Προς το περιεχόμενο

Μείωση ενοικίου Α κατοικίας λόγο κορονοιου


Lalakis1975

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Boubis1411 είπε

Για Μάιο τι κάνατε τελικά; 

Δώσατε κανονικά όλο το ενοίκιο; 

Γενικα πόσους μήνες πήρατε την έκπτωση; 

Ελα ντε, μεγάλο μπέρδεμα...

Υποτίθεται οτι έχει ανακοινωθεί η μείωση για τον Μαιο αλλά δεν έχει ψηφιστεί.

Αυτό το γνωρίζει ο ιδιοκτήτης μου οπότε δεν δέχεται να του δώσω μειωμένο αφού δεν έχει ψηφιστεί αλλά μου έχει δώσει περιθώριο μέχρι τέλος του μήνα (απο τις αρχές του) να δούμε αν αλλάξει κάτι πριν τον πληρώσω.

Το πρόβλημα είναι οτι πλέον μπαίνει ο Ιούνιος χωρίς εξέλιξη στο θέμα αυτό και τώρα πρέπει να του δώσω 2 ενοίκια ολόκληρα και μαζεμένα γιατί ανακοινώνουν κάτι ενα μήνα πρίν και ακόμα δεν μπορούν να το υλοποιήσουν επίσημα...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 374
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, bad_freddy είπε

Ελα ντε, μεγάλο μπέρδεμα...

Υποτίθεται οτι έχει ανακοινωθεί η μείωση για τον Μαιο αλλά δεν έχει ψηφιστεί.

Αυτό το γνωρίζει ο ιδιοκτήτης μου οπότε δεν δέχεται να του δώσω μειωμένο αφού δεν έχει ψηφιστεί αλλά μου έχει δώσει περιθώριο μέχρι τέλος του μήνα (απο τις αρχές του) να δούμε αν αλλάξει κάτι πριν τον πληρώσω.

Το πρόβλημα είναι οτι πλέον μπαίνει ο Ιούνιος χωρίς εξέλιξη στο θέμα αυτό και τώρα πρέπει να του δώσω 2 ενοίκια ολόκληρα και μαζεμένα γιατί ανακοινώνουν κάτι ενα μήνα πρίν και ακόμα δεν μπορούν να το υλοποιήσουν επίσημα...

Πόσους μήνες έχεις δώσει μειωμένους έως τώρα; εγώ 2...αλλα λογικά δικαιούμαι και τρίτο; 

Δεν πρόλαβα να δώσω μειωμένο τον Μάρτιο οπότε τώρα να δώσω κ Ιούνιο μειωμένο αντί για Μάιο; 

 

Από όσο θυμάμαι κάποιοι πήρανε κ για τον Μάρτιο μείωση σωστά;

Άρα έχουμε κ λέμε... 

Μείωση επίσημα υπάρχει για τους εξής μήνες :

Μάρτιο 

Απρίλιο 

Μάιο. 

Έτσι; 

Επεξ/σία από Boubis1411
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Boubis1411 είπε

Πόσους μήνες έχεις δώσει μειωμένους έως τώρα; εγώ 2...αλλα λογικά δικαιούμαι με τρίτο; 

Δεν πρόλαβα να δώσω μειωμένο τον Απρίλιο οπότε τώρα να δώσω κ Ιούνιο μειωμένο αντί για Μάιο; 

Είχα πληρώσει τον Μάρτιο ολόκληρο πριν την καραντίνα  και τα μέτρα οπότε προς το παρόν εχω πληρώσει μειωμένο μόνο τον Απρίλιο.

Για τον Μάρτιο δεν επέμεινα γιατί δεν ήθελα να δημιουργήσω μανούρα (τα κακά όταν ο ιδιοκτήτης είναι και γνωστός σου) και τον άφησα έτσι αλλά τουλάχιστον τον Μαιο θα ήθελα να τον δώσω μειωμένο εφόσον το δικαιούμαι αλλά ήδη τον εχω καθυστερήσει σχεδόν ενα μήνα (με την άδεια του ιδιοκτήτη) και δεν βλέπω να ψηφίζεται για να εχω κι εγω ενα πάτημα απέναντι του.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, bad_freddy είπε

Είχα πληρώσει τον Μάρτιο ολόκληρο πριν την καραντίνα  και τα μέτρα οπότε προς το παρόν εχω πληρώσει μειωμένο μόνο τον Απρίλιο.

Για τον Μάρτιο δεν επέμεινα γιατί δεν ήθελα να δημιουργήσω μανούρα (τα κακά όταν ο ιδιοκτήτης είναι και γνωστός σου) και τον άφησα έτσι αλλά τουλάχιστον τον Μαιο θα ήθελα να τον δώσω μειωμένο εφόσον το δικαιούμαι αλλά ήδη τον εχω καθυστερήσει σχεδόν ενα μήνα (με την άδεια του ιδιοκτήτη) και δεν βλέπω να ψηφίζεται για να εχω κι εγω ενα πάτημα απέναντι του.

Δύο μήνες δικαιούσαι σίγουρα... 

Το θεμα ειναι δικαιούμαστε 3ο μήνα η όχι; 

Ας απαντήσει κάποιος αν ξέρει παιδιά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ αναλυτικά η επεξήγηση του τι ισχύει σε κάθε περίπτωση σύμφωνα με την τροπολογία που κατατέθηκε στις 28/5:

https://www.taxheaven.gr/news/49095/analytika-oi-diataxeis-twn-metrwn-gia-thn-epektash-ths-meiwshs-enoikiwn-th-meiwsh-fpa-se-orismena-agaoa-ta-metra-enisxyshs-gia-toys-idiokthtes-akinhtwn-thn-paratash-bebaiwmenwn-ofeilwn-klp

Συγκεκριμένα αντιγράφω από το άρθρο 7 που μας ενδιαφέρει (έμφαση με bold δική μου):

 

"Με την προτεινόμενη ρύθμιση της παρ. 1 επεκτείνεται χρονικά και για τον μήνα Ιούνιο η απαλλαγή από την υποχρέωση καταβολή μέρους του μισθώματος για επαγγελματικές μισθώσεις επιχειρήσεων για τις οποίες ελήφθησαν κατά τους μήνες Μάρτιο, Απρίλιο, Μάιο 2020 ή λαμβάνονται και κατά τον μήνα Ιούνιο 2020 ειδικά και έκτακτα μέτρα περί αναστολής ή προσωρινής απαγόρευσης λειτουργίας για προληπτικούς ή κατασταλτικούς λόγους που σχετίζονται με τον κορωνοϊό COVID-19.

Επίσης, όσον αφορά τις επιχειρήσεις οι οποίες εξακολουθούν να πλήττονται οικονομικά, η απαλλαγή από την υποχρέωση καταβολή μέρους του μισθώματος για επαγγελματικές μισθώσεις επεκτείνεται για όσο χρόνο εξακολουθούν οι επιχειρήσεις αυτές να πλήττονται και το αργότερο έως και τον μήνα Αύγουστο 2020, ενώ παρέχεται εξουσιοδότηση στον Υπουργό Οικονομικών με απόφασή του, μετά από εισήγηση του Διοικητή της Ανεξάρτητης Αρχής Δημοσίων Εσόδων (ΑΑΔΕ), να προσδιορίζει τις πληττόμενες ως άνω επιχειρήσεις ανά κλάδο και μήνα.

Επιπλέον, με τις προτεινόμενες ρυθμίσεις των παρ. 1 και 2 παρέχεται αντίστοιχη, κατά περίπτωση, χρονική επέκταση της απαλλαγής από την υποχρέωση καταβολής μέρους του μισθώματος και για τις μισθώσεις κύριας κατοικίας εργαζομένων στις ως άνω επιχειρήσεις και για τις μισθώσεις ακινήτων για την κάλυψη στεγαστικών αναγκών φοιτητών που είναι τέκνα- εξαρτημένα μέλη εργαζομένων στις ως άνω επιχειρήσεις.

Τέλος, με την προτεινόμενη ρύθμιση της παρ. 3 επεκτείνεται χρονικά έως και τον μήνα Αύγουστο 2020, η απαλλαγή από την υποχρέωση καταβολής μέρους του μισθώματος κύριας κατοικίας ναυτικών, των οποίων η σύμβαση ναυτολόγησης τελεί σε αναστολή."

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Flimgkis είπε

Εδώ αναλυτικά η επεξήγηση του τι ισχύει σε κάθε περίπτωση σύμφωνα με την τροπολογία που κατατέθηκε στις 28/5:

https://www.taxheaven.gr/news/49095/analytika-oi-diataxeis-twn-metrwn-gia-thn-epektash-ths-meiwshs-enoikiwn-th-meiwsh-fpa-se-orismena-agaoa-ta-metra-enisxyshs-gia-toys-idiokthtes-akinhtwn-thn-paratash-bebaiwmenwn-ofeilwn-klp

Συγκεκριμένα αντιγράφω από το άρθρο 7 που μας ενδιαφέρει (έμφαση με bold δική μου):

"Με την προτεινόμενη ρύθμιση της παρ. 1 επεκτείνεται χρονικά και για τον μήνα Ιούνιο η απαλλαγή από την υποχρέωση καταβολή μέρους του μισθώματος για επαγγελματικές μισθώσεις επιχειρήσεων για τις οποίες ελήφθησαν κατά τους μήνες Μάρτιο, Απρίλιο, Μάιο 2020 ή λαμβάνονται και κατά τον μήνα Ιούνιο 2020 ειδικά και έκτακτα μέτρα περί αναστολής ή προσωρινής απαγόρευσης λειτουργίας για προληπτικούς ή κατασταλτικούς λόγους που σχετίζονται με τον κορωνοϊό COVID-19.

Επίσης, όσον αφορά τις επιχειρήσεις οι οποίες εξακολουθούν να πλήττονται οικονομικά, η απαλλαγή από την υποχρέωση καταβολή μέρους του μισθώματος για επαγγελματικές μισθώσεις επεκτείνεται για όσο χρόνο εξακολουθούν οι επιχειρήσεις αυτές να πλήττονται και το αργότερο έως και τον μήνα Αύγουστο 2020, ενώ παρέχεται εξουσιοδότηση στον Υπουργό Οικονομικών με απόφασή του, μετά από εισήγηση του Διοικητή της Ανεξάρτητης Αρχής Δημοσίων Εσόδων (ΑΑΔΕ), να προσδιορίζει τις πληττόμενες ως άνω επιχειρήσεις ανά κλάδο και μήνα.

Επιπλέον, με τις προτεινόμενες ρυθμίσεις των παρ. 1 και 2 παρέχεται αντίστοιχη, κατά περίπτωση, χρονική επέκταση της απαλλαγής από την υποχρέωση καταβολής μέρους του μισθώματος και για τις μισθώσεις κύριας κατοικίας εργαζομένων στις ως άνω επιχειρήσεις και για τις μισθώσεις ακινήτων για την κάλυψη στεγαστικών αναγκών φοιτητών που είναι τέκνα- εξαρτημένα μέλη εργαζομένων στις ως άνω επιχειρήσεις.

Τέλος, με την προτεινόμενη ρύθμιση της παρ. 3 επεκτείνεται χρονικά έως και τον μήνα Αύγουστο 2020, η απαλλαγή από την υποχρέωση καταβολής μέρους του μισθώματος κύριας κατοικίας ναυτικών, των οποίων η σύμβαση ναυτολόγησης τελεί σε αναστολή."

Καλο αλλα εδώ νομίζω μιλάμε για μείωση ένοικοι Α' κατοικίας... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Flimgkis είπε

Επίσης, όσον αφορά τις επιχειρήσεις οι οποίες εξακολουθούν να πλήττονται οικονομικά, η απαλλαγή από την υποχρέωση καταβολή μέρους του μισθώματος για επαγγελματικές μισθώσεις επεκτείνεται για όσο χρόνο εξακολουθούν οι επιχειρήσεις αυτές να πλήττονται και το αργότερο έως και τον μήνα Αύγουστο 2020, ενώ παρέχεται εξουσιοδότηση στον Υπουργό Οικονομικών με απόφασή του, μετά από εισήγηση του Διοικητή της Ανεξάρτητης Αρχής Δημοσίων Εσόδων (ΑΑΔΕ), να προσδιορίζει τις πληττόμενες ως άνω επιχειρήσεις ανά κλάδο και μήνα.

Και πώς θα δούμε ποιες είναι οι πληττόμενες επιχειρήσεις για τον Ιούνιο;

(τους ΚΑΔ)

Βγάλανε λίστα;

Επεξ/σία από panosssss
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, panosssss είπε

Και πώς θα δούμε ποιες είναι οι πληττόμενες επιχειρήσεις για τον Ιούνιο;

(τους ΚΑΔ)

Βγάλανε λίστα;

Αν έχεις μαγαζί κ το νοικιαζεις λογικά θα σου δώσει ένα χαρτί ο νοικαρης που να λέει ότι είναι μέσα στις επιχειρήσεις που έχουν πρόβλημα. 

Όπως δώσαμε εμείς δηλαδή στους ιδιοκτήτες των σπιτιών. 

Επεξ/σία από Boubis1411
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι οκ, αλλά το πιο εύκολο τη σήμερον ημέρα είναι να φτιάξεις 'ένα χαρτί' και να το δώσεις.

Οπότε καλό θα ήταν να βρούμε τη λίστα των πληττόμενων ΚΑΔ για Ιούνιο, αν υπάρχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, panosssss είπε

Ναι οκ, αλλά το πιο εύκολο τη σήμερον ημέρα είναι να φτιάξεις 'ένα χαρτί' και να το δώσεις.

Οπότε καλό θα ήταν να βρούμε τη λίστα των πληττόμενων ΚΑΔ για Ιούνιο, αν υπάρχει.

Δεν δώσαμε φτιαγμένο χαρτί φίλε, επίσημο χαρτί της αίτησης για τα 800 είναι. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, panosssss είπε

Δεν είπα ότι έδωσες φτιαγμένο χαρτί.

Είπα ότι πολύ εύκολα μπορεί κάποιος να δώσει φτιαγμένο χαρτί.

Αυτό σου λέω κ εγώ, δνε θα δεχτείς φτιαγμένο πάρα μόνο επίσημο. 

Για να πάρεις το 30% πίσω από τα χαμενα λογικά θα θέλει επίσημο χαρτί. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, panosssss είπε

Και πώς θα καταλάβω ότι είναι επίσημο;

 

1 ώρα πριν, panosssss είπε

Και πώς θα καταλάβω ότι είναι επίσημο;

θα του ζητησης το pdf 

Spoiler

1128926792_.png.78d897939ebd92953a9bd55ea9bd3758.png

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

hp8, και αυτό μπορεί να το φτιάξει κάποιος πολύ εύκολα, πού είν' το πρόβλημα;
Με λίγα λόγια, απ' ότι κατάλαβα:
1. δεν υπάρχει λίστα των ΚΑΔ των πληττόμενων επιχειρήσεων για τον Ιούνιο
2. δεν υπάρχει τρόπος ελέγχου της γνησιότητας του όποιου εγγράφου μας δώσει ο ενοικιαστής

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...