Προς το περιεχόμενο

Χτισιμο υπολογιστη για καλο σκοπο


faunus

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα σε ολους τους φιλους , ελπιζω να ειστε ολοι καλα υγιεις ψυχικα και σωματικα. γραφω και εγω σε forum μετα απο πολλα πολλα χρονια και ειναι για εναν καλο σκοπο . Θα χρειαστω την θεωρητικη σας βοηθεια γιατι εχω πολλα χρονια να παρακολουθησω τις εξελιξεις στην τεχνολογια. και ισως και πιο πρακτικη βοηθεια εαν καποιος θελει να προσφερει καποιο κομματι υπολογιστη ειτε δωρεαν ειτε σε πολυ καλη τιμη. 

Θελω να χτισω εναν υπολογιστη για να τον δωσο σε εναν φιλο που δεν εχει οικονομικη δυνατοτητα να αγορασει , ο υπολογιστης θα χτιστει Αθηνα και θα σταλει Βολο. Αναφερω τις περιοχες αν τυχον καποιος ειναι απο Βολο και θελησει να προσφερει καποιο περιφερειακο οπως ποντικι πληκτρολογιο κτλπ.

Στην αρχη σκεφτομουν για ετοιμες λυσεις οικονομικες που βρηκα γυρω στα 200€ αλλα μετα ειπα κριμα ειναι να μην εχει μια δυνατοτητα περα απο καποιες δουλειες να κανει και το κατι παραπανω οπως video editing. και επισης ειδα οτι αν ανεβαζα λιγο τα λεφτα στα 350€ εφτιαχνα συνθεσεις πολυ πιο δυνατες και αξιζε τον κοπο να δωσο αυτα τα παραπανω χρηματα για εναν υπολογιστη που μπορει να σταθει καλα σε οποιαδηποτε εργασια και δεν θα ειναι για τα μπαζα . 

Οποτε ο προυπολογισμος καλο θα ειναι να μην ξεφυγει απο τα 350€ για ενα συστημα με κουτι οθονη πληκτρολογιο ποντικι .Απο αγγελιες που βλεπω και εδω και στο facebook βγαινουν συνθεσεις με AMD FX8320-8350 16GB RAM και βρηκα και μια Radeon HD7950 , το θεωρο πολυ αξιοπρεπες συστημα , διαβασα ομως οτι η πλατφορμα AM3 ειναι νεκρη και δεν εχει περιθωρια αναβαθμισης , 

Εδω λοιπον ειμαι ανοιχτος στις προτασεις σας για να χτισουμε ενα συστημα value for money οσο δεν παει απο κομματια μεταχειρισμενα  , να ξεζουμισουμε τοσο ποσο που θα δωθει για την μεγιστη αποδοση. ισως καποιος 4-πυρινος intel να ειναι πιο γρηγορος.  Σας ευχαριστω πολυ . ελπιζω να εξεφρασα σωστα τις σκεψεις μου και να με καταλαβατε.

Επεξ/σία από faunus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παρε του ενα λαπτοπ. Εσυ θες πολλά... και προοπτικές για αναβάθμισή και οθονη και και και με 350? Υπάρχει και ενα όριο στο τι μπορούμε να κανουμε.

Επεξ/σία από mp44christos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτό

 

Screenshot_20200503_093216.png

 

Screenshot_20200503_093517.png

Screenshot_20200503_093634.png

Μελλοντικά μπορεί να βάλει καλύτερο επεξεργαστή

εξωτερική κάρτα γραφικών

Περισσότερη μνήμη

Δεύτερο σκληρό.

Γενικά ότι θες βάζεις επάνω.

Τώρα, αν δίνεις και ένα 10€ παραπάνω, βάλε ένα καλύτερο κουτί, σαν και αυτό εδώ

https://www.digital-master.gr/el-gr/Products/Mini Tower|Aerocool Cylon Mini Tower Chassis- black- window kit (ACCS P

ή από άλλο κατάστημα το παρακάτω που είναι πολύ καλό με 25€ μόλις !

https://www.bestprice.gr/item/2154785369/aerocool-qs-240.html

 

Επειδή το φαίνεσθαι είναι μερικές φορές καλύτερο από ένα part ... !

Επεξ/σία από adtakhs
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα σας κυριοι , ευχαριστω για τον χρονο σας , Τακη σε ευχαριστω για τις προτασεις, εχω κλεισει μια προσφορα στα 190€ με 

AMD FX8350 , Asus crosshair formula Z , 16GB Corsair Vengeance , Radeon HD 7950 .

δυνατο συστημα , θεωρειτε πως δεν αξιζει ; αυτη η πλατφορμα ;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, leolipop said:

Για πρότεινε τότε ενα λάπτοπ με προοπτικές αναβάθμισης και καλύτερο από fx8320 ....

Υπάρχει ανάλογο θέμα και ανάλογα τις υπάρχουσες προσφορές βρίσκεις. Το λαπτοπ είναι και καλύτερη λύση για να βοηθήσεις κάποιον που δεν έχει τπτ. Τώρα το σύστημα με τον 8350 είναι καλό αν έχει έναν σσδ για 190 ευρο είναι μια χαρά. Δεν ξέρω τις λεπτομέρειες βέβαια. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Noμιζω οτι το ανωτερω συστημα για τα λεφτα ειναι πολυ καλο και δε χρειαζεται να κοιταξει κατι αλλο.Εδω μεσα υπαρχουν αγγελια που πουλανε μονο τον επεξεργαστη 70-80 € .

Επεξ/σία από leolipop
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, faunus είπε

ναι , προς τα εκει θα κλεισω τελικα.

Κοίτα απλά να έχει ssd ή να κουμπώσεις έσυ έναν φίλε. Κ οκ θα είναι, αλλιώς πας στην παραπάνω πρόταση για καινούργιο σύστημα από τον @adtakhs

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...