Προς το περιεχόμενο

Resistance Bands. Κανουν δουλεια;


Luxx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

22 λεπτά πριν, TheDevilMayCare είπε

Οσοι καταφεραν να εχουν χ χρονια γυμναστη(ρια)κη ενασχοληση διχως να κανουν...
κακο στον εαυτο τους τελικα (απο τραυματισμους εως αναβολικα), ειναι τυχεροι!
‼️
Οσο για το ποιος φταιει, πολυεχει νοημα (?) μετα εφοσον εχει γινει καποια ζημια...

Με προβλημα στη μεση διεγνωσμενο, προσεχε ιδιαιτερως: τι ασκησεις κανεις, και πως τις κανεις!
🆘
Αν και τα λαστιχα (οταν δεν πας ξερωγω για να τα τερματισεις ενταση - ογκο) ενδεικνυνται γενικα

Αυτο που δεν μπορω να καταφερω και με ζοριζει ειναι το πως θα σηκωσω τα λαστιχα με τα χερια μου για να ερθω στην αρχικη θεση. Δλδ στα ποδια δε νιωθω σχεδον καθολου αντισταση, αλλα στα χερια νιωθω παρα πολυ και ετσι ζορισα και την μεση μου. Δεν ξερω.. Δεν μου αρεσουν καθολου τα καθισματα με τα λαστιχα. Ισως να κανω μονο προβολες και leg extensions για τετρακεφαλους;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 38
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ελπιζω να μην ακουστει "αιρετικο" (!) or something αυτο, αλλα μαθε να αφηνεις (εως βγαλε εντελως απο
το προγραμμα!) ασκησεις
, που μπορει να σε ταλαιπωρουν, πολυ δε περισσοτερο οταν υπαρχει προβλημα!
😇
Καταλαβαινω οτι ολα αυτα ειναι στο μυαλο μας (βασικα πολυ!) εντονα ριζωμενα: γιατι μας εχουν μαθει,
πως πρεπει και καλα (!) να κανουμε συγκεκριμενα πραγματα: απο γυμναστες, προπονητες, εως απλως
το γυμναστηριακο περιβαλλον, και ειναι λιγο περιεργο να...απομονωθεις, λεγοντας πως εγω δεν κανω
αυτο ετσι, γιατι αισθανομαι πως ετσιμπορει να μου κανει κακο!! Δυστυχως στη πραγματικοτητα, οσοι
φοβουνται περισσοτερο να χαρακτηριστουν ξερωγω...αποσυναγωγοι(!), απο το να ακουσουν το δικο
τους σωμα, τελικα καταληγουν: να ειναι η χαρα του...φυσικοθεραπευτη -εαν οχι του χειρουργου..! 😷

Εν ολιγοις, ο,τι σε ζοριζει καταρχην το ξεχνας, δεν επιμενεις! Η εστω ελεγχεις: το γιατι σε ζοριζει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, TheDevilMayCare είπε

Οσοι καταφεραν να εχουν χ χρονια γυμναστη(ρια)κη ενασχοληση διχως να κανουν...
κακο στον εαυτο τους τελικα (απο τραυματισμους εως αναβολικα), ειναι τυχεροι!

Διαφωνω. Αν μαθεις σωστη τεχνικη και δεν εχεις gym weight ego μια χαρα κανεις τα παντα χωρις τραυματισμους.

Κανω ελευθερα βαρη, squat, deadlifts, cleans, standing presses εδω και πολλα χροναι χωρις να εχω τον παραμικρο τραυτματισμο απο αυτα. Οι μοναδικοι τραυματισμοι προηλθαν απο ποδοσφαιρο και μπασκετ

7 λεπτά πριν, TheDevilMayCare είπε

Εν ολιγοις, ο,τι σε ζοριζει καταρχην το ξεχνας, δεν επιμενεις! Η εστω ελεγχεις: το γιατι σε ζοριζει!

Καλυτερα να φτιαξει το προβλημα παρα απλα να αποφευγει οτι τον ζοριζει. Resistance training και κοιλες δεν πανε μαζι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, narta είπε

Καλυτερα να φτιαξει το προβλημα παρα απλα να αποφευγει οτι τον ζοριζει. Resistance training και κοιλες δεν πανε μαζι

Γινεται να φτιαξουν οι κηλες στη μεση; Νομιζω οτι ζεις με αυτες μια ζωη. Πχ ο πονος μου βγαινει μονο οταν πιεζω την μεση μου, τοσους μηνες που δεν γυμναζομουν δεν ειχα θεμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Luxx είπε

Γινεται να φτιαξουν οι κηλες στη μεση; Νομιζω οτι ζεις με αυτες μια ζωη. Πχ ο πονος μου βγαινει μονο οταν πιεζω την μεση μου, τοσους μηνες που δεν γυμναζομουν δεν ειχα θεμα.

ΚΑνε αλλου ειδους γυμναστικη. Οι κοιλες φτιαχνους κατα περιπτωση με εγχειρηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, narta είπε

Διαφωνω. Αν μαθεις σωστη τεχνικη και δεν εχεις gym weight ego μια χαρα κανεις τα παντα χωρις τραυματισμους.

Κανω ελευθερα βαρη, squat, deadlifts, cleans, standing presses εδω και πολλα χροναι χωρις να εχω τον παραμικρο τραυτματισμο απο αυτα. Οι μοναδικοι τραυματισμοι προηλθαν απο ποδοσφαιρο και μπασκετ

Καλυτερα να φτιαξει το προβλημα παρα απλα να αποφευγει οτι τον ζοριζει. Resistance training και κοιλες δεν πανε μαζι

Μπορουμε να αναφερθουμε, στις εξαιρεσεις, η στον κανονα! <Κανονας>, ειναι ο αναφερομενος. (οχι μονο γιατι το εχω δει να συμβαινει).
Οπως κανονας τεινει τραυματισμοι σε μπασκετ και ποδοσφαιρο! Σωστη τεχνικη ενταξει αλλα (ακομη και θεσμικα) ποιος θα σου μαθει?
Εν Ελλαδι οταν βλεπεις ακομη και προπονητες βασικα να νοιαζονται για καποια πιθανη διακριση περισσοτερο, απο τους αθλητες τους?
Ασε που παρελθοντικα δηλαδη για σχεδον ολους > 45ετη σημερα, δεν υπηρχε καν η σημερινη ανεση της πληροφορισης, του διαδικτυου!
🤓
Προβλημα σε μεση, ενδεχομενως το <παντρευεσαι>.. Το πως θα το αντιμετωπισεις, μεγαλη συζητηση.
Εν ολιγοις ομως λαστιχα δεν απαγορευονται, το ζορισμα ναι! (ρωτηστε σχετικα ορθοπεδικο η φυσ/τη)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

  

15 λεπτά πριν, narta είπε

ΚΑνε αλλου ειδους γυμναστικη. Οι κοιλες φτιαχνους κατα περιπτωση με εγχειρηση

 

Οπως; Υποτιθεται ουτε τρεξιμο δεν κανει με τις κηλες.

Επεξ/σία από Luxx
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, TheDevilMayCare είπε

Ασε που παρελθοντικα δηλαδη για σχεδον ολους > 45ετη σημερα, δεν υπηρχε καν η σημερινη ανεση της πληροφορισης, του διαδικτυου!

Το 1994 μου εμαθε σωστη τεχνικη ολυμπιακων αρσεων προπονητης. 1 μηνα εκανα μονο μπαρες και τεχνικη, σε ηλικια 16 ετων. Στο peak ειχα 220 deadlift, 170 squat και 110 clean απο εδαφος. Με 0 τραυματισμους. Παντα υπαρχει τροπος. Το θεμα ειναι να μπουνε σωστες βασεις.

3 λεπτά πριν, Luxx είπε

  

Οπως; Υποτιθεται ουτε τρεξιμο δεν κανει με τις κηλες.

ΟΧΙ εντονο τρεξιμο σε γρασιδι, και απο γυμναστικη με αντισταση οτιδηποτε δεν καταπονει την μεση με προστασια. Παραλληλα ενδυναμωνεις σταδιακα, ραχιαιους κοιλιακους οσο μπορεις περισσοτερο 

Επεξ/σία από narta
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραια ολα αυτα! Αλλα πρακτικα, το εχεις δει να συμβαινει και μαλιστα στην πλειοψηφια?
[Κι ασχετως πιθανως σωστης τεχνικης, δες για παραδειγμα clinical evidence practice τους]
😑

Εγω εχοντας επαγγελματικη σχεση (την οποια ειχα αφησει/σταματησα στο παρελθον, τη
ξαναξεκινησα κι ισως την μονιμοποιησω, θα δειξει!), εμαθα να τσεκαρω: αρχικα για τους
γενικους ΄΄κανονες΄΄ γνωριζοντας βεβαιως πως, η προσεγγιση μετα και καθενος ατομου,
επιβαλλεται να ειναι εξατομικευμενη. ⚠️  Σε σχεση με την ανθρωπινη...ψυχολογια (αρα
και συμπεριφορα), οι ανθρωποι τεινουν να κανουν λαθη, οχι μονο γιατι συνηθως τεινουν
(ητοι γουσταρουν) να κανουν το δικο τους πχ μη διακοπη καπνισμα @ ιατρικους λογους,
αλλα και γιατι προτιμουν, να μην ακουν τα "προειδοποιητικα σημεια" απο το σωμα τους..

35 λεπτά πριν, Luxx είπε

  

Οπως; Υποτιθεται ουτε τρεξιμο δεν κανει με τις κηλες.

[Διχως να εχω τα παραπανω στοιχεια, που εχουν οσοι σε παρακολουθουν ιατρικως],
λογικα /κατα βαση θα εννοουν το κακως εφαρμοζομενο τρεξιμο: σε πεζοδρομια κοκ
και αν σε εχουν αποτρεψει, καλως το εχουν κανει. Μαλλον θα σου εχουν δωσει, σαν
εναλλακτικη του: το γρηγορο περπατημα? Η μηπως μπορει να σε χτυπησει κι αυτο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οι αρσεις θανατου ειναι πολυ καλή άσκηση αλλα θέλει δυο βασικά πράγματα

 

1) Τεχνική

2) Οχι κιλά που χαλάνε το 1)  πχτον μάγκα δεν τον φτάνουν 80-100 κιλά στις άρσεις θελει να βάλει 150-200. Με χάλια τεχνική. Ε φάτη τωρα. Οταν τα λεμε ειρωνευονται. Και σου λεει εσυ.... μα εσυ εισαι "μικρος" δεν εισαι φουσκωτος να σε πάρω στα σοβαρά.

 

Το θεμα με αυτες τις ασκησεις ειναι οτι οποιος τις κάνει πρεπει να ξέρει τα βασικα κινησιολογιας της ΣΣ. Πχ ΟΧΙ κάμψη της ΣΣ εκει εισαι εκτεθειμενος και μπορει να φάς δισκοκηλη. Δε φταιει δηλαδη η άσκηση οταν τη δολοφονουν. Το ιδιο συμβαινει κ στα καθισματα , γινεται κάμψη στο σημειο της ουρας το λεγομενο butt wink γιατι δεν έχεις καλο mobility στις πτέρνες μάλλον δε φαινονται στη παραλια για αυτο δεν τις γυμνάζουν κάποιοι. 

 

οσο για τα λάστιχα εχω πάρει κ εγω ειναι πολυ ωραια κ βολικά εχω ηδη λάστιχα 43 κιλων αντιστασης. Για κάποιες ασκησεις ειναι υπερ αρκετά πχ καμψεις δικεφάλων - εκτασεις - προτασεις -πιεσεις ωμων - εκτασεις τρικεφάλων κτλπ 

για άλλες οπως στηθος μπορει οχι αλλα θα δουμε. Πιστευω μια χαρά δουλειά θα γινει κ με λάστιχα πολυ πολυ παιρνω αλλο ενα σετ με αλλα 40 κιλά αντισταση. Ως εκει μια χαρά ειναι. Πιστευω πρεπει να αρχισουμε να προπονουμαστε πιο εξυπνα παρα πιο βαρειά. Επισης εχουν ενα ακομη καλο που στους αλτηρες δε βρισκεις -εχουν ταση σε ολη τη κινηση και οχι νεκρά σημεια λογω της βαρυτητας ισως αυτο γυμνάζει το τενοντα πιο ολοληρωμενα και αποτρέπει τραυματισμους.  Αποψη μου. 

 

ΥΓ Οποιος δεν εχει προπονητη να του τα μάθει ας διαβασει κανα βιβλιο μυολογιας - κινησιολογιας γιατι τα πραγματα δεν ειναι τοσο απλά οσο φαινονται. Προτεινω το εξαιρετικο βιβλιο του Frederic Delavier. 

 

 

Επεξ/σία από Magic_Nature
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, narta είπε

ΟΧΙ εντονο τρεξιμο σε γρασιδι, και απο γυμναστικη με αντισταση οτιδηποτε δεν καταπονει την μεση με προστασια. Παραλληλα ενδυναμωνεις σταδιακα, ραχιαιους κοιλιακους οσο μπορεις περισσοτερο 

Νομιζω οτι μονο ασκησεις που χρειαζεται να πιεσεις την μεση σου, δλδ οι περισσοτερες που γινονται οταν εισαι καθιστος.

Οι κοιλιακοι επιτρεπονται οταν εχεις κηλες;

Καποια αποψη για καλλισθενικη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Luxx είπε

Νομιζω οτι μονο ασκησεις που χρειαζεται να πιεσεις την μεση σου, δλδ οι περισσοτερες που γινονται οταν εισαι καθιστος.

Οι κοιλιακοι επιτρεπονται οταν εχεις κηλες;

Καποια αποψη για καλλισθενικη;

ρωτα το γιατρο σου φιλε, και αν η απαντηση δεν σε καλυψει ενω η αποκατασταση αργει ή ειναι ανεφικτη ρωτησε τον αν πρέπει να το αντιμετωπισετε χειρουργικα. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Magic_Nature είπε

ρωτα το γιατρο σου φιλε, και αν η απαντηση δεν σε καλυψει ενω η αποκατασταση αργει ή ειναι ανεφικτη ρωτησε τον αν πρέπει να το αντιμετωπισετε χειρουργικα. 

Δεν εχω γιατρο φιλε μου. Εχω κανει μαγνητικες πριν χρονια, γνωριζω τι εχω, δεν χρειαζεται να τα ακουσω ακομα μια φορα.. Εκτος αν θελεις να παω να δωσω 50 ευρω για να μου πει εαν μπορω να κανω κοιλιακους. Πιστευω οι γνωστες εδω μεσα μπορουν να βοηθησουν. Ραχιαιους κανω και καποιες διατασεις για την μεση. Νυστερι εκει δεν βαζω.

Επεξ/σία από Luxx
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Luxx είπε

Πιστευω οι γνωστες εδω μεσα μπορουν να βοηθησουν.

Κανενας "γνώστης" δεν θα σου πει τι να κανεις γιατι πολυ απλα η μονιμη ακινησια απο κοιλες στην μεση δεν ειναι μακρια αν την επιβαρυνεις. 

 

Οποιοσδηποτε σου προτνεινει προγραμμα χωρις να γνωριζει τα παντα και ποσο επιβαρυνενος εισαι θα κανει λαθος. Εγω σου ειπα πχ τι να αποφευγεις. Με κοιλες στην μεση απλο περπατημα σε γρασιδι και πολυ ειναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...