Προς το περιεχόμενο

Αγορά ιατρικών μασκών


iSAD

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν πας για υφασμάτινη μόνο βαμβακερή και μια φυσιολογική τιμή είναι 2 ευρώ άντε σκληρά 3 παραπάνω μην την πάρεις και πήγαινε παραπέρα.

Πολλές υφασμάτινες είναι πάνινες η οποίες φυσικά μπορεί να σε ερεθίσουν στο πρόσωπο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 40
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Την επαναχρησιμοποιούμενη φαντάζομαι ότι την πλένετε μετά από κάθε χρήση και την πατάτε και με το σίδερο, έτσι; 

Δεν είναι αυτοκαθαριζόμενη... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, kalmik είπε

Τα φαρμακευτικά είδη υπόκεινται σε διαφορετικό καθεστώς. Για παράδειγμα καλώς η κακώς στην ΕΕ οι τιμές φαρμάκων ελέγχονται και εγκρίνονται από το κράτος. Τώρα με τα παραφαρμακευτικά τα πράγματα είναι διαφορετικά αλλά... όταν μιλάμε για πανδημία, καθεστώς έκτακτης ανάγκης, κίνδυνο ζωής κλπ. και το ίδιο το κράτος περιορίζει τις ατομικές ελευθερίες με Πράξεις Νομοθετικού Περιεχομένου, τότε νομίζω ότι υποχρεουται με τον α ή β τρόπο να επέμβει και σε αυτό (την διαθεσιμότητα; και τιμή των μασκών). Αλλιώς να μην τις έκανε υποχρεωτικές.

Οταν μιλαμε για αισχροκερδεια σημαινει πως καποιος πουλαει εξωφρενικα πανω απο το κοστος αγορας.

Οταν ο χονδρεμπορος στην Ελλαδα που κανει εισαγωγη, αγοραζει μετα την πανδημια την 50αδα π.χ. 30 ευρω (οταν προ της πανδημιας την αγοραζε π.χ. 2 ευρω), ποσο θελεις να την πουλησει? Οσο πριν την πανδημια??? Και τι να τον υποχρεωσει το κρατος. Να πουλαει με 5 ενω αγοραζει με 30???

Επεξ/σία από crom251
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Dinos1973 είπε

Αγοράστε υφασμάτινες τον €2......οι μασκές προστατεύουν αυτός που είναι φορέας να μην το μεταδωσει.....το θέμα με τις μάσκες μου θυμίζει σε κάτι Ασιατικές χώρες όπου υπάρχει η υποχρεώση του κράνους ....... οι περισσότεροι χρησιμοποιούν πλαστικά «αποκριάτικα» και όλα καλά.

Γιατί δεν έχουν στην Ελλάδα κράνη που δεν κάνουν ούτε για μπολάκια;

2 ώρες πριν, santac είπε

συγνώμη αλλά σας φαίνεται περίεργο που ανέβηκε η τιμή;

Δηλαδη αν κάποιος από εσάς πουλούσε μάσκες δε θα ανέβαζε τις τιμές μετά από αυτό; Γιατι το κατακρίνετε; υποκρισία στο φουλ. Εγώ θα το έκανα και το θεωρώ απόλυτα φυσιολογικό 

όσοι νοικιάζετε σπίτια αν ανέβει η ζήτηση δε θα ανεβάσετε την τιμή;

Θα έπρεπε να υπάρχει διατίμηση χθές...

15 λεπτά πριν, Βασίλης_29 είπε

Ναι και εγώ κάπου τόσο το κόβω 2 με 3 ευρώ όχι παραπάνω. 

Εγώ κάτω από 4€ δεν βρήκα πολλαπλών χρήσεων στα συνοικιακά φαρμακεία τριγύρω...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, arias είπε

Φιλε iSAD μια μόνο επισήμανση από οπουδήποτε  και εάν αγοράσεις, φρόντισε να έχουν πιστοποίηση  ότι αυτό δηλαδή  που αγοράζεις κανει για την δουλειά που το θες. Πριν αγοράσεις κατά την γνώμη μου,  θέλει προσοχή ,μια λάθος επιλογή μάσκας προστασίας δεν είναι ότι καλύτερο. Πάντως εάν ψάξεις εδώ στην Ελλάδα εχει σοβαρές εταιρίες που πωλούν σε λογικές τιμές πιστοποιημένα προϊόντα. 

Εφοσον δεν είμαστε φορείς του ιού (εάν είμαστε καθόμαστε σπίτι μας) η μάσκα που θα χρεισσημοποιησουμε είναι απλά για να μην φάμε πρόστιμο, τίποτα άλλο, επιστημονικά δεν μας προστατεύει!!! Έχει ειπωθεί άπειρες φορές, συνιστάτε μόνο στο να μην μεταδίδεται από τον φορέα !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, agnostos13 είπε

Γιατί δεν έχουν στην Ελλάδα κράνη που δεν κάνουν ούτε για μπολάκια;

Θα έπρεπε να υπάρχει διατίμηση χθές...

Εγώ κάτω από 4€ δεν βρήκα πολλαπλών χρήσεων στα συνοικιακά φαρμακεία τριγύρω...

Αθήνα είσαι; 

 

22 λεπτά πριν, csontheline είπε

Την επαναχρησιμοποιούμενη φαντάζομαι ότι την πλένετε μετά από κάθε χρήση και την πατάτε και με το σίδερο, έτσι; 

Δεν είναι αυτοκαθαριζόμενη... 

Πλύσιμο στους 60 βαθμούς με αππρρρυπαντικο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, agnostos13 είπε

Θα έπρεπε να υπάρχει διατίμηση χθές...

Αυτο θα ειχε λογικη αν ο εισαγωγεας χονδρεμπορας αγοραζε π.χ. με 2 και πουλουσε με ...30. Ή το καταστημα λιανικης αγοραζε π.χ. με 5 και πουλουσε με ...50. Εκει μιλαμε για αισχροκερδεια και θα επρεπε να υπαρχει διατιμηση

Αν ο εισαγωγεας ομως αγοραζει ακριβα, θα πουλησει οπως ειναι λογικο και ακριβα (χωρις απαραιτητα να υπαρχει αισχροκερδεια) και αντιστοιχα το καταστημα λιανικης θα πουλησει και αυτο ακριβα, χωρις επισης να υπαρχει αισχροκερδεια.

Που να βαλεις διατιμηση? Στο εργοστασιο στην ...Κινα?

Επεξ/σία από crom251
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς παίζουν πολλά. Παρά πολλά μπήκαν και οι μεσάζοντες και μέσα σε μία έλλειψη που έπεσε με τις μάσκες έπεσε διπλή τιμή και όταν κάποιος έπαιρνε 70 λεπτά την χειρουργική την επόμενη εβδομάδα την έπαιρνε 1,50.

Τουλάχιστον τώρα οι τιμές είναι φυσιολογικές, αν ρωτήσεις θα βρεις.

Χονδρότερες μαλακίες παίχθηκαν και παίζονται με τα γάντια και τα αντισηπτικά.

Εκεί έγιναν όργια. Να παίρνουν τα λάτεξ 3,50 ευρώ και να τα πουλούν 10.

Να παίρνουν παράνομο αλκοολούχο τζελ 70% μισόλιτρο και να πάνε για 500% κέρδος μαύρα ο χονδρέμπορος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπόν επειδή διάβασα πολλά και διάφορα σε αυτές τις τρείς σελίδες, θέλω να σημειώσω 3 πράγματα.

1) Προς όλους όσους μιλάνε για πιστοποίηση
Προφανώς και το να αγοράσεις 800 χειρουργικές μάσκες και να αλλάζεις μια κάθε μερικές ώρες δεν παίζει σαν σενάριο οικονομικά. Εξάλλου η προστασία είναι προς τους άλλους και οχι προς τα εσένα. Όταν δηλαδή βήχεις και φτερνίζεσαι ή απλά μιλάς και φτύνεις να συγκρατεί η μάσκα τα μικροσωματίδια και να μην πετάνε στους γύρω σου. Για φιλτράρισμα του αέρα που αναπνέεις (δηλαδή προστασία από τους άλλους) θέλεις μάσκα με ερμητικό κλείσιμο και φίλτρο ενεργού άνθρακα τουλάχιστον. Όμως οχι αυτές με βαλβίδα γιατί είναι επικίνδυνες μιας και η εκπνοή βγαίνει κανονικότατα από την βαλβίδα με πίεση, άρα ουσιαστικά φτύνεις τους γύρω σου. Αυτές τις μάσκες τις φοράμε για προσωπική προστασία σε αποδεδειγμένα μολυσμένο περιβάλλον που οι άλλοι είναι ήδη μολυσμένοι ή φοράνε ίδιες μάσκες με εμάς. Άρα εδώ βλέπουμε οτι υπάρχουν μάσκες που κάνουν κακό.

2) Σωστή χρήση
Το σωστό είναι να πάρει ο καθένας ένα pack των 4-5 κομματιών από καλοφτιαγμένες 100% βαμβακερές υφασμάτινες μάσκες με διπλό ύφασμα και υφασμάτινα χερούλια κι οχι με κάτι σάπια λάστιχα που έχουν μερικές και να τις έχει ώστε να τις εναλλάσει σε καθημερινή βάση. Πλύσιμο, σιδέρωμα κτλ. Αυτές παίζουν γύρω στα 2,5-3 ευρώ το κομμάτι από έρευνα που έκανα πρόσφατα. Τονίζω το να μην έχουν λαστιχάκια στις άκρες γιατί αν μπουν πλυντήριο 5 φορές μετά τα λάστιχα θα τα τυλίγεις 3 φορές γύρω απο τα αυτιά σου. Το θέμα είναι να σου αντέξουν μήνες κι καθημερινά πλυσίματα. Και φυσικά κυκλοφορείς με δυο έξω, μια φοράς και μια στην τσέπη just in case.

3) Για τους παρανοικούς
Παίζουν plexi προσωπίδες (ασπίδες) με βάση που βγαίνει σε 3d printer γύρω στο 5ευρώ (προσοχή γιατί παίζει τρελή αισχροκέρδια εδώ, βλέπεις κάτι μούφες να τις πουλάνε 20 ευρώ και να δένουν με σπαγγάκια).

Δεν είμαι γιατρός, δεν πουλάω φαρμακευτικά, δεν έχω καμιά επαγγελματική επαφή με το θέμα. Απλά κάθισα και το έψαξα λίγο γιατί θέλω κι εγω να πάρω μάσκες. Το βασικό είναι η ενημέρωση και το να σέβονται όλοι τους κανόνες χωρίς ηλιθιότητες, κουτοπονηριές και εγωισμούς.

Δηλαδή τι να το κάνω αν εγω φοράω χειρουργική και ο διπλανός έχει covid και φοράει μάσκα με βαλβίδα γιατί ήταν πιο μουράτη και με φτύνει όλη την ώρα όταν είμαστε παστωμένοι στο μετρό; Και είμαι σίγουρος οτι πολλοί θα το βλέπουν έτσι, σε φάση "α αυτή έχει βαλβίδα, άρα γαμάει, χώρια που θα μοιάζω με ninja". Την οποία θα την φοράνε και 30 μέρες σερί ξέρω γω και θα έχει πιάσει πάνω δεινόσαυρους και όλα τα είδη πανούκλας.

Στο παρακάτω spoiler είναι ένα κείμενο από τον Πανελλήνιο Ιατρικό Σύλλογο που λέει ουσιαστικά όσα έγραψα, για τους δύσπιστους.

 
Αναφορά σε κείμενο
Σαφείς προειδοποιήσεις για τις χειρουργικές μάσκες καθώς και τη λανθασμένη ή ακόμη και επικίνδυνη χρήση τους από τους πολίτες εξέδωσε ο ΠΙΣ. Συγκεκριμένα όπως αναφέρει οι μάσκες με βαλβίδα πρέπει να χρησιμοποιούνται μόνο από το ιατρονοσηλευτικό προσωπικό.
 
Ειδικά σε ό,τι αφορά τις μάσκες με βαλβίδα (τύπου FFP2 και 3), η χρήση τους από ασθενείς ευνοεί τη μετάδοση του ιού στο εξωτερικό περιβάλλον (ψεκάζοντας προς τα έξω εκπνοές με ιικό φορτίο). Για το λόγο αυτό δεν πρέπει να χρησιμοποιούνται από τους πολίτες και όταν βλέπουν κάποιο –μη γιατρό ή νοσηλευτή- να φοράει τέτοια μάσκα πρέπει να τηρούν μεγάλες αποστάσεις.
 
Οι μάσκες αυτές είναι κατασκευασμένες αποκλειστικά για χρήση από γιατρούς και νοσηλευτές που διαχειρίζονται περιστατικά του Covid-19. Και πρέπει να φέρονται μόνο εντός των χώρων που είναι μολυσμένοι, δηλαδή όταν μετακινείται ο γιατρός ή ο νοσηλευτής από τη μολυσμένη περιοχή, σε καθαρή περιοχή του νοσοκομείου, πρέπει να βγάζει τη μάσκα του. Όλο το υπόλοιπο ιατρονοσηλευτικό προσωπικό πρέπει να φορά απλές χειρουργικές μάσκες.
 
Οι ιδανικές μάσκες είναι οι χειρουργικές μιας χρήσεως οι οποίες μπορούν να χρησιμοποιηθούν περισσότερες φορές. Οι πάνινες μάσκες προφυλάσσουν επαρκώς εφόσον χρησιμοποιούνται για προληπτική χρήση (δηλαδή όχι νοσηλεία ασθενούς με Covid-19) αλλά θα πρέπει να πλένονται και να σιδερώνονται μετά από κάθε χρήση. Επίσης, τονίζεται πως η χρήση απλής μάσκας δεν προστατεύει τους υγιείς αν δεν κρατούνται οι απαραίτητες προφυλάξεις.

 

Επεξ/σία από helicoid
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα γάντια δεν είναι σε έλλειψη γιατί υπάρχουν νιτριλίου βινυλίου λατεξ...ακόμη και η σανιτας έχει βγάλει γάντια σε σούπερ μάρκετ..

Στορυ Χονδρικής ..φέρνει πριν κάνα 2μηνο αντισηπτικά 6 7 κούτες..τα πουλάει χ2 αρχικής τιμης.έρχεται φαρμακοποιος της περιοχής αγοράζει ότι έμεινε από κούτες...τις πουλησε λίγο πάνω απο χ2  αγορας..

Αυτή την εποχή κυκλοφορεί ο παπουτσανης αντισηπτικό με όνομα natura στα σούπερ μαρκετ 80% αλκοόλ με έγκριση ΕΟΦ  300μλ ~2.70e +60ml 70cents

Επεξ/σία από kage
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...