Προς το περιεχόμενο

Fastpath cosmote


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 31
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 λεπτά πριν, SneakyGuy είπε

Αν ζητησώ για το up? Που δεν εχει σχεδον καθολου errors?

όταν παίζεις καποιο online παιχνίδι (ας πουμε για παράδειγμα LoL) όταν κανεις κλικ στο χαρακτήρα να πάει δεξιά πρέπει να το ανεβάσεις πρώτα στον σέρβερ ο σέρβερ να δώσει την επιβεβαίωση και στους 10 που ειστε στο παιχνίδι ότι ο χαρακτήρας πήγε δεξιά ,να κατεβάσετε και η 10 το οτι συνέβη και τότε μετακινείται δεξιά(και όχι την στιγμή που το ανεβάζεις εσύ στον σερβερ). Με λίγα λόγια ακόμα και αν θα ανεβάζεις με μικρότερο latency ,θα κατεβάζεις με το ίδιο και δε θα δεις αξιοσημείωτη εως και καμία διαφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα παιδια κ Χριστος Ανεστη !!

Για να μην ανοιγω αλλο θεμα εμενα θα εχω προβλημα αν ζητησω fast path ? Με τα errors που εχω; Αttainable εχω 71mbps και ping 23
 

5481C092-7A55-462B-8903-BCD7A8F6FBAA.jpeg

Επεξ/σία από malias4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, malias4 είπε

Καλησπερα παιδια κ Χριστος Ανεστη !!

Για να μην ανοιγω αλλο θεμα εμενα θα εχω προβλημα αν ζητησω fast path ? Με τα errors που εχω; Αttainable εχω 71mbps και ping 23
 

5481C092-7A55-462B-8903-BCD7A8F6FBAA.jpeg

Έχεις πολλά FEC errors τα οποία δε θα διορθώνονται με fastpath(Τα CRC είναι μια χαρά) . Μου φαίνεται λίγο περίεργο να έχεις τόσο πολλά με attainable 71mbps. Να φανταστώ εχεις το Entry 2i στην ακρη και το είδες το attainable ε? Κοίτα λίγο την καλωδίωση σου μην εχει κανενα θεματακι που να προκαλει παρεμβολές, αλλά εδώ που τα λέμε δεν έχεις και τίποτα να χάσεις αμα δοκιμάσεις το fastpath , στη χειρότερη απλώς να ξαναγυρίσεις σε interleaved.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
54 λεπτά πριν, soclvs είπε

Έχεις πολλά FEC errors τα οποία δε θα διορθώνονται με fastpath(Τα CRC είναι μια χαρά) . Μου φαίνεται λίγο περίεργο να έχεις τόσο πολλά με attainable 71mbps. Να φανταστώ εχεις το Entry 2i στην ακρη και το είδες το attainable ε? Κοίτα λίγο την καλωδίωση σου μην εχει κανενα θεματακι που να προκαλει παρεμβολές, αλλά εδώ που τα λέμε δεν έχεις και τίποτα να χάσεις αμα δοκιμάσεις το fastpath , στη χειρότερη απλώς να ξαναγυρίσεις σε interleaved.

Ευχαριστω για την απαντηση , οχι το speedport plus εχω αλλα διαβασα ενα  κολπακι κ μπορεις να δεις το attainable ☺️
Ναι εχω αρκετα fec αλλα ξεκινανε μετα την τριτη μερα . Τωρα ειμαι on για 8 μερες με 230 χιλιαδες fec αλλα τις 2-3  πρωτες μερες εχω σχεδον τιποτα. Πχ μεχρι την τριτη μερα ειχα 0 crc κ 67 fec . Και μετα την τεταρτη μερα ξεκιναει ανα δευτερολεπτο κ ενα error 😟

Το εχω τεσταρει το ρουτερ με ρεσταρτ κτλ παραξενο αυτο ε; 


Η καλωδιωση ερχετε απο τον στυλο του οτε εναερια (μενω σε χωριο) το καλωδιο κ κατευθειαν στο ρουτερ απο την πριζα. Δεν εχω αλλη πριζα.Ουτε εχω βαλει φιλτρα κτλ. Βγαινει το καλωδιο dsl απο την πριζα κ κατευθειαν κουμπωνει στο ρουτερ. Κ το καλωδιο phone απο το τηλεφωνο στο ρουτερ. Το σπιτι εκανα ανακαινηση πριν 2 χρονια κ ειναι ολα καινουρια. Τι αλλο να κοιταξω στην καλοδιοση για πρεμβολες πχ;
 

Επεξ/σία από malias4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενας καλος οδηγος ειναι αυτο που έχω επισυναψει. Κατι συνέβη εκεινη την μερα και προκάλεσε παρεμβολές , ισως θα έπρεπε να κοιταξεις τι ανοιγει εκείνη την ωρα (φωτισμός το βραδυ ,καποια συσκευη κοντα στη γραμμή κλπ). Παντως πιστευω πως αξίζει να δοκιμασεις το fastpath και μετά να γυρισεις σε interleaved αμα έχεις θεματα διότι ταχύτητα δε θα χάσεις με το actual που έχεις.

1 ώρα πριν, malias4 είπε

Ευχαριστω για την απαντηση , οχι το speedport plus εχω αλλα διαβασα ενα  κολπακι κ μπορεις να δεις το attainable ☺️
Ναι εχω αρκετα fec αλλα ξεκινανε μετα την τριτη μερα . Τωρα ειμαι on για 8 μερες με 230 χιλιαδες fec αλλα τις 2-3  πρωτες μερες εχω σχεδον τιποτα. Πχ μεχρι την τριτη μερα ειχα 0 crc κ 67 fec . Και μετα την τεταρτη μερα ξεκιναει ανα δευτερολεπτο κ ενα error 😟

Το εχω τεσταρει το ρουτερ με ρεσταρτ κτλ παραξενο αυτο ε; 


Η καλωδιωση ερχετε απο τον στυλο του οτε εναερια (μενω σε χωριο) το καλωδιο κ κατευθειαν στο ρουτερ απο την πριζα. Δεν εχω αλλη πριζα.Ουτε εχω βαλει φιλτρα κτλ. Βγαινει το καλωδιο dsl απο την πριζα κ κατευθειαν κουμπωνει στο ρουτερ. Κ το καλωδιο phone απο το τηλεφωνο στο ρουτερ. Το σπιτι εκανα ανακαινηση πριν 2 χρονια κ ειναι ολα καινουρια. Τι αλλο να κοιταξω στην καλοδιοση για πρεμβολες πχ;
 

 

wiring-guide-for-broadband_GR.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, soclvs είπε

Ενας καλος οδηγος ειναι αυτο που έχω επισυναψει. Κατι συνέβη εκεινη την μερα και προκάλεσε παρεμβολές , ισως θα έπρεπε να κοιταξεις τι ανοιγει εκείνη την ωρα (φωτισμός το βραδυ ,καποια συσκευη κοντα στη γραμμή κλπ). Παντως πιστευω πως αξίζει να δοκιμασεις το fastpath και μετά να γυρισεις σε interleaved αμα έχεις θεματα διότι ταχύτητα δε θα χάσεις με το actual που έχεις.

wiring-guide-for-broadband_GR.pdf 1 MB · 1 download

Σε ευχαριστω πολυ, τον εχω δει τον οδηγο κ απο αλλα μελη !! 

Δεν εγινε μια φορα με τα fec , αν πχ κανω restart τις 3 πρωτες μερες ειναι σουπερ ουαου κ μετα ξεκινανε ανα ενα δευτερολεπτο κ ενα fec . Αν κανω ξανα restart παλι το ιδιο μετα απο 3 μερες ξεκινανε. Αν ηταν να αναβει κατι η κατι αλλο να κανει παρεμβολες δεν θα ηταν απο την πρωτη στιγμη; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, InternetMaster είπε

Ίσως είναι κάποιο bug στο firmware του Plus. Αν θέλεις κάνε ένα reset μπας και φτιάξει.

Ειναι καλο να το κανεις update? Δεν το εχω κανει ποτε μεχρι τωρα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, SneakyGuy είπε

Ειναι καλο να το κανεις update? Δεν το εχω κανει ποτε μεχρι τωρα..

Συγνώμη φίλε δεν απευθυνόταν σε εσένα αλλά στον malias4 που λέει πως τα FEC ξεκινούν μετά απο 3 μέρες. (ξέχασα να κάνω παράθεση😅) Update το firmware του router κάνει αυτόματα από το TR-069. Εγώ είπα για reset στον φίλο δηλαδή επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων γιατί φαίνεται περισσότερο σαν θέμα firmware παρά σαν παρεμβολή.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, InternetMaster είπε

Συγνώμη φίλε δεν απευθυνόταν σε εσένα αλλά στον malias4 που λέει πως τα FEC ξεκινούν μετά απο 3 μέρες. (ξέχασα να κάνω παράθεση😅) Update το firmware του router κάνει αυτόματα από το TR-069. Εγώ είπα για reset στον φίλο δηλαδή επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων γιατί φαίνεται περισσότερο σαν θέμα firmware παρά σαν παρεμβολή.

Και εμενα γινεται κατι παρομοιο😂😂 γιαυτο το λεω.. την πρωτη μερα ειχα 10000 errors και σημερα μετα απο 4 μερες εχει 150000.. που σημαίνει οτι αυξανονται πιο γρήγορα.. Θελω και γω να το κανω fastpath αλλα με τοσα errors δεν νομιζω να ειναι καλη ιδεα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παλιοτερα καποια modem/router της ZTE είχαν αυτό το bug με τα εξωφρενικα πολλά FEC Errors που ήταν πολύ λιγότερα στην πραγματικοτητα ,ίσως να έχει και το speedport plus τέτοιο bug (Δεν ειναι της ZTE το συγκεκριμένο βεβαια) αν και με το δικό μου δε συμβαίνει αυτό. Σε κάθε περίπτωση νομίζω πως όσοι κλειδώνετε παραπάνω απο την ταχύτητα που πληρώνετε αξίζει να το δοκιμάσετε και να γυρίσετε πίσω στη χειροτερη.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, InternetMaster είπε

Ίσως είναι κάποιο bug στο firmware του Plus. Αν θέλεις κάνε ένα reset μπας και φτιάξει.

Reset απο πισω εννοεις με οδοντογλυφιδα φιλε μου ε ; 
Μετα απλα πρεπει να ξαναφτιαξω απο την αρχη wifi paswords κτλ τα αλλα :
τηλεφωνια κ ρυθμισεις θα τα παρει μονο του ε; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 20/4/2020 στις 9:37 ΜΜ, malias4 είπε

Ευχαριστω για την απαντηση , οχι το speedport plus εχω αλλα διαβασα ενα  κολπακι κ μπορεις να δεις το attainable ☺️
 

Πως βλεπεις το attainable?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...