Προς το περιεχόμενο

Gaming PC μεχρι 500€


stef157

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα παιδιά,

θέλω να φτιάξω ένα gaming pc (όχι στα full τα παιχνίδια αλλά στα default χωρίς πολλές απαιτήσεις από τον χρήστη) μέχρι 500€ περίπου. Υπάρχουν κάποια αντικείμενα από τον παλιό υπολογιστή (τροφοδοτικό, κάρτα γραφικών GTX1050 Ti).

Οπότε αυτά που θα χρειαστώ είναι κουτί, μητρική, επεξεργαστής και ram. Σκεφτόμουν τα παρακάτω. Έχετε να προτείνετε κάτι διαφορετικό για αυτό το σύστημα;

Τα συγκεκριμένα βγαίνουν γύρω στα 524€

image.png.982131b25c177ae8e012c216edc4a031.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτό αν δεν αλλάξεις την κάρτα γραφικών που έχεις.

 

Screenshot_20200430_083854.png

 

CB20_Multi.png

 

Σκέψη δεύτερη.

Αν έχεις την διάθεση να πουλήσεις την GTX 1050 TI για κάτι καλύτερο , τότε με τα 80?€ που θα πάρεις θα πας σε αυτό.

 

 

Screenshot_20200430_084507.png

 

Ο πρώτος επεξεργαστής είναι 8-πύρηνος με Hyperthreading (16 threads) στα 7nm , με 65watt TDP και ξεκλείδωτος

Ο δεύτερος (3600) είναι επεξεργαστής 6-πύρηνος με Hyperthreading (16 threads) 7nm, 65watt TDP και ξεκλείδωτος.

 

H κάρτα γραφικών που έχεις τώρα, είναι κάτω από την απλή GRX 1650 που βλέπεις. Δες την ισχύ και της 1660 SUPER και αποφάσισε πως θα κινηθείς.

 

untitled-1.gif

 

q9ArTvueH7CCwRTY2j2MuN-650-80.png

Επεξ/σία από adtakhs
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η προταση του adtakhs ειναι πολυ δυνατη, και για τα 2 ενδεχομενα. Απλα το μονο που θελω να τονισω ειναι οτι αν το τροφοδοτικο ειναι πολλων χρονων και απο αναξιοπιστη εταιρια ισως να επρεπε να αντικατασταθει και αυτο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, stef157 είπε

Καλημέρα παιδιά,

θέλω να φτιάξω ένα gaming pc (όχι στα full τα παιχνίδια αλλά στα default χωρίς πολλές απαιτήσεις από τον χρήστη) μέχρι 500€ περίπου. Υπάρχουν κάποια αντικείμενα από τον παλιό υπολογιστή (τροφοδοτικό, κάρτα γραφικών GTX1050 Ti).

Οπότε αυτά που θα χρειαστώ είναι κουτί, μητρική, επεξεργαστής και ram. Σκεφτόμουν τα παρακάτω. Έχετε να προτείνετε κάτι διαφορετικό για αυτό το σύστημα;

Τα συγκεκριμένα βγαίνουν γύρω στα 524€

image.png.982131b25c177ae8e012c216edc4a031.png

Γιατί τόσο ακριβή ΜΟΒΟ; Επίσης ο επεξεργαστής δε μπορεί να ανταγωνιστεί τους αντίστοιχους Ryzen. Αν βάλεις μία MOBO όπως αυτή που πρότεινε ο @adtakhs και επιλέξεις έναν επεξεργαστή Ryzen 5 3600, θα έχεις και καλύτερες επιδόσεις και θα γλυτώσεις ένα 100αρικο που μπορεί να το επενδύσεις σε κάτι άλλο (τροφοδοτικό, μνήμες). Ή σε σουβλάκια!  :P 

Επεξ/σία από afragorn
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και ευχαριστώ για όλες τις απαντήσεις και ειδικά για την πρόταση του @adtakhs

Το θέμα είναι ότι δεν ξέρω τους Ryzen καλά οπότε τα τελευταία χρόνια επέλεγα Intel. Ξέρω ότι πλέον οι Ryzen είναι πολυ καλύτεροι.

Πιθανότατα προς το παρών να δω την πρώτη πρόταση χωρίς την κάρτα γραφικών. Ο μόνος μου ενδοιασμός είναι στην μητρική. Είναι καλές οι B450M για gaming ή μηπως να δω κάποια άλλη;

Αυτός ήταν ο λόγος που επέλεξα την Z390 θεωρώντας ότι είναι δυνατή και θα αντέξει και μελλοντικά καλές αναβαθμίσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, stef157 είπε

Καλησπέρα και ευχαριστώ για όλες τις απαντήσεις και ειδικά για την πρόταση του @adtakhs

Το θέμα είναι ότι δεν ξέρω τους Ryzen καλά οπότε τα τελευταία χρόνια επέλεγα Intel. Ξέρω ότι πλέον οι Ryzen είναι πολυ καλύτεροι.

Πιθανότατα προς το παρών να δω την πρώτη πρόταση χωρίς την κάρτα γραφικών. Ο μόνος μου ενδοιασμός είναι στην μητρική. Είναι καλές οι B450M για gaming ή μηπως να δω κάποια άλλη;

Αυτός ήταν ο λόγος που επέλεξα την Z390 θεωρώντας ότι είναι δυνατή και θα αντέξει και μελλοντικά καλές αναβαθμίσεις.

Η Mortar είμαι μια χαρά μητρική.

Καλή είναι και η MSI B450 Tomahawk max

Δεν χρειάζεσαι κάτι καλύτερο εκτός και αν θες να δώσεις 700€ για επεξεργαστή.

Επεξ/σία από adtakhs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, adtakhs είπε

Η Mortar είμαι μια χαρά μητρική.

Καλή είναι και η MSI B450 Tomahawk max

Δεν χρειάζεσαι κάτι καλύτερο εκτός και αν θες να δώσεις 700€ για επεξεργαστή.

Η σκέψη μου ήταν να μειώσω κόστος από τον επεξεργαστή και να βάλω λίγο καλύτερη μητρική. Θεωρείς πως είναι καλή πρακτική αυτή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, stef157 είπε

Η σκέψη μου ήταν να μειώσω κόστος από τον επεξεργαστή και να βάλω λίγο καλύτερη μητρική. Θεωρείς πως είναι καλή πρακτική αυτή;

 

Θα πάρεις τον μεγαλύτερο επεξεργαστή που μπορεις  με μητρική Max 100€

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, stef157 είπε

Καλησπέρα και ευχαριστώ και πάλι για την βοήθεια. Κατέληξα στα παρακάτω

image.png.1015c2840a96c215c6b5ed5a9e390b0e.png

image.png

Πάντως υπάρχουν και πιο φθηνά σε άλλα μαγαζιά τα συγκεκριμένα parts, εκτός αν θέλουμε μόνο απ' ένα μαγαζί για οποιαδήποτε λόγο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...