Προς το περιεχόμενο

Τελωνείο.. sos


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα φόρουμ,

περιμένω 2 εργαλεία τεχνολογίας από εξωτερικό, ένα από Χονγκ κονγκ κι ένα από Πεκίνο. Το ένα δεν υπάρχει πουθενά σε Ευρώπη και το πλήρωσα 180 ευρώ με τα μεταφορικά (τυχαία σήμερα το βρήκα στα 300 ευρώ σε Αγγλικό shop) και το άλλο από Ευρώπη που ζητήσανε 700 ευρώ κι εγώ το βρήκα με 220 με τα μεταφορικά.

Το πρώτο θα έρθει σε σχετικά μεγάλο πακέτο, καθώς έχει δικό του hard case και φοβάμαι πως θα την πληρώσω πολύ άσχημα. Το δευτερο είναι σε πολύ μικρό κουτί, όσο ένας σκληρός δίσκος 2,5''. Οι πωλητές μου είπαν οτι θα δηλώνουν μικρά ποσά εξωτερικά αν και ξέρω οτι πλέον τα περισσότερα πακέτα ανοίγουν.

Αυτο που δε μπορώ να βγάλω άκρη είναι το εξής.

Τα πακέτα μου έρχονται με fedex και dhl. Κάποιοι λένε οτι καλύτερα να ερχόνταν με ΕΛΤΑ γιατι οι fedex/dhl κάνουν δικούς τους εκτελωνισμούς και βαράνε ό,τι θέλουν. Αλλού διάβασα οτι μπορώ να συνδεθώ μέσω του taxis για να κανω μονος εκτελωνισμό. Εν το μεταξύ και τα 2 πακέτα είναι express και το πλήρωσα για να τα έχω πιο γρήγορα υποτίθεται. Αλλά αν πάρω σοβαρά όσα ακούω για τις καθυστερήσεις, τσάμπα το express. Μάλιστα το ένα αναφέρει στο email "International Priority".

Τι να κάνω; Να πάρω εκτελωνιστή τηλέφωνο; Να το κάνω μόνος; Να αρχίσω να κλαίω απο τώρα άλλα τόσα χρήματα; Παίζει έστω το μικρό πακέτο να τη γλιτώσει λόγο μεγέθους;

Επεξ/σία από Kostas88KG
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως σου ειπαν η DHL κανει δικο της εκτελωνισμο και πραγματικα περα απο ΦΠΑ , ενας τυπος εκει "βαραει" οσα θελει...Οταν φτασει αεροδρομιο θα σε καλεσουν για εκτελωνισμο και αν αδυνατεις σου προτεινουν να μισθωσεις εκτελωνιστη (παλια που την πατησα κοστιζε 90€).Για Fedex δεν εχω εμπειρια να σε πληροφορησω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, leolipop είπε

Οπως σου ειπαν η DHL κανει δικο της εκτελωνισμο και πραγματικα περα απο ΦΠΑ , ενας τυπος εκει "βαραει" οσα θελει...Οταν φτασει αεροδρομιο θα σε καλεσουν για εκτελωνισμο και αν αδυνατεις σου προτεινουν να μισθωσεις εκτελωνιστη (παλια που την πατησα κοστιζε 90€).Για Fedex δεν εχω εμπειρια να σε πληροφορησω.

Σε ευχαριστώ για το info για DHL. Φαντάζομαι fedex μια απο τα ίδια. Γνωρίζεις μήπως πως διαλέγουμε εκτελωνιστή; Απλά googlarω και βρίσκω κάποιον και του λεω στο ταδε αεροδρόμιο εχω πακέτο πήγαινε να μου το εκτελωνίσεις;

 

7 λεπτά πριν, Dinos1973 είπε

1ον μην πιστεύεις τι σου λένε τα Κινεζάκια. Μάλλον θα τα πληρώσεις παραπάνω από οσο θα τα αγόραζες στην Ευρώπη!

Ελπίζω πως το 220 δε θα φτάσει τα 700. Αν πάρει επάνω φπα πατώνω, αλλιώς...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Kostas88KG είπε

Σε ευχαριστώ για το info για DHL. Φαντάζομαι fedex μια απο τα ίδια. Γνωρίζεις μήπως πως διαλέγουμε εκτελωνιστή; Απλά googlarω και βρίσκω κάποιον και του λεω στο ταδε αεροδρόμιο εχω πακέτο πήγαινε να μου το εκτελωνίσεις;

Δεν ξερω , μια φορα που μου ετυχε , απο 200 η αγορα μου κοστισε 330.Επισης εφαγα και 5 ωρες ταλαιπωρια εκει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, leolipop είπε

Δεν ξερω , μια φορα που μου ετυχε , απο 200 η αγορα μου κοστισε 330.Επισης εφαγα και 5 ωρες ταλαιπωρια εκει...

Κάτι έχω ακούσει για τον όρο "Priority" οτι γλιτώνει τελωνείο. Τουλάχιστον απο gearbest. Εγώ εστω το ένα πακέτο παίζει να το γλιτώσω λόγω Priority;

Επεξ/σία από Kostas88KG
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, Kostas88KG είπε

Κάτι έχω ακούσει για τον όρο "Priority" οτι γλιτώνει τελωνείο. Τουλάχιστον απο gearbest. Εγώ εστω το ένα πακέτο παίζει να το γλιτώσω λόγω Priority;

Τα priority το banggood και το gearbest τα εκτελώνιζαν σε άλλη χώρα και τα έστελναν ενδοκοινοτίκα μετά με αλλαγμένο αυτοκόλλητο. Το γιατί κόστιζε λίγα σε σχέση με το ποσό που θα πλήρωνες Ελλάδα δεν έχει σημασία. Νομίζω και τώρα αυτά που λένε priority σε καλύπτουν απλά το πιο ακριβό priority (αν έχει δυο) είναι με κούριερ για πιο γρήγορα.

Επεξ/σία από zygorito
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα και τελωνειο να περασουν (που πρεπει), παλι πιο φτηνα σου ερχονται. Το 180 δε θα γινει 300 και το 220 σε καμια περιπτωση δε θα γινει 700. Αρα τι σκας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To 180€ πανεύκολα διπλασιάζεται. Το 220 όχι δεν θα πάει 700 αλλά κάπου 500€. Εκτελωνιστή δεν χρειάζεται να ψάξεις, θα σου προτείνουν αυτοί προσφορά ή μπορείς να πας μόνος σου να το εκτελωνίσεις αλλά θα φας πόσες ώρες και θα γλυτώσεις max 40-50€. Και δεν ξέρω αν μπορείς και να πας τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 16/4/2020 στις 7:56 ΜΜ, sexymwro7 είπε

Μα και τελωνειο να περασουν (που πρεπει), παλι πιο φτηνα σου ερχονται. Το 180 δε θα γινει 300 και το 220 σε καμια περιπτωση δε θα γινει 700. Αρα τι σκας?

Σκάω γιατι εχω να εργαστώ απο τις 28 Φεβρουαρίου. Θα μου πεις γιατί έκανα αγορά απο εξω. Θα σου πω, έλα ντε...

Στις 16/4/2020 στις 11:58 ΜΜ, Silverage είπε

To 180€ πανεύκολα διπλασιάζεται. Το 220 όχι δεν θα πάει 700 αλλά κάπου 500€. Εκτελωνιστή δεν χρειάζεται να ψάξεις, θα σου προτείνουν αυτοί προσφορά ή μπορείς να πας μόνος σου να το εκτελωνίσεις αλλά θα φας πόσες ώρες και θα γλυτώσεις max 40-50€. Και δεν ξέρω αν μπορείς και να πας τώρα.

Η DHL αναφέρει σε ενα PDF που βρήκα κατά λάθος "Συνήθης Εκτελωνισμός" 92€. Εγώ έχω προσφορά από τελώνη στα 35€. Αν είναι να μη γλιτώσω τον ΦΠΑ τουλάχιστον ας γλιτώσω αυτα τα 60 που ζητάνε νταβατζιλίκι. Επίσης, τα 92€ δε σημαίνει οτι θα έπρεπε να είναι ΦΙΞ τιμή / δέμα; Δηλαδή ΦΠΑ + τιμή εκτελωνισμού; Χάνω κάτι;

Η FEDEX δεν έχω εντοπίσει πόσα ζητάει.

Επεξ/σία από Kostas88KG
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μπει τελωνείο το δέμα θα πληρώσεις 24% επιπλέον της αξίας που αναγράφει το δέμα + δασμους + έξοδα εκτελωνιστή. Το τελευταίο είναι fixed και παίζει κοντά στα 90-110 ευρώ. Τα πρώτα 2 εξαρτώνται άμεσα απ την τιμή του προιόντος και τα μεταφορικά.

Π.χ Κόστος προϊόντος: 180 ευρώ. 

Θα πληρώσεις: 24% ΦΠΑ για τα 180 ευρώ + δασμούς ανάλογα με την κατηγορία στην οποία ανήκει το προιόν + 90 ευρώ. Χοντρικά υπολόγιζε κανα 150αρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Finn είπε

Αν μπει τελωνείο το δέμα θα πληρώσεις 24% επιπλέον της αξίας που αναγράφει το δέμα + δασμους + έξοδα εκτελωνιστή. Το τελευταίο είναι fixed και παίζει κοντά στα 90-110 ευρώ. Τα πρώτα 2 εξαρτώνται άμεσα απ την τιμή του προιόντος και τα μεταφορικά.

Π.χ Κόστος προϊόντος: 180 ευρώ. 

Θα πληρώσεις: 24% ΦΠΑ για τα 180 ευρώ + δασμούς ανάλογα με την κατηγορία στην οποία ανήκει το προιόν + 90 ευρώ. Χοντρικά υπολόγιζε κανα 150αρι.

Σε ευχαριστώ πολύ για την επεξήγηση. Γνωρίζουμε κάποια σελίδα που μπορούμε να βρούμε τις κατηγορίες των προϊότων για να υπολογίσουμε τους δασμούς;

Επίσης, όπως είπα ζήτησα προσφορές απο εκτελωνιστές και παίζουν απο τα 35/δέμα έως 90/δέμα. Οπότε νομίζω οτι δεν είναι fix τιμή εκεί. Κάνω λάθος;

Επίσης, αν είναι fix κάπου στα 90-110 τότε γιατί να μην αφήσω τις μεταφορικές να κάνουν τον εκτελωνισμό αν δεν κερδίζω κάτι σε θέμα κόστους του "τελώνη";

edit: έχω κάνει σχετικο googlarisma για τις κατηγορίες δασμών αλλά δε βρήκα κάτι.

Επεξ/σία από Kostas88KG
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν ξέρω αν το υπολογίζεις, αλλά η DHL για να σου επιτρέψει να κάνεις εκτελωνισμό με έναν άλλο εκτελωνιστή θα σου ζητήθει να την πληρώσεις για "μεταφορα".

Οπότε αν π.χ. σου ζητάει η DHL για εκτελωνισμό 90 ευρω σύνολο, για "μεταφορά" όμως μπορεί να σου ζητήσει  ένα 50κο εύκολα. Οπότε στην ουσία ο εκτελωνισμός της θα είναι στα 40 ευρώ. Και αυτό το ποσό χρησιμοποιείς και κάνεις σύγκριση με τους άλλους εκτελωνιστές.

Εγώ στη θέση σου δεν θα έμπαινα στο κόπο για αυτά εκτός και αν σκοπεύεις να το κάνεις πολύ συχνά.

 

 

Επεξ/σία από s1mplement
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, s1mplement είπε

Δεν ξέρω αν το υπολογίζεις, αλλά η DHL για να σου επιτρέψει να κάνεις εκτελωνισμό με έναν άλλο εκτελωνιστή θα σου ζητήθει να την πληρώσεις για "μεταφορα".

Οπότε αν π.χ. σου ζητάει η DHL για εκτελωνισμό 90 ευρω σύνολο, για "μεταφορά" όμως μπορεί να σου ζητήσει  ένα 50κο εύκολα. Οπότε στην ουσία ο εκτελωνισμός της θα είναι στα 40 ευρώ. Και αυτό το ποσό χρησιμοποιείς και κάνεις σύγκριση με τους άλλους εκτελωνιστές.

Εγώ στη θέση σου δεν θα έμπαινα στο κόπο για αυτά εκτός και αν σκοπεύεις να το κάνεις πολύ συχνά.

Όταν λες μεταφορά εννοείς μεταφορά του δέματος aka μεταφορικά   ή   μεταφορά = ανάθεση του εκτελωνισμού σε άλλο πρόσωπο; Γιατι αν ειναι το 2ο, τότε 50+40 ο "δικός μου" τότε πάμε πάλι στα 90.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανάθεση υπόθεσης στον άλλον εννοώ, το δεύτερο που είπες.

Και DHL έχει και την παράδοση στο σπίτι μέσα, αν δώσεις την υπόθεση στον άλλον εκτελονιστή, θα πληρώσεις και κούριερ. Μπορεί να είναι μέσα στην τιμή εκτελωνισμού βέβαια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...