Προς το περιεχόμενο

Sherlock Holmes (1984 TV series)


geothrin

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα!

Μιας και είναι από τις αγαπημένες μου σειρές - αν και αρκετά παλιά - ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος έχει ή μπορεί να μου προτείνει όλα τα επεισόδια όλων των κύκλων με ελληνικούς υπότιτλους.

Έχω βρει μεμονωμένα για 1 ή 2 κύκλους, αλλά όχι για όλα.

Ευχαριστώ πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εγω που εχω ψαξει, μονο για τις δυο πρωτες σεζον βρηκα. οι οποιοι πρεπει ναναι απο dvd rips. στο amazon που κοιταξα παντως, δεν βρηκα καποια συλλογη με ολα τα επεισοδια που να περιεχει και ελληνικη μεταγλωττιση. δεν ξερω αν υπαρχει καποια συνδρομητικη υπηρεσια που να διαθετει ολοκληρη τη σειρα και με ελληνικους υποτιτλους. και το θεμα ειναι οτι δεν τους θελω καν για μενα, αλλα για τον πατερα μου.

υγ. o Jeremy Brett ειναι ο καλυτερος Holmes ολων των εποχων. μου αρεσει που ειχε το θρασος ο Cumberbatch, να δηλωσει οτι η δικια του ενσαρκωση ειναι η καλυτερη και η πιο πιστη στις αυθεντικες ιστοριες, σε συγκριση με του Brett. και ηταν και οικογενειακος τους φιλος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ απόλυτα! Μακράν ο καλύτερος και νομίζω είναι πολύ αδικημένη σαν σειρά. Θα μπορούσαν να κάνουν κάτι σαν remastered έστω τιμής ένεκεν, να την μάθει ο κόσμος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή έχω μεγάλο κόλλημα με Inspector Morse,Lewis,Endeavour και George Gently θα μου αρέσει η συγκεκριμένη;Γιατί ψάχνω κάποια αντίστοιχη βρετανική σειρά.Πόσες σεζόν είναι;Πάντως δεν μπορώ να πω οτι μου άρεσε ο Sherlock με τον Cumberbatch.Την είχα δει γιατί είχε γίνει χαμός αλλά την βρήκα αδιάφορη και πολύ ποζεράδικη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπαρχουν μερικα επεισοδια στο youtube που μπορεις να δεις και να κρινεις μονος σου.

ειναι μακραν η πιο αυθεντικη SH σειρα που υπαρχει. πλην μερικων εξαιρεσεων, σχεδον ολες οι ιστοριες του εχουν μεταφερθει αυτουσιες. και ο Brett που υποδυεται τον Holmes ειναι απιστευτος, σαν να βγηκε απο τις σελιδες του Doyle. δυστυχως στις δυο τελευταιες σεζον, επασχε απο βαρια ψυχικη ασθενεια και αυτο επηρεασε την ποιοτητα των επεισοδιων.

 

2 ώρες πριν, geothrin είπε

Συμφωνώ απόλυτα! Μακράν ο καλύτερος και νομίζω είναι πολύ αδικημένη σαν σειρά. Θα μπορούσαν να κάνουν κάτι σαν remastered έστω τιμής ένεκεν, να την μάθει ο κόσμος...

την ρωσικη σειρα του 80 την εχεις δει; και αυτη παρα πολυ καλη, αν και πιο ελευθερη αποδοση των διηγηματων. μαλιστα ο ρωσος ηθοποιος που επαιζε τον Χολμς, χριστηκε ιπποτης απο την βασιλισσα Ελισαβετ για την εξαιρετικη δουλεια που εκανε με τον ρολο του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα. Θα σας πω τι έχω αναλυτικά σε ότι έχει να κάνει με υπότιτλους.

1984-85 The adventures of SH, 13 επεισόδια με ενσωματωμένους υπότιτλους. 

1986 The return of SH, 11 επεισόδια με ενσωματωμένους υπότιτλους.

1991 The casebook of SH, 4 επεισόδια με ενσωματωμένους υπότιτλους και 5 με αγγλικούς .srt

1994 The memoirs of SH, 6 επεισόδια με αγγλικούς .srt

1988 The hound of Baskervilles σε αρχείο .vob με ελληνικούς υπότιτλους.

1987 The sign of four με ελληνικούς υπότιτλους σε αρχείο .srt

Προφανώς ότι έχω σε ενσωματωμένους, είναι dvdrip από τα dvds που έδινε η εφημερίδα "καθημερινή".

Δεν ξέρω γενικά αν υπάρχουν άλλα επεισόδια που δεν έχω, αλλά αν υπάρχουν και έχει κάποιος ενδιαφέρομαι.

Εννοείται ότι αν ενδιαφέρεται κάποιος για αυτά που έχω, θα βρούμε τρόπο να του τα δώσω.

Είχα περάσει ατελείωτες ώρες με Jeremy Brett!!! Μοναδικός!!!

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/4/2020 στις 7:24 ΜΜ, KilliK είπε

 

την ρωσικη σειρα του 80 την εχεις δει; και αυτη παρα πολυ καλη, αν και πιο ελευθερη αποδοση των διηγηματων. μαλιστα ο ρωσος ηθοποιος που επαιζε τον Χολμς, χριστηκε ιπποτης απο την βασιλισσα Ελισαβετ για την εξαιρετικη δουλεια που εκανε με τον ρολο του.

Αναφέρεσαι στον Vasiliy Livanov. Από τους αγαπημένους μου Χολμς, και γενικότερα ηθοποιούς! Ξεχώρισε και στο The Captivating Star of Happiness.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

yep. εχουν αλλαξει λιγο τις ιστοριες, αλλα το διδυμο Holmes-Watson ειναι πολυ καλο. και η παραγωγη ειναι φανταστικη, ισως ανωτερη και απο την αντιστοιχη της Granada.

ειχε γυριστει και μια αλλη ρωσικη σειρα το 2000  με νεους ηθοποιους, σε αυτην μαλιστα ο Holmes επαιρνε μερος σε αγωνες στοιχηματος μποξ (κατι μου θυμιζει αυτο).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...