Προς το περιεχόμενο

Σφάλμα σε ενημέρωση του macOS «αχρηστεύει» MacBooks


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στο δικό μου πέρασα το update χωρίς κανένα πρόβλημα. Θα ήταν χρήσιμο για την συζήτηση να ξέραμε σε πόσους Mac προκλήθηκε το πρόβλημα γιατί αν μιλάμε για ορισμένους χρήστες όπως αναφέρει το άρθρο ίσως τελικά να μην φταίει το update αλλά κάτι άλλο. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ Σοβαρό λάθος από μια εταιρεία που δεν μας έχει συνηθίσει σε προβληματικές ενημερώσεις. Όντως υπήρξαν προβλήματα με την μπαταρία και το πληκτρολόγιο σε macbook pro π.χ. του 2017 που έχω εγώ αλλά η αλλαγή έγινε δωρεάν απο το επίσημο service χωρίς κανένα θέμα. 

Ο Καθένας έχει ότι υπολογιστή θέλει με όποιο λειτουργικό θέλει (πλέον είναι πολλές οι επιλογές να τρέξεις windows και ότι άλλο θέλεις σε mac αλλά και mac os και linux σε pc), απλά ότι πιο value for money είναι ένας mac υπολογίστης και αν δοκιμάσει κάποιος που δεν έχει ... καρμική σχέση με τα windows τότε δύσκολα ξαναγυρίζει σε αυτά. 'Αλλο hackintosh και άλλο mac os σε mac, άλλο cyber και άλλο το πραγματικό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, billdanos είπε

πάλι το "σαπάκι" μου 8ετίας (macbook pro late 2012) το πέρασε χωρίς πρόβλημα! Μα τι γίνεται επιτέλους, τι μας κρύβουν? 😛 

Εκείνο το σαπακι είναι από τα ποιο αξιοπιστία mb που βγήκαν.. Αν του βάλεις μπόλικη ram και καλό ssd ακόμη πετάει

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
18 minutes ago, chris_g92 said:

Παίζει κάνα Mac κάτω από 1κ και να μην είναι 200 ετών ? Σοβαρά ρωτάω να πάω να αγοράσω ένα .

Έτσι, πρόχειρα:
https://www.skroutz.gr/s/16406042/Apple-Mac-mini-Late-2018-i3-8GB-128GB-Mac-OS.html (Mac mini στα 785 ευρώ)

https://www.skroutz.gr/s/17165898/Apple-MacBook-12-M3-8GB-256GB-2018.html (MacBook 12" στα 958 ευρώ)

https://www.skroutz.gr/s/19519916/Apple-MacBook-Air-13-i5-8GB-128GB-Retina-2019.html (MacBook Air στα 999 ευρώ)

Όλα τα ανωτέρω είναι τα τρέχοντα μοντέλα, όχι 200 ετών. 

Πότε σκέφτεσαι να πάρεις; Με γεια! :) 

  • Like 2
  • Confused 1
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

macbook pro 2017 το installation πηγε μια χαρα , macbook air του 2017 μαγκωσε και εγινε clean install....

ακομα βεβαιως δεν εχω τρεξει τπτ για να τσεκαρω αν εχει θεματα . Νομιζω οτι updates θα βαζω πολυ αργοτερα απο την κυκλοφορια τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

δηλαδη φτιαξανε μια διορθωση σφαλματος και δημιουργησε νεο σφαλμα ? εσεις φταιτε που δεν ψωνιζεται το καινουριο μολισ κυκλοφορησει και κρατατε του 2010-2018 προϊόντα. με software σε οδηγει να παρεις το καινουριο που μαντεψε, δεν εχει προβληματα.

Επεξ/σία από xxatziva
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι πιο εύκολο να έχεις ένα virtual machine με windows και ένα Android one με 200€ παρά ένα mac των 1000€ και ένα iPhone των 500€. Οπότε ναι εγώ που δουλεύω και τα 5 (Ubuntu) μου είναι ευκολότερο να έχω άποψη για όλα 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, ntsikos είπε

Είναι πιο εύκολο να έχεις ένα virtual machine με windows και ένα Android one με 200€ παρά ένα mac των 1000€ και ένα iPhone των 500€. Οπότε ναι εγώ που δουλεύω και τα 5 (Ubuntu) μου είναι ευκολότερο να έχω άποψη για όλα 

Δεν διαφωνώ, αλλά σε καμία περίπτωση δεν ισχύει για την πλειοψηφία. Επίσης το ίδιο ισχύει για το hackintosh

Επεξ/σία από Retromaniac
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Retromaniac είπε

Εσείς ανεβάζετε την είδηση, εσείς την αμφισβητείτε.... :P 

Εγώ είμαι με ένα τεράστιο ερωτηματικό πάνω από το κεφάλι μου έχοντας διαβάσει σχεδόν όλα τα παρόμοια του φόρουμ που τον τελευταίο καιρό το Insomnia.gr έχει γίνει αντικειμενικό και στις 2 πλευρές ενώ σε παλαιότερα θέματα ήταν φανερό ότι φορούσε παρωπίδες υπέρ της Apple. 

Από εμένα μπράβο και συνεχίστε έτσι να δείχνετε πια είναι η πραγματικότητα μπας και γλυτώσει κόσμος από μελλοντικές αγορές.

Ένα φόρουμ ΠΡΕΠΕΙ να είναι αντικειμενικό και να λέει με διαφάνεια ΟΛΗ την αλήθεια.

Επί του θέματος τώρα. Πάντα είχαν έχουν και θα έχουν προβλήματα και τα Apple προιόντα που μερικοί φανμποις έχουν την εντύπωση ότι δεν είχαν.

Έχουν και μάλιστα στην σημερινή εποχή που τα πράγματα έχουν εξελιχθεί πολύ σε σχέση με παλαιότερα έχουν πολλά περισσότερα προβλήματα από μηχανήματα με windows λειτουργικό. Σε βαθμό που κάποτε λέγαμε "σκουπίδια" τα μηχανήματα με windows πλέον λέμε το ίδιο για τα Apple.

Ειρωνία ε?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, ntsikos είπε

Είναι πιο εύκολο να έχεις ένα virtual machine με windows και ένα Android one με 200€ παρά ένα mac των 1000€ και ένα iPhone των 500€. Οπότε ναι εγώ που δουλεύω και τα 5 (Ubuntu) μου είναι ευκολότερο να έχω άποψη για όλα 

Μα δε σου είπε κανένας τι και πώς θα το χρησιμοποιείς... αλλο όμως αυτό και άλλο επειδή "δουλεύω" και τα πέντε ξέρω, κρίνω και χαρακτηρίζω τα πάντα... 

Πχ αυτό το bug εσύ να μην το είχες πάρει χαμπάρι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, AtiX είπε

Μα δε σου είπε κανένας τι και πώς θα το χρησιμοποιείς... αλλο όμως αυτό και άλλο επειδή "δουλεύω" και τα πέντε ξέρω, κρίνω και χαρακτηρίζω τα πάντα... 

Πχ αυτό το bug εσύ να μην το είχες πάρει χαμπάρι...

Ίσα ίσα ρε Atix επειδή δουλεύω και τα 5 σε καθημερινή βάση λόγω της δουλειάς μου καταλαβαίνω κάποια πράγματα καλύτερα από κάποιον που δουλεύει το λειτουργικό του για παιχνίδια ή office, και αυτό το bug το ξέρω από τότε που κυκλοφόρησε όπως και αλλά που δεν έχουν έχουν γίνει publish ακόμα γιατί είναι η δουλειά μου αυτή 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ntsikos είπε

Ίσα ίσα ρε Atix επειδή δουλεύω και τα 5 σε καθημερινή βάση λόγω της δουλειάς μου καταλαβαίνω κάποια πράγματα καλύτερα από κάποιον που δουλεύει το λειτουργικό του για παιχνίδια ή office, και αυτό το bug το ξέρω από τότε που κυκλοφόρησε όπως και αλλά που δεν έχουν έχουν γίνει publish ακόμα γιατί είναι η δουλειά μου αυτή 

Αλήθεια το bug το διάβασες ή το αντιμετώπισες???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, AtiX είπε

Αλήθεια το bug το διάβασες ή το αντιμετώπισες???

Το αντιμετώπισε συνάδελφος σε MacBook Pro mid 14, στο δικό μου το mid 12 έγινε σωστά. Αλλά εγώ είχε bug 2 ενημερώσεις πριν που την έβλεπε, την κατέβαζε ξεκινούσε να την περνάει και μετά έκανε πάλι επανεκκίνηση και ξανά άνοιγε κανονικά. Κάποιοι έλεγαν για bug του update υπάρχουν αναφορές στο Ίντερνετ, περίμενα να βγει το προηγούμενο και το πέρασε κανονικά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...