Προς το περιεχόμενο

Waving Θερμοκρασίες σε Ryzen 7 2700x


iCyd

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα , μόλις έστησα το σύστημα μου (2700x , B450 Steel Legend , 16GB Ram , GTX 770) και κατέβασα το HWmonitor να δω θερμοκρασίες γιατι άκουγα το stock fan του επεξεργαστή να ανεβοκατεβάζει στροφές σε idle . Παρατήρησα οτι η θερμοκρασία παίζει απο 32-48 βαθμούς idle. Ειναι φυσιολογικό αυτό το συνεχές ανεβοκατέβασμα?

Επισής μέσω του BIOS , έχει xmp profile που κάνει τις μνήμες μου να τρεχουν στα 3200Mhz , όταν το επιλέγω μου ανεβάζει το ρεύμα απο 1.2V σε 1.35 και μου το κοκκινίζει σαν επιλογή . Θα υπάρξει κάποιο θέμα ή προχωράω κανονικά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, bonorov είπε

Ολα ειναι απολυτως φυσιολογικα.

Καλοριζικο

Oπότε τα ανεβοκατεβάσματα σε idle είναι φυσιολογικά , δεν υπάρχει λόγος ανυσηχίας . 

Ευχαριστώ :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε ολους μας ετσι κανει. Αν θες το γιατι, πανε ρωτα την AMD. :D

Αν στο power plan των Win10 εχεις το "AMD Ryzen Balanced" αντι για το σκετο "Balanced", οι θερμοκρασιες θα ειναι παραπανω γιατι το min clock για ολα τα cores του επεξεργαστη δεν ειναι 2200MHz αλλα παραπανω (βλεπε τιμες μεσω Ryzen Master)

Εγω το εχω στο "Balanced".

Επεξ/σία από duffyduck
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, iCyd είπε

 γιατι άκουγα το stock fan του επεξεργαστή να ανεβοκατεβάζει στροφές σε idle .

Λογικά αν ψάξεις στο bios , υπάρχει επιλογή να κάνεις τον ανεμιστήρα ποιο αναίσθητο και να μην ανεβοκατεβάζει κάθε λίγο και λιγάκι τις στροφές του... 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, duffyduck είπε

Σε ολους μας ετσι κανει. Αν θες το γιατι, πανε ρωτα την AMD. :D

Αν στο power plan των Win10 εχεις το "AMD Ryzen Balanced" αντι για το σκετο "Balanced", οι θερμοκρασιες θα ειναι παραπανω γιατι το min clock για ολα τα cores του επεξεργαστη δεν ειναι 2200MHz αλλα παραπανω (βλεπε τιμες μεσω Ryzen Master)

Εγω το εχω στο "Balanced".

Αν τα cores πέφτουν στα 2.2 Ghz είναι παρκαρισμένα, mind you. Επίσης το σύστημα εντελώς idle με parked cores (power saver plan) vs εντελώς idle χωρίς parked cores (ryzen balanced plan) καίει για κάποιο λόγο και 4-5 watt παραπάνω μετρημένο από το ups στην μπρίζα. Κάποιο secret sauce έχει η AMD στο gating και "sleeped" είναι πιο power efficient τα cores από ότι parked.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γενικά τα έχω κατεβάση όλα για τις θερμοκρασίες.

Κάτι τελευταίο , πολλοί είδα δεν συνδέουν κανένα απο τα 2 καλώδια που περιέχονται στο κουτί του επεξεργαστή παρά μόνο αυτό του cpu fan που ειναι αναγκαίο. 

Ποιά η χρήση των άλλων 2 καλωδίων πέρα των rgb, τι χρησιμότητα εχουν?

Edit: Μπήκα τώρα ενα CS:GO για να τεστάρω το pc και παρατήρησα οτι ο επεξεργαστής χτύπησε 80oC , λίγο υψηλή θερμοκρασία δεν είναι? Ή μου φαίνεται εμένα επειδή έρχομαι από άλλη πλατφόρμα ? Ίδια θερμοκρασία απο hWiNFO64 , HWmonitor και Ryzen Master.

Επεξ/σία από iCyd
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, duffyduck είπε


Άρα μας λέει ότι όταν μας δείχνει 3.6/4/4.4 GHz κλπ και είναι idle στην πραγματικότητα είναι 2.2 Ghz σε c6 sleep state, για αυτό έχει και λίγο χαμηλότερο power output από ότι σε parked. Στο power saver plan που είναι το μόνο που παρκάρει cores ΄φαίνονται κολλημένα στα 2.2 Ghz γιατί είναι παρκαρισμένα. Just windows things. Thx 4 the post.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μπορεί να δείχνει και 4ghz και πάλι να είναι σε c6.  Αυτό κάνει σε εμένα τουλάχιστο ο 1600 σε καρφωτή συχνότητα και balanced. Γενικώς, το τί δείχνει σαν συχνότητα δεν έχει σημασία καμία. Σημασία έχει να είναι σε λειτουργία τα c-states. Που κι αυτά, αμφιβάλλω αν προσφέρουν και κάτι τρομερό, νομίζω έχουν και "shadow states" οι Ryzen.

Αλλιώς δεν εξηγείται να έχω χονδρικά ίδιες idle temps, είτε OC καρφωτό με full speed idle και full vcore ενδειξη στο high performance, είτε στοκ δίχως καν boost, 1500mhz, 0.8 τάση και balanced. Με τη μαμά ψύκτρα.

edit: Ξέχασα να αναφέρω, ότι τουλάχιστο στις Gigabyte, αν έχεις πολλ/στη .25, .5, .75, κατεβάζει και συχνότητα στα 1500Mhz σε idle, ακόμα και σε καρφωτό OC.

Πχ 3700 δεν κατεβάζει, 3725 κατεβάζει σε idle.

Aν και δεν νομίζω και πάλι πρακτικά να κάνει διαφορά.

Επεξ/σία από nicksoti
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/4/2020 στις 7:41 ΜΜ, iCyd είπε

Γενικά τα έχω κατεβάση όλα για τις θερμοκρασίες.

Κάτι τελευταίο , πολλοί είδα δεν συνδέουν κανένα απο τα 2 καλώδια που περιέχονται στο κουτί του επεξεργαστή παρά μόνο αυτό του cpu fan που ειναι αναγκαίο. 

Ποιά η χρήση των άλλων 2 καλωδίων πέρα των rgb, τι χρησιμότητα εχουν?

Edit: Μπήκα τώρα ενα CS:GO για να τεστάρω το pc και παρατήρησα οτι ο επεξεργαστής χτύπησε 80oC , λίγο υψηλή θερμοκρασία δεν είναι? Ή μου φαίνεται εμένα επειδή έρχομαι από άλλη πλατφόρμα ? Ίδια θερμοκρασία απο hWiNFO64 , HWmonitor και Ryzen Master.

Capture.PNG.b23e87db399289f358a379d306f7b678.PNG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...