Προς το περιεχόμενο

Αγορά ακινήτων, πορεία κτηματαγοράς από τώρα και στο εξής


stefagr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, fuz10n είπε

οτι πεις.

meanwhile να κανω μια διορθωση, ξεχασες φιλε @snot τα μερισματα στον sp500 οποτε απο το 1980 εχουμε αυξηση 12595.6% με reinvest. εν ολιγοις τα 50.000 τοτε, σημερα εχουμε 6.298.000.

δε θελω να βαλω και τον πληθωρισμο δραχμης τοτε γιατι θα χασετε τη μπαλα.

 

Ακομα δεν εχει προτεινει καποιος πως θα επενδυε ενας επενδυτης το 1980 απο Ελλαδα, σε προϊον δείκτη (που δεν υπηρχε καν σαν τίτλος), στην Αμερικη.

Γιατι θεωρητικά μπορεις να κανεις τα παντα, αλλα πρακτικα τίποτα.

4 λεπτά πριν, fragma είπε

Ας μας πει κάποιος ότι αυτό δεν είναι σοβαρή επένδυση να γελάσουμε λίγο...

@@ επενδυση ειναι, αμα επερνε bitcoin το 2010 τωρα θα ηταν εκατομμυριουχος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φίλε μου εάν μπορούσα να πάω πίσω τον χρόνο, με 10 χιλιαρικάκια πριν από 2 χρόνια θα ήμουν τώρα δισεκατομμυριούχος, από την Ελλάδα, μέσα από το σπίτι μου.

Δεν έχει κανένα νόημα να το συζητάμε. Με 50.000 χιλιάδες το 80, έπαιρνες το αεροπλάνο, πήγαινες Αμερική και αγόραζες μετοχές IBM. To 90κάτι τις πούλαγες και αγόραζες Microsoft. Το 2011 τις πούλαγες και έπαιρνες bitcoin και πάει λέγοντας. Τώρα ίσως και να ήσουν ο πιο πλούσιος άνθρωπος στον κόσμο.

Έχει κάποιο νόημα να το συζητάμε; Εδώ συζητάμε απλά εάν υπάρχουν στοιχεία αυτή την στιγμή που να δείχνουν ότι η επένδυση σε ακίνητο στην Αθήνα έχει καλύτερες προοπτικές από τον SP500

Επεξ/σία από snot
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, snot είπε

Με 50.000 χιλιάδες το 80, έπαιρνες το αεροπλάνο, πήγαινες Αμερική και αγόραζες μετοχές IBM.

Με 50.000 εβγαζες εισητηριο και σε σταματουσαν στον τελωνειο για παρανομη εξαγωγη συναλλαγματος. Ουτε Αμερικη πηγαινες, ουτε αγοραζες μετοχες.

Καταλαβαινω, αλλη πραγματικοτητα δυσνοητη οταν εχεις μαθει να παραγγελνεις σπανακοπιτα με ενα κλικ και να μην την φτιαχνει η μανα στο σπιτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ό,τι πεις. Συνέχισε να ασχολείσαι με ταξίδια στον χρόνο. Όταν έχεις να πεις κάποιο στοιχείο που να δείχνει ότι η επένδυση σε ακίνητο στην Αθήνα έχει καλύτερες προοπτικές από τον SP500 εδώ είμαι να σε ακούσω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, snot είπε

Ό,τι πεις. Συνέχισε να ασχολείσαι με ταξίδια στον χρόνο. Όταν έχεις να πεις κάποιο στοιχείο που να δείχνει ότι η επένδυση σε ακίνητο στην Αθήνα έχει καλύτερες προοπτικές από τον SP500 εδώ είμαι να σε ακούσω

Spoiler

 

Παει ενα παιδι και λεει στο πατερα του:

-Μπαμπα μας εβαλε η δασκαλα εργασια στο σπιτι σχετικα με το θεωρητικα και πρακτικα. Τι διαφορα έχουν;

-Κοιτα λεει, πηγαινε στην μανα σου και την αδερφη σου και ρωτησε τες αν θα πηγαιναν με εναν αντρα για 2.000.000€ και ελα να μου πεις τι σου ειπαν.

 

Παει ο πιτσιρικας και λεει στην μανα:

-Μαμα, θα πηγαινες με εναν αντρα για 2.000.000€;

-Ε, ναι, γιατι θα ειχαμε 2.000.000€ για την οικογενεια λεει αυτην

 

Παει στην αδερφη του και ρωταει το ιδιο

-Ε, ναι, γιατι θα ειχαμε 2.000.000€ για εμας λεει και αυτην

 

Γυρναει στον πατερα και του λεει τι του ειπαν και του απανταει ο πατέρας:

Spoiler

-Θεωρητικα εχουμε 4.000.000€, πρακτικα δυο π....νες.


 

Θεωρητικα θα ηταν καλυτερη επενδυση ο SP500 απο ενα ακινητο, πρακτικα @@ μαντολινο γιατι δεν υφισταται. Οπως θεωρητικα ο/η/το καθε instagram influencer wannabe ειναι μοντελο

 

Reality gets in the way.

Επεξ/σία από narta
  • Like 1
  • Confused 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και φυσικα να μην ξεχναμε οτι μετοχες δεν ειναι μονο η Αμερικη. Στα λογια και με το hindsight διαθεσιμο ολοι θα επενδυαμε στον S&P500 και θα ειχαμε δις τωρα. Στην πραξη, περα απο το οτι ηταν πρακτικα αδυνατο το 1980 για εναν Ελληνα μικροεπενδυτη να πραξει κατι τετοιο οπως ειπωθηκε και παραπανω, υπαρχουν πολλα παραδειγματα που οχι μονο δεν θα εβγαζες λεφτα αλλα θα ησουν ακομα μεσα αν επελεγες μετοχες αντι οποιουδηποτε αλλου επενδυτικου προϊοντος. Παραδειγμα η Ιαπωνια, δειτε που ηταν ο Nikkei μεταξυ 1988 και 1990 και που ειναι σημερα. 30+ χρονια μετα, οχι πλουσιος δεν εγινε ο Γιαπωνεζος, ουτε καν τα λεφτα του πισω δεν πηρε ακομα. Βαζει κανεις το χερι του στη φωτια οτι αυτο δεν θα συμβει καποτε και σε αλλες χωρες, ακομα και στην Αμερικη? Καλο το παρελθον αλλα ποτε δεν μπορει να προβλεψει το μελλον.

Το ιδανικο ειναι να μοιραζεις τα λεφτα σου οσο καλυτερα γινεται σε μετοχες, ακινητα, ομολογα κτλ. Ειναι μια risk averse επιλογη που λογικα δεν θα σε κανει πλουσιο, αλλα με λιγη τυχη (που παντα παιζει μεγαλο ρολο οτι και αν λενε οι γκουρου) θα σου αποφερουν ενα καλο εξτρα εισοδημα στο μελλον, σε σχεση με το να καθονται τα λεφτα στην τραπεζα. Ολα αυτα σε σοβαρα κρατη που μπορει ο εργαζομενος να κανει αποταμιευση, στην Ελλαδα που αποφοιτος πανεπιστημιου παιρνει 600 ευρω και λεει και ευχαριστω ενω μενει με τους γονεις του μεχρι τα 40,κλαφτα Χαραλαμπε.

Βεβαια πλεον ειμαστε στην φαση του ρομπινχουντ, diamond hand, stonks only go up κτλ. Να δουμε τι θα γινει οταν σκασει και αυτη η φουσκα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

Στοιχεία για τον SP500 υπάρχουν από το 1872. Ο καθένας μπορεί να ορίσει μία περίοδο απόσβεσης για ένα πχ ακίνητο και να πάει να δει τα τελευταία 100 χρόνια ποια ήταν η ελάχιστη απόδοση που έδωσε ο SP500, ποια η μέση και ποια η μέγιστη στην ίδια περίοδο και να συγκρίνει με το ακίνητο. Ας κάνει την έρευνα του και μετά να έρθει να μας πει την άποψη του.

Απόσο ξέρω το έτος είναι 2022, ο SP500 υπάρχει όπως υπάρχει και ο τρόπος να επενδύσεις σε αυτόν αν και εδώ μέσα έχω αρχίσει να αμφιβάλλω και για αυτό.

 

Επεξ/σία από snot
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, giwfys είπε

Καπου στην μεση ειναι η αληθεια..

Μπορει το να νοικιαζεις σε βαθος 30ετιας να ειναι οντως πιο συμφερον σε θεμα χρηματων, απλα υπαρχουν και αλλα εκτος της χρηματικης αξιας..

Πχ νοικιαζεις με οικογενεια και σου λεει ο ιδιοκτητης χρειαζομαι το σπιτι και ξαφνικα ξεσπιτωνεσαι, και πας σε αλλο σπιτι και τα ιδια κτλ..

Ειναι και η ποιοτητα ζωης στην μεση που με ενοικια και να εχεις μια ζωη τον ιδιοκτητη πανω απο απο το κεφαλι σου  δεν λεει...

Καθαρα επενδυτικα, ποτε δεν θα αγοραζα σπιτι στην Ελλαδα, μονο αν ειχα στο μυαλο μου κατι σε επιχειρηση τουρισμο κτλ..

Αλλιως ειναι χασιμο χρονου και χρηματος.

Μονο για ιδιοκατοικηση οπως ειπα αλλαζει για καθαρα ψυχολογικους, ποιοτικους λογους

 

Ειναι σωστο αυτο που λες αν και θεωρητικα δεν θα επρεπε να σε πειραζει.Σκεψου παραδειγμα να διεθετε καποιος 2000/μηνα στο ενοικιο και κοιτα σπιτογατο.Θα σε πειραζε ανα 3 χρονια να αλλαζεις κατοικια ?Ισα ισα θα ανανεωνοσουν.

 

2 ώρες πριν, narta είπε

Το ότι γίνεται συζήτηση για επενδύσεις αυξημένου ρίσκου όπως οι μετοχές και εξομοιώνονται με την επένδυση σε ακίνητα με ξεπερνά.

Αν αγόραζες Tesla...

Αν αγόραζες IBM...

Αν αγόραζες Lehmann Brothers όμως;

Αν αγόραζες Enron;

 

Το να εξισώνει κάποιος επενδύσεις σε assets όπως τα ακίνητα και τα πολύτιμα μέταλλα με paper assets είναι τουλάχιστον ανόητο.

 

Εσυ φιλε μου μπερδευεις τους ορους asset.Η εννοια του χρηματος ειναι πολυ σχετικη και δεν ειναι μονο οτι πιανουμε στα χερια μας,οι κοινωνιες εχουν φυγει απο αυτου του ειδους τις οικονομιες εδω και πολλα χρονια.

Οταν συζηταμε σοβαρα δεν λεει καποιος οτι βρηκε τη σουπερ ευκαιρια και θα πλουτισει,κανεις δεν ειναι προφητης ωστε να προβλεψει την ανοδο της τεσλα,το bitcoin η να αγορασει οικοπεδα στη Μυκονο το 1950.

Μπορει το 1980 να μην υπηρχε εκει εξω η πληροφορια αλλα πλεον δεν υπαρχει αυτη η δικαιολογια.

Και αφου εχεις κολλησει στα ακινητα να σου κανω μια ερωτηση:πως θα σου φαινοταν η ιδεα να υπηρχε μια εταιρια που θα εβαζαν ολοι χρηματα και αυτη η εταιρια θα αγοραζε ακινητα,θα τα νοικιαζε και θα σου απεδιδε το ποσοστο του ενοικιου αναλογα με τη συμμετοχη σου σε αυτη?Παραλληλα θα μπορουσες να πουλησεις το μεριδιο σου οποτε ηθελες και να παρεις πισω το αρχικο σου κεφαλαιο.

Πως σου φαινεται λοιπον η ιδεα να επενδυσουν καποιοι επαγγελματιες που πραγματικα ξερουν την αγορα για σενα και ειναι η δουλεια τους αντι να αγορασεις εσυ ακινητα που θεωρεις assets?Το κοστος διαχειρησης για σενα θα ειναι ελαχιστο(πχ 0.25%) ενω αυτοι θα πληρωνονται αδρα για να κανουν τη δουλεια τους(μαζευοντας λιγα απο πολλους)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, narta είπε

 

@@ επενδυση ειναι, αμα επερνε bitcoin το 2010 τωρα θα ηταν εκατομμυριουχος.

Τι μου θύμισες τώρα.. Καποτε το 09 έπαιζα σαν ρεμάλι φοιτητής ολη μερα games και ειχαμε κερδίσει με την clan μου ενα tournament στο Counterstrike. Το έπαθλο ηταν κάτι gaming πληκτρολόγια, ποντίκια και 30 άγνωστα τοτε "bitcoins" στον καθένα. Εννοείται ότι τα χρησιμοποιήσαμε για να αγοράσουμε παιχνίδια, skins και τέτοιες μαλακιες απο το Steam store, και νιώθαμε και μάγκες...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 minutes ago, Wspr said:

Ειναι σωστο αυτο που λες αν και θεωρητικα δεν θα επρεπε να σε πειραζει.Σκεψου παραδειγμα να διεθετε καποιος 2000/μηνα στο ενοικιο και κοιτα σπιτογατο.Θα σε πειραζε ανα 3 χρονια να αλλαζεις κατοικια ?Ισα ισα θα ανανεωνοσουν.

Με οικογενεια δε νομιζω.. Αν εισαι μονος οκ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, fragma είπε

Τι μου θύμισες τώρα.. Καποτε το 09 έπαιζα σαν ρεμάλι φοιτητής ολη μερα games και ειχαμε κερδίσει με την clan μου ενα tournament στο Counterstrike. Το έπαθλο ηταν κάτι gaming πληκτρολόγια, ποντίκια και 30 άγνωστα τοτε "bitcoins" στον καθένα. Εννοείται ότι τα χρησιμοποιήσαμε για να αγοράσουμε παιχνίδια, skins και τέτοιες μαλακιες απο το Steam store, και νιώθαμε και μάγκες...

Ολοι εχουμε κανει τετοιες @@. Ειχα τσιμπησει κατι 64GB kit DDR3 απο το Amazon.fr παμθηνα και τις πουλησα εδω και οταν μου προτεινε ο αγοραστης να μου δωσει bitcoin ή € ειπα "ασε μωρε δεν ασχολουμαι και δεν ξερω (true)" 

 

"Κανε με προφητη να σε κανω πλουσιο να παντελονιάσω και εγω" λεγαμε καποτε στην δουλεια.

49 λεπτά πριν, Wspr είπε

Και αφου εχεις κολλησει στα ακινητα να σου κανω μια ερωτηση:πως θα σου φαινοταν η ιδεα να υπηρχε μια εταιρια που θα εβαζαν ολοι χρηματα και αυτη η εταιρια θα αγοραζε ακινητα,θα τα νοικιαζε και θα σου απεδιδε το ποσοστο του ενοικιου αναλογα με τη συμμετοχη σου σε αυτη?Παραλληλα θα μπορουσες να πουλησεις το μεριδιο σου οποτε ηθελες και να παρεις πισω το αρχικο σου κεφαλαιο.

Πως σου φαινεται λοιπον η ιδεα να επενδυσουν καποιοι επαγγελματιες που πραγματικα ξερουν την αγορα για σενα και ειναι η δουλεια τους αντι να αγορασεις εσυ ακινητα που θεωρεις assets?Το κοστος διαχειρησης για σενα θα ειναι ελαχιστο(πχ 0.25%) ενω αυτοι θα πληρωνονται αδρα για να κανουν τη δουλεια τους(μαζευοντας λιγα απο πολλους)

Μα υπάρχουν τετοιες εταιρίες, real estate asset management ειναι.

Βεβαια, οταν καποιος πληρωνετε με προμήθεια, κοιταει να κανει maximize said commision, με γνωστα αποτελέσματα οπως το 2008 που στο America (YEAH!) βρηκαν τροπο να μετατρέψουν τα ενυποθηκα δάνεια (και μαλιστα subprime) σε securities και να κανουν και leveraging  πανω σε αυτα(!), αυξανωντας τις προμήθειες με γεωμετρικη προοδο και με αποτέλεσμα την καταρρευση της Bear Stearns, την κρατικοποιηση των Fannie Mae and Freddie Mac και την τελική καταρρευση της Lehman Brothers. 

Σαν ιδεα καλη, σαν υλοποιηση επενδυσης χαμηλου ρισκου οχι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, shikabalas είπε

Παραδειγμα η Ιαπωνια, δειτε που ηταν ο Nikkei μεταξυ 1988 και 1990 και που ειναι σημερα. 30+ χρονια μετα, οχι πλουσιος δεν εγινε ο Γιαπωνεζος, ουτε καν τα λεφτα του πισω δεν πηρε ακομα.

ναι επιασες εσυ την κορυφη και μετρας απο κει. επισης ξεχνας και εσυ τα μερισματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ πάντως ως οικονομολόγος σας διαβεβαιώνω ότι δεν υπάρχει η απόλυτη λύση, η "καλύτερη" επιλογή, ούτε κάποιο μαγικό μυστικό οσον αφορά τις επενδύσεις. Ολα εξαρτώνται καταρχήν απο τους στόχους σου, και μετά απο πολλούς ασταθμητους παράγοντες. Υπάρχει ενας απαράβατος νόμος στις επενδύσεις που λέει ότι η απόδοση ειναι ευθέως ανάλογη του ρίσκου. Τα ακίνητα είναι κάπως το flat line της σχέσης απόδοσης-ρισκου, δηλαδή ενα "σιγουράκι" απο το οποίο δεν θα γίνεις billionaire , αλλά δεν θα χάσεις και το κεφάλαιο και είναι μέρος κάθε σοβαρού portfolio επενδύσεων. 

Επεξ/σία από fragma
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο 2ος πιο πλούσιος άνθρωπος του κόσμου που κατά δήλωσή του δεν έχει κάνενα ακίνητο έχει μη σοβαρό portfolio δηλαδή; Ο πιο πλούσιος άνθρωπος στον κόσμο υπολογίζεται πως έχει ακίνητα 600ίων εκατομμυρίων. Θέλετε να υπολογίσετε τί ποσοστό είναι αυτό στο χαρτοφυλάκιο του που υπολογίζεται σε 190 δις;

Αλλά εντάξει αυτοί δεν γνωρίζουν, εγώ και εσείς ξέρουμε καλύτερα.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, snot είπε

Ο 2ος πιο πλούσιος άνθρωπος του κόσμου που κατά δήλωσή του δεν έχει κάνενα ακίνητο έχει μη σοβαρό portfolio δηλαδή; Ο πιο πλούσιος άνθρωπος στον κόσμο υπολογίζεται πως έχει ακίνητα 600ίων εκατομμυρίων. Θέλετε να υπολογίσετε τί ποσοστό είναι αυτό στο χαρτοφυλάκιο του που υπολογίζεται σε 190 δις;

Αλλά εντάξει αυτοί δεν γνωρίζουν, εγώ και εσείς ξέρουμε καλύτερα.

Τώρα σοβαρά συγκρίνεις τον Elon Musk και τον Gates με τον μέσο επενδυτή; Αυτοί φίλε μου εχουν ξεπεράσει την έννοια του ρίσκου και της επένδυσης, δεν στοχεύουν καν σε αύξηση του ανυπολόγιστου πλούτου τους, τον χαριζουν σε ιδρύματα και πανεπιστήμια, και τα ακίνητα δεν τα θέλουν για φορολογικούς, πολιτικούς και λόγους εικόνας. 

Αν θέλεις να μιλήσουμε σοβαρά, ψαξε τα μεγαλύτερα επενδυτικά funds στον κόσμο, και δες τι ποσοστό επενδύουν σε ακίνητα. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...