Προς το περιεχόμενο

Μείωση ενοικίου Α κατοικίας λόγο κορονοιου


Lalakis1975

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, Flimgkis είπε

Οι επιχειρήσεις όπου πλήττονται βάση ΚΑΔ, καθώς και οι εργαζόμενοι σε αυτές, δικαιούνται μείωση ενοικίου. Κάθε μήνα, μέχρι τον Αύγουστο, θα βγαίνει από το υπουργείο επικαιροποιημένη λίστα. Για τον Ιούνιο είναι η εξής:

https://www.taxheaven.gr/news/49272/oi-kad-twn-epixeirhsewn-poy-dikaioyntai-thn-ekptwsh-enoikioy-40-gia-ton-mhna-ioynio

Υποθέτοντας ότι η επιχείρηση δηλώνεται ως ΚΑΔ : 96.02     Δραστηριότητες κομμωτηρίων, κουρείων και κέντρων αισθητικής, σαφώς.

Ο λογιστής μου γιατί μου είπε δεν δικαιούμαστε τον μήνα Ιουνίου και ότι πρέπει να είναι σε αναστολή η σύμβαση της για να δικαιούται?? 

Δεν ξερω τι να πω ρε γαμωτο.. 

96.02 είναι ο καδ της ναι. 

Να σημειώσω έχει πάρει μόνο ένα 800αρι η γυναίκα μου και άρχισε δουλειά πάλι στις 4 Μαΐου. 

22 Ιουνίου την βάλανε εκ περιτροπης 4ωρη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 374
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, johnnyman είπε

Ο λογιστής μου γιατί μου είπε δεν δικαιούμαστε τον μήνα Ιουνίου και ότι πρέπει να είναι σε αναστολή η σύμβαση της για να δικαιούται?? 

Δεν ξερω τι να πω ρε γαμωτο.. 

96.02 είναι ο καδ της ναι. 

Να σημειώσω έχει πάρει μόνο ένα 800αρι η γυναίκα μου και άρχισε δουλειά πάλι στις 4 Μαΐου. 

22 Ιουνίου την βάλανε εκ περιτροπης 4ωρη. 

Αφού άρχισε να δουλεύει 04 μαιου, ποσο έπρεπε να πάρει ?

Πήρε επιδόμα για αυτόν τον 1,5 μήνα.

Επεξ/σία από GREGORYMO
Συμπληρώμα
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, GREGORYMO είπε

Αφού άρχισε να δουλεύει 04 μαιου, ποσο έπρεπε να πάρει ?

Πήρε επιδόμα για αυτόν τον 1,5 μήνα.

Τι εννοείς πόσο έπρεπε να πάρει? Το επίδομα ήταν για τον μισό μαρτιο και όλο τον Απρίλιο. 

Για το επίδομα ενοικίου του Ιουνίου ρωτάω γιατί δεν δικαιούται. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, johnnyman είπε

Τι εννοείς πόσο έπρεπε να πάρει? Το επίδομα ήταν για τον μισό μαρτιο και όλο τον Απρίλιο. 

Για το επίδομα ενοικίου του Ιουνίου ρωτάω γιατί δεν δικαιούται. 

Δεν ξέρω.

Ανάγκες, υπάρχουν πολλές, αλλά έπιασε δουλειά τον Μάιο και εσύ ψάχνεις μειωμένο τον Ιούνιο ?

ΥΓ. Πιστεύω, λόγω της κατάστασης αυτής ότι θα υπάρξουν και άλλα μέτρα, οπότε υπομονή.

Επεξ/σία από GREGORYMO
Συμπληρώμα
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, GREGORYMO είπε

Δεν ξέρω.

Ανάγκες, υπάρχουν πολλές, αλλά έπιασε δουλειά τον Μάιο και εσύ ψάχνεις μειωμένο τον Ιούνιο ?

ΥΓ. Πιστεύω, λόγω της κατάστασης αυτής ότι θα υπάρξουν και άλλα μέτρα, οπότε υπομονή.

Αμα δεις ο καδ της είναι μέσα και για Ιούνιο. 

Πολύ περίεργα πράματα.. 

Screenshot_20200619-220241-01.jpeg

Screenshot_20200619-220446-01.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, johnnyman είπε

Ο λογιστής μου γιατί μου είπε δεν δικαιούμαστε τον μήνα Ιουνίου και ότι πρέπει να είναι σε αναστολή η σύμβαση της για να δικαιούται?? 

Δεν ξερω τι να πω ρε γαμωτο.. 

96.02 είναι ο καδ της ναι. 

Να σημειώσω έχει πάρει μόνο ένα 800αρι η γυναίκα μου και άρχισε δουλειά πάλι στις 4 Μαΐου. 

22 Ιουνίου την βάλανε εκ περιτροπης 4ωρη. 

Ανακαλώ το προηγούμενο σχόλιο μου. Ο λογιστής σας έχει δίκαιο, με την παρών ερμηνεία του άρθρου θα πρέπει να βρίσκεται υπό αναστολή για να δικαιούται μείωση ενοικίου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Flimgkis είπε

Ανακαλώ το προηγούμενο σχόλιο μου. Ο λογιστής σας έχει δίκαιο, με την παρών ερμηνεία του άρθρου θα πρέπει να βρίσκεται υπό αναστολή για να δικαιούται μείωση ενοικίου.

Φιλε μου το διάβασες στην εικόνα που ανέβασα η κάπου?

Τόσο δεν διάβασα καλά? 😂 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

Στις 27/6/2020 στις 3:09 ΜΜ, johnnyman είπε

Φιλε μου το διάβασες στην εικόνα που ανέβασα η κάπου?

Τόσο δεν διάβασα καλά? 😂 

Δυστυχως δε δικαιουται διοτι το θεμα αφορουσε και δικο μου ατομο που δουλευει σε κομμωτηριο...Το μηνα Ιουνιο δικαιουνται μονο οι επιχειρησεις συμφωνα με τον καδ για τα επαγγελματικα τους ενοικια...και οι εργαζομενοι των επιχειρησεων αυτων ΜΟΝΟ ΑΝ ΕΙΝΑΙ-ΗΤΑΝ ΣΕ ΑΝΑΣΤΟΛΗ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΜΙΑ ΗΜΕΡΑ ΜΕΣΑ ΣΤΟΝ ΙΟΥΝΙΟ.....ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΗΛΑΔΗ Η ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΗ ΤΗΣ ΑΝΑΣΤΟΛΗΣ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΥΣ....

Επεξ/σία από aelaras1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/7/2020 στις 9:59 ΜΜ, aelaras1 είπε

Δυστυχως δε δικαιουται διοτι το θεμα αφορουσε και δικο μου ατομο που δουλευει σε κομμωτηριο...Το μηνα Ιουνιο δικαιουνται μονο οι επιχειρησεις συμφωνα με τον καδ για τα επαγγελματικα τους ενοικια...και οι εργαζομενοι των επιχειρησεων αυτων ΜΟΝΟ ΑΝ ΕΙΝΑΙ-ΗΤΑΝ ΣΕ ΑΝΑΣΤΟΛΗ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΜΙΑ ΗΜΕΡΑ ΜΕΣΑ ΣΤΟΝ ΙΟΥΝΙΟ.....ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΗΛΑΔΗ Η ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΗ ΤΗΣ ΑΝΑΣΤΟΛΗΣ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΥΣ....

Σε ευχαριστώ πολύ για την διευκρίνιση. 

Η εκ περιτροπης εργασία που μπήκε από την τελευταία βδομάδα Ιουνίου δεν μετράει να υποθέσω?

Σε ευχαριστώ και πάλι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είμαι ιδιοκτήτης και περίμενα ότι θα έπαιρνα πίσω το 1/3 των απωλειών από τα ενοίκια.

Έχω κάνει, εγκαίρως, τη σχετική δήλωση στο Taxis.

Μπαίνοντας όμως στο Taxis για να πληρώσω την πρώτη δόση του φόρου εισοδήματος, δεν βλέπω τη μείωση.

Ξέρει κανείς τίποτα;

Επεξ/σία από panosssss
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 hours ago, panosssss said:

Είμαι ιδιοκτήτης και περίμενα ότι θα έπαιρνα πίσω το 1/3 των απωλειών από τα ενοίκια.

Έχω κάνει, εγκαίρως, τη σχετική δήλωση στο Taxis.

Μπαίνοντας όμως στο Taxis για να πληρώσω την πρώτη δόση του φόρου εισοδήματος, δεν βλέπω τη μείωση.

Ξέρει κανείς τίποτα;

εχω την υποψία οτι πρέπει να είναι για του χρόνου νομίζω (φορολογικό έτος 2020)

Επεξ/σία από marmagia
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...

Καλημερα σας, ειμαι τον μηνα Δεκεμβριο 9 ημερες να δουλευω και τις υπολοιπες σε αναστολη ξερει κανεις εαν δικαιουμαι την εκπτωση ενοικιου ή οχι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.

Είμαι σε αναστολή από 7/11 και ενημέρωσα τον ιδιοκτήτη του σπιτιού που νοικιάζω για την μείωση για τον Νοέμβρη. Δέχθηκε και του έστειλα την υπεύθυνη δήλωση από το Εργάνη.

Εγώ πρέπει να μπω κάπου να πατήσω αποδοχή στο taxisnet η δεν ξανασχολουμαι από δω και πέρα?

Επίσης πρέπει να ξανακάνω υπεύθυνη δήλωση για τον μήνα Δεκέμβριο που ξαναδικαιουμαι μείωση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Kαλησπερα παιδια!

Τον γενναρη πηρα μειωση ενοικιου στην κατοικια μου(οπως και τον νοεμβριο και δεκεμβριο) διοτι ημουν σε αναστολη μεχρι τις 18 ιανουαριου.

Μετα επιασα δουλεια και ξαναμπηκα αναστολη στις 1 μαρτιου.

Γνωριζει κανεις αμα δικαιουμαι και το φλεβαρη μειωση ενοικιου κατοικιας?

Ευχαριστω!

Επεξ/σία από johnnyman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...