Προς το περιεχόμενο

Cosmote 25mbps σε 50αρα vdsl


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα στο φορουμ

Εδω και ενα χρονο, εχω 50αρα vdsl στην cosmote. Μεχρι πριν απο μια βδομαδα ολα καλα ηταν, στα 40+ down και 5 up.

Την προηγουμενη πεμπτη αρχισαν τα προβληματα, δεν μπορουσα να πιασω πανω απο 25mbps. Επικοινωνησα με τεχνικο της cosmote και μου λενε οτι δεν υποστηριζει η περιοχη μου παραπανω ταχυτητα, ενω ενα χρονο τωρα παιζω στα διπλασια! Εχω μιλησει με 3 διαφορετικους τεχνικους απο την cosmote και ολοι μου λενε το ιδιο πραγμα, οτι δεν υπαρχει διαθεσιμοτητα. 

Ρωταω εγω τωρα, πως γινεται 1 χρονο τωρα να πιανω 40+ και μεσα σε μερικες μερες απλα δεν υπαρχει διαθεσιμοτητα?! Upload εχω κανονικο στα 5+. Μου λενε οι τεχνικοι να κανω υποβαθμιση σε 24αρα, αλλα ειχα πιο παλια και μου στελνανε 10mbps.

Tο speedtest δειχνει 15 ping επισης, ενω η γραμμη ειναι fastpath (πριν εδειχνε 1ms)

Tους κανω καταγγελια συμβασης και παω στην vodafone? Τι να κανω δεν εχω ιδεα

router.PNG

speedtest.PNG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχεις κρατησει screenshot παλιοτερη που να φαινεται η ταχυτητα? Αν ναι, στειλτους την μεσω email, μαζι με αιτημα για επαναφορα στην προτερη κατασταση (εγγραφως), και πραττεις αναλογα με το  τι θα σου απαντησουν εγγραφως παντα...  Βασικα στειλε email ακομα και να μην εχεις screenshot...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, MauroPaltoudias είπε

Απορώ πως δεν έχεις κάνει ήδη καταγγελία σύμβασης και κοινοποίηση σε ΕΕΤΤ για να αξιώσεις και τα νόμιμα.

Να σου πω την αληθεια, ειμαι σκεπτικος για καταγγελια συμβασης. Ενα χρονο τωρα ειμαι μια χαρα, και φιλος που εχει vodafone στην ιδια περιοχη, ειχε μπολικα προβληματα. Για την ΕΕΤΤ θα το ψαξω.

2 λεπτά πριν, kostis76 είπε

Εχεις κρατησει screenshot παλιοτερη που να φαινεται η ταχυτητα? Αν ναι, στειλτους την μεσω email, μαζι με αιτημα για επαναφορα στην προτερη κατασταση (εγγραφως), και πραττεις αναλογα με το  τι θα σου απαντησουν εγγραφως παντα...  Βασικα στειλε email ακομα και να μην εχεις screenshot...

Οχι, δεν εχω screenshot. Θα δοκιμασω να στειλω mail γιατι δεν βγαζω ακρη απο το τηλεφωνο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, kozlia είπε

Να σου πω την αληθεια, ειμαι σκεπτικος για καταγγελια συμβασης.

Καλά κάνεις και βέβαια μπορείς και να μείνεις στην ίδια εταιρία. Δεν σημαίνει ότι μετά από μια καταγγελία, δεν θα μιλιέστε πια, προς Θεού!

 Απλώς θα πρέπει να επιλυθεί άμεσα αυτό, γιατί πρόκειται (γνώμη μου) για καταφανή αλλοίωση παρεχόμενης υπηρεσίας. Δεν είναι ας πούμε ότι αγόρασες πχ 50αρα αλλά λόγω κακού δικτύου, λάμβανες υπηρεσίες 30άρας. Είχες 50αρα (vdsl) που την έχουν υποβιβάσει σε 24άρα (adsl).

Αν γίνει καταγγελία μέσω ΕΕΤΤ, είναι υποχρεωμένοι να παρουσιάσουν όλο το ιστορικό.

Επεξ/σία από MauroPaltoudias
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλησα μεσω live chat με τεχνικο μονο και μονο για να εχω κατι εγγραφως. Μου ειπε παλι τα ιδια. 

"μετα την καταχωρηση της βλαβη με sr 1-119718530675 την 24/4/2020 οι τεχνικοι καναν μετρησεις και εργασιες και σας ενημερωνουν Ανεφικτότητα. Μεγάλη απόσταση από DSLAM.ΑΔΥΝΑΜΙΑ ΑΠΟΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ ΒΛΑΒΗΣ
αυτο σημαινει οτι δεν ξαναδηλωνετε βλαβη
δεν ειναι εφικτο να γινει εκ νεου ελενχος"

Η αποσταση απο το dslam ειναι πολυ μικρη, ουτε 2 τετραγωνα, ειδα στον χαρτη.

Τωρα για το αιτημα για επαναφορα στην προτερη κατασταση που ειπε ο @kostis76 μου ειπε οτι δεν υφισταται αυτο το αιτημα. Το μονο που μπορω να κανω (το οποιο λενε και ξαναλενε) ειναι υποβαθμιση ατελως σε 24αρα! Με το ζορι 24αρα δηλαδη...

Ανεφικτοτητα μεσα σε μια εβδομαδα! Την ειχα για "καλη εταιρια" την cosmote..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να κάνεις έναν έλεγχο εσωτερικής καλωδίωσης για να σιγουρέψεις την ακαιρεότητα από πλευρά σου; Επίσης ρώτα και κανένα γείτονα τι ταχύτητες πιάνει και αν σε αφήσει να δεις και στο router του.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, InternetMaster είπε

Μπορείς να κάνεις έναν έλεγχο εσωτερικής καλωδίωσης για να σιγουρέψεις την ακαιρεότητα από πλευρά σου; Επίσης ρώτα και κανένα γείτονα τι ταχύτητες πιάνει και αν σε αφήσει να δεις και στο router του.

Δεν ειμαι γνωστης δυστυχως, δεν εχω ιδεα πως να ελεγξω την καλωδιωση μου. Θα μπορουσα να καλεσω ηλεκτρολογο σε μερικες μερες (λογω κορονοιου). Φιλος σε vodafone vdsl εχει 38down/4.5 up (ιδιο τετραγωνο ειμαστε)

Δεν κατεληξα καπου παντως σημερα, οι τεχνικοι μου λενε οτι το maximum αυτην τη στιγμη ειναι 30 που μπορω να πιασω (attainable). 24αρα δεν θα βαλω, γιατι δεν θα εχω το 5αρι upload. Απλα θα συνεχισω να τους ενοχλω καθε 2 μερες και αμα βγει κατι βγηκε. Παραπονο εστειλα, και σε 20 μερες αμα δεν γινει κατι θα κανω και καταγγελια στην ΕΕΤΤ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, kozlia είπε

Μιλησα μεσω live chat με τεχνικο μονο και μονο για να εχω κατι εγγραφως. Μου ειπε παλι τα ιδια. 

"μετα την καταχωρηση της βλαβη με sr 1-119718530675 την 24/4/2020 οι τεχνικοι καναν μετρησεις και εργασιες και σας ενημερωνουν Ανεφικτότητα. Μεγάλη απόσταση από DSLAM.ΑΔΥΝΑΜΙΑ ΑΠΟΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ ΒΛΑΒΗΣ
αυτο σημαινει οτι δεν ξαναδηλωνετε βλαβη
δεν ειναι εφικτο να γινει εκ νεου ελενχος"

Η αποσταση απο το dslam ειναι πολυ μικρη, ουτε 2 τετραγωνα, ειδα στον χαρτη.

Τωρα για το αιτημα για επαναφορα στην προτερη κατασταση που ειπε ο @kostis76 μου ειπε οτι δεν υφισταται αυτο το αιτημα. Το μονο που μπορω να κανω (το οποιο λενε και ξαναλενε) ειναι υποβαθμιση ατελως σε 24αρα! Με το ζορι 24αρα δηλαδη...

Ανεφικτοτητα μεσα σε μια εβδομαδα! Την ειχα για "καλη εταιρια" την cosmote..

Αν ισχυει αυτο που λες οτι για ενα χρονο κλειδωνες στα 40+ και εντελως ξαφνικα πριν απο λιγες ημερες επεσε στα 25, τοτε αυτο που σου λενε οι τεχνικοι τηλεφωνικα περι διαθεσιμοτητας δεν στεκει, ουτε αυτο που σου απαντησαν μεσω livechat περι μεγαλης αποστασης απο dslam στεκει (πριν δεν ηταν μεγαλη αποσταση δηλαδη?!?)... 

Αυτα τους τα ανεφερες τηλεφωνικα & στο chat? Τι σου απαντησαν?

Επεξ/σία από kostis76
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοειται οτι τους τα ανεφερα, εκει παταω τοσες μερες τωρα, οτι ειχα σταθερες ταχυτητες τοσο καιρο. Απαντανε το ιδιο πραγμα ολοι, οτι εχουν στειλει βλαβη και οτι δεν γινεται να επιλυθει λογω ανεφικτοτητας. 

 

Εστειλα στο [email protected] παραπονο περιγραφοντας ολη την κατασταση και περιμενω τωρα να δω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...