Προς το περιεχόμενο

ΕΛΤΑ


Kalliopi_

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να σας ρωτήσω ρε παιδιά, εγώ αν στείλω μια σακούλα με ρούχο στα ΕΛΤΑ καταρχάς θα μετρηθεί ως ακανόνιστη στις επιστολές ή ως δέμα; 

Δεύτερον αν μετρηθεί ως δέμα που είναι και το πιο πιθανό, εγώ θα έχω tracking number χωρίς να πληρώσω κάτι έξτρα έτσι ;

Και τρίτον και αυτή είναι η μεγαλύτερη απορία μου, τα δέματα στέλνονται στις διευθύνσεις που γράφω ή μόνο στα ΕΛΤΑ του ταχυδρομικού κώδικα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ζητάς αποστολή σαν δέμα. Πρέπει να παραλάβει απο το κατάστημα, αλλά θα έχεις αριθμό αποστολής.

Αν το στείλεις ως επιστολή πιθανώς να παραδοθεί στο σπίτι, πιθανώς και όχι. Απλά το κόστος θα είναι σχετικά αυξημένο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όπως είπε κι ο Χρηστάκος, μπορείς να το στείλεις ως δέμα, που δίνει tracking number. Το κόστος των μεταφορικών θα πάει βάσει βάρους. 

Μπορείς να βάλεις και το κινητό τού παραλήπτη, ώστε, όταν καταφθάσει στο κατάστημα της περιοχής του, να ειδοποιηθεί και να παραλαβεί αυθημερόν, αν τον βολεύει. 

Επεξ/σία από Mrs. Hyde
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  1. Εξαρτάται από τον όγκο και το βάρος. Εσύ ζήτα δέμα (ακανόνιστο) για δύο λόγους (βλέπε κάτω)
  2. Δωρεάν tracking number.
  3. Στέλνονται στο κοντινότερο κέντρο και μετά (αν υπάρχει) σε τοπικό ταχυδρομείο και ο παραλήπτης λαμβάνει ειδοποίηση να πάει να το πάρει από το κατάστημα.

Όλα αυτά βέβαια προ-covid. Τώρα γίνεται λίγο της μουρλής στα ΕΛΤΑ αλλά άκρη πάντα βγαίνει. Αν δεις ότι η περιοχή του παραλήπτη εξυπηρετείται απο τοπικό κατάστημα είσαι guarantee ότι θα το λάβει σε καλό χρόνο. Αλλιώς είναι μάχη με τα νεύρα δυστυχώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...