Προς το περιεχόμενο

ΠΛΗΤΤΟΜΕΝΗ ΚΑΔ & 800


Constantine24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά καλησπέρα.

Έχω φάει τον τόπο να βρω παρόμοιο θέμα στο ίντερνετ για να μάθω τι ισχύει και δεν έχω βρεί τίποτα!

Είμαι ιδιωτικός υπάλληλος.

Έχω λάβει το επίδομα των 800 ευρώ. Υπαγόμαστε στις πληττόμενες ΚΑΔ.

Εν τω μεταξύ πηγαίνω κάθε ημέρα στη δουλειά μου.

Ο εργοδότης μου αναφέρει πως αυτές οι ημέρες καλύπτονται από το επίδομα και πως δεν θα πάρω παραπάνω χρήματα!

Τι ισχύει βάση νόμου; 

Άνευ του επιδόματος που αντιστοιχεί σε 500 ευρώ τον μήνα, δικαιούμαι να πάρω τις ημέρες που δουλεύω κανονικά;;;

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ότι ήσασταν δικαιούχος των 800 ευρω σημαίνει ότι ο εργοδότης σας έθεσε, στο πληροφοριακό σύστημα ΕΡΓΑΝΗ, σε αναστολή εργασιών. Κανονικά δεν θα έπρεπε να δουλεύεται και μπορεί να έχει πρόβλημα σε περίπτωση ελέγχου απο την επιθεώρηση εργασίας (ΣΕΠΕ) όπως και εσείς που κάνατε την υπεύθυνη δήλωση ότι είστε σε αναστολή και δικαιούστε την αποζημίωση ειδικού σκοπού. 

Το επίδομα των 800 ευρω αφορά βοήθημα για τους εργαζόμενους που έχουν τεθεί σε αναστολή εργασιών και καλύπτει το διάστημα 45 ημερών ήτοι 15/3 με 30/4. 

Το αν θα σας πληρώσει για την περίοδο που δουλεύεται πρέπει να το συζητήσετε μαζί του αλλά θεωρώ πως μόνο "μαύρα" μπορεί να σας πληρώσει διότι όπως προείπα έχετε τεθεί σε αναστολή. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βαση νομου αν εισαι σε αναστολη δεν εργαζεσαι  και γιαυτο πηρες τα 800ε

και βαση νομου αυτο (το οτι δεν εργαζεσαι) το πιστοποιησε και ο εργοδοτης σου, και εσυ.

Εσυ νομιζες οτι θα τσεπω ενα μποναμα συν μισθο, ο εργοδοτης σου νομιζε οτι θα χει τζαμπα εργαζομενο πληρωμενο απο το κρατος για εναμιση μηνα, στην πραγματικοτητα και οι δυο κλεβετε ολους εμας τους υπολοιπους.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, fredd0 είπε

βαση νομου αν εισαι σε αναστολη δεν εργαζεσαι  και γιαυτο πηρες τα 800ε

και βαση νομου αυτο (το οτι δεν εργαζεσαι) το πιστοποιησε και ο εργοδοτης σου, και εσυ.

Εσυ νομιζες οτι θα τσεπω ενα μποναμα συν μισθο, ο εργοδοτης σου νομιζε οτι θα χει τζαμπα εργαζομενο πληρωμενο απο το κρατος για εναμιση μηνα, στην πραγματικοτητα και οι δυο κλεβετε ολους εμας τους υπολοιπους.

Αυτός τι κλέβει; αφού τον είπε δεν θα πάρει τίποτα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε τι απατεώνες που είμαστε, δηλώνουν κλειστά καδ και αυτοί δουλεύουν και θέλουν και μισθό.

Αυτο αν αποκαλυφθεί με καποιον τρόπο, πάτε και οι δυο αυτεπάγγελτα στον εισαγγελέα με συνοπτικές διαδικασίες.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
6 hours ago, Constantine24 said:

Παιδιά καλησπέρα.

Έχω φάει τον τόπο να βρω παρόμοιο θέμα στο ίντερνετ για να μάθω τι ισχύει και δεν έχω βρεί τίποτα!

Είμαι ιδιωτικός υπάλληλος.

Έχω λάβει το επίδομα των 800 ευρώ. Υπαγόμαστε στις πληττόμενες ΚΑΔ.

Εν τω μεταξύ πηγαίνω κάθε ημέρα στη δουλειά μου.

Ο εργοδότης μου αναφέρει πως αυτές οι ημέρες καλύπτονται από το επίδομα και πως δεν θα πάρω παραπάνω χρήματα!

Τι ισχύει βάση νόμου; 

Άνευ του επιδόματος που αντιστοιχεί σε 500 ευρώ τον μήνα, δικαιούμαι να πάρω τις ημέρες που δουλεύω κανονικά;;;

Ρε σοβαρά τώρα;

Δηλαδή οκ, ο εργοδότης είναι παραβατικός και δεν τον ενδιαφέρει, εσύ όταν έκανες αίτηση για να πάρεις τα οχτακό δεν είδες που έγραφε φάτσα φόρα «Με ατομική μου ευθύνη και γνωρίζοντας τις κυρώσεις που προβλέπονται από τις διατάξεις της παρ. 6 του άρθρου 22 του Ν. 1599/1986, με την παρούσα δηλώνω ότι: Η σύμβαση εργασίας μου με την ανωτέρω επιχείρηση έχει ανασταλεί»;

Για να δούμε τι γράφει η παράγραφος 6 του άρθρου 22 του Ν. 1599/1986:

«6. Όποιος εν γνώσει του δηλώνει ψευδή γεγονότα ή αρνείται ή αποκρύπτει τα αληθινά με έγγραφη υπεύθυνη δήλωση του άρθρου 8 τιμωρείται με φυλάκιση τουλάχιστον τριών μηνών. Εάν ο υπαίτιος των πράξεων αυτών σκόπευε να προσπορίσει στον εαυτό του ή σε άλλον περιουσιακό όφελος βλάπτοντας τρίτον ή σκόπευε να βλάψει άλλον, τιμωρείται με κάθειρξη μέχρι δέκα ετών, εάν το όφελος ή η βλάβη υπερβαίνουν το ποσό των είκοσι πέντε εκατομμυρίων (25.000.000) δραχμών. Σε περίπτωση ανάκλησης της υπεύθυνης δήλωσής του εφαρμόζονται οι διατάξεις της παραγράφου 2 του άρθρου 227 του Ποινικού Κώδικα.»

Εντάξει, νομίζω ότι κάπου τελειώνει η εκμετάλλευση και ξεκινάει η αφέλεια (sic), γνώμη μου ε.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Constantine24 είπε

Παιδιά καλησπέρα.

Έχω φάει τον τόπο να βρω παρόμοιο θέμα στο ίντερνετ για να μάθω τι ισχύει και δεν έχω βρεί τίποτα!

Είμαι ιδιωτικός υπάλληλος.

Έχω λάβει το επίδομα των 800 ευρώ. Υπαγόμαστε στις πληττόμενες ΚΑΔ.

Εν τω μεταξύ πηγαίνω κάθε ημέρα στη δουλειά μου.

Ο εργοδότης μου αναφέρει πως αυτές οι ημέρες καλύπτονται από το επίδομα και πως δεν θα πάρω παραπάνω χρήματα!

Τι ισχύει βάση νόμου; 

Άνευ του επιδόματος που αντιστοιχεί σε 500 ευρώ τον μήνα, δικαιούμαι να πάρω τις ημέρες που δουλεύω κανονικά;;;

Αν δεν είσαι τρολ είστε για αυτόφορο και οι δύο. Εδώ λέμε σοβαρά πως θα είναι η επόμενη μέρα και αν θα υπάρχει δουλειά κι εσείς θέλετε να το πάτε στην πουστιά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά να ξεκαθαρίσω τα εξής. 

Βρίσκομαι σε πάρα πολύ δύσκολη θέση για διάφορους λόγους και η πρώτη μου σκέψη εδώ και καιρό είναι να αποχωρήσω από την δουλειά μου. Γίνονται σημεία και τέρατα. 

Το ότι υπαγομαστε τις πλητομενες ΚΑΔ σημαίνει 100% πως ειμαστε και κλειστά; η οτι απλώς υπολειτουργουμε; η ενημέρωση που είχα από τον εργοδότη μου ήταν μην φοβάσαι όλα καλά ενώ του ανέφερα και την παράγραφο στην αίτηση περί φυλάκισης.. 

Δεν είμαι άνθρωπος που θέλω να τα τσεπωσω από δύο πλευρές. Και ούτε έχω ανάγκη. 

Είμαι ενεργός πολίτης, καθόλα νομιμος και ψάχνω το δίκιο μου. Θα ρωτησω και κάποιον λογιστή. Θέλω να είμαι απόλυτα βέβαιος για το τι ισχύει πριν του ανακοινώσω το οτιδήποτε. 

Σας ευχαριστώ για τον χρονο σας. 

Και ζητώ συγγνώμη αν κάποιοι θίχτηκαν διαβάζοντας αυτό το ποστ(περί οικονομαω στη πλάτη τους), αλλά και εγώ υποφέρω παιδιά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, _kos_tas_ είπε

Τί επιχείρηση είναι;

Επίτρεψέ μου να μην σου απαντήσω. 

Εάν έκλεισαν όλα τα εμπορικά, καφέ κλπ, μπορείς να μετρήσεις τις εξαιρέσεις στα δάχτυλα και να υποθέσεις. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Constantine24 είπε

Παιδιά να ξεκαθαρίσω τα εξής. 

Βρίσκομαι σε πάρα πολύ δύσκολη θέση για διάφορους λόγους και η πρώτη μου σκέψη εδώ και καιρό είναι να αποχωρήσω από την δουλειά μου. Γίνονται σημεία και τέρατα. 

Το ότι υπαγομαστε τις πλητομενες ΚΑΔ σημαίνει 100% πως ειμαστε και κλειστά; η οτι απλώς υπολειτουργουμε; η ενημέρωση που είχα από τον εργοδότη μου ήταν μην φοβάσαι όλα καλά ενώ του ανέφερα και την παράγραφο στην αίτηση περί φυλάκισης.. 

Δεν είμαι άνθρωπος που θέλω να τα τσεπωσω από δύο πλευρές. Και ούτε έχω ανάγκη. 

Είμαι ενεργός πολίτης, καθόλα νομιμος και ψάχνω το δίκιο μου. Θα ρωτησω και κάποιον λογιστή. Θέλω να είμαι απόλυτα βέβαιος για το τι ισχύει πριν του ανακοινώσω το οτιδήποτε. 

Σας ευχαριστώ για τον χρονο σας. 

Και ζητώ συγγνώμη αν κάποιοι θίχτηκαν διαβάζοντας αυτό το ποστ(περί οικονομαω στη πλάτη τους), αλλά και εγώ υποφέρω παιδιά. 

Γκαραντι.

Γιαυτο μολις μυρισεις τζαμπε 800ρι, το μοναδικο thread σου εδω ηταν ... build υπολογιστη με budget 800 ευρω για pubg

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, fredd0 είπε

Γκαραντι.

Γιαυτο μολις μυρισεις τζαμπε 800ρι, το μοναδικο thread σου εδω ηταν ... build υπολογιστη με budget 800 ευρω για pubg

Και τι σχέση έχει το τι θα κάνω εγώ το 800αρι με αυτό που αναφέρω παραπάνω; και δεν νομίζω να σου πέφτει λόγος για το πως θα διαχειριστώ τα χρήματα μου που τα δουλεύω στο κάτω κάτω γκεγκε πιτσιρίκο; και αν θες να μάθεις, βολεύτηκα φτιάχνοντας το πληκτρολόγιο της γυναίκας μου στο λαπτοπ με 17ευρω και παίζω pubg lite το βράδυ για να μην σκέφτομαι όλα αυτά που ανέχομαι στη δουλειά μου εδώ και ένα μήνα και δεν κάνω μπαμ. 

Ανέβασε και το ποστ μου για το λαπτοπ, εξυπνε άνθρωπε! Ε εξυπνε άνθρωπε, σερλοκ χομς του ινσομνια! 

Παιδιά μια απάντηση σε αυτό το ερώτημα, επιχείρηση που δεν έκλεισε με κρατική εντολή αλλά υπάγεται στις επιχειρήσεις που πλήττονται λόγω χαμηλού τζίρου τι ισχύει;;; 

Επεξ/σία από Constantine24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, Constantine24 είπε

Παιδιά να ξεκαθαρίσω τα εξής. 

Βρίσκομαι σε πάρα πολύ δύσκολη θέση για διάφορους λόγους και η πρώτη μου σκέψη εδώ και καιρό είναι να αποχωρήσω από την δουλειά μου. Γίνονται σημεία και τέρατα. 

Το ότι υπαγομαστε τις πλητομενες ΚΑΔ σημαίνει 100% πως ειμαστε και κλειστά; η οτι απλώς υπολειτουργουμε; η ενημέρωση που είχα από τον εργοδότη μου ήταν μην φοβάσαι όλα καλά ενώ του ανέφερα και την παράγραφο στην αίτηση περί φυλάκισης.. 

Δεν είμαι άνθρωπος που θέλω να τα τσεπωσω από δύο πλευρές. Και ούτε έχω ανάγκη. 

Είμαι ενεργός πολίτης, καθόλα νομιμος και ψάχνω το δίκιο μου. Θα ρωτησω και κάποιον λογιστή. Θέλω να είμαι απόλυτα βέβαιος για το τι ισχύει πριν του ανακοινώσω το οτιδήποτε. 

Σας ευχαριστώ για τον χρονο σας. 

Και ζητώ συγγνώμη αν κάποιοι θίχτηκαν διαβάζοντας αυτό το ποστ(περί οικονομαω στη πλάτη τους), αλλά και εγώ υποφέρω παιδιά. 

Το ότι υπάγεται η επιχείρηση που εργάζεσαι στους ΚΑΔ που πλήττονται δεν σημαίνει ότι πρέπει να κλείσει.

Όμως οποιοσδήποτε υπάλληλος έχει τεθεί σε αναστολή εργασιών σημαίνει ότι δεν δουλεύει και είναι σπίτι του.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλέ μου φίλε, σε ποια παράγραφο νομοθετικού περιεχομένου μπορώ να το βρω αυτό; έχω ψάξει παντού για το συγκεκριμένο ζήτημα ώστε ξέρω πως να πράξω τα δέοντα και δεν μπορώ!!! 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίδομα 800 σημαίνει αναστολή εργασίας για τους υπαλλήλους; δεν μπορώ να καταλάβω. 

Αφου λέμε ότι το 50% του τζίρου έστω, πάει περίπατο λόγω ιού, το υπόλοιπο 50% πως θα καλυφθεί για να δουλέψει η επιχείρηση;; 

Βάση αυτού του άρθρου είμαι υπάλληλος ασφαλείας 2 εβδομάδων μάξιμουμ; άρα με έχει δηλώσει έτσι φαντάζομαι... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...