Προς το περιεχόμενο

Προσθήκη ram σε παλιό pc


big7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά! Έχω ψάξει αρκετά αλλά δεν έχω βγάλει άκρη, έχω βρει πολλές απόψεις, οπότε θα ήθελα μια βοήθεια από όποιον ξέρει. Έχω ένα pc 5ετιας περίπου, αυτό που φαίνεται στην υπογραφή μου, τίμιο δεν έχω κανένα παράπονο. Αυτή τη στιγμή έχει ένα stick ram 8gb kingston hyper fury (1,5volt 1600mhz) και έλεγα μήπως του βάλω άλλο ένα. Δυστυχώς μετά από τόσα χρόνια δεν μπορώ να βρω το ίδιο μοντέλο. Πιστεύετε θα δουλεύει το pc αν βρω ένα στικ 8gb στα ίδια βολτ και mhz? Και αν δουλεύει θα δουλεύει σαν dual channel ή θα έχω πτώση ταχύτητας? Υπάρχει περίπτωση να δουλεύει και πιο αργά από ότι θα δούλευε το ένα στικ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν την είχα βρει αυτή!

Αλλά η δικιά μου είναι άσπρη και έχει κωδικό KHX1600C10D3/8G

Φαντάζομαι το k και το g στην αρχή και στο τέλος δε παίζουν ρόλο αλλά αλλάζουν και τα ενδιάμεσα.

Και από ότι βλέπω στο cpu id εμένα λέει latency cas 8-9-10-11, εκτός αν πάει και παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 26/4/2020 στις 6:44 ΜΜ, big7 είπε

Καλησπέρα παιδιά! Έχω ψάξει αρκετά αλλά δεν έχω βγάλει άκρη, έχω βρει πολλές απόψεις, οπότε θα ήθελα μια βοήθεια από όποιον ξέρει. Έχω ένα pc 5ετιας περίπου, αυτό που φαίνεται στην υπογραφή μου, τίμιο δεν έχω κανένα παράπονο. Αυτή τη στιγμή έχει ένα stick ram 8gb kingston hyper fury (1,5volt 1600mhz) και έλεγα μήπως του βάλω άλλο ένα. Δυστυχώς μετά από τόσα χρόνια δεν μπορώ να βρω το ίδιο μοντέλο. Πιστεύετε θα δουλεύει το pc αν βρω ένα στικ 8gb στα ίδια βολτ και mhz? Και αν δουλεύει θα δουλεύει σαν dual channel ή θα έχω πτώση ταχύτητας? Υπάρχει περίπτωση να δουλεύει και πιο αργά από ότι θα δούλευε το ένα στικ?

Το ιδανικότερο είναι να βάλετε ένα DUALL CHANEL KIT, αλλά αν θέλετε μπορείτε να βάλετε μια αγγελία ζήτησης της συγκεκριμένης μνήμης εδώ. Βάζουν συχνά για πώληση τέτοιες μνήμες.

Υ.Γ. Μία μνήμη παρόμοιων χαρακτηριστικών μπορεί να προκαλέσει κολλήματα ή και μπλε οθόνες.

Επεξ/σία από Τέρης Α.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...