Προς το περιεχόμενο

Gaming pc max 700€


Whatagwan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γειά σας θα ήθελα βοήθεια για να χτίσω έναν υπολογιστή κυρίως gaming και ειδικότερα για το παιχνίδι apex αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει θα το εκτιμούσα όσο πιο φθηνός βγει τόσο το καλύτερο 

Επεξ/σία από Whatagwan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, xristakos95 είπε

Με δωρεαν συναρμολογηση  απο visionstudio

Screenshot_4.png

Ευχαριστώ απλώς μια ερώτηση. Ξέρω στους Intel πρέπει να προσέξεις και τις γενιές στους AMD υπάρχει κάνα τέτοιο θέμα? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Whatagwan είπε

Ευχαριστώ απλώς μια ερώτηση. Ξέρω στους Intel πρέπει να προσέξεις και τις γενιές στους AMD υπάρχει κάνα τέτοιο θέμα? 

Η ιντελ βγάζει κάθε χρόνο νεα γενιά με νέο socket η AMD βγάζει τα τελευταία 3 χρόνια νέες γενιές με το ίδιο socket το AM4 απλός θα μπορείς να αναβαθμίσεις επεξεργαστή με κάποιον επόμενης γενιάς χωρίς να αλλάξεις μητρική

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η συγκεκριμενη μητρικη δεχεται μεχρι στιγμης και την σειρα Ryzen 3000 που εχουν κυκλοφορησει.Λογικα με bios update θα δεχεται και την επομενη γενια Ryzen 4000 και μετα λογικα θα γινει αλλαγη chipset απο ΑΜ4.Εισαι καλλυμενος για τα επομενα χρονια και μπορεις να αναβαθμισεις ευκολα το παραπανω συστημα μην σε αγχωνει αυτο.

Επεξ/σία από xristakos95
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, xristakos95 είπε

Mόλις τη βρήκα και εγώ. Είδα τα 212€ στο αρχικό σου post και χάρηκα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, afragorn είπε

Mόλις τη βρήκα και εγώ. Είδα τα 212€ στο αρχικό σου post και χάρηκα...

Η τιμη ειναι χωρις το φπα. Το συνυπολογιζει ολο μαζι στο τελος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 29/4/2020 στις 1:42 ΜΜ, adtakhs είπε

Αυτό.

Screenshot_20200429_134226.png

Και γιατί αυτό ?

Γιατί η κάρτα γραφικών του είναι άλλης κατηγορίας .

untitled-1.gif

Επειδή και εγώ μελλοντικά σε παρόμοιο budget θα κινηθώ, πιστεύεις πως καλύτερα να δώσεις ένα 50αρικο παραπάνω για καλύτερη κάρτα γραφικών ή για επεξεργαστή;

Είναι πιο αποδοτικό για τα παιχνίδια; Η άλλη επιλογή που έχω στο μυαλό μου είναι ο 3600 και με μία κάρτα της τάξεως 1660 super. Σε αυτή την περίπτωση το 50αρικο πάει για καλύτερο επεξεργαστή με λίγο χειρότερη κάρτα. Στο νου μου έχω τον επεξεργαστή σαν καλύτερη "επένδυση" για το μέλλον. Σκέφτομαι πως παίρνω έναν καλό και για μία δεκαετία αλλάζω μόνο GPU (αυτό έκανα και στο υπάρχον σύστημα. Άλλαξα 3 κάρτες και τώρα πάω για 4η η οποία θα είναι μεταβατική για το επόμενο σύστημα).

Επεξ/σία από afragorn
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, afragorn είπε

Επειδή και εγώ μελλοντικά σε παρόμοιο budget θα κινηθώ, πιστεύεις πως καλύτερα να δώσεις ένα 50αρικο παραπάνω για καλύτερη κάρτα γραφικών ή για επεξεργαστή;

Είναι πιο αποδοτικό για τα παιχνίδια; Η άλλη επιλογή που έχω στο μυαλό μου είναι ο 3600 και με μία κάρτα της τάξεως 1660 super. Σε αυτή την περίπτωση το 50αρικο πάει για καλύτερο επεξεργαστή με λίγο χειρότερη κάρτα. Στο νου μου έχω τον επεξεργαστή σαν καλύτερη "επένδυση" για το μέλλον. Σκέφτομαι πως παίρνω έναν καλό και για μία δεκαετία αλλάζω μόνο GPU (αυτό έκανα και στο υπάρχον σύστημα. Άλλαξα 3 κάρτες και τώρα πάω για 4η η οποία θα είναι μεταβατική για το επόμενο σύστημα).

 

Πιο δυνατό gaming κάνεις με τον 2600 και την 5600ΧΤ, παρά με τον 3600 και την 1660 S.

Αν τώρα μπορείς να δώσεις τα +50€ το καλύτερο θα ήταν 3600 + 5600χτ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, adtakhs είπε

Πιο δυνατό gaming κάνεις με τον 2600 και την 5600ΧΤ, παρά με τον 3600 και την 1660 S.

Αν τώρα μπορείς να δώσεις τα +50€ το καλύτερο θα ήταν 3600 + 5600χτ

Άρα η άποψη σου είναι να επενδύσει κανείς σε καλύτερη κάρτα γραφικών για να έχει το μάξιμουμ την συγκεκριμένη στιγμή. Για το μέλλον όμως είναι συνετή επιλογή, καθώς ξέρουμε πως οι κάρτες μετά από 3,4 χρόνια "πεθαίνουν";

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, afragorn είπε

Άρα η άποψη σου είναι να επενδύσει κανείς σε καλύτερη κάρτα γραφικών για να έχει το μάξιμουμ την συγκεκριμένη στιγμή. Για το μέλλον όμως είναι συνετή επιλογή, καθώς ξέρουμε πως οι κάρτες μετά από 3,4 χρόνια "πεθαίνουν";

 

Και οι επεξεργαστές πέφτουν σε κόστος !

Μπορείς δηλαδή να βρεις έναν καινούριο η μεταχειρισμένο 4800X ας πούμε.

Όλα έχουν να κάνουν με το ταίριασμα επεξεργαστικής ισχύος και ισχύος γραφικών. 

Αν λοιπόν το budget δεν βγαίνει για 3600 + 5600XT  ή 5700 ,  τότε ρίχνεις τον επεξεργαστή.

Δεν είναι σκουπίδι ο 2600. Μια χαρά CPU είναι.

Επεξ/σία από adtakhs
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, adtakhs είπε

Και οι επεξεργαστές πέφτουν σε κόστος !

Μπορείς δηλαδή να βρεις έναν καινούριο η μεταχειρισμένο 4800X ας πούμε.

Όλα έχουν να κάνουν με το ταίριασμα επεξεργαστικής ισχύος και ισχύος γραφικών. 

Αν λοιπόν το budget δεν βγαίνει για 3600 + 5600XT  ή 5700 ,  τότε ρίχνεις τον επεξεργαστή.

Δεν είναι σκουπίδι ο 2600. Μια χαρά CPU είναι.

Mε κάλυψες, σε ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...