Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα στο ινσταγκραμ και ασφάλεια!!


MariaPto

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης

Ε, γενικά ισχύει αυτό που σου είπα και πιο πάνω. Γενικά καλό είναι να μη χρησιμοποιείς έναν κωδικό παραπάνω από 1 φορά, γιατί αν διαρρεύσει ένας κωδικός τότε θα έχουν όλοι πρόσβαση στο email σου, στο ebanking , στο instagram , facebook , κλπ κλπ. Βέβαια αυτό είναι too good to be true και κάπως αδύνατον να θυμάσαι 200 κωδικούς οπότε αν θες πραγματική ασφάλεια και να μη σε νοιάζει (σε εισαγωγικά) αν σου χακάρουν πχ εναν κωδικό, τότε βάζεις password manager. 

Πολύ καλός είναι ο https://bitwarden.com/. Πριν λίγο καιρό το μετέφρασα στα Ελληνικά κιόλας οπότε είναι ακόμα πιο εύκολο στη χρήση. Ουσιαστικά κάνεις μια έγγραφη και απλά περνάς ένα πρόσθετο στον Browser , δεν χρειάζεται εγκατάσταση κλπ.

Τώρα για αυτό που με ρώτησες, email ή κινητό.. θα απαντήσω Εφαρμογή ;) ειδικά στα 2fa καλύτερα εφαρμογή μιας και στα απλά SMS μπορεί να γίνει παράκαμψη απο κάποιον που ξέρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, zernex201 είπε

Ε, γενικά ισχύει αυτό που σου είπα και πιο πάνω. Γενικά καλό είναι να μη χρησιμοποιείς έναν κωδικό παραπάνω από 1 φορά, γιατί αν διαρρεύσει ένας κωδικός τότε θα έχουν όλοι πρόσβαση στο email σου, στο ebanking , στο instagram , facebook , κλπ κλπ. Βέβαια αυτό είναι too good to be true και κάπως αδύνατον να θυμάσαι 200 κωδικούς οπότε αν θες πραγματική ασφάλεια και να μη σε νοιάζει (σε εισαγωγικά) αν σου χακάρουν πχ εναν κωδικό, τότε βάζεις password manager. 

Πολύ καλός είναι ο https://bitwarden.com/. Πριν λίγο καιρό το μετέφρασα στα Ελληνικά κιόλας οπότε είναι ακόμα πιο εύκολο στη χρήση. Ουσιαστικά κάνεις μια έγγραφη και απλά περνάς ένα πρόσθετο στον Browser , δεν χρειάζεται εγκατάσταση κλπ.

Τώρα για αυτό που με ρώτησες, email ή κινητό.. θα απαντήσω Εφαρμογή ;) ειδικά στα 2fa καλύτερα εφαρμογή μιας και στα απλά SMS μπορεί να γίνει παράκαμψη απο κάποιον που ξέρει

Και πως λειτουργεί ο password manager??

Btw ευχαριστω παρα πολύ για τη βοήθεια !!!

Επεξ/σία από MariaPto
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
19 ώρες πριν, MariaPto είπε

Και πως λειτουργεί ο password manager??

Btw ευχαριστω παρα πολύ για τη βοήθεια !!!

κάνεις μια έγγραφη και απλά περνάς ένα πρόσθετο στον Browser , δεν χρειάζεται εγκατάσταση. Αν πας στο site πχ που σου εδωσα θα καταλαβεις πως λειτουργει. ή δες βιντεακι στο youtube, ειναι πολυ ευκολο :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, zernex201 είπε

κάνεις μια έγγραφη και απλά περνάς ένα πρόσθετο στον Browser , δεν χρειάζεται εγκατάσταση. Αν πας στο site πχ που σου εδωσα θα καταλαβεις πως λειτουργει. ή δες βιντεακι στο youtube, ειναι πολυ ευκολο :)

Ναι διάβασα και τις οδηγίες ,απλά με τον password manager μπορώ να διατηρήσω τους ίδιους κωδικούς που έχω;; Και πες ότι κάνω λογαριασμό ,μετά τι θα γίνει(συγνώμη που ξανά ρωτάω ,αλλά είμαι πολύ άσχετη ☹)

Και αν χάσω αυτό το λογαριασμό ,ποιες θα είναι οι συνέπειες;;

Επεξ/σία από MariaPto
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Με τον password manager μπορεις να βαλεις αυτους τους κωδικους που εχεις ηδη , ναι.

αν κανεις λογαριασμο στον password manager απλα θα εχεις να θυμασαι το username και password μονο του password manager και οχι απο το καθε site που εχεις κανει εγγραφη.

Για να χασεις το λογαριασμο ειναι λιγο απιθανο. Εκτος και αν ξεχασεις τον κύριο κωδικό / master password του password manager, οπου εκει θα εχεις σοβαρο προβλημα :) 

Με λίγα λόγια, θα έχεις να θυμάσαι 1 καλό κωδικό αντί για 200, αλλά αν ξεχάσεις αυτό τον 1 , σκούρα τα πράγματα. 

Πάντως ο password manager σε βοηθαει πολυ οταν πας να κανεις εγγραφη σε ενα site να επιλεξεις εναν πολυ δυνατο κωδικο με πεζα-κεφαλαια,αριθμους,συμβολα με 20-25 χαρακτηρες (κάτι που υπο αλλες συνθηκες δε θα μπορουσες να θυμασαι), οποτε ακομα και αν χακαριστει το instagram και διαρρευσουν οι κωδικοι σου στα αναλογα φορουμ, τοτε δε θα εχει κανεις προσβαση πουθενα αλλου περαν του instagram.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 9 μήνες μετά...

Καλησπέρα σας να ρωτήσω κάτι γιατι μου βγάζει σφάλμα ελεχος δύο προγράμματον δεν μου έρχεται μηνυμμα στο κινητό δεν μου έρχεται κωδικός για να βάλω αυτό ξέρετε τι πρέπει να κάνω   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ξέρετε πως θα ξανά βάλω τον πείτε λίγο πλιζ έλεγχος ταυτότητας δυο προγράμματον γιατί δεν μπορώ να το ξανα βάλω μου λέει σφάλμα πειτε μου πλιζ μΙα βοήθεια ζητάω και εγώ 

Επεξ/σία από Vasilikhfouka
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
6 ώρες πριν, Vasilikhfouka είπε

Ξέρετε πως θα ξανά βάλω τον πείτε λίγο πλιζ έλεγχος ταυτότητας δυο προγράμματον γιατί δεν μπορώ να το ξανα βάλω μου λέει σφάλμα πειτε μου πλιζ μΙα βοήθεια ζητάω και εγώ 

Γεια σου.

Μπορείς να ρίξεις μια ματιά στα screenshot που ανεβάζω.

Βέβαια στο δείχνω πως γίνεται μέσω υπολογιστή (και οχι μέσω του instagram app) αλλά πάνω κάτω έτσι θα είναι και στο κινητό.

insta.png

insta2.png

insta3.png

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, zernex201 είπε

Γεια σου.

Μπορείς να ρίξεις μια ματιά στα screenshot που ανεβάζω.

Βέβαια στο δείχνω πως γίνεται μέσω υπολογιστή (και οχι μέσω του instagram app) αλλά πάνω κάτω έτσι θα είναι και στο κινητό.

insta.png

insta2.png

insta3.png

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Σε ευχαριστώ δηλαδή τι εννοείς ότι θα μου βγάζει σφάλμα να σε ρωτήσω κάτι άλλο αν ξέρεις γτι πάω να το βάλω και δεν μου έρχεται ούτε μήνυμα στο κινητό... και σορρυ για την ενόχληση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 ώρα πριν, Vasilikhfouka είπε

Σε ευχαριστώ δηλαδή τι εννοείς ότι θα μου βγάζει σφάλμα να σε ρωτήσω κάτι άλλο αν ξέρεις γτι πάω να το βάλω και δεν μου έρχεται ούτε μήνυμα στο κινητό... και σορρυ για την ενόχληση 

οχι, γιατί να σου βγάζει σφάλμα ?

Συνήθως αργεί να έρθει το μήνυμα στο κινητό. Σε αυτή τη περίπτωση, μπορείς αντί για κινητό να χρησιμοποιήσεις εφαρμογή σαν το Aegis , Authy κλπ

Οπότε αντί για sms , θα μπαίνεις στην εφαρμογή αυτή, θα σου βγάζει 6 νούμερα (που διαρκούν για 1 λεπτό) , και θα συνδέεσαι με αυτά.

Είναι πιο ασφαλές σαν τρόπος σύνδεσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, zernex201 είπε

οχι, γιατί να σου βγάζει σφάλμα ?

Συνήθως αργεί να έρθει το μήνυμα στο κινητό. Σε αυτή τη περίπτωση, μπορείς αντί για κινητό να χρησιμοποιήσεις εφαρμογή σαν το Aegis , Authy κλπ

Οπότε αντί για sms , θα μπαίνεις στην εφαρμογή αυτή, θα σου βγάζει 6 νούμερα (που διαρκούν για 1 λεπτό) , και θα συνδέεσαι με αυτά.

Είναι πιο ασφαλές σαν τρόπος σύνδεσης.

Νάσαι ρωτήσω επειδή μπήκα και μου βγάζει το ίδιο έλεχτε τον κώδικο και δοκιμαστε ξανά αργότερα και δεν μου έρχεται τίποτα στο κηνιτο τι πρέπει να κανωω

Μόλις τώρα, Vasilikhfouka είπε

Νάσαι ρωτήσω επειδή μπήκα και μου βγάζει το ίδιο έλεχτε τον κώδικο και δοκιμαστε ξανά αργότερα και δεν μου έρχεται τίποτα στο κηνιτο τι πρέπει να κανωω

Δεν μου την επιτρέπει την εφαρμογή αυτήν στο κινητό που έχω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
4 λεπτά πριν, Vasilikhfouka είπε

Νάσαι ρωτήσω επειδή μπήκα και μου βγάζει το ίδιο έλεχτε τον κώδικο και δοκιμαστε ξανά αργότερα και δεν μου έρχεται τίποτα στο κηνιτο τι πρέπει να κανωω

Δεν μου την επιτρέπει την εφαρμογή αυτήν στο κινητό που έχω 

Για το σφάλμα που βγάζει δε μπορώ να κάνω κάτι εγώ. Είναι θέμα instagram

Για την εφαρμογή ψάξε για 2FA (κατά προτίμηση αυτές που σου πρότεινα πιο πάνω) όλο και κάποια θα βγάλει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αα οκ σε ευχαριστώ θα πάω να το δοκιμάσω... 

27 λεπτά πριν, zernex201 είπε

Για το σφάλμα που βγάζει δε μπορώ να κάνω κάτι εγώ. Είναι θέμα instagram

Για την εφαρμογή ψάξε για 2FA (κατά προτίμηση αυτές που σου πρότεινα πιο πάνω) όλο και κάποια θα βγάλει

Συγγνώμη για την κούραση αλλά την κατέβασα τι πρέπει να κάνω μετά έφτιαξα αυτο που μου λέει  αλλά ο Κοδικος που θέλει δεν μου έρχεται 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 ώρα πριν, Vasilikhfouka είπε

Αα οκ σε ευχαριστώ θα πάω να το δοκιμάσω... 

Συγγνώμη για την κούραση αλλά την κατέβασα τι πρέπει να κάνω μετά έφτιαξα αυτο που μου λέει  αλλά ο Κοδικος που θέλει δεν μου έρχεται 

Όταν ανοίξεις την εφαρμογή, λογικά θα έχει μια επιλογή να προσθέσεις σελίδα. Κάνεις κλικ επάνω και ανοίγει η κάμερα. 

Μετά πας στο instagram και επιλέγεις 2 παράγοντες μέσω εφαρμογής ή authenticator ανάλογα πως το ονομάζει. Σου εμφανίζει ένα QR Code, σκανάρεις την οθόνη του υπολογιστή σου με την κάμερα του κινητού σου, και μετά καταχωρείς τον κωδικό που σου εμφάνισε η εφαρμογή του κινητού σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, zernex201 είπε

Όταν ανοίξεις την εφαρμογή, λογικά θα έχει μια επιλογή να προσθέσεις σελίδα. Κάνεις κλικ επάνω και ανοίγει η κάμερα. 

Μετά πας στο instagram και επιλέγεις 2 παράγοντες μέσω εφαρμογής ή authenticator ανάλογα πως το ονομάζει. Σου εμφανίζει ένα QR Code, σκανάρεις την οθόνη του υπολογιστή σου με την κάμερα του κινητού σου, και μετά καταχωρείς τον κωδικό που σου εμφάνισε η εφαρμογή του κινητού σου.

μπορείς να μου δείξεις λίγο γιατί δεν μπορώ να βγάλω άκρη πλιζ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...