Προς το περιεχόμενο

P30 PRΟ.. ΜΑΣ ΚΟΡΟΙΔΕΥΕΙ Η HUAWEI?


Lesdal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αδιαμφισβήτητα ολοι ξερουμε οτι προκειται για ενα αξιολογο κινητο στον τομεα της φωτογραφιας, εγω προσωπικα γιαυτο το αγορασα πριν 1 μηνα λογω της πτωσης στην τιμη του.
Σημερα  που λετε ανακαλυψα κατι στην προσπαθεια μου να τραβηξω τα αστρα σε νυχτερινο ουρανο σε night mode.Καλως η κακως επεσε στην αντιληψη μου κατι το οποιο με ξενερωσε.Ειδικοτερα, στην προσπαθεια μου να φωτογραφησω τη σεληνη με χ10 ζουμ μου εδωσε ενα πολυ καλο αποτελεσμα.Γνωριζω οτι μεσω του AI υπαρχει το moon mode αλλα δεν μιλαω για αυτο.Παω να ξαναφωτογραφισω μερος του ουρανου και απο λαθος στρεφω το κινητο προς κατι δεντρα αλλα δεν το καταλαβα πριν πατησω το κλικ για να αρχιζει να τραβαει για 50 δευτερολεπτα (ISO 100 SHUTTER AUTO).Παιδια ξερετε ποιο ειναι το αποτελεσμα?Εχει βγαλει τα δεντρα και απο πανω εχουν μπει αστρα με ενα μαγικο τροπο... σας παει το μυαλο καπου?
Στην επομενη ληψη μπαινει μπροστα απο την καμερα του κινητου ενας φιλος μου... το αποτελεσμα?
Ο φιλος μου πανω του εχει αστερια.Επομενη δοκιμη?Πηγαινω στο κρεβατι μου, κλεινω τα φωτα βαζω χ10 ζουμ και 30 δευτερολεπτα exposure και τσουπ εκει που το κινητο κοιταει το κρεβατι εμφανιζει αστερια.
Θελω τη γνωμη σας για την εμπειρια μου κυριες και κυριοι και σας προκαλω να το δοκιμασετε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, bc00l είπε

δεν το εχω δει αλλα ενδιαφέρον :D κανε τον κοπο να ανεβάσεις φωτο να δούμε 

Αυτό που φαίνεται αριστερά είναι το χέρι του φίλου μου προς το μανίκι κάτω και τα άστρα διακρίνονται με ευκολία.

Στη δεύτερη φωτό μπορείτε με ευκολία να διακρίνεται τον αστέρισμο του σκορπιού που βρίσκετε στο στρώμα του μαξιλαριού μου.

Screenshot_20200427_023032_com.android.gallery3d.jpg

IMG_20200427_013320.jpg

Επεξ/σία από Lesdal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

μήπως ειναι καμμενα/κολλημένα/hot pixel του αισθητήρα της κάμερας;  Οπως συμβαίνει και με τις Dslr/mirrorless? 

Διαβάζω εβαλες και 30 second shutter speed? 

Επεξ/σία από bc00l
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, bc00l είπε

μήπως ειναι καμμενα/κολλημένα/hot pixel του αισθητήρα της κάμερας;  Οπως συμβαίνει και με τις Dslr/mirrorless? 

Διαβάζω εβαλες και 30 second shutter speed? 

Πάνω από τα 30 δευτερόλεπτα αρχίζει να το κάνει, δεν είναι πρόβλημα της κάμερας θεωρώ γιατί το έκανε και άλλος με τις ίδιες ρυθμίσεις και του εμφανίζει το ίδιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ σωστά δουλεύει, όταν μένει το κλείστρο ανοιχτό τραβάει και αποτυπώνει συνέχεια, λογικά έχει και στην μπλούζα αστέρια αλλά δεν φαίνονται. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O Φίλος επέλεξε night mode, όχι κάποιο mode για αστέρια, ώστε να κάνει τσατσιά το κινητό και να εμφανίσει αστέρια ( δε νομίζω ότι έχει mode για άστρα κλπ). Θα μπορούσε σε night mode να έβγαζε κάτι που να μην έχει ουρανό, δεν είναι απαραίτητα ουρανός το night mode, αρα θεωρώ ότι κάτι άλλο είναι. Πήρα και το φίλο aekoupoli και έκανε πείραμα με το p30 pro που έχει (λογικά θα γράψει) και θα κάνει και το βράδυ πείραμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, IgnoreThem είπε

δλδ τωρα το καταλαβατε οτι οι φωτο στα κινητα ειναι ουσιαστικα αυτοματο υπερδημιουργικο photoshop κ οχι αυτο που βλεπετε live?

Δεν ειναι παντα ετσι, μην εισαι ισοπεδωτικός

 

4 ώρες πριν, stratigos24 είπε

O Φίλος επέλεξε night mode, όχι κάποιο mode για αστέρια, ώστε να κάνει τσατσιά το κινητό και να εμφανίσει αστέρια ( δε νομίζω ότι έχει mode για άστρα κλπ). Θα μπορούσε σε night mode να έβγαζε κάτι που να μην έχει ουρανό, δεν είναι απαραίτητα ουρανός το night mode, αρα θεωρώ ότι κάτι άλλο είναι. Πήρα και το φίλο aekoupoli και έκανε πείραμα με το p30 pro που έχει (λογικά θα γράψει) και θα κάνει και το βράδυ πείραμα.

Πολυ σωστα τα λες.Μου αρεσει παρα πολυ να σκεφτομαι πονηρα.. Ξερεις τι πιστευω εκαναν οι μπαγλαμαδες?
Λενε, κατσε τωρα δηλαδη αυτος εβαλε night mode και χ10 ζουμ, τι ειναι πιο πιθανο να βγαλει με αυτες τις ρυθμισεις? Ουρανο! Αρα πως θα τον "βοηθησουμε"? Θα του φερουμε λιγα αστερακια και ξεμπερδεψαμε, εαν ειναι οντως ετσι ειναι θλιβερο γιατι απο την αλλη το κινητο εχει πολλα καλα και το ριχνουν στα ματια μου με αυτα που κανουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Hot pixels πρέπει να ειναι.  Το κάνει επειδή υπερθερμένεται ο αισθητήρας μετά απο τόση ώρα έκθεση. ΤΟ έχω δεί να γίνεται και στις DSLR.  Αν την μέρα σου βγάζει καθαρές φωτογραφίες χωρίς αστεράκια, κόκους κτλπ κτλπ τότε δεν νομίζω να έχει θέμα αν και είναι Huawei και δυστυχώς έχω κακή εμπειρία απο δαύτη και το aftersale support αλλά δεν ειναι της ώρας. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...