Προς το περιεχόμενο

Ανακαινιση και smart home!


Cernic

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά θα κάνουμε το μελοντικό μας σπίτι ανακαίνιση και θέλω να βάλω συναγερμό ,1-2 κάμερες για τον χώρο σιγουρα φώτα και διακόπτες και κατι να μπορώ να ελένχο την θερμοκρασία οπως και αλλες ιδεες...τι θα μου προτεινατε και ισως μια λιστα με το τι θα επρεπε να αγορασω για να μπορέσω να κανω κατι τέτοιο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εφτιαξα πρόσφατα το σπιτι μ σε πληρες smart home, αλλα εγω έκανα ολοκληρωτική ανακαίνιση και το επαγγελμα μου ειναι ηλεκτρονικος.

Μπορει να κανεις τα παντα, αλλα αν δεν γνωριζεις τι κανεις, τοτε θα πας σιγουρα σε κατι επώνυμο οποτε και πολυ ακριβο, και θα πρεπει να βρεις εναν ηλεκτρολογο που να γνωριζει για να στο κανει (ακομα κ αν το σεταρεις εσυ).

 

Οι δικες μου συμβουλές:

Ξεκίνα μονο με τα απλα (φωτα και θερμοσιφvνα, 2-3 σενσορες, και θερμανση αν εχεις αυτόνομη) και ασε αναμονές για τα αλλα (ρολα, τεντες κτλ)

Σε καμια περίπτωση μην συνδέσεις συναγερμό και κουδούνια/πορτες με το smart-home ή σε κατι που βγαινει στο Internet (εκτος και αν μιλαμε μονο για Monitoring Και όπλιση).

Αν κάνεις υποχωρήσεις σε κάποια πράγματα μπορείς να κάνεις δουλεια με μικρο κοστος (δες την 'οικογένεια' SONOFF)

Επεξ/σία από billgeo
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
Στις 5/5/2020 στις 12:44 ΠΜ, billgeo είπε

Εφτιαξα πρόσφατα το σπιτι μ σε πληρες smart home, αλλα εγω έκανα ολοκληρωτική ανακαίνιση και το επαγγελμα μου ειναι ηλεκτρονικος.

Μπορει να κανεις τα παντα, αλλα αν δεν γνωριζεις τι κανεις, τοτε θα πας σιγουρα σε κατι επώνυμο οποτε και πολυ ακριβο, και θα πρεπει να βρεις εναν ηλεκτρολογο που να γνωριζει για να στο κανει (ακομα κ αν το σεταρεις εσυ).

Οι δικες μου συμβουλές:

Ξεκίνα μονο με τα απλα (φωτα και θερμοσιφvνα, 2-3 σενσορες, και θερμανση αν εχεις αυτόνομη) και ασε αναμονές για τα αλλα (ρολα, τεντες κτλ)

Σε καμια περίπτωση μην συνδέσεις συναγερμό και κουδούνια/πορτες με το smart-home ή σε κατι που βγαινει στο Internet (εκτος και αν μιλαμε μονο για Monitoring Και όπλιση).

Αν κάνεις υποχωρήσεις σε κάποια πράγματα μπορείς να κάνεις δουλεια με μικρο κοστος (δες την 'οικογένεια' SONOFF)

ευχαριστώ πολυ για τις συμβουλες σου μπορεις να με κατευθυνεις σε καποιες συσκευες...και εγω κανω ολοκληρωτικη ανακαινιση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, Cernic είπε

ευχαριστώ πολυ για τις συμβουλες σου μπορεις να με κατευθυνεις σε καποιες συσκευες...και εγω κανω ολοκληρωτικη ανακαινιση.

 

Εγω εβαλα SONOFF

https://sonoff.tech/product-category/wifi-diy-smart-switches

και πιο συγκεκριμένα το  4CH PRO  

https://www.itead.cc/smart-home/sonoff-4ch-r3-pro-r3.html

με καλωδια χαμηλης τασης να ερχονται απο ολους τους διακοπτες σε ενα κεντρικο σημειο.

Εναλλακτικα θα μπορουσαν να μπουν και οι "απλοι" wifi διακοπτες αν κατεβει και ο ουδετερος απο το κουτι διακλαδωσης:

https://www.itead.cc/smart-home/sonoff-tx-series-wifi-smart-wall-switches.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, billgeo είπε

Εγω εβαλα SONOFF

https://sonoff.tech/product-category/wifi-diy-smart-switches

και πιο συγκεκριμένα το  4CH PRO  

https://www.itead.cc/smart-home/sonoff-4ch-r3-pro-r3.html

με καλωδια χαμηλης τασης να ερχονται απο ολους τους διακοπτες σε ενα κεντρικο σημειο.

Εναλλακτικα θα μπορουσαν να μπουν και οι "απλοι" wifi διακοπτες αν κατεβει και ο ουδετερος απο το κουτι διακλαδωσης:

https://www.itead.cc/smart-home/sonoff-tx-series-wifi-smart-wall-switches.html

φιλε μου δεν καταλαβα τιποτα...εγω ειχα στο μυαλο μου οτι μπαινει σε καθε συσκευη....πχ βαζεις ενα στο θερμοσιφονο βαζεις εναν στον θερμοστατη και γενικα λαμπες και τετοια και συνδεση με καποιο ηχειο πχ τις google η amazon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαντάζομαι δεν θα πας σε λύσεις KNX bus κλπ...Οπότε ξεκινάμε με το βασικό: Ένα καλώδιο ουδέτερου, σε κάθε διακόπτη. Με αυτό έχεις καθαρίσει ουσιαστικά όσον αφορά την απαίτηση για να αυτοματοποιήσεις το οτιδήποτε σε διακόπτη (φώτα, ρολλά, τέντες κλπ).
Εγώ από το ψάξιμο που έκανα, βρήκα το Shelly προσωπικά καλύτερη λύση έναντι του Sonoff, έχει καλύτερο firmware, πιο ποιοτικές συσκευές, περισσότερες δυνατότητες προγραμματισμού κλπ. Λίγο ακριβότερο όμως αλλά ΟΚ.

Δεν μπαίνω στην διαδικασία να πάω στις "έξυπνες" λύσεις των εταιρειών legrand, schneider κλπ, θα μου βγει πανάκριβα, θα πάω σε απλές σειρές, και σταδιακά θα βάζω αυτοματοποιήσεις.

Όλα θα τα μαζέψω σε ένα homeassistant server που θα φτιάξω, και θα κάνω ότι αυτοματισμό θέλω. Ακόμα και τα αλέ-ρετούρ, που δεν υπάρχει στην ουσία λύση σε hardware, θα την υλοποιήσω σε επίπεδο software (το μόνο που ξέρω ότι θα μου σπάει τα νεύρα, είναι τυχόν latency που θα υπάρχει, κάποια ms, μέχρι να πάει η ένδειξη στο server, να τρέξει ο αυτοματισμός και να επιστρέψει η εντολή στο ρελέ για το φως που θα πρέπει να ανοίξει). Επίσης έχω μια επιφύλαξη για θέματα αξιοπιστίας του wifi, του homeassistant, των shelly κλπ, δηλαδή βάζω πολλούς παράγοντες αξιοπιστίας στο παιχνίδι...αλλά τι να κάνουμε! Ότι πληρώσεις παίρνεις... θα το παλέψω έτσι diy και βλέπουμε!

Οπότε για φώτα σίγουρα αυτό προτείνω, κατέβασμα ουδέτερου και shelly! Το ίδιο και για θερμοσύφωνο, με ρελέ ισχύος και shelly για όπλισμα αυτού.
Επίσης έχει και energy meter... Για θερμοκρασία, υγρασία κλπ, υπάρχουν αντίστοιχοι έξυπνοι μετρητές!

Και με το homeassistant (hass.io) μπορείς να τα μαζέψεις όλα αυτά σε ένα πάνελ, όπου θα τα βλέπεις, θα τα ελέγχεις και θα μπορείς να βάζεις και αυτοματισμούς να τρέχουν από αυτό (για παράδειγμα αν δει ότι ο καιρός είναι βροχερός να ανεβάσει τις τέντες, αν δει ότι έχει πρόβλεψη για πολύ αέρα να τις ανεβάσει, σενάρια ανοίγματος φώτων, κλπ). Και φυσικά να τα βάλεις στο Google Home ή την Alexa, και να τα χειρίζεσαι όλα με φωνή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, mechpanos είπε

(το μόνο που ξέρω ότι θα μου σπάει τα νεύρα, είναι τυχόν latency που θα υπάρχει, κάποια ms, μέχρι να πάει η ένδειξη στο server, να τρέξει ο αυτοματισμός και να επιστρέψει η εντολή στο ρελέ για το φως που θα πρέπει να ανοίξει).

Αυτο ισχύει, αλλα μονο στην αρχή. Το συνηθίζεις μετα απο μερικούς μήνες. 

(και δεν εχει να κανει με το home assistant, ακομα και με native Sonoff υπαρχει delay, αλλα φανταζομαι λιγο παραπανω οταν εχεις Home Assistant server)

Με δικο τους SSID στo WiFi (ή ακομα καλυτερα με δικο τους Access Point και VLAN) θα μειώσεις το delay.

20 ώρες πριν, Cernic είπε

φιλε μου δεν καταλαβα τιποτα...εγω ειχα στο μυαλο μου οτι μπαινει σε καθε συσκευη....πχ βαζεις ενα στο θερμοσιφονο βαζεις εναν στον θερμοστατη και γενικα λαμπες και τετοια και συνδεση με καποιο ηχειο πχ τις google η amazon

Ναι που λες δεν ειναι Smart Home, εισαι smart λαμπες και μπριζες που βαζεις στο σπιτι (και τις παίρνεις μαζι οταν φυγεις)

Αλλα το θέμα ειναι τι κανεις με τους διακόπτες που αναβοσβηνουν το φως οταν οι λάμπες ειναι "smart"??? 

Θα τις αφηνεις αναμμένες απο τον διακοπτη και θα τις δουλευεις μονο απο το κινητο / alexa  κτλ???

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, billgeo είπε

Αυτο ισχύει, αλλα μονο στην αρχή. Το συνηθίζεις μετα απο μερικούς μήνες. 

(και δεν εχει να κανει με το home assistant, ακομα και με native Sonoff υπαρχει delay, αλλα φανταζομαι λιγο παραπανω οταν εχεις Home Assistant server)

Με δικο τους SSID στo WiFi (ή ακομα καλυτερα με δικο τους Access Point και VLAN) θα μειώσεις το delay.

Ναι κι εγώ αυτό πιστεύω συνηθίζεται. Νομίζω δε ότι με το στήσιμο σε homeassistant θα είναι πολύ πιο γρήγορο σε latency από το cloud based, γιατί θα είναι όλα σε τοπικό επίπεδο δεν θα πηγαίνει στον σέρβερ της sonoff ή της shelly αντίστοιχα, να τρέξει το σενάριο και να γυρίσει η εντολή! Επίσης θα δουλεύουν τα πάντα, ακόμα και αν υπάρξει διακοπή στο internet.

Έτσι με δικό τους ssid και δικό τους vlan θα το κάνω όχι μόνο για να μειώσω το delay, αλλά και για ασφάλεια...Το πιο απλό, έρχεται ένας φίλος στο σπίτι και ζητάει wi-fi...Για φαντάσου να αρχίσει να μου ανοιγοκλείνει φώτα αν είναι κανένας πονηρίδης :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, mechpanos είπε

Ναι κι εγώ αυτό πιστεύω συνηθίζεται. Νομίζω δε ότι με το στήσιμο σε homeassistant θα είναι πολύ πιο γρήγορο σε latency από το cloud based, γιατί θα είναι όλα σε τοπικό επίπεδο δεν θα πηγαίνει στον σέρβερ της sonoff ή της shelly αντίστοιχα, να τρέξει το σενάριο και να γυρίσει η εντολή! Επίσης θα δουλεύουν τα πάντα, ακόμα και αν υπάρξει διακοπή στο internet.

Έτσι με δικό τους ssid και δικό τους vlan θα το κάνω όχι μόνο για να μειώσω το delay, αλλά και για ασφάλεια...Το πιο απλό, έρχεται ένας φίλος στο σπίτι και ζητάει wi-fi...Για φαντάσου να αρχίσει να μου ανοιγοκλείνει φώτα αν είναι κανένας πονηρίδης :)

Σωστος.

Αλλα και το SONOFF τοπικα δουλευει εξ αρχης, δεν στελνει κατι 'εκτος'. Δεν ειμαι σιγουρος για το app, αλλα οι εντολες στους διακόπτες ειναι local.

Επισης δεν απαντάνε σε HTTP requests απο το εργοστάσιο. Μονο αν τους περασεις καποιο αλλο firmware (Tasmota πχ).

Σκεφτεσαι να κατεβάσεις ουδετερο στους διακοπτες?

Πρόσφατα βγάλανε κ διακοπτη που λειτουργει και χωρις ουδέτερο (τρελη πατέντα!) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, billgeo είπε

Σωστος.

Αλλα και το SONOFF τοπικα δουλευει εξ αρχης, δεν στελνει κατι 'εκτος'. Δεν ειμαι σιγουρος για το app, αλλα οι εντολες στους διακόπτες ειναι local.

Επισης δεν απαντάνε σε HTTP requests απο το εργοστάσιο. Μονο αν τους περασεις καποιο αλλο firmware (Tasmota πχ).

Σκεφτεσαι να κατεβάσεις ουδετερο στους διακοπτες?

Πρόσφατα βγάλανε κ διακοπτη που λειτουργει και χωρις ουδέτερο (τρελη πατέντα!) 

Επειδή είμαι στα ηλεκτρολογικά σε νέα κατοικία, τέθηκε η απαίτηση να περαστεί ουδέτερος σε κάθε θέση διακοπτών ώστε να μπορώ να παίξω μελλοντικά όπως θέλω. Δεν θα βάλω από τώρα σε όλο το σπίτι αυτοματισμούς, θα το πάω τμηματικά. Υπήρχε και η επιλογή του knx bus, αλλά θα είχα στην ουσία 2πλάσιο κόστος υλικών και εργασιών οπότε πάω με συμβατικό τρόπο και diy στην πορεία. Για τα sonoff shelly κλπ είμαι 100% σίγουρος ότιοι αυτοματισμοί παίζουν cloud, όταν λες εντολές στους διακόπτες τι εννοείς, την επαφή για διακόπτη που έχει επάνω; ΟΚ αυτή προφανώς δεν χρειάζεται να πάει στο cloud, μια επαφή κλείνει τοπικά - εκτός αν το έχεις ρυθμίσει να κάνει αυτοματισμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, mechpanos είπε

Επειδή είμαι στα ηλεκτρολογικά σε νέα κατοικία, τέθηκε η απαίτηση να περαστεί ουδέτερος σε κάθε θέση διακοπτών ώστε να μπορώ να παίξω μελλοντικά όπως θέλω. Δεν θα βάλω από τώρα σε όλο το σπίτι αυτοματισμούς, θα το πάω τμηματικά. Υπήρχε και η επιλογή του knx bus, αλλά θα είχα στην ουσία 2πλάσιο κόστος υλικών και εργασιών οπότε πάω με συμβατικό τρόπο και diy στην πορεία. Για τα sonoff shelly κλπ είμαι 100% σίγουρος ότιοι αυτοματισμοί παίζουν cloud, όταν λες εντολές στους διακόπτες τι εννοείς, την επαφή για διακόπτη που έχει επάνω; ΟΚ αυτή προφανώς δεν χρειάζεται να πάει στο cloud, μια επαφή κλείνει τοπικά - εκτός αν το έχεις ρυθμίσει να κάνει αυτοματισμό.

Ναι εννοω το διακοπτακι που εχει πανω. Αν βάλεις διακόπτες που λες, με αυτο θα εχεις να κανεις. Και εχει ενα μικρο delay.

Σκέτους αυτόνομους διακόπτες wifi δεν εχω, οπότε δεν ξερω. Πιθανολογώ οτι θα βγαίνουν στο cloud. Αλλα που θα του χρησιμοποιήσεις αυτούς?

Υπάρχουν αυτόνομοι διακοπτες που ειναι RF και λειτουργούν τοπικα (εχω 2 διπλους τετοιος και δουλεύουν κανονικά).

 

Α! και αφου εισαι στα ηλεκτρολογικα, αν εχεις χωρο στον πινακα φτιαξε εναν αυτοματισμο, τοπικα με μπουτον, χρονικό και ρελε ισχυος για να το πατας και αυτοματα να σου αναβει τον θερμοσυφωνα για τον προκαθορισμενο χρονο (και παράλληλα το συνδέεις και με το "smart home" σου στο μελλον.

Επεξ/σία από billgeo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, billgeo είπε

Ναι εννοω το διακοπτακι που εχει πανω. Αν βάλεις διακόπτες που λες, με αυτο θα εχεις να κανεις. Και εχει ενα μικρο delay.

Σκέτους αυτόνομους διακόπτες wifi δεν εχω, οπότε δεν ξερω. Πιθανολογώ οτι θα βγαίνουν στο cloud. Αλλα που θα του χρησιμοποιήσεις αυτούς?

Υπάρχουν αυτόνομοι διακοπτες που ειναι RF και λειτουργούν τοπικα (εχω 2 διπλους τετοιος και δουλεύουν κανονικά).

Α! και αφου εισαι στα ηλεκτρολογικα, αν εχεις χωρο στον πινακα φτιαξε εναν αυτοματισμο, τοπικα με μπουτον, χρονικό και ρελε ισχυος για να το πατας και αυτοματα να σου αναβει τον θερμοσυφωνα για τον προκαθορισμενο χρονο (και παράλληλα το συνδέεις και με το "smart home" σου στο μελλον.

ΟΚ! Λοιπόν για cloud μιλάω για αυτοματισμούς...δηλαδή, όταν δύσει ο ήλιος, άνοιξε τα φώτα...Όταν ανοίξω το τάδε φως, άνοιξε και το τάδε... Τέτοια πράγματα. Η επαφή από το ίδιο το smart relay για να κλείσει την επαφή του προφανώς και δεν χρειάζεται να βγαίνει στο cloud. Έχει κι αυτό delay ε...χμμ... :( Σήμερα πήρα το πρώτο shelly, δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα, να δω...έχω διάταξη που μετράει msec, θα δω απόκριση!
Εγώ σκεφτόμουν πώς θα γίνει αργότερα να υποκαταστήσω την λειτουργία των αλέ-ρετούρ...Και τελικά βρήκα, δεν χρειάζεται ιδιαίτερο πονοκεφάλιασμα ηλεκτρολογικά, γίνεται όλο softwareικά: βάζεις ένα smart switch σε κάθε διακόπτη του αλέ-ρετούρ κυκλώματος, αλλά μόνο το ένα βάζεις να ανάβει στα αλήθεια, το φως. Τα άλλα
τα βάζεις με αυτοματισμό να αλλάζουν την κατάσταση του πρώτου.
Επίσης για τον πίνακα καλή η ιδέα σου, αλλά θα μπει αντλία θερμότητας και για ζεστό νερό (οπότε αν έχει έξυπνη διασύνδεση, θα μπει κι αυτή στο smart home, αλλιώς θα ψάξω πατέντα κι εκεί!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...