Προς το περιεχόμενο

Τι γνωμη εχετε για πουδες πληροφορικης σε ιδιοτικα κολλεγια;(Πχ.ΜMediterranean)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 37
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Για κολέγια δεν ξέρω, υποθέτω όμως ότι το επίπεδο θα είναι εξαιρετικά χαμηλό όπως στα περισσότερα ιδ. ΙΕΚ. Κυρίως κοιτάζουν να αρμέξουν τους γονείς.

Στο Udemy πιστεύω ότι υπάρχουν καλύτερου επιπέδου courses.

 

  • Like 1
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 ασε τα ιδιωτικα κολεγια που ειναι και πανακριβα και ελα στο uopeople . εχει υπερπληρες προγραμμα στο CS και οικονομικοτατο με υψηλοτερη καταταξη στα rankings απο ολα τα ιδιωτικα κολεγια στην ελλαδα.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, ioannis112 είπε

Ευχαριστω!!

Νομίζω πως η έρευνά σου θα πρέπει να βασιστεί στα εξής κριτήρια:

  1. Ποιός πραγματικά σου δίνει το πτυχίο; Πχ για το Mediterranean College θα πάρεις από το University Of Derby, Στο New York College δίνουν από το Greenwich, Bolton κ.λπ. Κάνε μια έρευνα για τις σχολές πληροφορικής στο διαδίκτυο, έρευνα, μαθήματα, περιεχόμενο.
  2. Να σιγουρευτείς ότι έχεις αναγνωρισμένο πτυχίο ΑΕΙ, κάτι που συνήθως τα κολλέγια σε συνεργασία με τα Πανεπιστήμια που συνεργάζονται, έχουν εξασφαλίσει οπότε πας ΔΟΑΤΑΠ με το αντίστοιχο χαρτί και έχεις ισότιμο πτυχίο τριτοβάθμιας εκπαίδευσης (κάτι που το UoPeople που αναφέρει ο @Napier δεν έχει). Ψάξ' το αυτό, γιατί μετά θα θες να κάνεις μεταπτυχιακό, και δεν θα μπορείς να βγάλεις άκρη εύκολα.

Επίσης, ρίξε μια ματιά τι παραπλήσιο μπορεί να σου προσφέρει πχ το Mediterranean κάνει έκπτωση για πιστοποιήσεις Cisco, το NY College επίσης αναφέρει κάτι σχετικό. Τέλος, θα σου έλεγα να δεις και τα Κυπριακά που έχουν έδρα Ελλάδα ή προσφέρουν εξ' αποστάσεως εκπαίδυεση, κάποια μάλιστα έχουν συνεργασίες με αξιόπιστα Αγγλικά Πανεπιστήμια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, MiKe-Dee είπε

 

  1. Να σιγουρευτείς ότι έχεις αναγνωρισμένο πτυχίο ΑΕΙ, κάτι που συνήθως τα κολλέγια σε συνεργασία με τα Πανεπιστήμια που συνεργάζονται, έχουν εξασφαλίσει οπότε πας ΔΟΑΤΑΠ με το αντίστοιχο χαρτί και έχεις ισότιμο πτυχίο τριτοβάθμιας εκπαίδευσης (κάτι που το UoPeople που αναφέρει ο @Napier δεν έχει). Ψάξ' το αυτό, γιατί μετά θα θες να κάνεις μεταπτυχιακό, και δεν θα μπορείς να βγάλεις άκρη εύκολα.

 

να συμπληρωσω στον TS οτι το παραπανω ειναι ανακριβες.

στη περιπτωση που φυσικα σε ενδιαφερει το δημοσιο ναι κοιτα για ΔΟΤΑΤΑΠ.

αντιστοιχα ομως τα ιδιωτικα κολεγια δεν εχουν ακαδημαικη αναγνωριση στην ελλαδα (μονο επαγγελματικη υστερα απο εξετασεις και πρακτικη στο ατεεν) και δε μπορεις εκ των πραγματων να κανεις μεταπτυχιακο σε δημοσιο πανεπιστημιο στην ελλαδα (κατι που απαιτει αναγνωριση ΔΟΑΤΑΠ). επισης προς το παρον το uopeople δεν εχει αναγνωριση αλλα δεδομενου οτι και το ΕΑΠ (μπουσουλας για αναγνωριση απο ΔΟΑΤΑΠ στα εξ'αποστασεως) θα αρχισει προκτορινγκ στις εξετασεις τοτε ειναι πολυ πιθανον να αναγνωριστει μετα την εφαρμογη προκτορινγκ απο ΕΑΠ.κρατα οτι για τη περιπτωση σου η πληροφορικη δεν ειναι νομοθετικα ρυθμιζομενο επαγγελμα  στην ελλαδα οποτε και επαγγελματικη αναγνωριση να παρεις απο ατεεν δεν σε βοηθαει σε κατι στην ελευθερη αγορα εργασιας καθως θα συναγωνιζεσε με τους ιδιους ορους ολους τους αποφοιτους CS διαφορων πανεπιστημιων (μονο για το δημοσιο θα σε βοηθησει). 

τελος για το ranking μπορει ο καταληκτικος τιτλος μεν να ειναι απο τα πανεπιστημια που αναφερει ο Mike-Dee αλλα την εκπαιδευση σου θα την εχεις παρει απο το ιδιωτικο κολεγιο στην ελλαδα (βαση δικεοχρησιας) τα οποια στο webometrics ranking (το μοναδικο ranking παγκοσμιως που συμπεριλαμβανει και τα ιδιωτικα κολεγια της ελλαδας) βρισκοντε ολα πολυ πιο κατω απο το uopeople.

Επεξ/σία από Napier
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Napier είπε

να συμπληρωσω στον TS οτι το παραπανω ειναι ανακριβες.

στη περιπτωση που φυσικα σε ενδιαφερει το δημοσιο ναι κοιτα για ΔΟΤΑΤΑΠ.

αντιστοιχα ομως τα ιδιωτικα κολεγια δεν εχουν ακαδημαικη αναγνωριση στην ελλαδα (μονο επαγγελματικη υστερα απο εξετασεις και πρακτικη στο ατεεν) και δε μπορεις εκ των πραγματων να κανεις μεταπτυχιακο σε δημοσιο πανεπιστημιο στην ελλαδα (κατι που απαιτει αναγνωριση ΔΟΑΤΑΠ). επισης προς το παρον το uopeople δεν εχει αναγνωριση αλλα δεδομενου οτι και το ΕΑΠ (μπουσουλας για αναγνωριση απο ΔΟΑΤΑΠ στα εξ'αποστασεως) θα αρχισει προκτορινγκ στις εξετασεις τοτε ειναι πολυ πιθανον να αναγνωριστει μετα την εφαρμογη προκτορινγκ απο ΕΑΠ.

τελος για το ranking μπορει ο καταληκτικος τιτλος μεν να ειναι απο τα πανεπιστημια που αναφερει ο Mike-Dee αλλα την εκπαιδευση σου θα την εχεις παρει απο το ιδιωτικο κολεγιο στην ελλαδα (βαση δικεοχρησιας) τα οποια στο webometrics ranking (το μοναδικο ranking παγκοσμιως που συμπεριλαμβανει και τα ιδιωτικα κολεγια της ελλαδας) βρισκοντε ολα πολυ πιο κατω απο το uopeople.

Πάμε πάλι. Άρα λες σε έναν άνθρωπο να αφιερώσει 3 με 4 χρόνια από τη ζωή του, να πάρει ένα πτυχίο και όταν κάνει αίτηση στο ΠΑΠΕΙ μόλις δούνε την αίτησή του να βάλουν τα γέλια. Ή μπορείς να εγγυηθείς εσύ ή ο οποιοσδήποτε να πάρει το ρίσκο κάποιος και να σπουδάσει κάτι με αποτέλεσμα μόλις πάρει το χαρτί να είναι απλά ένα χαρτί στον τοίχο.

Επίσης πάλι σε πιάνω αδιάβαστο, δεν απαιτούν μόνο τα δημόσια πανεπιστήμια αναγνωρισμένο τίτλο από ΔΟΑΤΑΠ. Επίσης, το Mediterranean που ρώτησε ο Ioannis δεν δίνει πτυχίο Mediterranean, δίνει πτυχίο Derby. Εσύ λες ανακρίβειες, όχι εγώ.

Επιτέλους, δώσε κάτι αντικειμενικό στην κοινότητα και υποστήριξε αυτά που λες σε λογικά και υπαρκτά κριτήρια.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, MiKe-Dee είπε

Εσύ λες ανακρίβειες, όχι εγώ.

 

 δεν εχεις καταλαβει, επειδη μαλλον ποτε δεν εχεις κανει ερευνα για τα ιδιωτικα κολεγια και ο πραγματικα αδιαβαστος εισαι εσυ. ναι ξερεις για το ΕΑΠ αλλα για τα ιδιωτικα κολεγια δε το χεις επετρεψε μου.

αυτο που λεω, επειδη ναι εγω εκανα ερευνα και για τα ιδιωτικα κολεγια στην ελλαδα οταν ψαχνομουν,  ειναι οτι τα ιδιωτικα κολεγια παρα του οτι δινουν καταληκτικο τιτλο απο αυτα τα πανεπιστημια κατατασοντε βαση των δικων τους merits στη καταταξη του webometrics και ειναι πολυ πιο κατω απο το uopeople. και για να δεις ποσο βαση δινουν τα ιδιωτικα κολεγια στη καταταξη του webometrics δες ποσο το πουλανε εδω:

https://www.mitropolitiko.edu.gr/el/metropolitan-college-news/3060-metropolitan-college-in-the-top-of-webometrics-ranking-of-world-universities

εσυ μολις εδωσες μια λαθος συμβουλη στον ανθρωπο οτι θα μπορεσει να κανει μεταπτυχιακο στο ΠΑΠΕΙ οταν το ΠΑΠΕΙ θα ζητησει την ακαδημαικη αναγνωριση στον ανθρωπο και αυτος θα παρει τα τρια μου (no offence τροπος του λεγιν) επειδη τα πτυχια απο ιδιωτικα κολεγια δεν περνανε απο ΔΟΑΤΑΠ. 

 

 

Επεξ/σία από Napier
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Napier είπε

 δεν εχεις καταλαβει, επειδη μαλλον ποτε δεν εχεις κανει ερευνα για τα ιδιωτικα κολεγια και ο πραγματικα αδιαβαστος εισαι εσυ. ναι ξερεις για το ΕΑΠ αλλα για τα ιδιωτικα κολεγια δε το χεις επετρεψε μου.

αυτο που λεω, επειδη ναι εγω εκανα ερευνα και για τα ιδιωτικα κολεγια στην ελλαδα οταν ψαχνομουν,  ειναι οτι τα ιδιωτικα κολεγια παρα του οτι δινουν καταληκτικο τιτλο απο αυτα τα πανεπιστημια κατατασοντε βαση των δικων τους merits στη καταταξη του webometrics και ειναι πολυ πιο κατω απο το uopeople. και για να δεις ποσο βαση δινουν τα ιδιωτικα κολεγια στη καταταξη του webometrics δες ποσο το πουλανε εδω:

https://www.mitropolitiko.edu.gr/el/metropolitan-college-news/3060-metropolitan-college-in-the-top-of-webometrics-ranking-of-world-universities

εσυ μολις εδωσες μια λαθος συμβουλη στον ανθρωπο οτι θα μπορεσει να κανει μεταπτυχιακο στο ΠΑΠΕΙ οταν το ΠΑΠΕΙ θα ζητησει την ακαδημαικη αναγνωριση στον ανθρωπο και αυτος θα παρει τα τρια μου (no offence τροπος του λεγιν) επειδη τα πτυχια απο ιδιωτικα κολεγια δεν περνανε απο ΔΟΑΤΑΠ. 

Ανθρωπέ μου, πας καλά; Την βρίσκεις να είσαι παθητικός ψεύτης; Επειδή έκανα παρόμοιου τύπου μεταπτυχιακό στην Ελλάδα πήρα Μάστερ από Αγγλικό Πανεπιστήμιο, δεν πήρα καμία διαπίστευση από το ίδρυμα που σπούδασα πέρα από μια βεβαίωση. Το δίπλωμά μου λέει τάδε τάδε of London η αναλυτική μπυ βαθμολογία αναφέρει ότι ολοκλήρωσα τις σπουδές μου στο faculty τάδε στην Ελλάδα.

Λοιπόν, δεν επανέρχομαι αρκετά βγήκαμε off topic.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, MiKe-Dee είπε

Ανθρωπέ μου, πας καλά; Την βρίσκεις να είσαι παθητικός ψεύτης; Επειδή έκανα παρόμοιου τύπου μεταπτυχιακό στην Ελλάδα πήρα Μάστερ από Αγγλικό Πανεπιστήμιο, δεν πήρα καμία διαπίστευση από το ίδρυμα που σπούδασα πέρα από μια βεβαίωση. Το δίπλωμά μου λέει τάδε τάδε of London η αναλυτική μπυ βαθμολογία αναφέρει ότι ολοκλήρωσα τις σπουδές μου στο faculty τάδε στην Ελλάδα.

Λοιπόν, δεν επανέρχομαι αρκετά βγήκαμε off topic.

συγνωμη αλλα γελαω. 

ειναι επομενο να εισαι ασχετος με τη διαδικασια ακαδημαικης αναγνωρισης στην ελλαδα αφου ποτε δε θα σου ζητηθηκε αναλογο χαρτι μιας και υποθετω οι βασικες σπουδες σου ειναι σε ελληνικο ΑΕΙ.

ξερεις για να λαβει καποιος ακαδημαικη αναγνωριση, το ΔΟΑΤΑΠ θα επικοινωνησει με το ιδρυμα του καταληκτικου τιτλου και θα ζητησει γραπτη επιβεβεωση με το εξης λεκτικο: οι σπουδες εγιναν εξ ολοκληρου στο ταδε campus στη ταδε χωρα και οχι στην ελληνικη επικρατεια. κατι που δε θα μπορεσει να δωσει το πανεπιστημιο για εναν φοιτητη που εχει τελειωσει με δικεοχρησια σε κολεγιο της ελλαδας.

για να σε βοηθησω λιγο. αυτο γινετε επειδη στην ελλαδα υπαρχει ο συνταγματικος ακομα περιορισμος οτι η ανωτατη εκπαιδευση δεν ειναι ιδιωτικη. 

  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο θέμα μας και άνευ τσακωμών, στο πλαίσιο σκόιλ ελικικού πνεύμα των ημερών, κάπως έτσι είναι το επίπεδο των περισσότερων κολεγίων...ίσως ένα-δυο να ξεχωρίζουν από τον σωρό, αλλά και πάλι, πώς θα το κρίνεις;...

Οι διαφημίσεις και το μπλα μπλα είναι κατά κανόνα παραπλανητικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγω που σπουδασα σε κολλεγιο Computer Science θα στα πω λιγο ωμα. Το επιπεδο των φοιτητων ειναι εξαιρετικα χημηλο εκτος απο  3-4 ατομα που θα ξεχωρισεις και θα ειναι πραγματικα καλοι. Οι καθηγητες εκει που ημουν ηταν ΦΟΒΕΡΟΙ, ολοι με διδακτορικα και η παραδοση των διαλεξεων ητανε πολυ καλη. Πολλα power point ητανε απο ελληνικα πανεπιστημια και καποια δικα τους. Το προγραμμα του αντιστοιχου πανεπιστημιου ητανε βατο, οχι ευκολο αλλα βατο. Βεβαια να ξερεις!  Το τελευταιο ετος ειναι παλουκι και πτυχια δεν χαριζονται. Αν η πτυχιακη σου ειναι της πλακας φυσικα σε κοβουνε και ξαναπλερω.  

Επεξ/σία από papajohnnnn
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/4/2020 στις 8:02 ΜΜ, papajohnnnn είπε

Εγω που σπουδασα σε κολλεγιο Computer Science θα στα πω λιγο ωμα. Το επιπεδο των φοιτητων ειναι εξαιρετικα χημηλο εκτος απο  3-4 ατομα που θα ξεχωρισεις και θα ειναι πραγματικα καλοι. Οι καθηγητες εκει που ημουν ηταν ΦΟΒΕΡΟΙ, ολοι με διδακτορικα και η παραδοση των διαλεξεων ητανε πολυ καλη. Πολλα power point ητανε απο ελληνικα πανεπιστημια και καποια δικα τους. Το προγραμμα του αντιστοιχου πανεπιστημιου ητανε βατο, οχι ευκολο αλλα βατο. Βεβαια να ξερεις!  Το τελευταιο ετος ειναι παλουκι και πτυχια δεν χαριζονται. Αν η πτυχιακη σου ειναι της πλακας φυσικα σε κοβουνε και ξαναπλερω.  

Μπορω να ρωτήσω τα έξοδα;προφανως τα διδακτρα. Τα βιβλία ήταν ακριβά;Τι αλλά έξοδα υπήρχαν;

Ευχαριστώ. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, ioannis114 είπε

Μπορω να ρωτήσω τα έξοδα;προφανως τα διδακτρα. Τα βιβλία ήταν ακριβά;Τι αλλά έξοδα υπήρχαν;

Ευχαριστώ. 

Τα διδακτρα ξεκινανε περιπου απο 4500 και φτανουν μεχρι 7-8! Αν σε πιασουν κοροιδο μπορει να σου ζητησουν και 8, αλλα η πλειοψηφια δινει 5000 οπως κι εδωσα κι εγω για καθε ετος, ειναι καθαρα θεμα μαρκετινγκ απο τη μερια τους, οποτε κανεις λιγο το δυσκολο και εισαι οκ. Ενα απο θετικα του κολλεγιου ειναι οι σχεσεις που αναπτυσσεις με τους καθηγητες, μπορεις να τους βομβαρδισεις με απειρες ερωτησεις σχετικα με το μαθημα και αυτοι ειναι παντα προθυμοι ειτε mail, ειτε ακομα και τηλεφωνικως σε ορισμενους που ειναι πολυ κουλ να σου λυσουν ολες τις απορίες (φυσικα επειδη πληρωνεις κι επειδη καθε μηνα περνανε αξιολογηση οποτε δεν τους παιρνει). Βιβλία δεν υπάρχουν. Υπαρχει διαδικτυακή πλατφόρμα (moodle) που ανεβαίνουν όλες οι διαλέξεις. Φυσικα υπάρχουν και βιβλία που θα σου προτείνουν οι καθηγητές (συνηθως τα εχουν σε pdf) και επιπλέον υλικό. Στείλε μου pm για να σε βοηθήσω περαιτέρω :).

Επεξ/σία από papajohnnnn
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...