Προς το περιεχόμενο

Το Thread της κωπηλασίας - Εργόμετρο


al3xis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ισως λιγο υπερεκτιμημένο το C2. Πολυ διαφήμιση και δεν ξερω. Εχετε καμια ιδεα για το Toorx RWX-500? Λεω να το παρω. Θα ηθελα ομως καμια γνώμη. Ευχαριστω

Στις 8/1/2021 στις 11:19 ΜΜ, sargus είπε

Φίλε μου δεν ξέρω το συγκεκριμένο, αλλά εγώ πήρα πρόσφατα το toorx rower sea και είμαι ενθουσιασμένος! Οπότε μου φαίνεται σοβαρή εταιρία η toorx με καλά ποιοτικά προιόντα (έχω και ένα μεγάλο δίζυγο-μονόζυγο δικό της).

Κοίταξα όμως λίγο τις βαθμολογίες στην κωπηλατική που σε ενδιαφέρει από το κατάστημα kinissis που βάζουν βαθμούς και ενώ είναι καλές, δεν είναι άψογες. Έχε το και αυτό υπόψη σου.

Καταρχην ευχαριστω για την απαντηση. Θα το κοιταξω. Οσον αφορα το μαγνητικό έναντι της φτερωτής εχετε καποια ιδεα; Ποιοτητα θόρυβος κλπ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε καμία περίπτωση δεν είναι υπερεκτιμημένη η c2. Παίρνεις ένα μηχάνημα που με μια απλή, στοιχειώδη, συντήρηση θα σου κρατήσει 10+ ενώ κρατάει και την αξία του σε ενδεχόμενη μεταπώληση. 

Εδώ υπάρχει λίστα αναμονής με 2+ μήνες για αγορά (παγκοσμίως, όχι στην Ελλάδα μόνο). Υπάρχει μια τεράστια κοινότητα από πίσω, δεκάδες εφαρμογές ενώ το pm5 (ο υπολογιστής κάθε c2 μηχανήματος) είναι από τα λίγα αξιόλογα με ρεαλιστικά δεδομένα (δεν είναι τυχαίο ότι χρησιμοποιείται σε όλους τους αγώνες εσωτερικής κωπηλασίας).

Είχα Toorx την Rower Active pro (entry μοντέλο) - εντελώς καμία σχέση. Επίσης πιστεύω ότι και το μαγνητικό δεν έχει καμία σχέση με φτερωτή ή νερό.

Από 'κει και πέρα, αν είναι η πρώτη σου ασχολία με το άθλημα, πάρε κάτι οικονομικό να δεις αν σ'αρέσει και αν θα το συνεχίσεις και μετά, γιατί όχι, παίρνεις μια c2. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η αληθεια ειναι οτι ψάχνομαι γιατι ειμαι αρχάριος. Μαλλον εχεις δικιο για την C2. Βλεπω οτι υπαρχουν παρομοιες οπως η Active Gym, η Luxury Fitness Equipment κλπ. Αξίζουν; Με λιγα λόγια λοιπον να μην κοιταζω για μαγνητική απ’οτι καταλαβα. Θεώρησα απλα οτι, η Toorx 500 με τιμη €700 περιπου, ειναι καπου στη μεση. Πηγαινα κολυμβητηριο αλλα λογω απαγορευσης θελω να ασχοληθω με κατι που θα βοηθήσει. Επισης κανω Kitesurfing οποτε η κωπηλασία νομιζω ειναι καλη για συντήρηση. Ευχαριστω για τις απαντησεις.

Επεξ/σία από FrederikFG
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

Παιδιά κι εγώ ψάχνομαι να πάρω κωπηλατική αφού αποφάσισα ότι το προτιμώ από τον διάδρομο. Το budget μου για τον διάδρομο ήταν 700€ (ProTred MR‑700) που είναι ένα καλό value for money εργαλείο. Αλλά σε κωπηλατική δεν μπορώ να βρω κάτι value for money σ' αυτά τα λεφτά και ούτε ξέρω τι πρεπει να προτιμήσω αέρα, μαγνητικό κλπ. Είμαι τελείως αρχάριος και το θέλω για καύση λίπους και γενική γυμναστική σε καθημερινή βάση σπίτι. Θα ήθελα τις απόψεις σας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...