή η εξαίρεση να ευχαριστιέται τη γνώση. Ρίξε μια ματιά στα πτυχία γύρω σου, τα περισσότερα είναι της βάσης και μετά ξεφευγουν 2 μονάδες πάνω. Οι περισσότεροι ή μπαίνουν βαρεμένα, ή βαριούνται στην πορεία, δε φαίνεται να υπάρχει κάτι ενδιαμεσο του "μπήκα κατά τυχη" και του "με ενδιαφέρει αρκετά".

Δεν υπάρχει hacker ταλέντο, αυτά τα άτομα διαβάζανε μόνοι τους 4 φορές περισσότερο από τους περισσότερους φοιτητές και από μόνοι τους έψαχναν κάθε πτυχή της πληροφορικης. Και εγώ λίγο πριν τα 30 εδωσα πανελληνιες και στη σχολη νιωθω σαν καθηγητης σε σχεση με τους συμφοιτητές μου σε γνώση, όχι γιατι ειμαι ταλεντο αλλά γιατι οταν οι αλλοι στο δημοτικό αγοραζαν χαρτακια πανίνι ποδοσφαιρου, εγω αγοραζα Pixel που ηταν και το μονο advanced εντυπο για προγραμματισμό και εφτιαχνα dos batchακια και πείραζα κωδικα παιχνιδιων σε basic σε εναν 30386. Και έχω και την ορεξη του διαβασματος περισσότερο από ποτέ ενώ οι περισσότεροι δε φαίνονται και τόσο ενθουσιασμένοι.

Οι ωρες που τρωει ενας ανθρωπος σε κάτι που αγαπά και που θα μπορουσε να το ειχε σπουδασει αλλά δεν το έκανε, μπορεί να ισοδυναμει με προσπαθεια αποκτησης αρκετών πτυχιων.

Επεξ/σία από xaerialtwistx
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κάποιες εταιρίες φτιάχνουν επιτέλους ένα σταθερό OS... μας αναγκάζουν να το αλλάξουμε γιατί σταματάει η υποστήριξη και όλος ο κόσμος γκρινιάζει. Κάποιοι φτιάχνουν μία αξιόπιστη και ελαφριά γλώσσα βάσεων δεδομένων... κρατάει δεκαετίες σε καίρια συστήματα με βαριά χρήση και ο κόσμος γκρινιάζει που υπάρχει ακόμα...🤯

12 λεπτά πριν, xaerialtwistx είπε

 

Μα έτσι και αλλιώς η εξαίρεση σπουδάζει κάτι που έχει σαν πρώτη επιλογή, λογικό αυτή η εξαίρεση να ευχαριστιέται τη γνώση. Ρίξε μια ματιά στα πτυχία γύρω σου, τα περισσότερα είναι της βάσης και μετά ξεφευγουν 2 μονάδες πάνω. Οι περισσότεροι ή μπαίνουν βαρεμένα, ή βαριούνται στην πορεία.

Δεν υπάρχει hacker ταλέντο, αυτά τα άτομα διαβάζανε μόνοι τους 4 φορές περισσότερο από τους περισσότερους φοιτητές και από μόνοι τους έψαχναν κάθε πτυχή της πληροφορικης. Και εγώ λίγο πριν τα 30 εδωσα πανελληνιες και στη σχολη νιωθω σαν καθηγητης σε σχεση με τους συμφοιτητές μου, όχι γιατι ειμαι ταλεντο αλλά γιατι οταν οι αλλοι στο δημοτικό αγοραζαν χαρτακια πανίνι ποδοσφαιρου, εγω αγοραζα Pixel που ηταν και το μονο advanced εντυπο για προγραμματισμό και εφτιαχνα dos batchακια και πείραζα κωδικα παιχνιδιων σε basic σε εναν 30386.

Οι ωρες που τρωει ενας ανθρωπος σε κάτι που αγαπά και που θα μπορουσε να το ειχε σπουδασει αλλά δεν το έκανε, μπορεί να ισοδυναμει με προσπαθεια αποκτησης αρκετών πτυχιων.

Δυστυχώς όμως για να κερδίσεις το πρώτο interview... τα χαρτιά που έχεις αποκτήσει θα στείλεις και θα δουν πρώτα!

1 ώρα πριν, klarinogroom είπε

αν δημιουργηθεί θέμα για τον λαμπτήρα θα τον κράξουμε κι αυτόν.. εδώ δεν έχει νόημα, θα ήμασταν off-topic :P

Υπάρχει λαμπτήρας πυρακτώσεως και λαμπτήρας LED. Ας ξεκινήσει η γκρίνια... "Πόσοι από εσάς έχουν στο σπίτι τους λαμπτήρες πυρακτώσεως και καταναλώνουν άσκοπα ρεύμα, δεν σέβονται το περιβάλλον κ.τ.λ ;"

Επεξ/σία από skapodis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 hours ago, sv398 said:

Τι λες ρε φίλε που τρέχουν σε συστήματα του 1970? ...

τους έχω ικανούς να την τρέχουν και σε ENIAC.

.

3 hours ago, sv398 said:

... Έχεις δει τι φτιάχνει η IBM για τράπεζες, οργανισμούς κτλ? ...

ξέρω, πρίν κάμποσες 10ετίες παζάρευα AS/400 και κάτι άλλα.

.

3 hours ago, sv398 said:

... Ή νομίζεις ότι η COBOL επειδή βγήκε το 1960 έχει μείνει άγαλμα και δεν έχει εξελιχθεί από τότε?

Η τελευταία μου ανάμηνηση με COBOL ήταν στα 90s, έτρεχε (κυρίως) σε κάτι proprietary (iirc) Data General (?) με τερματικά RS-232. Εφυγα και δεν ξέρω αν μετέφεραν τίποτα σε DOS/windows/PC. Δεν θυμάμαι ποιά COBOL έτρεχαν και ποιά είχαν και ποιά δούλευε.

.

και επειδή ακούγεσαι ενημερωμένος, φώτισέ μας, τι είναι αυτό που έχει ή κάνει η COBOL και είναι τόσο ασύμφορη η αντικατάστασή της?

Επεξ/σία από eyw
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, xaerialtwistx είπε

Μα έτσι και αλλιώς η εξαίρεση σπουδάζει κάτι που έχει σαν πρώτη επιλογή, λογικό αυτή η εξαίρεση να ευχαριστιέται τη γνώση. Ρίξε μια ματιά στα πτυχία γύρω σου, τα περισσότερα είναι της βάσης και μετά ξεφευγουν 2 μονάδες πάνω. Οι περισσότεροι ή μπαίνουν βαρεμένα, ή βαριούνται στην πορεία, δε φαίνεται να υπάρχει κάτι ενδιαμεσο του "μπήκα κατά τυχη" και του "με ενδιαφέρει αρκετά".

Δεν υπάρχει hacker ταλέντο, αυτά τα άτομα διαβάζανε μόνοι τους 4 φορές περισσότερο από τους περισσότερους φοιτητές και από μόνοι τους έψαχναν κάθε πτυχή της πληροφορικης. Και εγώ λίγο πριν τα 30 εδωσα πανελληνιες και στη σχολη νιωθω σαν καθηγητης σε σχεση με τους συμφοιτητές μου σε γνώση, όχι γιατι ειμαι ταλεντο αλλά γιατι οταν οι αλλοι στο δημοτικό αγοραζαν χαρτακια πανίνι ποδοσφαιρου, εγω αγοραζα Pixel που ηταν και το μονο advanced εντυπο για προγραμματισμό και εφτιαχνα dos batchακια και πείραζα κωδικα παιχνιδιων σε basic σε εναν 30386. Και έχω και την ορεξη του διαβασματος περισσότερο από ποτέ ενώ οι περισσότεροι δε φαίνονται και τόσο ενθουσιασμένοι.

Οι ωρες που τρωει ενας ανθρωπος σε κάτι που αγαπά και που θα μπορουσε να το ειχε σπουδασει αλλά δεν το έκανε, μπορεί να ισοδυναμει με προσπαθεια αποκτησης αρκετών πτυχιων.

 

Είναι υποκειμενικό αυτό, ξέρω πολλούς που σπούδασαν αυτό που ήθελαν και έχουν πάθος γι αυτό αλλά και κάποιους οι οποίοι όντως μπήκαν κατά τύχη όπως λες αλλά στην πορεία αγάπησαν αυτό που σπούδασαν. Γενικά υπάρχουν πολλές κατηγορίες φοιτητών. Παραδείγματος χάριν υπάρχουν οι "τουρίστες", οι "να περάσω το μάθημα να ξεμπερδεύω", αυτοί που όντως νοιάζονται, τα ταλέντα κλπ. Μην τους βάζεις όλους στο ίδιο σακί.

Όταν στα 15 χακάρεις site δεν είσαι ταλέντο; Σίγουρα διαβάζουν πολύ, πάνω από το μέσο φοιτητή, απλώς αφομοιώνουν μεγάλο όγκο γνώσης σε μικρό χρονικό διάστημα. Αυτό σημαίνει ταλέντο στο αντικείμενο. Και ξαναλέω πόσοι τέτοιοι υπάρχουν ;;

Επίσης το ότι διάβαζες Pixel δεν σημαίνει κάτι. Και εγώ από τα 13-14 διάβαζα PC Master, αυτό δεν με κάνει και καλά προχωρημένο σε σχέση με τους άλλους.

Τέλος συμφωνώ με το τελευταίο που γράφεις, απλώς η διαφορά είναι ότι θα σπαταλήσει πολύ περισσότερο χρόνο για να μάθει την Χ ύλη ενός πανεπιστημίου από κάποιον οποίος σπουδάζει και όποτε θέλει ρωτάει τον καθηγητή και του τα εξηγεί, βρίσκει σημειώσεις, παίρνει δωρεάν βιβλία, συμμετέχει σε ομαδικές εργασίες κλπ. Το μόνο που χρειάζεται είναι να δείξεις το στοιχειώδες ενδιαφέρον. Ο άλλος ότι καταφέρει από μόνος του με ότι συνεπάγεται αυτό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Stamer είπε

η cobol είναι μια γλώσσα (εκτός άλλων) που χρησιμοποιείται π.χ. σε core τραπεζικά συστήματα. Είναι πολύ δύσκολο και πααααρα πολύ κοστοβόρο να αλλάξεις τέτοιου είδους συστήματα. Βέβαια... η γλωσσα με την οποία θα άλλαζες τώρα την cobol, πάλι παράξενη θα σας φαινόταν.

Η fortran δε (κάποιος την ανέφερε) χρησιμοποιείται σε πολύπλοκα μαθηματικά μοντέλα που άλλες σύγχρονες γλώσσες δεν μπορούν να κάνουν.

Επιπλέον, οι γλώσσες που έχουν να κάνουν με web development (που αναφέρθηκαν κι αυτές), επίσης δεν θα έκαναν σε καμία περίπτωση για τέτοια συστήματα.

 

Καμία γλώσσα δεν πιάνει τη Φορτραν σε ταχύτητα μαθηματικών υποδειγμάτων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, tsofras είπε

Αλλά και πάλι μετά από τόσα χρόνια ακόμη έχουμε διαδικασίες σε COBOL που τρέχουν σε AS400 και είναι δύσκολο να τις ξηλωσεις γιατί απλά τρέχουν και δεν βρίσκεις πλέον ούτε αυτόν που τις έγραψε. Ούτε τι κάνουν, ούτε γιατί τρέχουν.

Απλά ξέρεις ότι πρέπει να τρέχουν και δεν τις ακουμπάει κανείς....

Ο Πηγαίος κώδικας δεν υπάρχει για να κάνεις debugging και να δεις πως δουλεύει ?? (!!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, sv398 είπε

Για όσους δυσκολεύονται να καταλάβουν γιατί χρησιμοποιείται ακόμα η COBOL ας ρίξουν μια ματιά εδώ, νομίζω τα λέει μια χαρά ο άνθρωπος χωρίς κορώνες και δράκους:

COBOL at 60: The legacy and future of the original business language

Why your COBOL code isn't going anywhere

Επειδή κάποιοι νομίζουν ότι επειδή κάτι βγήκε πριν 50 και 60 χρόνια είναι άχρηστο. Και ο ηλεκτρικός λαμπτήρας βγήκε πριν 150 χρόνια γιατί δεν τον κράζετε; Ακόμα βλέπετε το βράδυ με πρωτόγονη τεχνολογία 150 ετών?

Δεν είναι άχρηστη, είναι πανάχρηστη. Απλά δεν υπάρχουν τα λεφτά ή το καλό documentation ή και ο χρόνος για να αλλάξει ο legacy κώδικας. Κανονικά θα έπρεπε αλλά θέλει κάποιον να το αποφασίσει. 

Αν δεις cobol κώδικα θα τραβάς τα βυζιά σου. Είναι πραγματικά 50 χρόνια πίσω.

Επεξ/σία από possiz
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...