Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή από EOS 77D σε... ;


Haldol

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα παιδιά. Σκέφτομαι εδώ και καιρό να δώσω την EOS 77D και να πάω παρακάτω. Εξαιρετική κάμερα στα χρήματά της που με συνόδεψε για αρκετές και πανέμορφες φωτογραφίες, αλλά πλέον νιώθω ότι χρειάζομαι κάτι διαφορετικό.

Έχω ένα project στο μυαλό μου που απαιτεί video. Μπορεί να γίνει και με 1080P, αλλά ιδανικά θα ήθελα 4Κ (ακόμα καλύτερα, uncropped 4K). Γενικότερα δε δουλεύω video, αλλά είναι κάποια πράγματα που πρέπει να τρέξουν. Δουλεύω επίσης υπερβολικά πολύ συχνά low-light καταστάσεις, αλλά ως επί το πλείστον με τρίποδο. Επιπλέον, "μία στο τόσο" βγάζω sports events, αλλά μικρές διοργωνώσεις εντός γυμναστηρίου, όχι γήπεδα κλπ. Σπανιότερα φωτογραφίες τύπου "κτήρια" / "εσωτερικό κτηρίων" κλπ, αλλά υπάρχουν κι αυτές. Φυσικά, όλα αυτά σε επίπεδο χομπίστα, δε βγάζω χρήματα από τη φωτογραφία.

Σκέφτομαι να φύγω από DSLR και να πάω σε mirrorless, ενώ είμαι ανάμεσα στις EOS R / R6 (όταν με το καλό βγει...). Η αλήθεια είναι ότι αγαπώ περισσότερο τις DSLR, κυρίως λόγω handling, αλλά είναι δύσκολο να πεις όχι σε κάποια χαρακτηριστικά των mirrorless, όπως autofocus στο σκοτάδι (-6 EV), 20 FPS με ηλεκτρονικό shutter, κλπ. Επιπλέον, η Canon δίνει τον RF 24-105 F4 L "πακέτο" με τις mirrorless της σε τιμή χώμα, φακός στον οποίο δύσκολα λες όχι. 

Έχω όμως κάποιες σκέψεις / αμφιβολίες... 

1] Είναι δυνατόν, ενώ η 6D έχει 26+ MP, η R6 να περιοριστεί στα 20 MP, όπως λένε οι φήμες; Εάν ναι θα πρέπει να την αποκλείσω, διότι σ' αυτή την κατηγορία μηχανής θέλω κάτι παραπάνω σε δυνατότητα cropping. Δε θα με ένοιαζε αν ήταν "αθλητική" μηχανή, αλλά αυτό είναι το 5% της χρήσης.

2] Αξίζει, άραγε, η αγορά της EOS R αυτή τη στιγμή; Το e-infin δίνει τιμή 1560 γι' αυτήν, μαζί με τον κιτ φακό (τον 24-105 F4 L) και τον αντάπτορα EF-RF, αν και είναι εκτός αποθέματος αυτή τη στιγμή.
 

3] Εάν όχι, πιστεύετε ότι θα αξίζει η "θυσία" των όποιων καλύτερων στοιχείων της R6 (όπως διπλή κάρτα, IBIS - αν και μου είναι άχρηστο, κλπ) για το όποιο χρηματικό όφελος πορκύψει από την επιλογή της παλαιότερης EOS R αφού έχει κυκλοφορήσει η R6;

4] Γενικώς είμαι ανοιχτός σε προτάσεις, αν και δε το βλέπω πιθανό να φύγω απ'το "στρατόπεδο" της Canon, δεδομένου ότι έχω και 2-3 φακούς κι αξεσουάρ.

Επεξ/σία από Haldol
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα

Επειδή είμαι ακριβώς στην ίδια θέση με εσένα (αφήνω μια Canon 80D) για την R5. Θα σου έλεγα να περιμένεις μια και σε ενδιαφέρει το 4Κ video που στην Eos R είναι cropped.  

Επίσης το IBIS (για μένα τουλάχιστο) είναι σοβαρό πλεονέκτημα, μια και θα μπορεί να υποστηρίξει φακούς χωρίς IS. Υπάρχουν αρκετοί τέτοιοι αξιόλογοι (κυρίως TOKINA). 

Φυσικά ισχύουν όλα όσα αναφέρεις ως προς τα πλεονεκτήματα των mirrorless έναντι των DSLR, και γι αυτό κι εγώ πηγαίνω προς τα εκεί, μια και τραβάω πολλά νυκτερινά. 

Τέλος η τιμή που αναφέρεις στο e infin είναι για την Eos RP όχι για την Eos R. Η Eos R με τον 24 - 105 f4 (που είναι ένας εκπληκτικός φακός) κοστίζει περίπου 2.210 €.  https://www.e-infin.com/eu/item/3759/canon_eos_r_digital_camera_with_24-105mm_lens_+_mount_adapter_ef-eos

Και η τιμή της (Eos R6)  φαντάζομαι θα είναι κάπου στην μέση μεταξύ Eos R και Eos R5. Δηλαδή όσο μια Nikon Z6 kit με τον 24-70 ! 

 

 

 

Επεξ/σία από Jiakometi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα, κι ευχαριστώ για την απάντηση! Είναι αλήθεια ότι το cropped 4K στην EOS R με ψιλο-αποτρέπει από την αγορά. Γιατί ενώ φωτογραφικά η μηχανή είναι όπλο, σκέφτομαι ότι είναι κρίμα να δώσω 2,2 χιλιάρικα και να έχω και "πετσοκομμένο" 4Κ. :P

Για την τιμή, κι εγώ "υποψιάζομαι" κάπου 2,500 - 3,000 για το κλασικό κιτ, όπως η Ζ7 με τον 24-70, όπως λες.

Αλλά ως τώρα δυστυχώς δεν έχουμε καν επίσημα specs, πόσο μάλλον τιμή.

 

3 ώρες πριν, Jiakometi είπε

Επίσης το IBIS (για μένα τουλάχιστο) είναι σοβαρό πλεονέκτημα, μια και θα μπορεί να υποστηρίξει φακούς χωρίς IS. Υπάρχουν αρκετοί τέτοιοι αξιόλογοι (κυρίως TOKINA). 

 

Σίγουρα σε κάποιες περιπτώσεις είναι χρήσιμο. Εγώ όμως τραβάω κατά 80% με τρίποδο, οπότε τυχόν IS (είτε φακού, ή αισθητήρα) θα παραμένει κλειστό. Ακόμα και το video project που αναφέρω θα είναι σε στυλ vlog, οπότε η κάμερα θα 'ναι σταθερά τοποθετημένη στο τρίποδο.

Σίγουρα θα μου φανεί χρήσιμο κι εμένα κάποιες φορές, απλά δεν αποτελεί κριτήριο αγοράς.

 

3 ώρες πριν, Jiakometi είπε

Τέλος η τιμή που αναφέρεις στο e infin είναι για την Eos RP όχι για την Eos R. Η Eos R με τον 24 - 105 f4 (που είναι ένας εκπληκτικός φακός) κοστίζει περίπου 2.210 €.  https://www.e-infin.com/eu/item/3759/canon_eos_r_digital_camera_with_24-105mm_lens_+_mount_adapter_ef-eos

 

Όντως. Κοίταζα την RP, που είναι κι εξαντλημένη. 

Επεξ/σία από Haldol
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Jiakometi είπε

Υπομονή. Τέλος Μαίου θα ξέρουμε τιμή !

    Γενικότερα θα χρειαστεί υπομονή . Θα πρότεινα για πολύ μετά τον Σεπτέμβριο . Σύμφωνα πάντα με τις συνθήκες που έχουμε σήμερα στα χέρια μας . Από την άλλη πλευρά , όπως θα προσέξατε όλοι σας , υπάρχει υπερπροσφορά σε , ας πούμε προηγούμενου τύπου εξοπλισμό , με σκοπό την αντικατάσταση του με νεότερης γενιάς η όπως αλλιώς μπορεί να ειπωθεί . Αυτό σημαίνει δυσκολία στην μεταπώληση αφού η ζήτηση είναι πολύ μικρότερη . Έχει γεμίσει ο τόπος με DSLR σώματα να προσφέρονται σε τιμές από έως . Φυσικά όλοι χρειάζονται τα χρήματα προκειμένου να συμπληρώσουν για κάποια άλλη αγορά , οπότε οι ζητούμενες τιμές δεν μπορεί να πέσουν κάτω από ένα όριο . 

  Εφόσον λοιπόν δεν συντρέχει άλλος λόγος και πρόκειται για ερασιτεχνική ανησυχία , δικαιολογημένη ως ένα βαθμό , η πρόταση μου παραμένει να μετατεθεί μια τέτοια κίνηση σε πολύ πιο ευθετο χρόνο .

  

  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, babisskg είπε

Εφόσον λοιπόν δεν συντρέχει άλλος λόγος και πρόκειται για ερασιτεχνική ανησυχία , δικαιολογημένη ως ένα βαθμό , η πρόταση μου παραμένει να μετατεθεί μια τέτοια κίνηση σε πολύ πιο ευθετο χρόνο .

Σωστή πρόταση, αλλά δυστυχώς το project που ανέφερα θέλω να ξεκινήσω να το τρέχω απ' τα μέσα του καλοκαιριού, βία Σεπτέμβρη. Η αλήθεια είναι ότι η αγορά αυτό το διάστημα είναι λίγο "ανήσυχη". Και το συγκεκριμένο είναι εμπορικού χαρακτήρα, δεν είναι για χόμπι. Οπότε θέλω να τηρηθεί χρονοδιάγραμμα, όσο το δυνατόν εφικτό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, babisskg είπε

    Γενικότερα θα χρειαστεί υπομονή . Θα πρότεινα για πολύ μετά τον Σεπτέμβριο . Σύμφωνα πάντα με τις συνθήκες που έχουμε σήμερα στα χέρια μας . Από την άλλη πλευρά , όπως θα προσέξατε όλοι σας , υπάρχει υπερπροσφορά σε , ας πούμε προηγούμενου τύπου εξοπλισμό , με σκοπό την αντικατάσταση του με νεότερης γενιάς η όπως αλλιώς μπορεί να ειπωθεί . Αυτό σημαίνει δυσκολία στην μεταπώληση αφού η ζήτηση είναι πολύ μικρότερη . Έχει γεμίσει ο τόπος με DSLR σώματα να προσφέρονται σε τιμές από έως . Φυσικά όλοι χρειάζονται τα χρήματα προκειμένου να συμπληρώσουν για κάποια άλλη αγορά , οπότε οι ζητούμενες τιμές δεν μπορεί να πέσουν κάτω από ένα όριο . 

  Εφόσον λοιπόν δεν συντρέχει άλλος λόγος και πρόκειται για ερασιτεχνική ανησυχία , δικαιολογημένη ως ένα βαθμό , η πρόταση μου παραμένει να μετατεθεί μια τέτοια κίνηση σε πολύ πιο ευθετο χρόνο .

Ε ναι μάλλον την βλέπω για δώρο Χριστουγέννων !

Η 80D με κάτω από 17Κ κλικ δεν έχει τρελή αγορά .......  όπως το λες φίλτατε Μπάμπη !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Haldol είπε

Σωστή πρόταση, αλλά δυστυχώς το project που ανέφερα θέλω να ξεκινήσω να το τρέχω απ' τα μέσα του καλοκαιριού, βία Σεπτέμβρη. Η αλήθεια είναι ότι η αγορά αυτό το διάστημα είναι λίγο "ανήσυχη". Και το συγκεκριμένο είναι εμπορικού χαρακτήρα, δεν είναι για χόμπι. Οπότε θέλω να τηρηθεί χρονοδιάγραμμα, όσο το δυνατόν εφικτό. 

     Δεν έχω πάρα να ευχηθώ καλή επιτυχία !

4 λεπτά πριν, Jiakometi είπε

Ε ναι μάλλον την βλέπω για δώρο Χριστουγέννων !

Η 80D με κάτω από 17Κ κλικ δεν έχει τρελή αγορά .......  όπως το λες φίλτατε Μπάμπη !

    Βαγγέλη το προς πώληση υλικό έχει ανέβει δυσανάλογα με την ζήτηση και όπως καταλαβαίνεις όλοι ψάχνουν εναγωνίως για μετρητά και όχι μόνον εδώ . Πρόσφατα σε μια επικοινωνία μου στο eBay , η οποία δεν ευδοκίμησε , ο πωλητής στην αρχή σφύριζε αδιάφορα , πράγμα που άλλαξε σε μόλις λίγα λεπτά , όπου μου έστειλε και φωτογραφίες του υλικού , μου πρόσφερε και καλύτερη τιμή κλπ . Είναι global η δυστοκια αυτή την στιγμή . Εύχομαι σύντομα να βρει τον δρόμο της , αν και γνωρίζω πως θα αργήσει . Δεν σας το χαλάω , σας προβληματίζω θετικά . 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...