Προς το περιεχόμενο

Σύνδεση WooCommerce με Εθνική Τράπεζα


silve

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρά παιδιά!

Επειδή δεν το έχω ξανακάνει, θέλω να συνδέσω ένα eshop (WordPress & WooCommerce) με ένα σύστημα πληρωμής με κάρτες και ο πελάτης έχει Εθνική τράπεζα. Γνωρίζω ότι υπάρχει ένα plugin της τράπεζας Πειραιώς που κάνει αυτή τη δουλειά (https://el.wordpress.org/plugins/woo-payment-gateway-for-piraeus-bank).

Για σύνδεση με Εθνική τράπεζα υπάρχουν άλλα αντίστοιχα plugin που μπορώ να χρησιμοποιήσω; Φαντάζομαι πως το συγκεκριμένη είναι μόνο για την τράπεζα Πειραιώς σωστά; Βρήκα ένα άλλο plugin, το οποίο είναι επί πληρωμής βέβαια (https://www.obstechnologies.gr/πρόσθετα-για-wordpress/woocommerce-εθνική-τράπεζα-e-commerce-plugin) και φαίνεται ότι είναι για την Εθνική. Αξίζει λέτε; Υπάρχει κάποιο άλλο free plugin;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για δες και αυτό:

https://www.webexpert.gr/plugins/woocommerce/pyles-pliromwn

Στείλε τους ένα μήνυμα όμως πρώτα γιατί έχω ακούσει ότι κάποια αλλαγή έκανε η Εθνική το τελευταίο διάστημα.

Free δεν θα πρότεινα διότι εάν αλλάξει κάτι η τράπεζα στο σύστημά τους θέλεις κάποιον που να ασχοληθεί έγκαιρα να κάνει τις απαραίτητες αλλαγές πριν σταματήσουν να λειτουργούν οι πληρωμές.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/4/2020 στις 2:46 ΜΜ, CyberCr33p είπε

Για δες και αυτό:

https://www.webexpert.gr/plugins/woocommerce/pyles-pliromwn

Στείλε τους ένα μήνυμα όμως πρώτα γιατί έχω ακούσει ότι κάποια αλλαγή έκανε η Εθνική το τελευταίο διάστημα.

Free δεν θα πρότεινα διότι εάν αλλάξει κάτι η τράπεζα στο σύστημά τους θέλεις κάποιον που να ασχοληθεί έγκαιρα να κάνει τις απαραίτητες αλλαγές πριν σταματήσουν να λειτουργούν οι πληρωμές.

Μονο αλλαγη; Πουτανα ολα τα εκανε, 20 σελιδες pdf documentation  που δε καταλαβαινεις Χριστο ετσι οπως τα εχουν γραψει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η εθνική άλλαξε πρόσφατα την πλατφόρμα της, simplify την ονομάζει

δίνει και δικό της plugin για το woo ( Simplify Commerce Payment Gateway for WooCommerce ver 2.0 )

έχει ακόμα μερικές παιδικές ασθένειες αλλά το παλεύουν...

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, xrhstosiak είπε

η εθνική άλλαξε πρόσφατα την πλατφόρμα της, simplify την ονομάζει

δίνει και δικό της plugin για το woo ( Simplify Commerce Payment Gateway for WooCommerce ver 2.0 )

έχει ακόμα μερικές παιδικές ασθένειες αλλά το παλεύουν...

Υπάρχει σχετικό link για να κατεβάζω το plugin ή το δίνει στους πελάτες της μεμονωμένα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα, πάω να κάνω μια δοκιμή με ενεργοποιημένο το sandbox και βάζω την κάρτα όπως λέει εδώ (έβαλα την 5555555555554444), ημερομηνία και cvv τι βάζω?

update: μελλοντική ημερομηνία :P

Επεξ/σία από theo93
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Παιδιά, το plugin της Εθνικής δεν θα έπρεπε καν να είναι ακόμη διαθέσιμο για download. Έπρεπε να τελειώσω με όλες τις δοκιμές και να δοκιμάσω να κάνω κανονική πληρωμή με κάρτα για να διαπιστώσω ότι υπάρχει πρόβλημα με τα Ελληνικά, έτσι όπως τα παίρνει από το WordPress. Η πρώτη μου σκέψη ήταν ότι αποκλείεται ολόκληρη Εθνικη να έχει βγάλει plugin στον αέρα και να το δινει σε εμπόρους με τέτοιο πρόβλημα κι ότι κάποιο λάθος θα είχα κάνει εγώ ή ίδια. Μετά από πολλαπλά emails και τηλεφωνήματα όμως, ενημερώθηκα ότι αυτό ακριβώς είναι το πρόβλημα και αυτό προσπαθούν να φτιάξουνε κι ότι φυσικά το έχουν και όσοι άλλοι χρησιμοποιουν WordPress και woocommerce. Το ότι αυτό δεν αναγράφεται φυσικά ΠΟΥΘΕΝΑ ώστε να ενημερωθεί κάποιος και να μην χάνει το χρόνο του με ένα ημιτελές plugin, είναι άλλη ιστορία. Δεν έβρισα κανέναν γιατί ξέρω πόση δουλειά ρίχνουν οι developers και πόσα αφεντικά έχουν πάνω από το κεφάλι τους. Αυτή η προσπάθεια της Εθνικής όμως είναι παντελώς οικτρή και καθολου επαγγελματική. Δεν ξέρω πότε θα το φτιάξουν, όπως χαρακτηριστικά μου είπαν στο τηλέφωνο θα ειδοποιηθω με mail όταν αυτό πραγματοποιηθεί, αλλά προς το παρόν μακρυά από το συγκεκριμένο plugin.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, droplet είπε

@earthrunner Είναι γνωστό το πρόβλημα, μεχρι να λυθεις απλα κανεις parse και τα στελνεις. Στο χωρο του IT χρειάζεται ευελιξία και ηρεμία

Δε διαφωνώ καθόλου. Αυτό όμως γίνεται σε ένα beta περιβάλλον ώστε να είναι όλοι προετοιμασμένοι, όχι σε τελικό όπως αφήνει να εννοηθεί η Εθνική. Γι αυτό ακριβώς αναφέρομαι στην τράπεζα και όχι στους developers.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 17/6/2020 στις 10:00 ΠΜ, earthrunner είπε

Δε διαφωνώ καθόλου. Αυτό όμως γίνεται σε ένα beta περιβάλλον ώστε να είναι όλοι προετοιμασμένοι, όχι σε τελικό όπως αφήνει να εννοηθεί η Εθνική. Γι αυτό ακριβώς αναφέρομαι στην τράπεζα και όχι στους developers.

Τελικά υπαρχει καινούρια έκδοση; @droplet πώς εννοείς να κάνεις parse? 

Μου προέκυψε πελάτης που θέλει άμεση μετάβαση από Alpha σε Εθνική και ψάχνω λύση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι υπάρχει νέα έκδοση βγήκε λίγες μέρες πριν

τραγική κατάσταση το έστειλαν με μαιλ στους πελάτες τους

γράφοντας μέσα στα άλλα

".....Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε οτι όσον αφορά το πρόβλημα που αντιμετωπίζατε με τους Ελληνικούς χαρακτήρες στο plugin woo commerce, η ΕΤΕ δημιούργησε ένα δοκιμαστικό version στο οποίο επιλύεται το συγκεκριμένο πρόβλημα. Επιπλέον, σας επισυνάπτουμε το νέο version προς ενημέρωσή σας .... "

για την ιστορία και για όποιον το ψάχνει και το έχει ανάγκη η τελευταία έκδοση είναι

το woocommerce-simplify-payment-gateway-plugin-2.1.0-remove-default-country-code.zip

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/7/2020 στις 4:01 ΜΜ, xrhstosiak είπε

ναι υπάρχει νέα έκδοση βγήκε λίγες μέρες πριν

τραγική κατάσταση το έστειλαν με μαιλ στους πελάτες τους

γράφοντας μέσα στα άλλα

".....Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε οτι όσον αφορά το πρόβλημα που αντιμετωπίζατε με τους Ελληνικούς χαρακτήρες στο plugin woo commerce, η ΕΤΕ δημιούργησε ένα δοκιμαστικό version στο οποίο επιλύεται το συγκεκριμένο πρόβλημα. Επιπλέον, σας επισυνάπτουμε το νέο version προς ενημέρωσή σας .... "

για την ιστορία και για όποιον το ψάχνει και το έχει ανάγκη η τελευταία έκδοση είναι

το woocommerce-simplify-payment-gateway-plugin-2.1.0-remove-default-country-code.zip

Πράγματι με πήραν και εμένα τηλ και μου το στείλανε με email. 

Αστειότητες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδες με αυτο το documentation που εχουν φτιαξει οι τυποι ουτε οι ιδιοι δε καταλαβαινουν τι κανουν. Κανω τον σταυρο μου που δεν εκατσε τελικα να το χρησιμοποιησω σε nodejs περιβαλλον.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Επανέρχομαι να πω κι εγώ ότι όντως το plugin φαίνεται να λειτουργεί πλέον μια χαρά. Σε κάποια φάση είχα αγορά από εξωτερικό καθώς το eshop μου είναι δίγλωσσο, όπου υπήρξε ξανά πρόβλημα, αλλά αυτή τη φορά η απάντηση και η λύση ήταν άμεση (μου έστειλαν το update του plugin με email εντός 48 ωρών). Αυτό πριν από 3 εβδομάδες περίπου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...