Προς το περιεχόμενο

Ερωτηση για service και covid19.


Luxx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πρεπει να περασω το ετησιο service στο ford focus μου. Καπου διαβασα οτι υπαρχει επιλογη να για παραλαβη αυτοκινητου απο το χωρο σου; Γνωριζει κανεις περισσοτερες πληροφοριες; Υπαρχει επιπλεον χρεωση;

Αλλιως το να παω εκει και να περιμενω 5+ ωρες, με ολα τα μαγαζια κλειστα, δε το βρισκω και πολυ λογικο.. Μηπως θα παρουν παραταση τα service;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι δε παιρνεις εκει που κανεις σερβις να μαθεις την πολιτικη τους; Δεν ειναι γραμμενα σε πετρα αυτα, ο καθενας παρεχει τις υπηρεσιες που μπορει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεις να πας κανονικα συνεργειο αρκει να μην κατσεις εκει. Μιλα με το συνεργειο σου να δεις πως θα το κανετε. Αν δεν κινεις το αυτοκινητο δεν πειραζει σε κατι αν το κανεις λιγο καιρο μετα εκτος αν επηρεαζει καποια εγγυηση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ που έκανα το ετήσιο προ ημερών, με είχαν ενημερώσει ότι θα πάρει περίπου 2 ώρες και αν θέλω υπάρχει χώρος να περιμένω εκεί. Αν είναι για 5ωρο πας, φεύγεις και ξαναγυρνας, εκτός αν συνεννοηθεις με την αντιπροσωπεία να το πας κανένα μήνα πιο μετά λόγω μέτρων χωρίς να επηρεάσει την εγγύηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ, θα παρω τηλεφωνο αυριο. Λογικα εχω προθεσμια +1 μηνα σε σχεση με την ημερομηνια που εγινε το service περυσι, αν θυμαμαι καλα.

Ποιο κωδικο στελνω στο 13033 για τετοια περιπτωση; Μηπως και με σταματησουν για ελεγχο σε μετρο/λεωφορειο οταν θα γυρναω.

Αν εχω βεβαια ακομα περιθωριο, θα περιμενω μεχρι να γινει η μερικη αρχη που ακουγεται στις αρχες Μαϊου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Luxx είπε

Οκ, θα παρω τηλεφωνο αυριο. Λογικα εχω προθεσμια +1 μηνα σε σχεση με την ημερομηνια που εγινε το service περυσι, αν θυμαμαι καλα.

Ποιο κωδικο στελνω στο 13033 για τετοια περιπτωση; Μηπως και με σταματησουν για ελεγχο σε μετρο/λεωφορειο οταν θα γυρναω.

Αν εχω βεβαια ακομα περιθωριο, θα περιμενω μεχρι να γινει η μερικη αρχη που ακουγεται στις αρχες Μαϊου.

Γιατι χαρη θα σου κανουν..?!?!? Αμα θες το πας και σε απλο συνεργειο και τους ερχετε καλυτερα!!! Θελω να πω  απο το κερδος που βγαζουν.. και 2 μηνες περιμενουν!!! 

Ισχυει η εγγυηση και σε νομιμο συνεργειο με ανταλλακτικα εφαμιλλης ή ανωτερης ποιοτητας! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, gia_nnis είπε

Γιατι χαρη θα σου κανουν..?!?!? Αμα θες το πας και σε απλο συνεργειο και τους ερχετε καλυτερα!!! Θελω να πω  απο το κερδος που βγαζουν.. και 2 μηνες περιμενουν!!! 

Ισχυει η εγγυηση και σε νομιμο συνεργειο με ανταλλακτικα εφαμιλλης ή ανωτερης ποιοτητας! 

Έχει ξαναγίνει ίδια κουβέντα και παλαιότερα, απλά θέλω να έχω το κεφάλι μου ήσυχο. Είναι 3 χρόνων το αμάξι, καλό είναι τα πρώτα χρόνια να το πηγαίνω στην επίσημη αντιπροσωπεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Luxx είπε

Ποιο κωδικο στελνω στο 13033 για τετοια περιπτωση; Μηπως και με σταματησουν για ελεγχο σε μετρο/λεωφορειο οταν θα γυρναω.

Με το Νο.2 πας και νομιζω θελεις χαρτι που να αναγραφει οτι πας εκει συγκεκριμενα. Αφου θα παρεις τηλεφωνο ρωτησε τους και για αυτο, θα ξερουν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λογικά εφόσον βρισκόμαστε σε περιορισμό κινήσεων με κρατική εντολή, είναι αδύνατον να ακυρωθεί εγγύηση (λόγος ανωτέρας βίας και κατεπείγουσα κρατική νομοθεσία) . Εξ άλλου παράταση έχουν πάρει διπλώματα οδήγησης που λήγουν, ΚΤΕΟ κλπ. Αν τολμήσει να κάνει κάποια εταιρία παρόμοια πολιτική, το δικαστήριο τους έχει... σκί..ει. Απλά θα πας με την λήξη των περιορισμών.

Επεξ/σία από kalmik
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kalmik είπε

Λογικά εφόσον βρισκόμαστε σε περιορισμό κινήσεων με κρατική εντολή, είναι αδύνατον να ακυρωθεί εγγύηση (λόγος ανωτέρας βίας και κατεπείγουσα κρατική νομοθεσία) . Εξ άλλου παράταση έχουν πάρει διπλώματα οδήγησης που λήγουν, ΚΤΕΟ κλπ. Αν τολμήσει να κάνει κάποια εταιρία παρόμοια πολιτική, το δικαστήριο τους έχει... σκί..ει. Απλά θα πας με την λήξη των περιορισμών.

Κάτι έχεις καταλάβει λάθος, οι άδειες οδήγησης που λήγουν έχουν πάρει παράταση επειδή οι κατά τόπους διευθύνσεις μεταφορών δεν τις ανανεώνουν, τα δελτία ΚΤΕΟ που λήγουν έχουν πάρει παράταση επειδή τα ΚΤΕΟ είναι κλειστά κτλ.

Τα συνεργεία όμως λειτουργούν κανονικά, και επίσης έχει δοθεί διευκρίνηση ότι η μετάβαση σε συνεργεία/αντιπροσωπείες αυτοκινήτων επιτρέπεται και συμπεριλαμβάνεται στην περίπτωση 2 των κατ΄ εξαίρεση μετακινήσεων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Nαι αλλά η κατάσταση περιορισμού κυκλοφορίας ισχύει και η εξαίρεση έχει δοθεί για τα συνεργεία προκειμένου να επισκευάζονται οι βλάβες που προκαλούν προβλήματα μετακίνησης για τους ιδιοκτήτες (π.χ. αν χαλάσει το όχημα πως θα πας γιατρό ή supermarket?). :Όχι για να την επικαλεστούν κάποιες αντιπροσωπείες να ακυρώσουν εγγευήσεις επειδή δεν πήγες το αμάξι για τακτικό service. Και σε κάθε περίπτωση ό,τι κατάλαβε ο καθένας αφού πράγματι δεν έχει βγει ένας υπεύθυνος από το κράτος να δώσει εξηγήσεις για πολλά κενά που υπάρχουν π.χ. τι σημαίνει πρόσωπο που χρειάζεται βοήθεια, πόση ώρα μπορεί να δικαιoλογείται για μια μετακινηση κλπ. Υπάρχουν πολλές ασάφειες που δεν τις έχουν προβλέψει και όλα είναι ανοικτά kai αφήνουν περιθώρια για αυθαιρεσίες όπως για τον αστυνομικό που έδωσε κλήση σε ηλικιωμένο επειδή πήγε δύο κτήρια πιο πέρα  δηλ. δύο νούμερα πιο κάτω στο ίδιο οικοδομικό τετράγωνο να πάρει ψωμί). Φαντάσου να πάρεις κλήση επειδή κατέβασες σκουπίδια και ο κάδος ειναι δύο πολυκατοικίες πιο κάτω στο δρόμο σου).

Επεξ/σία από kalmik
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, kalmik είπε

Nαι αλλά η κατάσταση περιορισμού κυκλοφορίας ισχύει και η εξαίρεση έχει δοθεί για τα συνεργεία προκειμένου να επισκευάζονται οι βλάβες που προκαλούν προβλήματα μετακίνησης για τους ιδιοκτήτες (π.χ. αν χαλάσει το όχημα πως θα πας γιατρό ή supermarket?). :Όχι για να την επικαλεστούν κάποιες αντιπροσωπείες να ακυρώσουν εγγευήσεις επειδή δεν πήγες το αμάξι για τακτικό service. Και σε κάθε περίπτωση ό,τι κατάλαβε ο καθένας αφού πράγματι δεν έχει βγει ένας υπεύθυνος από το κράτος να δώσει εξηγήσεις για πολλά κενά που υπάρχουν π.χ. τι σημαίνει πρόσωπο που χρειάζεται βοήθεια, πόση ώρα μπορεί να δικαιoλογείται για μια μετακινηση κλπ. Υπάρχουν πολλές ασάφειες που δεν τις έχουν προβλέψει και όλα είναι ανοικτά kai αφήνουν περιθώρια για αυθαιρεσίες όπως για τον αστυνομικό που έδωσε κλήση σε ηλικιωμένο επειδή πήγε δύο κτήρια πιο πέρα  δηλ. δύο νούμερα πιο κάτω στο ίδιο οικοδομικό τετράγωνο να πάρει ψωμί). Φαντάσου να πάρεις κλήση επειδή κατέβασες σκουπίδια και ο κάδος ειναι δύο πολυκατοικίες πιο κάτω στο δρόμο σου).

Τρικυμία εν κρανίω....

Το μόνο που θα επικαλεστεί η αντιπροσωπεία για να σου ακυρώσει την εγγύηση είναι το ότι η προβλεπόμενη συντήρηση δεν έγινε έγκαιρα. Εσύ σαν πελάτης δεν θα μπορέσεις να επικαλεστείς την απαγόρευση κυκλοφορίας, επειδή η μετακίνηση για τον συγκεκριμένο λόγο επιτρέπεται.

Όλα τα υπόλοιπα που περιγράφεις περί ασάφειας και μη πρόβλεψης είναι άσχετα με αυτό που συζητάμε, μια χαρά υπάρχει σαφής πρόβλεψη για μετάβαση σε συνεργεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Joshua21 είπε

Τρικυμία εν κρανίω....

Το μόνο που θα επικαλεστεί η αντιπροσωπεία για να σου ακυρώσει την εγγύηση είναι το ότι η προβλεπόμενη συντήρηση δεν έγινε έγκαιρα. Εσύ σαν πελάτης δεν θα μπορέσεις να επικαλεστείς την απαγόρευση κυκλοφορίας, επειδή η μετακίνηση για τον συγκεκριμένο λόγο επιτρέπεται.

Όλα τα υπόλοιπα που περιγράφεις περί ασάφειας και μη πρόβλεψης είναι άσχετα με αυτό που συζητάμε, μια χαρά υπάρχει σαφής πρόβλεψη για μετάβαση σε συνεργεία.

Ας μου επιτραπεί να διαφωνήσω.Εξ άλλου μιλάω με επιχειρήματα.Όσο για την "τρικυμία' δεν είμαστε εδώ για χαρακτηρισμούς. Εύκολοι είναι, δεν είναι ευγενικοί...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, kalmik είπε

Ας μου επιτραπεί να διαφωνήσω.Εξ άλλου μιλάω με επιχειρήματα.Όσο για την "τρικυμία' δεν είμαστε εδώ για χαρακτηρισμούς. Εύκολοι είναι, δεν είναι ευγενικοί...

Αυτό που κάνεις δεν είναι να μιλάς με επιχειρήματα, είναι να διαστρεβλώνεις τα επιχειρήματα.

Κατά τα άλλα μάλλον μπερδεύτηκες, άλλη είναι η σελίδα του κατηχητικού...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...