Προς το περιεχόμενο

Powerline Connection TP-LINK TL-PA4010PKIT


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα παιδιά!!

Θα ήθελα να μάθω από κάποιον που έχει το TP-LINK TL-PA4010PKIT v4 ή οποιαδήποτε άλλο μοντέλο, μάρκα αν όντως σε διαφορετικούς ορόφους και με διαφορετική φάση και μετρητή ΔΕΗ δουλεύει. Βέβαια όλα παίζουν ρόλο από την σύνδεση σου στο ίντερνετ που είναι τέλεια εμένα 50 vdsl και το κυριότερο την ηλεκτρολογική σου εγκατάσταση που είναι καινούργια γιατί το σπίτι είναι του '14. 

Ευχαριστώ!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σε διαφορετικη φαση αλλα στο ιδιο ρολοι σε εμενα παιζουν, σε αλλο όροφο με αλλο ρολόι εννοείται  οτι ΔΕΝ παιζουν ........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν λίγο καιρό είχα παίξει με τα συγκεκριμένα (αν και πιστεύω δεν παίζει τόσο ρόλο το powerline, όσο η ηλεκτρολογική εγκατάσταση) και είχα διαπιστώσει παραδόξως ότι έπαιζαν και μεταξύ διαμερισμάτων με διαφορετικό ρολόι. Η απόδοση προφανώς ήταν πεσμένη σε σχέση με τη χρήση τους στο ίδιο διαμέρισμα, αλλά και πάλι ήταν υψηλότερες οι ταχύτητες από την ταχύτητα του Internet, οπότε δεν ήταν bottleneck. Αυτό που έμαθα από το forum όταν το είχα ψάξει για τα powerline, είναι ότι πρέπει να δοκιμάσεις για να είσαι σίγουρος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@darkman Αν είναι όντως έτσι σε ευχαριστώ για την διευκρίνιση σου. Έχω διαβάσει όμως από διάφορα forum ότι μπορεί να προσπερνάει τον μετρητή της ΔΕΗ και να καταλήγει στο άλλο διαμέρισμα. Αφού είναι η ίδια ηλεκτρολογική εγκατάσταση. Μπορεί και να μην αληθεύει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Konstantinosdr είπε

@darkman Αν είναι όντως έτσι σε ευχαριστώ για την διευκρίνιση σου. Έχω διαβάσει όμως από διάφορα forum ότι μπορεί να προσπερνάει τον μετρητή της ΔΕΗ και να καταλήγει στο άλλο διαμέρισμα. Αφού είναι η ίδια ηλεκτρολογική εγκατάσταση. Μπορεί και να μην αληθεύει.

Ολα εχουν να κανουν με το ρολόι αν το αλλο διαμερισμα εχει το ιδιο ρολοι και ασ εχει ξεχωριστούς πινακες τοτε θα παιξει , αν ομως μιλαμε για διαφορετικα ρολόγια τοτε δεν υπαρχει καποια σύνδεση μεταξύ τους .  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@m4is Αυτό ακριβώς. Αυτό είχα διαβάσει κι εγώ από πολλούς που είχαν δοκιμάσει το συγκεκριμένο τρόπο και έπαιζε. Βέβαια ναι μπορεί με μία πτώση ταχύτητας αλλά μπορεί και όχι. Όπως και να έχει αν δεν δοκιμάσεις δεν θα είσαι σίγουρος. Αν το έχεις βασικά το kit οποιασδήποτε εταιρείας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν καταστήματα τα οποία δέχονται επιστροφές προϊόντων, με επιστροφή χρημάτων, ακόμα και αν έχει ανοιχτεί η ζελατίνα της συσκευασίας (φυσικά όλα θα πρέπει να είναι σε άριστη κατάσταση κατά την επιστροφή). Αυτήν την συμφωνία είχα κάνει πριν τα αγοράσω και τελικά δούλεψαν όπως περίμενα και δεν τα επέστρεψα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα μου εχει κατσει να μην παιζουν απο πριζα σε πριζα στο ιδιο σπιτι λογο οτι ηταν τριφασικο :( 
Γενικα ειναι και λιγο τζοκερ να σου παιζουν σωστα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, darkman είπε

Ολα εχουν να κανουν με το ρολόι αν το αλλο διαμερισμα εχει το ιδιο ρολοι και ασ εχει ξεχωριστούς πινακες τοτε θα παιξει , αν ομως μιλαμε για διαφορετικα ρολόγια τοτε δεν υπαρχει καποια σύνδεση μεταξύ τους .  

Ναι όντως μπορεί να είναι έτσι. Εντάξει δεν έχω αγοράσει plc και δεν θα αγόραζα για να δοκιμάσω τον συγκεκριμένο τρόπο. Μόνο αν είχε κανένας γνωστός μου. Ή αν ήθελα να συνδέσω δωμάτια ή άλλον όροφο στην ίδια φάση χωρίς να έχω καλώδια. Και πάλι σε ευχαριστώ.

5 λεπτά πριν, darkman είπε

Εμενα μου εχει κατσει να μην παιζουν απο πριζα σε πριζα στο ιδιο σπιτι λογο οτι ηταν τριφασικο :( 
Γενικα ειναι και λιγο τζοκερ να σου παιζουν σωστα 

Και το έχεις δοκιμάσει και λειτουργούσε άψογα χωρίς αποσυνδέσεις κτλ? Τι Powerline έχεις και μοντέλο?

Όπως και να έχει δοκιμάζεις και βλέπεις αν το έχεις το προϊόν. Βέβαια παίζουν και οι εταιρείες εννοείται όπως Devolo που έχουν και άλλα πρωτόκολλα επικοινωνίας και παίζουν σε διαφορετικές φάσεις απροβληματιστα. Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας,

Δεν ανοίγω καινούργιο θέμα γιατί θα ήθελα να ρωτήσω κάτι για ακριβώς το ίδιο προϊόν. 

Χρησιμοποιώ κανά-δύο χρόνια το συγκεκριμένο Passthrough Powerline Starter Kit με πολύ καλά αποτελέσματα...!!!

Θέλω να προσθέσω άλλο ένα σε διαφορετικό δωμάτιο αλλά δεν ξέρω τι θα πρέπει να προμηθευτώ...

Δεν βρίσκω μονό στην αγορά αλλά σε ζευγάρια όπως αυτό που ήδη έχω.

Δεν κοιτάω σωστά; Ή θα πρέπει να επιβαρυνθώ το κόστος του ζευγαριού. 

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτήν την στιγμή στο skroutz Single Kit έχει το version 2, τα οποία versions (αν δεν κάνω τραγικό λάθος) παίζουν μεταξύ τους χωρίς πρόβλημα. Παρόλαυτα είναι στην ίδια τιμή με το Duo Kit, οπότε παίρνεις το Duo και έχεις και ένα καβάτζα.

 

Screenshot from 2020-04-30 19-20-10.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια 

Εχω ενα ζευγάρι tplink pa 2010 

και θέλω να προστέσω άλλο ένα ζευγάρι σε 2 άλλες πρίζες για να δίνουν και σε άλλα δωμάτια 

εαν πάρω πάλι tplink άλλο μοντέλο καθώς το 2010 είναι ήδη παλιό, θα έχει συμβατότητα με την έννοια να δίνει το 2010 και να παίρνει και το άλλο ζεύγος απο αυτό ;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

Στις 5/5/2020 στις 12:12 ΜΜ, androu είπε

Γεια 

Εχω ενα ζευγάρι tplink pa 2010 

και θέλω να προστέσω άλλο ένα ζευγάρι σε 2 άλλες πρίζες για να δίνουν και σε άλλα δωμάτια 

εαν πάρω πάλι tplink άλλο μοντέλο καθώς το 2010 είναι ήδη παλιό, θα έχει συμβατότητα με την έννοια να δίνει το 2010 και να παίρνει και το άλλο ζεύγος απο αυτό ;

To δικό σου είναι το AV200

Συμφωνα με αυτό    λέει ότι είναι συμβατό με τα AV500  και AV600 οπότε δεν εχεις προβλημα.. απλά εαν παρεις καποιο ζευγαρι AV500/600 βάλε ένα από αυτά στο ρουτερ και τα αλλα στα δωμάτια

Εγώ πληροφοριακά,να ενημερώσω οποιον ενδιαφέρεται,έχω πάρει δυο ζευγάρια 4010p  και σε τριφασική εγκατασταση δουλευουν μια χαρα, χωρις καθόλου αποσυνδεσεις σε δυο υπολογιστες και μια TV  σε adsl24 με το ρουτερ να κλειδωνει περίπου στα 12mbps...

Επεξ/σία από nik0laus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...