Προς το περιεχόμενο

Στοματικό διάλυμα


kleo1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

από τη στιγμή που το αλκοόλ είναι αυτό που σκοτώνει τα μικρόβια, τα στοματικά διαλύματα χωρίς αλκοόλ κάνουν δουλειά;

προσωπικά τέτοιο χρησιμοποιώ (όχι και τόσο συχνά). Και οδοντίατρος μου είχε πει ότι αυτά με αλκοόλ δεν είναι και ότι καλύτερο

Μήπως θα ήταν καλύτερα να χρησιμοποιώ ένα με αλκοόλ αλλά ακόμα πιο αραιά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, kleo1 είπε

από τη στιγμή που το αλκοόλ είναι αυτό που σκοτώνει τα μικρόβια, τα στοματικά διαλύματα χωρίς αλκοόλ κάνουν δουλειά;

προσωπικά τέτοιο χρησιμοποιώ (όχι και τόσο συχνά). Και οδοντίατρος μου είχε πει ότι αυτά με αλκοόλ δεν είναι και ότι καλύτερο

Μήπως θα ήταν καλύτερα να χρησιμοποιώ ένα με αλκοόλ αλλά ακόμα πιο αραιά;

Δεν είναι μόνο το αλκόολ που έχει αντιμικροβιακή δράση. Το πιο αποτελεσματικό αντιμικροβιακό για το στόμα είναι η χλωρεξιδίνη αλλά δε συστήνεται ή επί μακρόν χρήση του λόγω δυσχρωμιών που προκαλεί στα δόντια και στη γλώσσα. Το οινόπνευμα επειδή σχετίζεται με τον καρκίνο του στόματος (αν και δεν έχει αποδειχθεί ότι ένα στοματόπλυμα με οινόπνευμα μπορεί να το προκαλέσει) σταδιακά εκλείπει. Υπάρχουν και δ/τα με υπεροξείδιο του υδρογόνου (οξυζενέ) ή λιστερίνε (listerine, listerine zero χωρίς οινόπνευμα). Κατα τ'αλλα να ξέρεις ότι το σημαντικότερο είναι το σωστό βούρτσισμα και το μεσοδόντιο νήμα και δετερευόντως το στοματικό διάλυμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 hours ago, kleo1 said:

από τη στιγμή που το αλκοόλ είναι αυτό που σκοτώνει τα μικρόβια, τα στοματικά διαλύματα χωρίς αλκοόλ κάνουν δουλειά;

προσωπικά τέτοιο χρησιμοποιώ (όχι και τόσο συχνά). Και οδοντίατρος μου είχε πει ότι αυτά με αλκοόλ δεν είναι και ότι καλύτερο

Μήπως θα ήταν καλύτερα να χρησιμοποιώ ένα με αλκοόλ αλλά ακόμα πιο αραιά;

βουρτσακια και νυμα. δεκα φορες πιο  βασικο απο το στοματικο διαλυμα. και καθαρισμο προσωπικα κανω σε περιοδοντολογο και οχι σε απλο οδοντίατρο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, poulinos είπε

βουρτσακια και νυμα. δεκα φορες πιο  βασικο απο το στοματικο διαλυμα. και καθαρισμο προσωπικα κανω σε περιοδοντολογο και οχι σε απλο οδοντίατρο. 

αν δεν έχεις κάποιο εξεζητημένο περιοδοντικό πρόβλημα, τα λεφτά σου πετάς :P και ο γενικός οδοντίατρος φυσικά και ξέρει να κάνε έναν σωστό καθαρισμό. Στην Αμερική τον καθαρισμό τον κάνει ένας κλάδος που δεν υπάρχει εδώ και λέγονται υγεινιολόγοι (hygienists) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, poulinos είπε

βουρτσακια και νυμα. δεκα φορες πιο  βασικο απο το στοματικο διαλυμα. και καθαρισμο προσωπικα κανω σε περιοδοντολογο και οχι σε απλο οδοντίατρο. 

εντάξει τώρα αν για έναν απλό καθαρισμό θεωρείς ότι πρέπει να πας σε περιοδοντολογο κι ένας οδοντίατρος δε μπορεί να τον κάνει, τι να πω....

Καλά κάνουμε και προσέχουμε αλλά μη το γ@μάμε το θέμα γιατί μετά μας εκμεταλλεύονται 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 hours ago, santac said:

εντάξει τώρα αν για έναν απλό καθαρισμό θεωρείς ότι πρέπει να πας σε περιοδοντολογο κι ένας οδοντίατρος δε μπορεί να τον κάνει, τι να πω....

Καλά κάνουμε και προσέχουμε αλλά μη το γ@μάμε το θέμα γιατί μετά μας εκμεταλλεύονται 

προσωπικα οπως ανεφερα σε μενα που εχω και λιγο στραβα δοντια δουλεψε αποδεδειγμένα καλύτερα και εχω δει διαφορά. 

6 hours ago, lactate said:

αν δεν έχεις κάποιο εξεζητημένο περιοδοντικό πρόβλημα, τα λεφτά σου πετάς :P και ο γενικός οδοντίατρος φυσικά και ξέρει να κάνε έναν σωστό καθαρισμό. Στην Αμερική τον καθαρισμό τον κάνει ένας κλάδος που δεν υπάρχει εδώ και λέγονται υγεινιολόγοι (hygienists) 

η διαφορα οικονομικα ειναι στα 10 ευρω στην περίπτωση μου με σχεση αυτον που πήγαινα και αυτόν που πάω. δεν το βρισκω απαγορευτικό πόσο και εχω την ηρεμια  μου. it worked for me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, poulinos είπε

προσωπικα οπως ανεφερα σε μενα που εχω και λιγο στραβα δοντια δουλεψε αποδεδειγμένα καλύτερα και εχω δει διαφορά. 

η διαφορα οικονομικα ειναι στα 10 ευρω στην περίπτωση μου με σχεση αυτον που πήγαινα και αυτόν που πάω. δεν το βρισκω απαγορευτικό πόσο και εχω την ηρεμια  μου. it worked for me

Αν επιτρέπεται πόσο πληρώνεις; Ένας γενικός οδοντίατρος (το απλός ακούγεται λίγο κάπως :P) ξέρει να κάνει καθαρισμό, είναι  ότι πιο basic υπάρχει. Δηλαδή αν κάποιος είχε τον υπέρηχο σπίτι του και του έδειχνες 2 πράγματα, ο καθένας μπορεί να το κάνει δεν είναι κάτι ιδιαίτερο. Μπορεί να μην ήταν επιμελής το οποίο δείχνει ότι ενδεχομένως να μην ήταν αρκετά σωστός σαν οδοντίατρος γενικότερα. Ανεξάρτητα που πάει ο καθένας, γιατί ο καθένας μπορεί να πάει σε όποιον οδοντίατρο, γενικό η ειδικό θέλει δεν είναι κακό, ο ρόλος των ειδικών είναι άλλος. Πχ ένας περιοδοντολόγος έχει εκπαιδευτεί σε αναπλαστικές τεχνικές, σε οστικά μοσχεύματα, σε ουλοπλαστικήμ, σε laser κτλ. Τα απλά, αποτρυγώσεις, ουλίτιδες  και οι περισσότερες περιοδοντίτιδες εμπίπτουν στο φάσμα των αρμοδιοτήτων του γενικού. Φυσικά και ακόμα και οι ειδικοί θα δεχθούν μια απλή αποτρύγωση, δεν θα διώχνουν πελάτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...