Προς το περιεχόμενο

AMD Zen 3 ( Milan / Vermeer ) - Epyc 3 & Ryzen 5000


ultraex2003

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 ώρες πριν, Sakiz105 είπε

όχι μην μπερδέυεσαι. Καμία σχέση με το infinity cache. Αυτό το χρησιμοποιεί η amd για να κερδίσει bandwidth (κάτι σαν prebuffering).

το SAM αλλάζει τον τρόπο που ο επεξεργαστής διαχειρίζεται τα δεδομένα στην gpu. Σε linux based kernel και μερικά workstation board, μπορείς να το βάλεις στα >4gb

στα windows, από default, το μέγεθος είναι στα 256mb (PCI BAR memory adresses), ΩΣΤΟΣΟ,  πρόσφατα τα windows δίνουν την δυνατότητα να το αλλάξεις. Έτσι, εκεί που ο επεξεργαστής έβλεπε την VRAM σε κομμάτια, τώρα την βλέπει ως ένα εννιαίο σύνολο (θεωρία συνομωσίας δική μου, έχουν και οι 3 κάρτες 16gb vram επειδή ακόμα είναι σε πρώιμο στάδιο το τεστ, και μόνο στα 16gb λειτουργεί χωρίς προβλήματα)

Απότι διάβασα, και ανέφερα πριν, μάλλον δεν έχει τις ίδιες επιδόσεις σε pcie gen 3 απότι σε σχέση με 4. 

Η intel το κάνει εδώ και χρόνια σε servers με τους xeon phi accelerators από gen 2 (deep learning).

Μην γελιέστε, η AMD δεν είναι καμια παρθένα. "ωω, έβαλε σωστές αναλογίες στα graph, βάζει παιχνίδια που έχανε πριν". Το λιζάκι που λέτε, είναι μαέστρος στο μάρκετινγκ. Αυτήν την στιγμή, πετάει λεφτά στο χώμα με τα big navi. Παίρνει big chips για να βγάλει 1 gpu, ενώ μπορούσε να κάνει ότι έκανε πέρυσι με τις 5700xt και να παράγει περισσότερα ps5/xsx, και ryzen / threadripper.

Είμαι επίσης πολύ περίεργος για το ποσοστό κέρδους σε επιδόσεις σε μικρότερες αναλύσεις όπως επίσης σε συνδυασμό μικρότερων καρτών / cpu με το SAM

Εν αναμονή. 

Εγώ το μόνο που θέλω είναι κάρτα κοντά στο msrp και ας είναι και μωβ

20201031_111544.jpg.b1cd22923c101e41ca6439f4f69f5975.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, akoinonitos είπε

20201031_111544.jpg.b1cd22923c101e41ca6439f4f69f5975.jpg

https://tekdeeps.com/amd-smart-access-memory-what-it-is-and-how-it-works/

Τώρα ποιος έχει δίκιο από εμάς, θα το μάθουμε εν καιρό :D.  Οτι η κάρτα χρησιμοποιεί το infinity cache σαν ενδιάμεσο buffer είναι δεδομένο πάντως. Τώρα αν το χρειάζεται και για το SAM δεν βάζω το χέρι μου στην φωτιά. 

Δεν είμαι ούτε στην AMD ούτε γνωρίζω κάτι επακριβώς. Από άρθρα ότι μαθαίνω.

Επεξ/σία από Sakiz105
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Sakiz105 είπε

https://tekdeeps.com/amd-smart-access-memory-what-it-is-and-how-it-works/

Τώρα ποιος έχει δίκιο από εμάς, θα το μάθουμε εν καιρό :D.  Οτι η κάρτα χρησιμοποιεί το infinity cache σαν ενδιάμεσο buffer είναι δεδομένο πάντως. Τώρα αν το χρειάζεται και για το SAM δεν βάζω το χέρι μου στην φωτιά. 

Δεν είμαι ούτε στην AMD ούτε γνωρίζω κάτι επακριβώς. Από άρθρα ότι μαθαίνω.

Αν δεν κάνω λάθος οι κάρτες για data centres έχουν κάτι παρόμοιο με την cache της amd, ίσως γι'αυτό, σε gaming κάρτα δεν έχει ξαναυπαρξει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσπαθώ να καταλάβω αν αξίζει η αναβάθμιση σε 8cores Zen 3 από τον 2600 που έχω τώρα για 1440p σε παιχνίδια τύπου Warzone. Βλέπω κάποια χαμηλή χρήση gpu ανά διαστήματα σ'αυτό και το Pubg με την 5700xt και frames που πάνε στα 60-70 από 130 που παίζει σε περιοχές με λίγο κόσμο κλπ. Το cpu utilization πάει μέχρι 60%.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, bebius είπε

Προσπαθώ να καταλάβω αν αξίζει η αναβάθμιση σε 8cores Zen 3 από τον 2600 που έχω τώρα για 1440p σε παιχνίδια τύπου Warzone. Βλέπω κάποια χαμηλή χρήση gpu ανά διαστήματα σ'αυτό και το Pubg με την 5700xt και frames που πάνε στα 60-70 από 130 που παίζει σε περιοχές με λίγο κόσμο κλπ. Το cpu utilization πάει μέχρι 60%.

Απο 2600 πας σε 5600,

Θα δεις τεραστια διαφορα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Dantε είπε

Απο 2600 πας σε 5600,

Θα δεις τεραστια διαφορα.

Όντως έτσι φαίνεται. Βρήκα και κάποια συγκριτικά βίντεο και 3dmark scores για 2600 vs 3700x και ήδη υπάρχει σοβαρή διαφορά για το setup που θέλω.

Λέω να περιμένω υπομονετικά για 8c μέχρι να πέσουν οι τιμές γιατί θεωρώ ότι θα χρειαστούν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, bebius είπε

Όντως έτσι φαίνεται. Βρήκα και κάποια συγκριτικά βίντεο και 3dmark scores για 2600 vs 3700x και ήδη υπάρχει σοβαρή διαφορά για το setup που θέλω.

Λέω να περιμένω υπομονετικά για 8c μέχρι να πέσουν οι τιμές γιατί θεωρώ ότι θα χρειαστούν.

Υπομονη και σε κανα 6μηνο χτυπα τοτε τον 5700.Θα εχουν σταθεροποιηθει και οι τιμες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

image.png.d5b22dd817d863fe5464941a61bf492a.png

Εγώ πάντως δεν κρατήθηκα να περιμένω benchmarks και την παραγγελία μου την έκανα από ΠΛΑΙΣΙΟ (+50 euro από αντίστοιχη τιμή που εμφανίστηκε στο amazon για preorder μαζί με τα express μεταφορικά). Ο λόγος που τα έδωσα τα έξτρα 50 είναι ότι μετά από τηλεφωνική επικοινωνία μου διαβεβαίωσαν ότι τον έχουν ήδη σε stock (αποθήκη όχι σε κατάστημα) οπότε θα παραλάβω την προσεχή Τρίτη 3/11/2020 , όταν λήγει δηλαδή το NDA της AMD.

  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο Σκρουτζ πότε θα αρχίσουμε να βλέπουμε τους καινούριους ryzen;;

2 ώρες πριν, ilif88 είπε

image.png.d5b22dd817d863fe5464941a61bf492a.png

Εγώ πάντως δεν κρατήθηκα να περιμένω benchmarks και την παραγγελία μου την έκανα από ΠΛΑΙΣΙΟ (+50 euro από αντίστοιχη τιμή που εμφανίστηκε στο amazon για preorder μαζί με τα express μεταφορικά). Ο λόγος που τα έδωσα τα έξτρα 50 είναι ότι μετά από τηλεφωνική επικοινωνία μου διαβεβαίωσαν ότι τον έχουν ήδη σε stock (αποθήκη όχι σε κατάστημα) οπότε θα παραλάβω την προσεχή Τρίτη 3/11/2020 , όταν λήγει δηλαδή το NDA της AMD.

Στο overclockers τον 5800χ  τον έχουν 475€ 429 pounds

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
30 minutes ago, johnmt2 said:

Στο Σκρουτζ πότε θα αρχίσουμε να βλέπουμε τους καινούριους ryzen;;

Στο overclockers τον 5800χ  τον έχουν 475€ 429 pounds

.co.uk? 

Δεν στέλνει Ελλάδα εδώ και μερικά χρόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, Thresh είπε

.co.uk? 

Δεν στέλνει Ελλάδα εδώ και μερικά χρόνια.

Ναι σαν τιμή μίλησα.. που 475 που 600 που ζητάει το πλαίσιο.. κοροϊδία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...