Προς το περιεχόμενο

AMD Zen 3 ( Milan / Vermeer ) - Epyc 3 & Ryzen 5000


ultraex2003

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, STORM1978 είπε

Ανάβει, led όλα καλά, δεν έχει εικόνα ούτε και ανάβει το debug led. Reboot συνέχεια κάθε ~20 δευτερόλεπτα.

Η GPU δουλεύει κανονικά ακόμα και με 500w PSU be quiet σε άλλο PC.

Μηπως εχει να κανει με το pcie gen?

Εχεις καποια αλλη καρτα να δοκιμασεις ?

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 λεπτά πριν, benign είπε

Μητρικη,μαλλον.Ειναι εκτος εγγυησης πλεον?

Ναι από το 2021.

1 λεπτό πριν, akoinonitos είπε

Μηπως εχει να κανει με το pcie gen?

Με την παλια καρτα δουλευει ?

Η παλιά ήταν η 5500ΧΤ οπότε είναι το ίδιο pci gen 4.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, STORM1978 είπε

Ναι από το 2021.

Η παλιά ήταν η 5500ΧΤ οπότε είναι το ίδιο pci gen 4.

Οποτε θα ξερεις απο Δευτερα για σιγουρα με το cpu που περιμενεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, STORM1978 είπε

Ναι από το 2021.

Η παλιά ήταν η 5500ΧΤ οπότε είναι το ίδιο pci gen 4.

Διαβάζω διαφορά στο νετ δοκίμασε με 1 μνήμη ενναλαξ και σε άλλο σλοτ δες μπαταρία ακομα  δοκίμασε boot χωρίς  δίσκο  και καλώδια σατα πάνω και διαβάζω για το θέμα σου των 20. Sec βραχυκύκλωμα σε καλώδια ρεσετ και power on ακόμα βγάλε καρτα  τι debug λεει στο boot

Γαμωτο αν εισουν εδώ Θεσσαλονίκη θα το λύναμε σε 10 λεπτά το θεμα σου!!! 

 

Επεξ/σία από ultraex2003
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

εκανες κανα clear cmos ?

Εννοείται, πρώτα clear CMOS,  βγάλσιμο η μπαταρία κτλ.

13 λεπτά πριν, benign είπε

Οποτε θα ξερεις απο Δευτερα για σιγουρα με το cpu που περιμενεις.

Λογικά αλλά αν είναι μητρική, 300+ δεν είναι λίγα...

10 λεπτά πριν, ultraex2003 είπε

Διαβάζω διαφορά στο νετ δοκίμασε με 1 μνήμη ενναλαξ και σε άλλο σλοτ δες μπαταρία ακομα  δοκίμασε boot χωρίς  δίσκο  και καλώδια σατα πάνω και διαβάζω για το θέμα σου των 20. Sec βραχυκύκλωμα σε καλώδια ρεσετ και power on ακόμα βγάλε καρτα  τι debug λεει στο boot

Γαμωτο αν εισουν εδώ Θεσσαλονίκη θα το λύναμε σε 10 λεπτά το θεμα σου!!! 

 

Μακάρι να υπήρχε δυνατότητα αλλά οικονομικά δεν όπως όλοι μας. Τα έχω κάνει ήδη, τα διάβασα και εγώ.

Επεξ/σία από STORM1978
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως και να έχει, αύριο περιμένω τον Athlon 300ge για δούμε τι φταίει. 

Αν είναι ο 5800Χ θα τον στείλω RMA και θα πάρω τηλέφωνο το παιδί που μου είπες @ultraex2003 για να συννενοηθώ. Όσο για την μητρική, παρήγγειλα ήδη και θα έχω την Τρίτη 19/4 αυτή την ομορφιά https://www.asrock.com/mb/amd/x570 taichi/

image.png.ab446877b29fe0cc7bab43998e48c74f.png

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, STORM1978 είπε

Long story short.

...

Τον έκλεισα 19 Μαρτίου και έβγαλα την 5500ΧΤ που είχα πάνω γιατί την πούλησα, αγόρασα την 6750ΧΤ και προχθές γύρισα σπίτι μετά από τόσες μέρες λόγω δουλειάς και έβαλα την 6750ΧΤ και μπουταρα. Η μητρική ανάβει φωτάκια κτλ εκτός του debug led για τα error. Έβγαλα την GPU την δοκίμασα σε άλλο pc όλα καλά. Σήμερα ήρθε ένας 1600 τον έβαλα πάνω και άναψε το debug led  με error  00, λογικά μετά το update της μητρικής στο τελευταίο για να υποστηρίξει τον 5800Χ δεν τον βλέπει.

Δευτέρα περιμένω έναν Athlon 300ge που ξέρω πως τον υποστηρίζει το τελευταίο BIOS.

Τι λέτε, λογικά CPU ή μητρική άρχισε να τα παίζει? Είναι από το 2018 και μαζί με το 1 σετ μνήμες, είναι το μόνο που έμεινε από τότε, όλα τα άλλα είναι νεότερα.

Επίσης το PSU είναι ένα καινούργιο Seasonic Focus PX 850w Platinum  που κέρδισα σε διαγωνισμό πέρυσι και μπήκε πάνω τον Ιανουάριο οπότε ξέρω πως δουλεύει σωστά.

 

20 ώρες πριν, STORM1978 είπε

Αυτό λέω, όλα ήταν οκ , δεν άλλαξε τίποτα άλλο παρά η κάρτα γραφικών. Με τον 5800 δεν ανάβει καν το debug led, ενώ με τον 1600 ανάβει και γράφει 00.

Το μηχάνημα δούλευε μέχρι τις 19 Μαρτίου, έκλεισε και ξανά άνοιξε 6 Απριλίου.

Μητρική του 2018. Έκλεισε 19 Μαρτίου (και λογικά βγήκε εκτός ρεύματος εφόσον αφαιρέθηκε η κάρτα γραφικών) και επανασυνδέθηκε 6 Απριλίου.

Μπαταρία μητρικής άλλαξες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την άλλαξα πέρυσι την μπαταρία. Το PC δουλεύει πάνω σε Line Interactive UPS από την αρχή και η εγκατάσταση στο σπίτι είναι καινούργια (το σπίτι φτιάχτηκε το 2009 αλλά η ηλεκτρική είναι για τριφασικό). 

Λόγω ότι δούλεψε με τον 1600 και άναψε το debug led, κλείνω προς τον 5800Χ αλλά για να είμαι και σίγουρος παρήγγειλα την X570 Taichi. Έτσι πλέον , εκτός των μνημών, όλα τα άλλα θα είναι καινούργια .

Αύριο θα ξέρω σίγουρα ποιο είναι το πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπονοώ ότι υπάρχει πρόβλημα τροφοδοσίας (άλλωστε ανέφερες ότι είναι καινούριο και ποιοτικό το τροφοδοτικό).

Απλώς αυτή η μπαταρία των 2€ (από το περίπτερο) εμένα τουλάχιστον κόντεψε να με κάνει να πετάξω μητρική γιατί απλά έμεινε το pc εκτός ρεύματος μερικές ημέρες λόγω μετακόμισης.

Δεν χάνεις κάτι (εκτός τα 2€) να δοκιμάσεις νέα μπαταρία!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, STORM1978 είπε

Την άλλαξα πέρυσι την μπαταρία. Το PC δουλεύει πάνω σε Line Interactive UPS από την αρχή και η εγκατάσταση στο σπίτι είναι καινούργια (το σπίτι φτιάχτηκε το 2009 αλλά η ηλεκτρική είναι για τριφασικό). 

Λόγω ότι δούλεψε με τον 1600 και άναψε το debug led, κλείνω προς τον 5800Χ αλλά για να είμαι και σίγουρος παρήγγειλα την X570 Taichi. Έτσι πλέον , εκτός των μνημών, όλα τα άλλα θα είναι καινούργια .

Αύριο θα ξέρω σίγουρα ποιο είναι το πρόβλημα.

κανω  ξανα την ερωτηση εδω ασχετως debug led γιατι δεν μπουταρε με τον 1600 ? δε ειναι λογικο 2 στα 2 cpu προβληματικα

Επεξ/σία από ultraex2003
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, ultraex2003 είπε

κανω  ξανα την ερωτηση εδω ασχετως debug led γιατι δεν μπουταρε με τον 1600 ? δε ειναι λογικο 

Η η μητρική τα έπαιξε ή ο 1600 δεν λειτουργεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, STORM1978 είπε

Η η μητρική τα έπαιξε ή ο 1600 δεν λειτουργεί.

2 στα 2 cpu με προβλημα δε μου ακουγεται πολυ λογικο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, TopCLR είπε

Δεν υπονοώ ότι υπάρχει πρόβλημα τροφοδοσίας (άλλωστε ανέφερες ότι είναι καινούριο και ποιοτικό το τροφοδοτικό).

Απλώς αυτή η μπαταρία των 2€ (από το περίπτερο) εμένα τουλάχιστον κόντεψε να με κάνει να πετάξω μητρική γιατί απλά έμεινε το pc εκτός ρεύματος μερικές ημέρες λόγω μετακόμισης.

Δεν χάνεις κάτι (εκτός τα 2€) να δοκιμάσεις νέα μπαταρία!

Θα την αλλάξω αύριο ξανά, αν και δεν νομίζω να τα έφτυσε σε λιγότερο από 1 χρόνο.

3 λεπτά πριν, ultraex2003 είπε

2 στα 2 cpu με προβλημα δε μου ακουγεται πολυ λογικο

Ούτε εμένα αλλά θα το δούμε αύριο Νίκο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...