Προς το περιεχόμενο

AMD Zen 3 ( Milan / Vermeer ) - Epyc 3 & Ryzen 5000


ultraex2003

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, Herald είπε

Εγώ βοήθησα πριν την αγορά σου, μην πάρεις amd. Τώρα τι να βοηθήσω 😁

Ούτε 7950x3d οπως βλέπεις παραπάνω ο 12600κ βαράει 130+ fps. Θα δούμε και σήμερα μετά το μεγάλο patch που είπαν αν αλλάξει τίποτα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 λεπτό πριν, Arkin είπε

Ούτε 7950x3d οπως βλέπεις παραπάνω ο 12600κ βαράει 130+ fps. Θα δούμε και σήμερα μετά το μεγάλο patch που είπαν αν αλλάξει τίποτα. 

Ο σκέτος ο 7950x είναι στα ίδια με 12900k. Oποτε ο 7950 3d θα πρέπει να είναι παραπάνω όταν δουλεύουν και τα 2 ccd. Ε άμα κλείσεις το 2ο και τον δουλεύει σαν 8πυρηνο λογικό να τρώει και αυτός ξύλο, αφού το παιχνίδι θέλει πυρήνες αβέρτα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
53 λεπτά πριν, Herald είπε

Βλέπω πάντως 3d > 12900k 😁

Σορρυ αστειεύομαι, αλλά θυμαμαι κάτι posts του he who shall not be named και με πιάνει νευρικό. 

Τώρα μόλις δεν είπαμε ότι το συγκεκριμένο κομμάτι δεν είναι ρυθμισμένο σωστά;

Στα 4400 RAM παίζει να έχει και τίποτα mismatched tPHYRDL 28/30 που όλοι όσοι ασχολούμαστε ξέρουμε πόσο ρίχνει τις επιδόσεις. Πολύ περισσότερο από tCL,tRCD και tRFC. Άστο Ryzen specific stuff.

Βάλε και το ασύγχρονο FCLK στα 1100 🤩

Για να καταλάβεις, μάλλον είναι πιο αργό από XMP 3000.

6 λεπτά πριν, Herald είπε

Ε άμα κλείσεις το 2ο και τον δουλεύει σαν 8πυρηνο λογικό να τρώει και αυτός ξύλο, αφού το παιχνίδι θέλει πυρήνες αβέρτα. 

Μην προτρέχεις. Αν έχει 16 threads και είναι 40% ταχύτερα π.χ. (τυχαίο νούμερο)

Επεξ/σία από kkatzos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Τώρα μόλις δεν είπαμε ότι το συγκεκριμένο κομμάτι δεν είναι ρυθμισμένο σωστά;

Στα 4400 RAM παίζει να έχει και τίποτα mismatched tPHYRDL 28/30 που όλοι όσοι ασχολούμαστε ξέρουμε πόσο ρίχνει τις επιδόσεις. Πολύ περισσότερο από tCL,tRCD και tRFC. Άστο Ryzen specific stuff.

Βάλε και το ασύγχρονο FCLK στα 1100 🤩

Για να καταλάβεις, μάλλον είναι πιο αργό από XMP 3000.

Μην προτρέχεις. Αν έχει 16 threads και είναι 40% ταχύτερα π.χ. (τυχαίο νούμερο)

Οκ να μας ξαναδώσει νούμερα μόλις το ρυθμίσει σωστά. 😀

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπόν επανέρχομαι το έβαλα 2000-4000 δουλεύει κομπλέ, να πω την αλήθεια δεν είδα κάποια διαφορα

34 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Μετά tPHYRDL 26/26 και μετά όλα τα υπόλοιπα.

αυτό δε μπορώ να το βρω που το ρυθμίζω...

Spoiler

μη βαράτε :P 

επίσης ξεχάστηκα στα video έχω βάλει cap 117, με vsync από nvidia control panel αλλα δεν αλλάζει και πολλά σε μερικά σημεία πάει μέχρι 130 εκεί που στο video έφτανε μέχρι 117 ...τα 1% και τα υπόλοιπα παραμένουν ίδια πάνω κάτω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

λοιπόν επανέρχομαι το έβαλα 2000-4000 δουλεύει κομπλέ, να πω την αλήθεια δεν είδα κάποια διαφορα

1 ώρα πριν, kkatzos είπε

Μετά tPHYRDL 26/26 και μετά όλα τα υπόλοιπα.

αυτό δε μπορώ να το βρω που το ρυθμίζω...

Για να δεις διαφορά θέλει κάποιο σταθερό-επαναλαμβανόμενο bench (game ή μη), που να μετρά συγκεκριμένα πράγματα.

Δεν συζητάμε ότι θα πάρεις 15-25% έτσι απλά, για να κάνει μπαμ η διαφορά.

Το tPHYRDL δεν ρυθμίζεται άμεσα από εσένα. Είναι "εσωτερική" ρύθμιση, προκύπτει ανάλογα τη μικρορύθμιση στους χρονισμούς της μητρικής.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Tambas91 είπε

λοιπόν επανέρχομαι το έβαλα 2000-4000 δουλεύει κομπλέ, να πω την αλήθεια δεν είδα κάποια διαφορα

αυτό δε μπορώ να το βρω που το ρυθμίζω...

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

μη βαράτε :P 

επίσης ξεχάστηκα στα video έχω βάλει cap 117, με vsync από nvidia control panel αλλα δεν αλλάζει και πολλά σε μερικά σημεία πάει μέχρι 130 εκεί που στο video έφτανε μέχρι 117 ...τα 1% και τα υπόλοιπα παραμένουν ίδια πάνω κάτω

Ξανανέβασε video αν δεν βαριέσαι. Δεν το θέλω για κάτι σημαντικό - να γελάσω μόνο :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, Herald είπε

Ξανανέβασε video αν δεν βαριέσαι. Δεν το θέλω για κάτι σημαντικό - να γελάσω μόνο :P 

Έχω πολύ τρέξιμο αυτές τις μέρες Θα κάτσω την Κυριακή να τα φτιάξω λίγο στο bios και ανεβάζω ξανά με τα νέα settings… κανόνισε μη φτιάξουμε κάνα πύραυλο εδώ με τον @kkatzos και δε σε βρίσκω μετά … 😛

btw να ευχαριστήσω και τα παιδιά που βοήθησαν @akoinonitos @Πέτρος

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Long story short.

Έχω το pc της υπογραφής με 5800Χ και Χ470 Taichi. Το ποσό δούλευε με τον 5800 από τον Ιανουάριο, πιο πριν με 2700Χ. 

Τον έκλεισα 19 Μαρτίου και έβγαλα την 5500ΧΤ που είχα πάνω γιατί την πούλησα, αγόρασα την 6750ΧΤ και προχθές γύρισα σπίτι μετά από τόσες μέρες λόγω δουλειάς και έβαλα την 6750ΧΤ και μπουταρα. Η μητρική ανάβει φωτάκια κτλ εκτός του debug led για τα error. Έβγαλα την GPU την δοκίμασα σε άλλο pc όλα καλά. Σήμερα ήρθε ένας 1600 τον έβαλα πάνω και άναψε το debug led  με error  00, λογικά μετά το update της μητρικής στο τελευταίο για να υποστηρίξει τον 5800Χ δεν τον βλέπει.

Δευτέρα περιμένω έναν Athlon 300ge που ξέρω πως τον υποστηρίζει το τελευταίο BIOS.

Τι λέτε, λογικά CPU ή μητρική άρχισε να τα παίζει? Είναι από το 2018 και μαζί με το 1 σετ μνήμες, είναι το μόνο που έμεινε από τότε, όλα τα άλλα είναι νεότερα.

Επίσης το PSU είναι ένα καινούργιο Seasonic Focus PX 850w Platinum  που κέρδισα σε διαγωνισμό πέρυσι και μπήκε πάνω τον Ιανουάριο οπότε ξέρω πως δουλεύει σωστά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, STORM1978 είπε

Long story short.

Έχω το pc της υπογραφής με 5800Χ και Χ470 Taichi. Το ποσό δούλευε με τον 5800 από τον Ιανουάριο, πιο πριν με 2700Χ. 

Τον έκλεισα 19 Μαρτίου και έβγαλα την 5500ΧΤ που είχα πάνω γιατί την πούλησα, αγόρασα την 6750ΧΤ και προχθές γύρισα σπίτι μετά από τόσες μέρες λόγω δουλειάς και έβαλα την 6750ΧΤ και μπουταρα. Η μητρική ανάβει φωτάκια κτλ εκτός του debug led για τα error. Έβγαλα την GPU την δοκίμασα σε άλλο pc όλα καλά. Σήμερα ήρθε ένας 1600 τον έβαλα πάνω και άναψε το debug led  με error  00, λογικά μετά το update της μητρικής στο τελευταίο για να υποστηρίξει τον 5800Χ δεν τον βλέπει.

Δευτέρα περιμένω έναν Athlon 300ge που ξέρω πως τον υποστηρίζει το τελευταίο BIOS.

Τι λέτε, λογικά CPU ή μητρική άρχισε να τα παίζει? Είναι από το 2018 και μαζί με το 1 σετ μνήμες, είναι το μόνο που έμεινε από τότε, όλα τα άλλα είναι νεότερα.

Επίσης το PSU είναι ένα καινούργιο Seasonic Focus PX 850w Platinum  που κέρδισα σε διαγωνισμό πέρυσι και μπήκε πάνω τον Ιανουάριο οπότε ξέρω πως δουλεύει σωστά.

αδελφε το 00 debug log αναφερεται  σε cpu παντως αλλα η ερωτηση ειναι αν και ο 1600 δεν σου μπουταρει αρα πιστευω οτι αν το βιος ειναι οκ περασμενο και τα αλλα ειναι οκ μνημες -τροφοδοσια κλπ ειναι μητρικη το θεμα επισης  οσο για  τον 1600  λεει οτι τον υποστηριζουν ολα τα βιος

 

Επεξ/σία από ultraex2003
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό λέω, όλα ήταν οκ , δεν άλλαξε τίποτα άλλο παρά η κάρτα γραφικών. Με τον 5800 δεν ανάβει καν το debug led, ενώ με τον 1600 ανάβει και γράφει 00.

Το μηχάνημα δούλευε μέχρι τις 19 Μαρτίου, έκλεισε και ξανά άνοιξε 6 Απριλίου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, STORM1978 είπε

Αυτό λέω, όλα ήταν οκ , δεν άλλαξε τίποτα άλλο παρά η κάρτα γραφικών. Με τον 5800 δεν ανάβει καν το debug led, ενώ με τον 1600 ανάβει και γράφει 00.

Το μηχάνημα δούλευε μέχρι τις 19 Μαρτίου, έκλεισε και ξανά άνοιξε 6 Απριλίου.

Βάζοντας την νέα GPU πάνω το θέμα ποιο ήταν; Δεν μπουτάρει; Λες ανάβουν φωτάκια, δεν βγάζει κάποιο error, αλλά δεν έχεις εικόνα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ανάβει, led όλα καλά, δεν έχει εικόνα ούτε και ανάβει το debug led. Reboot συνέχεια κάθε ~20 δευτερόλεπτα.

Η GPU δουλεύει κανονικά ακόμα και με 500w PSU be quiet σε άλλο PC.

Επεξ/σία από STORM1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, STORM1978 είπε

Ανάβει, led όλα καλά, δεν έχει εικόνα ούτε και ανάβει το debug led. Reboot συνέχεια κάθε ~20 δευτερόλεπτα.

Η GPU δουλεύει κανονικά ακόμα και με 500w PSU be quiet σε άλλο PC.

Μητρικη,μαλλον.Ειναι εκτος εγγυησης πλεον?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...