Προς το περιεχόμενο

New cpu-mobo-ram για streaming/edit/gaming


ksideras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

όπως λέει ο τίτλος α λλα έχω κάποιες απορίες το x570 με bios update θα μπορούν να πάρουν τους καινούργιους AMD αληθεύει? τα λευτα που διαθέτω είναι έως 400 ευρώ για  mobo  και για cpu αναλόγως τι παίζει με τους καινούργιους και την mobo έχω κατά νου 3900x

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, ksideras είπε

όπως λέει ο τίτλος α λλα έχω κάποιες απορίες το x570 με bios update θα μπορούν να πάρουν τους καινούργιους AMD αληθεύει? τα λευτα που διαθέτω είναι έως 400 ευρώ για  mobo  και για cpu αναλόγως τι παίζει με τους καινούργιους και την mobo έχω κατά νου 3900x

Εχω αυτη και ειμαι 100% ευχαριστημενος. η επομενη επιλογη ειναι η hero

Δε γνωριζω αν υπαρχουν σοβαρες διαφορες, αλλα μου φανηκαν πολλα τα 400!!

3900x φανταστικος, τουμπανο! 

και οι χ470 θα μπορουν να παρουν τους 4xxx απ οτι λεγεται, παντως το πιο σιγουρο ειναι οτι οι x570 θα μπορουν να τους παρουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 24/4/2020 στις 12:08 ΠΜ, ksideras είπε

όπως λέει ο τίτλος α λλα έχω κάποιες απορίες το x570 με bios update θα μπορούν να πάρουν τους καινούργιους AMD αληθεύει? τα λευτα που διαθέτω είναι έως 400 ευρώ για  mobo  και για cpu αναλόγως τι παίζει με τους καινούργιους και την mobo έχω κατά νου 3900x

Δεν ξεκινάς καλά..... 

Γράψε τι έχεις αγοράσει/κατέχεις  ήδη. 

Ενημερωτικά όποιο chipset Και να πάρεις μια νεα σειρά επεξεργαστών θα υποστηρίζουν όλα.. μετά πάμε σε ddr5... 

 

Επεξ/σία από leros2004
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όλα τα chipset θα παίρνουν τους 4000. Και τα Β350 και τα Α320 και τα x370. Όταν υποσχέθηκε συμβατότητα του ΑΜ4 η AMD αναφερόταν συνολικά στο ΑΜ4.

Απλά η κάθε εταιρία θα μπορεί να αποφασίσει για κάθε μοντέλο ξεχωριστά, ανάλογα το κύκλωμα τροφοδοσίας, το bios ενδεχομένως.

Επεξ/σία από nicksoti
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα και ευχαρηστω για της απαντησεις...

 

τα αλλα τα εχω καρτα γραφικων τροφοδοτικο σκληρους κτλπ 

400 ευρω μονο για mobo και το cpu θα ειναι 99,9% o 3900x 

και μια προταση για ραμ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ksideras είπε

καλησπερα και ευχαρηστω για της απαντησεις...

τα αλλα τα εχω καρτα γραφικων τροφοδοτικο σκληρους κτλπ 

400 ευρω μονο για mobo και το cpu θα ειναι 99,9% o 3900x 

και μια προταση για ραμ

 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, ksideras είπε

καλησπερα και ευχαρηστω για της απαντησεις...

τα αλλα τα εχω καρτα γραφικων τροφοδοτικο σκληρους κτλπ 

400 ευρω μονο για mobo και το cpu θα ειναι 99,9% o 3900x 

και μια προταση για ραμ

αυτο ρωτάμε ποια είναι τα αλλα που έχεις.. μοντέλα κτλ κτλ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο αναφορά το streaming, είτε με το nvenc της gtx 1080 είτε με τους 3700x/3800x σε fast preset κάνεις άνετα χωρίς το παραμικρό κόλλημα. Βέβαια το nvenc των πασχάληδων δεν είναι και ότι καλύτερο σε IQ σε σχέση με τα turing. Αν θες το απόλυτο και το πιο επαγγελματικό είναι ένα dual setup με καλή capture card αλλά έτσι ξεφεύγουμε. Ο 3900x πάντως που σε ενδιαφέρει σηκώνει και medium preset.

Editing υπάρχει μεγάλη διαφορά μεταξύ 3900x και 3700x/3800x, εσύ θα κρίνεις αν δικαιολογείται η διαφορά στο οικονομικό.

400 ευρώ είναι τζάμπα λεφτά για x570, από την στιγμή που παίζουν οι εξαίσιες x570 tuf gaming και aorus x570 elite στα μισά λεφτά. Εναλλακτικά μπορείς να περιμένεις για την επερχόμενη x570 tomahawk που θα είναι το ίδιο προσιτή και φαίνεται πάρα πολύ δυνατή και αψεγάδιαστη σε σχέση με τις άλλες 2  (καλύτερα vrm, pch fan placement, bios flashback, debug LEDs κλπ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, leros2004 είπε

και σε τι οθόνη θα παίζεις ? 

aorus ad27qd ειναι η οθονη μου

38 λεπτά πριν, ilos είπε

Όσο αναφορά το streaming, είτε με το nvenc της gtx 1080 είτε με τους 3700x/3800x σε fast preset κάνεις άνετα χωρίς το παραμικρό κόλλημα. Βέβαια το nvenc των πασχάληδων δεν είναι και ότι καλύτερο σε IQ σε σχέση με τα turing. Αν θες το απόλυτο και το πιο επαγγελματικό είναι ένα dual setup με καλή capture card αλλά έτσι ξεφεύγουμε. Ο 3900x πάντως που σε ενδιαφέρει σηκώνει και medium preset.

Editing υπάρχει μεγάλη διαφορά μεταξύ 3900x και 3700x/3800x, εσύ θα κρίνεις αν δικαιολογείται η διαφορά στο οικονομικό.

400 ευρώ είναι τζάμπα λεφτά για x570, από την στιγμή που παίζουν οι εξαίσιες x570 tuf gaming και aorus x570 elite στα μισά λεφτά. Εναλλακτικά μπορείς να περιμένεις για την επερχόμενη x570 tomahawk που θα είναι το ίδιο προσιτή και φαίνεται πάρα πολύ δυνατή και αψεγάδιαστη σε σχέση με τις άλλες 2  (καλύτερα vrm, pch fan placement, bios flashback, debug LEDs κλπ).

ποτε βγαινουν ? ελεγα για aorus mobo η δεν λενε κατι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, akoinonitos είπε
22 ώρες πριν, ksideras είπε

καλησπερα και ευχαρηστω για της απαντησεις...

τα αλλα τα εχω καρτα γραφικων τροφοδοτικο σκληρους κτλπ 

400 ευρω μονο για mobo και το cpu θα ειναι 99,9% o 3900x 

και μια προταση για ραμ

@akoinonitos Δηλαδή εσυ κατάλαβες τί θέλει να αγοράσει με 400€; Εγω ακόμα οχι.

 

Η πρώτη ανάρτηση λέει:

Στις 24/4/2020 στις 12:08 ΠΜ, ksideras είπε

όπως λέει ο τίτλος α λλα έχω κάποιες απορίες το x570 με bios update θα μπορούν να πάρουν τους καινούργιους AMD αληθεύει? τα λευτα που διαθέτω είναι έως 400 ευρώ για  mobo  και για cpu αναλόγως τι παίζει με τους καινούργιους και την mobo έχω κατά νου 3900x

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, Trelloneritis είπε

@akoinonitos Δηλαδή εσυ κατάλαβες τί θέλει να αγοράσει με 400€; Εγω ακόμα οχι.

 

Η πρώτη ανάρτηση λέει:

Αν το φτιαξεις λιγο κατι βγαινει

Τα λεφτα που διαθέτω είναι έως 400 ευρώ για  mobo . Για cpu αναλόγως τι παίζει με τους καινούργιους και την mobo έχω κατά νου 3900x

7 ώρες πριν, ksideras είπε

aorus ad27qd ειναι η οθονη μου

ποτε βγαινουν ? ελεγα για aorus mobo η δεν λενε κατι?

Φίλε εξηγησε μας λιγο διαθετεις 400 ευρω για cpu+mobo η μονο για mobo γτ αλλιως δεν μπορουμε να προτεινουμε κατι

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...