Προς το περιεχόμενο

Revolut - Προβλήματα με ταυτοποίηση


nikomania--

Προτεινόμενες αναρτήσεις

19 ώρες πριν, NikosKallithea είπε

Αφού τον εκλεισες τον λογαριασμό, τι να σε κάνουν για πελάτη, το ίδιο ακριβώς κάνει και το paypal.

Βάλε αλλά στοιχεία, άλλο εμαιλ κλπ

Τι άλλα στοιχεία να βάλει;Ψευτικο όνομα;Και πως θα κάνει ταυτοποίηση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 56
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το πιο πιθανο ειναι να εννοει.. αλλο e-Μail (οπως εγραψε) αλλο τηλ.. αλλη Αddress κτλπ. Αν και δεν ξερω κατα ποσο θα πιασει, σε 'μενα που τον ειχα κλεισει (λογο αρσης των Capital Controls) και ξανα ανοιξα περσι με τα ιδια στοιχεια δεν ειχα θεμα παντως. Απ' οτι εχω καταλαβει ειναι να μη σε πιασει το συστημα και τι αυτο θεωρει παρανομο, περα απο τα αυτονοητα (τζογο πχ) ειναι λιγο Debatable..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 hours ago, Basketikos_ said:

Έχω, αλλά έχει κάποιες έξτρα δυνατότητες που χρειάζομαι.

Αλλά βασικά δεν έχω ξαναδεί τόσο απαράδεκτη συμπεριφορά. Γι' αυτό με έχουν βγάλει από τα ρούχα μου. Πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω που έχουν σκαλώσει και μου φαίνεται αδιανόητο όλο αυτό.

Καραγκιόζηδες μέχρι εκεί που δεν πάει.

Πριν 2 μήνες μου έστειλαν email οτι πρέπει να ανανεώσω την ταυτότητά μου (η παλιά αλλά με λατινικούς χαρακτήρες).Κοιτάω ημερομηνία έκδοσης και έκλεινε ακριβώς 15ετία.

Λέω οκ , πάω αστυνομικό τμήμα , βγάζω καινούρια , μπαίνω στην εφαρμογή να την περάσω , κόλαγε η διαδικασία εκεί που έλεγε να επιλέξεις ποιο έγγραφο να ανεβάσεις (είχε 3 επιλογές , ταυτότητα , διαβατήριο και κάτι άλλο που δεν θυμάμαι).Πάταγα ταυτότητα και δεν προχώραγε στο επόμενο βήμα.Επικοινωνώ με το chat , αρχικά με έβαλαν να κάνω clear data στην εφαρμογή.Πάπαλα.Μετά με έβαλαν να απεγκαταστήσω την εφαρμογή και να την ξαναεγκαταστήσω.Πάλι πάπαλα.Τους λέω τι κάνουμε; Απάντηση άλλα αντί άλλων.Με εκνεύρισαν , τράβηξα ότι υπόλοιπο είχε μέσα ο λογαριασμός και τον έκλεισα.Προφανώς , απότι κατάλαβα εκ των υστέρων , ο λογαριασμός μου δεν είχε την αναμενόμενη γι αυτούς κίνηση και μου δημιούργησαν αυτές τις κόμπλες για να μου σπάσουν τα νεύρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, tarantules είπε

Προφανώς , απότι κατάλαβα εκ των υστέρων , ο λογαριασμός μου δεν είχε την αναμενόμενη γι αυτούς κίνηση και μου δημιούργησαν αυτές τις κόμπλες για να μου σπάσουν τα νεύρα.

Αυτό μπορεί να παίζει σα λόγος, ελλείψει άλλου.

Πάντως τέτοιο καραγκιοζιλίκι αντιμετώπιση δεν έχω αντιμετωπίσει από οποιαδήποτε άλλη εταιρεία, όχι απλά τράπεζα.

Τους στέλνω νέα μέηλ να ρωτήσω πως μπορεί να βγει άκρη και μου απαντάνε συνεχώς το ίδιο τυποποιημένο mail που έστειλαν πρώτα ότι "this decision is final and cannot be appealed".

Τους εύχομαι καλό κλείσιμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Τι άλλα στοιχεία να βάλει;Ψευτικο όνομα;Και πως θα κάνει ταυτοποίηση;

Είναι πιο πιθανον να περάσει, απο το να του ανοίξουν εναν υποτροπο λογαριασμό που ο ίδιος έκλεισε, δεν χάνει τίποτα να δοκιμάσει, τώρα αν γίνει ματσ και είναι σε μαύρη λίστα απλά ξεχνάει την ρεβο

Γιατι βλεπω οτι και η φρασεολογία του δεν ειναι καλη, αν εχει γραψει καποιο παρόμοιο εμαιλ και προς την ρεβο τότε χαιρετήσματα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

Είναι πιο πιθανον να περάσει, απο το να του ανοίξουν εναν υποτροπο λογαριασμό που ο ίδιος έκλεισε, δεν χάνει τίποτα να δοκιμάσει, τώρα αν γίνει ματσ και είναι σε μαύρη λίστα απλά ξεχνάει την ρεβο

Φυσικά και δε θα κάνω ματσακονιές επειδή είναι αυτοί μαλάκες.

Υπότροπος σε τί; Ούτε τον έκλεισα με πρωτοβουλία μου. Η ακολουθία υποτίθεται ότι θα ήταν συγκεκριμένη. Μην τα γράφω ξανά. Προηγούμενη σελίδα.

Επεξ/σία από Basketikos_
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Basketikos_ είπε

Φυσικά και δε θα κάνω ματσακονιές επειδή είναι αυτοί μαλάκες.

Πάντα φταυινε οι αλλοι που είναι μ

...καλη συνέχεια 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

Πάντα φταυινε οι αλλοι που είναι μ

...καλη συνέχεια 

Μήπως ξέρεις και την... παρανομία μου;

Διαβάζεις και τον καφέ;

 Έλα και είμαι ήδη φορτωμένος... Καλή συνέχεια και σε σένα. Με τις ωραίες συμβουλές σου τις νόμιμες. Καληνύχτα.

Επεξ/σία από Basketikos_
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν εχει νοημα η κουβέντα. Δες αν μπορεις να πας αλλού ή ξαναδοκίμασε εγγραφή με άλλο email. Η Revolut καλώς ή κακώς εχει αυστηρούς κανόνες στο customer risk management . Αν ψάξεις λίγο στο διαδικτυο θα δεις οτι πολλοί πελάτες της διαμαρτύρονται για παρόμοιες συμπεριφορές. Εχει όμως και 35 εκατομμύρια πελάτες σε όλο τον κόσμο. Δεν θα σκάσει αν φύγεις εσύ, εγώ ή ολο το Insomnia..

Πάντως επαναλαμβάνω οτι παρόμοια περιπτωση εχει τύχει σε γνωστό μου στην N26. Ολες οι προσπάθειες του να ανοιξει εκ νέου λογαριασμό απέτυχαν παταγωδώς χωρίς η τράπεζα να του δινει καμμία σοβαρή απάντηση για το λογο της απορριψης.

 

Επεξ/σία από prometheas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, prometheas είπε

Δεν εχει νοημα η κουβέντα. Δες αν μπορεις να πας αλλού ή ξαναδοκίμασε εγγραφή με άλλο email. Η Revolut καλώς ή κακώς εχει περιεργους και αυστηρούς κανόνες στο customer risk management. Εχει ομως και 35 εκατομμύρια πελάτες σε όλο τον κόσμο. Δεν θα σκάσει αν φύγεις εσύ, εγώ ή ολο το Insomnia..

 

Είμαι αλλού. Το έγραψα. Ξέρω και έχω ήδη εναλλακτικές.

Δοκιμή με άλλο μέηλ, τηλέφωνο ή φορώντας άλλο βρακί (😛) δε θα περάσει λογικά, αφού έχουν την κανονική μου ταυτότητα και πιθανότατα θα την κόψουν ξανά και ξανά με ό,τι και να τη συνδυάσω. Δε νομίζω ότι τους μάρανε ένα mail πχ.

Φυσικά και δε θα σκάσει. Κι εγώ δε θα σκάσω, απλά τώρα είναι πρόσφατο. Θα μου πάρει λίγες μέρες, αλλά θα το συνηθίσω. Απλά είναι στη φούρια του το πράγμα τώρα.
Πιο πολύ το στυλάκι τους με έχει κάνει έξω φρενών. Όχι αυτή καθαυτή η απόρριψη. Και ότι όλο ξεκίνησε έπειτα από δική τους προτροπή να κλείσω τον αγγλικό λογαριασμό για να ανοίξω λιθουανικό.

Επεξ/σία από Basketikos_
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Για την πληρότητα της αναφοράς και επειδή ίσως να βοηθήσει μελλοντικούς χρήστες... Επιμείνατε.

Τελικά το πρόβλημα ήταν ότι ήθελε αρκετές εβδομάδες για να κλείσει ο UK λογαριασμός πριν μπορέσω να εγγραφώ μέσω Λιθουανίας. Βέβαια βρέθηκε ενδιάμεσα και ένας normal άνθρωπος να απαντάει από την εξυπηρέτηση, ο οποίος είχε τη διάθεση να βοηθήσει και να καθοδηγήσει και όχι να μου απαντάει "no disclosure" για τους λόγους που με απέρριπταν πριν, λες και είχα κάνει κανα οικονομικό σκάνδαλο εκατομμυρίων.

Τέλος καλό, όλα καλά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Για να μην ανοίγω νέο θέμα, 

Έβγαλα πρόσφατα την νέα ταυτότητα και θέλω να ενημερώσω και την Revolut, αλλά δεν βρίσκω που πας για να ανεβάσεις τα νέα έγγραφα κλπ. 

Κάθε βοήθεια καλοδεχούμενη.

Ευχαριστώ!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...