Προς το περιεχόμενο

Lenovo tab 4 10 πρόβλημα


algox

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το πρόβλημα που αντιμετωπιζω στο ταμπλετ είναι  πως δε δείχνει εικόνα,αλλά αν κούνησω την καλωδιοταινια,γίνεται μπλε και αν είμαι τυχερός σε ένα συγκεκριμένο σημείο θα δείξει κανονικά εικόνα.

Έχω το Lenovo Tab 4 10 στο οποίο έχει κάποιο πρόβλημα λογικά  στην καλωδιοταινια οθόνης(Παρακάτω έχω επισυνάπτω την καλωδιοταινια). Το θέμα τώρα είναι πως αν δε φταίει η καλωδιοταινια θα φταίει ο κονεκτορας(αν το λέω καλά)που πρέπει να βρίσκεται μαζί με την οθονη(μάλλον μαζί με την οθόνη θα είναι).Το λέω διότι φαίνεται ελαφρώς στραβά κάποια από τα pins του. Η καλωδιοταινια κουμπώνει όμως,αλλά έχω χάσει την ασφάλεια που κάνει ένα κλικ και ασφαλιζει.(Υπάρχει πχ μια τέτοια ασφάλεια να βρω να την βάλω;).Με τα λεγόμενα μου,αν είναι πρόβλημα του κονεκτορα,αυτός αλλάζει αν το πάω σε έναν ηλεκτρονικό ή είμαι για αλλαγή οθόνης; 

Επειδή το έψαξα λιγάκι αυτοί οι κονεκτορες νομιζω είναι τύπου FCC/FCP αλλά δεν ξέρω πόσα pin έχει.

Τέλος,το ελατωματικο μου σημείο είναι εκτός πλακέτας,οπότε και να την αλλάξω δεν έχω νόημα.

Οποίος μπορεί ας βοηθήσει,Ευχαριστώ πολύ!

 

 

Καλωδιοταινια 

 

75CAF460-96F1-4736-A0D0-D461CDFD6A26.jpeg

 

97B2085E-E47A-441F-AD15-E938E4523CC1.jpeg

Επεξ/σία από algox
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, tonis22pap είπε

Αν του βάλεις σελοτειπ ή μονωτικη ταινία ή ακόμα καλύτερα θερμοσιλικονη; 

Σελοτειπ έβαλα και μονωτικη.Θερμοσιλικονη δε το σκέφτηκα είναι η αλήθεια . Το θέμα είναι όμως πως απλά με το κούμπωμα της καλοδιοταινιας δεν έχω οθόνη όπως είπα πριν.Με μεγεθυντικό φακό και καμιά καρφίτσα  ίσως μπορώ να ισιωσω τον κονεκτορα;; 

Είναι λίγο μπερδεμένο το πράγμα γιατί δεν ξέρω τί ακριβώς φταίει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τις φωτογραφίες δεν μπορώ να καταλάβω περισσότερα πράγματα. Είναι και θολές. Αν είναι το ταμπλετ ανοιχτό και κρατάς την καλωδιοταινία και την κουνάς λίγο. Παίζει; αν ναι θερμοσιλικονη βάλε. Θα έχεις και λίγο χρόνο μέχρι να κρυώσει να βρεις το σωστό σημείο. Αν το ταμπλετ είναι ακριβό πήγαινε το σε τεχνικό. Αλλιώς παίξε και ίσως σου κάτσει. Και πάρε και Backup φυσικά. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, tonis22pap είπε

Από τις φωτογραφίες δεν μπορώ να καταλάβω περισσότερα πράγματα. Είναι και θολές. Αν είναι το ταμπλετ ανοιχτό και κρατάς την καλωδιοταινία και την κουνάς λίγο. Παίζει; αν ναι θερμοσιλικονη βάλε. Θα έχεις και λίγο χρόνο μέχρι να κρυώσει να βρεις το σωστό σημείο. Αν το ταμπλετ είναι ακριβό πήγαινε το σε τεχνικό. Αλλιώς παίξε και ίσως σου κάτσει. Και πάρε και Backup φυσικά. 

Η δεύτερη εικόνα είναι εκεί που κούμπωνει η καλωδιοταινια για την οθόνη,όχι πάνω στην πλακέτα όμως.Αν την κουνάω λίγο,τις περισσότερες φορές από μαύρη οθόνη που είναι αρχικά,μετά βλέπω μπλε σκούρο κ λέω αννν είμαι τυχερός κ βρω το σωστό σημείο θα δω κανονικά οθόνη . εννοείται θα κάνω και backup  αν ανοίξει.

Το θέμα είναι αν ο κονεκτορας(όχι αυτός που είναι πάνω στην μητρική)ένας ηλεκτρονικός μπορεί να τον αλλάξει κ να βάλει άλλον; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ παιδιά !Από βδομάδα θα πάρω καλωδιοταινια μήπως και είναι μόνο εκεί το πρόβλημα και αν δε βγάλω άκρη θα πάει σε ηλεκτρονικό. Ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές σας μάγκες!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...