Προς το περιεχόμενο

Unorthodox (Netflix)


eMike

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δε βλέπω να έχει ανοίξει topic.

4 επεισόδια μόνο, δε ξέρω αν θα έχει συνέχεια. Θίγει δύσκολο θέμα, το οποίο προσωπικά δε γνώριζα καθόλου, οπότε και δε μπορώ να σας πω κατά πόσο "λέει την αλήθεια".  Μου άρεσε πολύ. 

 

In pursuit of self-determination, a young woman leaves her ultra orthodox Jewish community in New York City to start a new life in Berlin. But just as she starts to find her own way, the past begins to catch up with her. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κοπέλα παίζει καταπληκτικά, όπως και ο άντρας της. Ενδιαφέροντα τα σημεία που δείχνουν τα ήθη και έθιμα των ορθόδοξων εβραίων.

Όμως τελικά μήπως έγινε περισσότερος ντόρος από όσο πραγματικά αξίζει αυτή η μίνι σειρά; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι οντως δεν εγινε κατι τρελο απλα δειχνει κατι γερους με τα τοτε μυαλα

δεν της εκαναν και κατι της κοπελας ουτε οταν την βρηκαν που ηταν και τοσο τρελαμενη λες και θα γινοταν κατι ακραιο

γενικα τιποτα ακραιο δεν εγινε σε ολη τη σειρα δεν ξερω γιατι ηταν ολοι φοβισμενοι (μανα της κτλπ)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 εβδομάδες αργότερα...

Ένα επεισόδιο έχω ακόμα. Σε γενικές γραμμές καλή, αλλά όχι το κάτι ιδιαίτερο. Βλέπεται ευχάριστα όμως.

Αυτό που με χάλασε πολύ και με αποσυντόνιζε, είναι οι 3 διαφορετικές γλώσσες που χρησιμοποιούσαν στη σειρά. Αγγλικά, γερμανικά ή μία μίξη αυτών από τους Εβραίους που έμοιαζε με ολλανδικά, εβραϊκά μέσα...Εγώ που καταλαβαίνω τις δύο πρώτες και προσπαθώ να ακούω κιόλας και όχι μόνο να διαβάζω τους υποτίτλους, στην αρχή μου έφερε μία σύγχυση.

Κάτι που με χάλασε ακόμα πιο πολύ, ήταν που

Spoiler

Στο Βερολίνο, ενώ ακόμα δεν είχε καν σπίτι, ήταν άστεγη στην ουσία, ξεκίνησε να κάνει αιτήσεις σε ωδεία, να πάει σε γυναικολόγους κλπ. Τρανταχτό για μένα, που δε δίνω ιδιαίτερη σημασία σε λεπτομέρειες.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Lanike71 είπε

Ένα επεισόδιο έχω ακόμα. Σε γενικές γραμμές καλή, αλλά όχι το κάτι ιδιαίτερο. Βλέπεται ευχάριστα όμως.

Αυτό που με χάλασε πολύ και με αποσυντόνιζε, είναι οι 3 διαφορετικές γλώσσες που χρησιμοποιούσαν στη σειρά. Αγγλικά, γερμανικά ή μία μίξη αυτών από τους Εβραίους που έμοιαζε με ολλανδικά, εβραϊκά μέσα...Εγώ που καταλαβαίνω τις δύο πρώτες και προσπαθώ να ακούω κιόλας και όχι μόνο να διαβάζω τους υποτίτλους, στην αρχή μου έφερε μία σύγχυση.

Κάτι που με χάλασε ακόμα πιο πολύ, ήταν που

  Απόκρυψη περιεχομένων

Στο Βερολίνο, ενώ ακόμα δεν είχε καν σπίτι, ήταν άστεγη στην ουσία, ξεκίνησε να κάνει αιτήσεις σε ωδεία, να πάει σε γυναικολόγους κλπ. Τρανταχτό για μένα, που δε δίνω ιδιαίτερη σημασία σε λεπτομέρειες.

ξεχνάς ότι είχε Γερμανική υπηκοότητα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, paiktaras69 είπε

ξεχνάς ότι είχε Γερμανική υπηκοότητα 

Δε μιλάω για το κορίτσι μόνο.

Όλοι στην κοινότητα έτσι μιλούσαν. Εκτός και αν όλοι ήταν απόγονοι γερμανοεβραίων. Σε κάθε περίπτωση δεν ήταν καθαρά γερμανικά ή αγγλικά. Ήταν σαν ένα είδος διαλέκτου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...