Προς το περιεχόμενο

Aγορα επαγγελματικου βαν για ιδιωτη? Γινεται?


sonikk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρα. Η ερωτηση μου ειναι οπως και ο τιτλος.Αν επιτρεπεται η αγορα επαγγελματικου βαν για ιδιωτικη χρηση.Δεν ειμαι ελευθερος επαγγελματιας.Αν ναι,ποια ειναι η διαδικασια?

ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 34
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φυσικά και ΔΕΝ γίνεται.

Πάντως τα περισσότερα van έχουν και την αντίστοιχη επιβατική έκδοση (πχ vw multivan είναι η επιβατική έκδοση του vw transporter), μόνο που είναι αρκετά ακριβότερα μια και πληρώνουν πολύ μεγαλύτερο τέλος ταξινόμησης.

Επεξ/σία από Joshua21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Joshua21 είπε

Φυσικά και ΔΕΝ γίνεται.

Πάντως τα περισσότερα van έχουν και την αντίστοιχη επιβατική έκδοση (πχ vw multivan είναι η επιβατική έκδοση του vw transporter), μόνο που είναι αρκετά ακριβότερα μια και πληρώνουν πολύ μεγαλύτερο τέλος ταξινόμησης.

σε ευχαριστω και παλι που απαντας.

κοιτα ξερω οτι τα επαγγελματικα βγαινουν και σε επιβατικα αλλα το προβλημα ειναι οτι θελω κατι χωρις τζαμια στο πισω μερος αν με καταλαβαινεις. μα δεν υπαρχει καμια λυση δηλαδη? ουτε καν νομιμο παραθυρακι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 hour ago, sonikk said:

σε ευχαριστω και παλι που απαντας.

κοιτα ξερω οτι τα επαγγελματικα βγαινουν και σε επιβατικα αλλα το προβλημα ειναι οτι θελω κατι χωρις τζαμια στο πισω μερος αν με καταλαβαινεις. μα δεν υπαρχει καμια λυση δηλαδη? ουτε καν νομιμο παραθυρακι?

Μία νόμιμη λύση που μπορώ να σκεφτώ είναι να μιλήσεις με μία εταιρεία μακροχρόνιας μίσθωσης. Η Hertz για παράδειγμα έχει την υπηρεσία rent-a-van για ιδιώτες που έχει μέγιστη χρονική διάρκεια 12 μηνών (μετά αλλάζεις φορτηγάκι και ξανακάνεις leasing).

Τι ακριβώς θέλεις να κάνεις που δεν μπορείς να το κάνεις αν έχει τζάμι πίσω το βανάκι; Εντάξει φαντάζομαι ότι δεν θα ρώταγες εδώ αν ήθελες να μεταφέρεις όπλα, μετανάστες ή γλαστράκια, αλλά δεν μπορώ να σκεφτώ για ποιό λόγο μπορεί να σε ενοχλεί το τζάμι.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, Malthador είπε

Μία νόμιμη λύση που μπορώ να σκεφτώ είναι να μιλήσεις με μία εταιρεία μακροχρόνιας μίσθωσης. Η Hertz για παράδειγμα έχει την υπηρεσία rent-a-van για ιδιώτες που έχει μέγιστη χρονική διάρκεια 12 μηνών (μετά αλλάζεις φορτηγάκι και ξανακάνεις leasing).

Τι ακριβώς θέλεις να κάνεις που δεν μπορείς να το κάνεις αν έχει τζάμι πίσω το βανάκι; Εντάξει φαντάζομαι ότι δεν θα ρώταγες εδώ αν ήθελες να μεταφέρεις όπλα, μετανάστες ή γλαστράκια, αλλά δεν μπορώ να σκεφτώ για ποιό λόγο μπορεί να σε ενοχλεί το τζάμι.

Ειμαι λατρης του καμπινγκ και της φυσης και απλα θελω την ησυχια μου απο αδιακριτα ματια.επισης το κλειστο μερος του βαν προσφερει και προστασια περισσοτερη απο κλοπες κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, sonikk said:

Ειμαι λατρης του καμπινγκ και της φυσης και απλα θελω την ησυχια μου απο αδιακριτα ματια

  • φιμέ μεμβράνη
  • κουρτινάκι από jumbo
  • μη κοιμηθείς σε κλειστή καμπίνα
  • μη κοιμηθείς σε κλειστή καμπίνα
  • μη κοιμηθείς σε κλειστή καμπίνα
  • μη κοιμηθείς σε κλειστή καμπίνα
Quote

το κλειστο μερος του βαν προσφερει και προστασια περισσοτερη απο κλοπες κτλ.

όχι. παθών και μαθών, μέσα σε 5' είχαν ανοίξει με μαχαιράκι όλες τις πόρτες + το ντουλάπι του συνοδηγού και εννοείται το είχαν αδειάσει από εργαλεία και ό,τι άλλο είχα μέσα. Αν σε βάλουν ή στο μάτι ή απλά βρεθείς στο δρόμο τους και θέλουν να στο ανοίξουν, θα στο ανοίξουν με ή χωρίς τζάμια για σπάσιμο

Επεξ/σία από dewn735
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καμία παραπάνω προστασία δεν θα σου προσφέρει το ότι δεν θα έχει παράθυρα,τα κλειστά βανάκια τα έχουν ρημάξει στις κλοπές γιατί ψάχνουν για εργαλεία.

Αγοραζεις λοιπόν ένα βανάκι με καθισματα και παράθυρα,αφαιρείς τα καθισματα,βάζεις σκούρα φιμέ τζάμια και είσαι έτοιμος.Ενας γνωστός μου έχει ένα νισαν Evalia και το εχει φτιάξει έτσι.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, sonikk είπε

σε ευχαριστω και παλι που απαντας.

κοιτα ξερω οτι τα επαγγελματικα βγαινουν και σε επιβατικα αλλα το προβλημα ειναι οτι θελω κατι χωρις τζαμια στο πισω μερος αν με καταλαβαινεις. μα δεν υπαρχει καμια λυση δηλαδη? ουτε καν νομιμο παραθυρακι?

Όπως σου ξαναείπα όχι, ΕΙΧ δεν βγαίνει με τίποτα.

Το μόνο που μπορεί να γίνει είναι να το βγάλεις ως αγροτικό αλλά "μη κατά κύριο επάγγελμα αγρότης". Το μόνο δικαιολογητικό που χρειάζεσαι είναι να φαίνεται στη τελευταία φορολογική σου δήλωση οποιοδήποτε αγροτικό εισόδημα, έστω και 100€, αλλά υπάρχει περιορισμός στο μικτό βάρος έως 2.500kg που πιθανότατα βγάζει εκτός κάποια μοντέλα. Επίσης να ξέρεις πως η άδεια θα γράφει για 2 επιβαίνοντες (1 ο οδηγός + 1 επιβάτης), αν σε έλεγχο βρουν παραπάνω άτομα σε σκίζουν.

http://www.enikonomia.gr/rural/189708,agrotiko-aftokinito-kai-gia-mi-kata-kyrio-epangelma-agrotes.html

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατανοητα ολα αυτα αλλα μπορει καποιος να μου πει πως γινεται να βρω επιβατικο βαν υπερυψωμενο ωστε να καθομαστε ορθιοι μεσα εφοσον δεν γινεται επαγγελματικο βαν να βρεθει λογω ιδιωτικης χρησης? θελω υπερυψωμενο γιατι σε αρκετες περιπτωσης καμπινγκ ο καιρος ειναι απροβλεπτος με κρυο,αερα και βροχη και τα επιβατικα βαν δεν ειναι υπερυψωμενα ωστε να μπορεις να σταθεις ορθιος μεσα στην καμπινα. τουλαχιστον εγω δεν εχω βρει κατι αντιστοιχο.ενω τα επαγγελματικα βγαινουν και υπερυψωμενα.161209165351003.jpg

 

5zG53z3Aqk_MX0n6bVFXHYOw31q_4U-3lh2EBZum

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, sonikk είπε

κατανοητα ολα αυτα αλλα μπορει καποιος να μου πει πως γινεται να βρω επιβατικο βαν υπερυψωμενο ωστε να καθομαστε ορθιοι μεσα εφοσον δεν γινεται επαγγελματικο βαν να βρεθει λογω ιδιωτικης χρησης? θελω υπερυψωμενο γιατι σε αρκετες περιπτωσης καμπινγκ ο καιρος ειναι απροβλεπτος με κρυο,αερα και βροχη και τα επιβατικα βαν δεν ειναι υπερυψωμενα ωστε να μπορεις να σταθεις ορθιος μεσα στην καμπινα. τουλαχιστον εγω δεν εχω βρει κατι αντιστοιχο.ενω τα επαγγελματικα βγαινουν και υπερυψωμενα

Δηλαδή αν πας για κάμπινγκ και πιάσει καταιγίδα θα θέλεις να μπεις μέσα στο αυτοκίνητο και να περιμένεις όρθιος μέχρι να κοπάσει? Αν κάτσεις στο κάθισμα θα σε χαλάσει?

Το Mercedes Sprinter bus πάντως βγαίνει και υπερυψωμένο, να ένα:

https://www.car.gr/9162660-mercedes-benz-sprinter-516-bus-20-diesel-euro5

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Joshua21 είπε

Δηλαδή αν πας για κάμπινγκ και πιάσει καταιγίδα θα θέλεις να μπεις μέσα στο αυτοκίνητο και να περιμένεις όρθιος μέχρι να κοπάσει? Αν κάτσεις στο κάθισμα θα σε χαλάσει?

Το Mercedes Sprinter bus πάντως βγαίνει και υπερυψωμένο, να ένα:

https://www.car.gr/9162660-mercedes-benz-sprinter-516-bus-20-diesel-euro5

αν εχει τυχει να κανεις καμπινγκ γενικα(εγω κανω παρα πολλα χρονια) θα δεις οτι σε ενα καθισμα δεν μπορεις να κατσεις με τις ωρες οταν εξω ριχνει με το τουλουμι ή ο αερας ειναι μανιασμενος. σε καποιες περιοχες ειδικα εκει που ο καιρος ειναι καλος μπορει σε 10 λεπτα να γινει κοσμοπλημμυρα.επισης μπορει να θες να μαγειρεψεις κατι μεσα κτλ.το να εισαι γυρτος δεν βοηθαει.

το βαν που παραθετεις ειναι μαζι με τον οδηγο 12 θεσεων  και ειναι υπερβολικο και σαν μεγεθος.ειναι κανονικο λεωφορειακι δηλαδη και πρεπει να ειναι και ανω των 7 μετρων μηκος. αν δεν με απατα η μνημη μου ειναι με το μεγαλο σασι γυρω στα 7,5 μετρα.καλυτερα αν πας σε τετοιο οχημα να πας κατευθειαν σε τροχοσπιτο δηλαδη κατι που δεν επιθυμω.επισης το συγκεκριμενο στοιχιζει ανω των 40 χιλιαδων ευρω ανευ φπα πανακριβο  αρα και απλησιαστο οικονομικα.

ειναι δυσκολο να βρεις υπερυψωμενο βαν επιβατικο μεχρι πεντεμιση μετρα φανταζομαι.μπορει και να μην υπαρχει καν στην αγορα κατι τετοιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

παιζει να μην επιτρεπεται κλειστο βαν να γινει τροχοσπιτο

τωρα το πως θα το στησεις εσωτερικα μονωση ξυλο θα  βαρεθει να βλεπεις στο youtube.καλα τωρα χωρις ενα τζαμι στο πλαι ή οροφη ?

maxresdefault.jpg

https://mymodernmet.com/camper-van-conversion-companies/

Επεξ/σία από kage
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, sonikk είπε

αν εχει τυχει να κανεις καμπινγκ γενικα(εγω κανω παρα πολλα χρονια) θα δεις οτι σε ενα καθισμα δεν μπορεις να κατσεις με τις ωρες οταν εξω ριχνει με το τουλουμι ή ο αερας ειναι μανιασμενος. σε καποιες περιοχες ειδικα εκει που ο καιρος ειναι καλος μπορει σε 10 λεπτα να γινει κοσμοπλημμυρα.επισης μπορει να θες να μαγειρεψεις κατι μεσα κτλ.το να εισαι γυρτος δεν βοηθαει.

το βαν που παραθετεις ειναι μαζι με τον οδηγο 12 θεσεων  και ειναι υπερβολικο και σαν μεγεθος.ειναι κανονικο λεωφορειακι δηλαδη και πρεπει να ειναι και ανω των 7 μετρων μηκος. αν δεν με απατα η μνημη μου ειναι με το μεγαλο σασι γυρω στα 7,5 μετρα.καλυτερα αν πας σε τετοιο οχημα να πας κατευθειαν σε τροχοσπιτο δηλαδη κατι που δεν επιθυμω.επισης το συγκεκριμενο στοιχιζει ανω των 40 χιλιαδων ευρω ανευ φπα πανακριβο  αρα και απλησιαστο οικονομικα.

ειναι δυσκολο να βρεις υπερυψωμενο βαν επιβατικο μεχρι πεντεμιση μετρα φανταζομαι.μπορει και να μην υπαρχει καν στην αγορα κατι τετοιο.

Μαγείρεμα μέσα σε επιβατικό αυτοκίνητο? Really?

Κάθε όχημα είναι φτιαγμένο έτσι ώστε να εξυπηρετεί συγκεκριμένη χρήση, τα φορτηγά είναι φτιαγμένα για να μεταφέρουν φορτία, τα επιβατικά να μεταφέρουν επιβάτες, κτλ.

Για σένα τώρα - σύμφωνα με την περιγραφή σου - το ιδανικότερο είναι ένα τροχόσπιτο, αλλά για λόγους που δεν μπορώ να καταλάβω επιμένεις να πάρεις κάποιο άλλο όχημα που είναι εντελώς ακατάλληλο για τη χρήση που θέλεις... αλλά ok, εσύ ξέρεις καλύτερα.

Τα επιβατικά έως 5,5 μέτρα όντως έχουν χαμηλό ύψος επειδή δεν χρειάζονται παραπάνω, ούτε εγώ νομίζω πως υπάρχει στην αγορά κάτι τέτοιο. Μόνο στα φορτηγά υπάρχουν εκδόσεις αρκετά υπερυψωμένες ώστε να χωράς όρθιος, να ένα με ολικό μήκος 5,40 και εσωτερικό ύψος πάνω από 1,80:

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/e/e7/1989_Ford_Transit_190_(14125330363).jpg

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φυσικα και μπορεις να παρεις βανακι σαν ιδιωτης.αλλα θα πρεπει να πληρωθουν ολοι οι δασμοι σαν επιβατικου.και πλεον θα φορολογειται σαν επιβατικο,ακα κυβικα.και εκει που το 2.5 tdi σου εβγαινε 105 ευρω για τελη,πλεον θα πληρωνεις 800 τον χρονο......

  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...