Προς το περιεχόμενο

Ερώτηση σχετικά με sites fundraising


georgev19892013

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους. Υπάρχουν αρκετά sites fundraising που ζητάς στην ουσία χρήματα για οποιοδήποτε σκοπό και όποιος θέλει συνεισφέρει. Ήθελα να ρωτήσω (εάν κάποιος έχει ασχοληθεί με το θέμα) , εάν σου κατατεθεί από ένα τέτοιο site ένα χρηματικό ποσό στον τραπεζικό σου λογαριασμό , μετά η τράπεζα σου κρατάει κάποιο ποσό; Χρειάζεται να το δηλώσεις στην εφορία;Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τον χρόνο και απάντηση σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και πάλι,

Απο ότι είδα το μεσημέρι, στο θέμα που ανέβασα υπήρξαν δυο ειρωνικές απαντήσεις (τις οποίες δυστυχώς τώρα δεν μπορώ να δω για καποιο λόγο )  , οι οποίες ήταν του στυλ "τι άλλο θα σκεφτούν" ή "αφραγκιές που έχουν πέσει". 

Διορθώστε με αν κάνω λάθος, αλλά δεν νομίζω ότι κανείς είναι σε θέση να ξέρει τα οικονομικά του καθενός ή αν πχ εγώ ειμαι άνεργος, ποια είναι η οικονομική κατάσταση της οικογένειας μου κτλ, οπότε θεωρώ πως η καλύτερη λύση είναι να αποφεύγουμε γενικά τέτοιου είδους σχόλια. Αν αποφασίσω να κάνω fundraising δεν θα το κάνω για να αγοράσω πχ παπούτσια ή κινητό. Αυτά, για να μην σας κουράζω περαιτέρω.

Καλή συνεχεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το έχω ψάξει τόσο πολύ το θέμα, αλλά υποθέτω πως λειτουργεί ως εξής:

1. Αρχικά συλλέγονται μέσω της πλατφόρμας.

2. Όταν κι εάν επιτευχθεί ο στόχος που είχες θέσει, γίνεται κατάθεση σε λογαριασμό σου.

3. Πρέπει να ολοκληρώσεις και να αποδείξεις την υλοποίηση αυτού που είχες "υποσχεθεί".

Και φυσικά θα πρέπει να δηλωθούν στην εφορία.

Η τράπεζα δεν βρίσκω λόγο να κρατήσει κάτι. Ίσως μόνο την προμήθεια εάν μιλάμε για έμβασμα από εξωτερικό, που είναι σχεδόν αμελητέα (κάτι 2-4€ αν θυμάμαι καλά). Και η όποια αλλαγή συναλλάγματος που δεν ξέρεις σε τι νόμισμα θα σου κατατεθούν και ποιος θα κάνει την μετατροπή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, magnam είπε

Δεν το έχω ψάξει τόσο πολύ το θέμα, αλλά υποθέτω πως λειτουργεί ως εξής:

1. Αρχικά συλλέγονται μέσω της πλατφόρμας.

2. Όταν κι εάν επιτευχθεί ο στόχος που είχες θέσει, γίνεται κατάθεση σε λογαριασμό σου.

3. Πρέπει να ολοκληρώσεις και να αποδείξεις την υλοποίηση αυτού που είχες "υποσχεθεί".

Και φυσικά θα πρέπει να δηλωθούν στην εφορία.

Η τράπεζα δεν βρίσκω λόγο να κρατήσει κάτι. Ίσως μόνο την προμήθεια εάν μιλάμε για έμβασμα από εξωτερικό, που είναι σχεδόν αμελητέα (κάτι 2-4€ αν θυμάμαι καλά). Και η όποια αλλαγή συναλλάγματος που δεν ξέρεις σε τι νόμισμα θα σου κατατεθούν και ποιος θα κάνει την μετατροπή.

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ.Να είσαι καλά. Ναι και εγώ πάνω κάτω έτσι νομίζω πως θα λειτουργεί το σύστημα. Θα το ψάξω περαιτέρω βέβαια για να είμαι σίγουρος.Ευχαριστώ και πάλι.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...