Προς το περιεχόμενο

monitors ή home Cinema


insomiaistas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αρχικά έχω πολύ λίγη εμπειρία με τα του ήχου. μέχρι τώρα Έχω 2 behringer studio monitors τα εχω συνδέσει με ένα mini jack στον υπολογιστή και ακούω μουσική .

Ψάχνοντας την αποθήκη βρήκα μερικά ηχεία και έναν ενισχυτή?? τα οποία δεν ξέρω πως συνδέονται ούτε που συνδέονται, πόσο κοστίζουν,ποιας χρονολογίας είναι και αν είναι καλά .

Στην τηλεόραση του  σπίτιου που θα μπουν αυτή την στιγμή ειναι συνδεδεμένο ένα σάπιο home Cinema με scart και το έχω για ραδιόφωνο και μόνο .

Η ερώτηση μου είναι η εξής . Μπορώ με κάποιον τρόπο να συνδέσω τα 2 ψηλά (κολώνες ) ή τα 2 μικρά στην τηλεόραση και να ακούω από εκεί ; Αν ναι πως μπορώ να έχω και ραδιόφωνο ; (Δύο άντε και το φούτερ γιατί τα 5+1 ηχεία είναι πολλά για το σπίτι αφού εκεί μένουν οι γονείς μου )

Εχω:

Δύο dm603 s2

Δύο dm601 s1

Ένα cc6 s2

Ένα e-xl s10

Και τον ενισχυτή 

Δεν ξέρω ποιο είναι rear ηχείο ή κεντρικό, τι κάνουν τα 603 τι τα 601.

Τα φώτα σας παρακαλώ ώστε  να ακούσουν οι γονείς μου  λίγο μουσική σαν άνθρωποι

IMG_20200429_130412_copy_1600x2133_copy_640x853.jpg

IMG_20200429_130355_copy_1600x2133_copy_640x853.jpg

IMG_20200429_130923_copy_1600x2133_copy_640x853.jpg

IMG_20200429_130642_copy_1600x2133_copy_640x853.jpg

IMG_20200429_131004_copy_1600x1200_copy_640x480.jpg

IMG_20200429_130959_copy_1600x1200_copy_640x480.jpg

Σε περίπτωση που δεν φαίνεται ο ενισχυτής

Screenshot_2020-04-29-15-25-23-949_com.miui.gallery.jpg

Επεξ/σία από insomiaistas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

Το σύστημα είναι αρκετά καλό και μάλλον over-kill για την ακρόαση ραδιοφώνου  και τηλεοπτικών εκπομπών.

Ειδικά τα ηχεία το κάνουν ένα αξιοπρεπές σύστημα home cinema . Ο ενισχυτής σαφώς υπολείπεται των δυνατοτήτων των ηχείων. Τα ηχεία αυτά θέλουν λίγο παραπάνω «ρεύμα» από αυτό που δίνει  ο ενισχυτής αλλά για την χρήση που τα  θέλεις είναι οκ.

Τα B&W DM 603 s2 είναι τα εμπρός ηχεία.  

Τα B & W DM s1 είναι τα πίσω (surround) ηχεία  και το 

B & W CC 6 S2 είναι το κεντρικό. 

Το Energy σαφώς είναι το subwoofer και το σύνολο είναι ένα  καλό midrange πακέτο ηχείων για 5.1 ήχο. 

Ο ενισχυτής έχει και ραδιόφωνο οπότε θα συνδέσεις τα 603 και το sub, και οι δικοί σου θα ακούν ραδιόφωνο και τηλεόραση μια χαρά. 

Την τηλεόραση θα την συνδέσεις είτε με οπτική ίνα  (optical IN) (αν η τηλεόραση σου διαθέτει, είτε με RCA διπλό καλώδιο που καταλήγει στα άσπρα/κόκκινα βύσματα)  στην είσοδο AUX. 

Τα 603 τα τα συνδέσεις στις εξόδους που λέει speakers front (L/R)  προσέχοντας την σωστή πολικότητα.

Και το subwoofer  με μονό RCA στην αντίστοιχη έξοδο του ενισχυτή. 

Επιλέγοντας τις αντίστοιχες εισόδους (Tuner / aux)  θα ακούν είτε ραδιόφωνο είτε τηλεόραση.

Δεν χρειάζεται να αγοράσεις τίποτα άλλο εκτός από τα καλώδια αν δεν τα έχεις. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
48 λεπτά πριν, Jiakometi είπε

Καλησπέρα,

Το σύστημα είναι αρκετά καλό και μάλλον over-kill για την ακρόαση ραδιοφώνου  και τηλεοπτικών εκπομπών.

Ειδικά τα ηχεία το κάνουν ένα αξιοπρεπές σύστημα home cinema . Ο ενισχυτής σαφώς υπολείπεται των δυνατοτήτων των ηχείων. Τα ηχεία αυτά θέλουν λίγο παραπάνω «ρεύμα» από αυτό που δίνει  ο ενισχυτής αλλά για την χρήση που τα  θέλεις είναι οκ.

Τα B&W DM 603 s2 είναι τα εμπρός ηχεία.  

Τα B & W DM s1 είναι τα πίσω (surround) ηχεία  και το 

B & W CC 6 S2 είναι το κεντρικό. 

Το Energy σαφώς είναι το subwoofer και το σύνολο είναι ένα  καλό midrange πακέτο ηχείων για 5.1 ήχο. 

Ο ενισχυτής έχει και ραδιόφωνο οπότε θα συνδέσεις τα 603 και το sub, και οι δικοί σου θα ακούν ραδιόφωνο και τηλεόραση μια χαρά. 

Την τηλεόραση θα την συνδέσεις είτε με οπτική ίνα  (optical IN) (αν η τηλεόραση σου διαθέτει, είτε με RCA διπλό καλώδιο που καταλήγει στα άσπρα/κόκκινα βύσματα)  στην είσοδο AUX. 

Τα 603 τα τα συνδέσεις στις εξόδους που λέει speakers front (L/R)  προσέχοντας την σωστή πολικότητα.

Και το subwoofer  με μονό RCA στην αντίστοιχη έξοδο του ενισχυτή. 

Επιλέγοντας τις αντίστοιχες εισόδους (Tuner / aux)  θα ακούν είτε ραδιόφωνο είτε τηλεόραση.

Δεν χρειάζεται να αγοράσεις τίποτα άλλο εκτός από τα καλώδια αν δεν τα έχεις. 

Είσαι ο καλύτερος . Δεν τα έχω τα καλώδια . Μπορείς να μου πεις τι να πάρω ακριβώς ;έχει και οπτική ίνα η τηλεόραση . Επίσης πως θα αυξομειώνουν τον ήχο από το χειριστήριο της tv

Επίσης δεν μπορώ να βάλω και τα 5 ηχεία . Λεω να βάλω μόνο τα δυο 603 (ή μόνο τα δύο 601)χωρίς το γουφερ , πιστεύω το ήδη υπάρχον μπάσο των 603-601 θα τους καλύψει.

 

Επεξ/σία από insomiaistas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Απο καλώδια για τα 601/603 χρειαζεσαι καλώδια ηχείων που μπορεις να βρεις σε οποιοδήποτε κατάστημα ηχου. Πωλούνται με το μέτρο, οπότε παίρνεις όσο θέλεις αλλά στις άκρες δε θα έχεις βύσματα(μπανανες). Μπορείς να τους πεις να σου βάλουν με το αντίστοιχο κόστος που έχουν ή να μη βάλεις καθόλου. Ειναι καθαρα για θέμα ευκολίας όταν θα τα συνδέσεις στο ενισχυτη. Φυσικά οι εταιρειες πουλάνε και ορισμένου μήκους, έτοιμα με τις μπανανες τους.
Για το subwoofer, οπως είπε και ο Jiakometi, θες RCA male to male. Μάρκες υπάρχουν πολλές. Γνώμη μου είναι να αγοράσεις με το μέτρο για τα ηχεία σε μια φυσιολογική τιμή. Υπαρχουν καλώδια σε εξωφρενικες τιμες που δε σου χρειάζονται.
Με τη χρήση που περιγραφεις και για να μην μπλεξουν οι γονεις σου με πολλα αντικειμενα, εγω θα τους έβαζα τα 603 μόνο.

Επεξ/σία από fitriolis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστά και τα 603 μόνο αρκούν. Άλλωστε το έγραψα ότι γι αυτήν την χρήση τα ηχεία είναι over- kill 

Για τα καλώδια όπως τα γράφει ο @fitriolis  .....

Το μέτρο αλλά καλό θα είναι να ζητήσεις τουλάχιστον 2mm καρέ. (Πάχος καλωδίου - κόκκινου μαύρου).

Και δυστυχώς όχι,  κατα 99% δεν θα μπορούν να αυξομειώνουν τον ήχο από το telecontrol της τηλεόρασης.  

Άσχετο ....   Στην θέση σου θα έβαζα τα μόνιτορ που έχεις και θα κράταγα τα B&W για δική μου χρήση. 

Εσύ ξέρεις καλύτερα όμως ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, fitriolis είπε

Απο καλώδια για τα 601/603 χρειαζεσαι καλώδια ηχείων που μπορεις να βρεις σε οποιοδήποτε κατάστημα ηχου. Πωλούνται με το μέτρο, οπότε παίρνεις όσο θέλεις αλλά στις άκρες δε θα έχεις βύσματα(μπανανες). Μπορείς να τους πεις να σου βάλουν με το αντίστοιχο κόστος που έχουν ή να μη βάλεις καθόλου. Ειναι καθαρα για θέμα ευκολίας όταν θα τα συνδέσεις στο ενισχυτη. Φυσικά οι εταιρειες πουλάνε και ορισμένου μήκους, έτοιμα με τις μπανανες τους.
Για το subwoofer, οπως είπε και ο Jiakometi, θες RCA male to male. Μάρκες υπάρχουν πολλές. Γνώμη μου είναι να αγοράσεις με το μέτρο για τα ηχεία σε μια φυσιολογική τιμή. Υπαρχουν καλώδια σε εξωφρενικες τιμες που δε σου χρειάζονται.
Με τη χρήση που περιγραφεις και για να μην μπλεξουν οι γονεις σου με πολλα αντικειμενα, εγω θα τους έβαζα τα 603 μόνο.

τωρα μενει να βρω πως πρεπει να μπουν τα καλωδια στον ενισχυτη.  

κατι ακομα, καθε ηχειο εχει 2 μαυρες υποδοχες και 2 κοκκινες , να φανταστω βαζω ενα κοκκινο καλωδιο και ενα μαυρο , οχι 2 απο το καθενα.

Το καλωδιο ηχου ειναι για παραδειγμα αυτο ? Αν ειναι αυτο και πες οτι θελω 2.5μ το κοβω  και βαζω στο ηχειο ενα στην κοκκινη υποδοχη και ενα στην μαυρη?

1 λεπτό πριν, Jiakometi είπε

Σωστά και τα 603 μόνο αρκούν. Άλλωστε το έγραψα ότι γι αυτήν την χρήση τα ηχεία είναι over- kill 

Για τα καλώδια όπως τα γράφει ο @fitriolis  .....

Το μέτρο αλλά καλό θα είναι να ζητήσεις τουλάχιστον 2mm καρέ. (Πάχος καλωδίου - κόκκινου μαύρου).

Και δυστυχώς όχι,  κατα 99% δεν θα μπορούν να αυξομειώνουν τον ήχο από το telecontrol της τηλεόρασης.  

Άσχετο ....   Στην θέση σου θα έβαζα τα μόνιτορ που έχεις και θα κράταγα τα B&W για δική μου χρήση. 

Εσύ ξέρεις καλύτερα όμως ..

Τα μονιτορ ειναι σε αλλη πολη οπου και σπουδαζω.Λογω καραντινας εχω ερθει στο πατρικο. Εννοειται πως θα τα παρω ολα αφου τελειωσω και μεινω παλι στην Αθηνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, insomiaistas είπε

τωρα μενει να βρω πως πρεπει να μπουν τα καλωδια στον ενισχυτη.  

κατι ακομα, καθε ηχειο εχει 2 μαυρες υποδοχες και 2 κοκκινες , να φανταστω βαζω ενα κοκκινο καλωδιο και ενα μαυρο , οχι 2 απο το καθενα.

Το καλωδιο ηχου ειναι για παραδειγμα αυτο ? Αν ειναι αυτο και πες οτι θελω 2.5μ το κοβω  και βαζω στο ηχειο ενα στην κοκκινη υποδοχη και ενα στην μαυρη?

Ναι τα ηχεία αυτά παίρνουν διπλο καλωδίωση. Άστο δεν σε αφορά προς το παρόν.

Συνήθως υπάρχει Άννα λαμάκι το οποίο βραχυκυκλώνει (ενώνει) το ένα κόκκινο με το άλλο και το ένα μαύρο με το δεύτερο. Πάνω στα ηχεία. 

Οπότε συνδέεις το καλώδιο στο ένα σετ. Εάν δεν υπάρχει πες το να το «παρακάμψουμε»

Ναι το καλώδιο αυτό είναι αλλά κύταξε καλύτερα για 2 χ 2,0  αντί για 2 χ 1,5

4 λεπτά πριν, insomiaistas είπε

Τα μονιτορ ειναι σε αλλη πολη οπου και σπουδαζω.Λογω καραντινας εχω ερθει στο πατρικο. Εννοειται πως θα τα παρω ολα αφου τελειωσω και μεινω παλι στην Αθηνα

Lol.   Ok .....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Jiakometi είπε

Ναι τα ηχεία αυτά παίρνουν διπλο καλωδίωση. Άστο δεν σε αφορά προς το παρόν.

Συνήθως υπάρχει Άννα λαμάκι το οποίο βραχυκυκλώνει (ενώνει) το ένα κόκκινο με το άλλο και το ένα μαύρο με το δεύτερο. Πάνω στα ηχεία. 

Οπότε συνδέεις το καλώδιο στο ένα σετ. Εάν δεν υπάρχει πες το να το «παρακάμψουμε»

Ναι το καλώδιο αυτό είναι αλλά κύταξε καλύτερα για 2 χ 2,0  αντί για 2 χ 1,5

Αν δεις τις φωτογραφιες εχουν ολα χρυσο μεταλλικο λαμακι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, insomiaistas είπε

Αν δεις τις φωτογραφιες εχουν ολα χρυσο μεταλλικο λαμακι.

Έχεις δίκιο.. 👍Κεκτημένη ταχύτητα...

Οπότε χεησιμοποιείς ένα μόνο σετ μαύρου κόκκινου  .... Η το άνω ή το κάτω. Δεν έχει σημασία... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Eμένα θα μου μείνει η απορία πάντως τί είδους αποθήκη είναι αυτή που ψάχνωντας έτυχε να βρείς αυτά τα B&W ηχεία.

Και λέω απορία διότι το σετ που βρήκες, το οποίο είναι του 1998-1999 και παρόλο που ήταν τα entry level ηχεία της σειράς 600 πρέπει όλα μαζί να κόστιζαν τότε κοντά στα 2.500-3.000 ευρώ, χαλαρά.

BTW, ο ενισχυτής είναι ψιλομάπα για αυτά τα ηχεία.

Επεξ/σία από dpolal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρήκα καλώδια ήχου , τα  έβαλα τα δύο 603 και παίζει μια χαρά ραδιόφωνο. Χάος με τις ρυθμίσεις, κατέβασα μανουαλ αύριο διάβασμα και μεθαύριο διάλεξη σε γονείς .

Έχω αυτό το καλώδιο το οποίο λογικά συνδέεται πίσω σαν input και κάπου θα πατάς μια ρύθμιση και θα μπορείς να αναπαράγεις μουσική από το κινητό σου ,λάπτοπ κτλ . Μήπως γνωρίζει κανείς σε ποια θέση μπαίνει το κόκκινο και το μαύρο ;

Επίσης παρατηρήσα αυτό στο tweeter

Διορθώνεται; Πρέπει να το πάω σε ειδικό ;

 

IMG_20200429_220223_copy_1500x2000.jpg

IMG_20200429_214306_copy_1200x1600.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Συνδέεις το μαύρο  κόκκινο άκρο του καλωδίου είτε στην είσοδο TAPE είτε στην VCR του ενισχυτή και το άλλο άκρο (προφανώς) στην έξοδο ακουστικών του κινητού σου. Έτοιμος.

ΩΧ.... το τουίτερ αυτό είναι του 603 ή του 601. ?

Σε όποιο και να είναι συνέδεσε τα ηχεία και βάλε τα να παίξουν ΧΑΜΗΛΑ. Πλησίασε το αυτί σου και μετά γράψε εδώ τι ήχο βγάζει το τουίτερ.

Κανονικό

Χριτς χριτς 

Τίποτα.

Η αντιπροσωπέια των b&W είναι η εταιρία Λάιος  http://www.hxoseikona.gr/nea/5979-bowers-wilkins.html

Με το μονές ο του ηχείου ή/και το serial number, κάνε τους μία ερώτηση για το τουίτερ. 

Edit Ξαναβάλει τι εμπρός σίτες για να αποφύγεις στο μέλλον τέτοιου είδους ατυχήματα .... Γι αυτό φτιάχτηκαν. !

 

Επεξ/σία από Jiakometi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, Jiakometi είπε

Συνδέεις το μαύρο  κόκκινο άκρο του καλωδίου είτε στην είσοδο TAPE είτε στην VCR του ενισχυτή και το άλλο άκρο (προφανώς) στην έξοδο ακουστικών του κινητού σου. Έτοιμος.

ΩΧ.... το τουίτερ αυτό είναι του 603 ή του 601. ?

Σε όποιο και να είναι συνέδεσε τα ηχεία και βάλε τα να παίξουν ΧΑΜΗΛΑ. Πλησίασε το αυτί σου και μετά γράψε εδώ τι ήχο βγάζει το τουίτερ.

Κανονικό

Χριτς χριτς 

Τίποτα.

Η αντιπροσωπέια των b&W είναι η εταιρία Λάιος  http://www.hxoseikona.gr/nea/5979-bowers-wilkins.html

Με το μονές ο του ηχείου ή/και το serial number, κάνε τους μία ερώτηση για το τουίτερ. 

Edit Ξαναβάλει τι εμπρός σίτες για να αποφύγεις στο μέλλον τέτοιου είδους ατυχήματα .... Γι αυτό φτιάχτηκαν. !

θα δω αυριο την ζημια και το καλωδιο. Μια ακομα ερωτηση εβαλα την ενταση  στα μισα απο τον ενισχυτη και ηταν πραγματικα παρα πολυ δυνατος . Τα ηχεια αντεχουν και αλλο? ξερει ποσο αντεχουν ο ενισχυτης ή μπορει πχ στο 75% της εντασης να τα χαλασει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, insomiaistas είπε

θα δω αυριο την ζημια και το καλωδιο. Μια ακομα ερωτηση εβαλα την ενταση  στα μισα απο τον ενισχυτη και ηταν πραγματικα παρα πολυ δυνατος . Τα ηχεια αντεχουν και αλλο? ξερει ποσο αντεχουν ο ενισχυτης ή μπορει πχ στο 75% της εντασης να τα χαλασει?

Να κοιτάξω χαρακτηριστικά και τα λέμε αύριο......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...