Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με HP Proliant N54L


BillT

Προτεινόμενες αναρτήσεις

γεια σας παιδιά,

έχω τον συγκεκριμένο server από το 2013 και γενικά με έχει εξυπηρετήσει καλά μέχρι τώρα. Τα πρώτα χρόνια (μέχρι να πάρω το πρωτο μου android tv box) τον χρησιμοποιούσα και ως media player αφού του έχω προσθέσει μια Low Profile GPU. Τρέχω ubuntu desktop σε ssd και οι δυο βασικοί δίσκοι στο setup είναι δυο WD red 3ΤΒ σε ZFS. αυτά για την περίληψη και πάμε στο ζουμί.

 το μηχάνημα δούλευε απροβλημάτιστα μέχρι τον Οκτώβριο που μετακόμισα σε άλλο σπίτι. Για αρκετό καιρό δεν ασχολήθηκα μαζί του καθόλου και πριν λίγο καιρό που πήγα να τον ξανασυνδέσω είδα κόκκινη ένδειξη στο logo της hp στο κουτί.  Δεν το είχα ξαναδεί, οπότε με λίγο ψάξιμο είδα ότι πρόκειται για crucial issue σύμφωνα με την HP. προσπάθησα να τον καθαρίσω (πολύ σκόνη το παραδέχομαι) αλλά δεν άλλαξε κάτι οπότε το πήγα σε μαστόρι να ασχοληθεί καθώς εγώ δεν έχω πλέον τις απαραίτητες γνώσεις αλλά ούτε τον χρόνο.  Για να μην πολυλογώ το μηχάνημα ξαναδούλεψε μετά από καλό καθαρισμα και ο τεχνικός δεν ανέφερε άλλα προβλήματα από τα διαγνωστικά. Του έβαλα λοιπόν Ubuntu 20.04 και το σεταρα ξανά. Δούλεψε για 2-3 εβδομάδες χωρίς να παρατηρήσω κάποιο πρόβλημα. χτες ενώ ήταν ανοιχτός κανονικά με μπλε ένδειξη στο Logo της hp προσπάθησα να μπω από άλλη συσκευή για κάποια αρχεία και μου έδειξε ότι δεν ήταν διαθέσιμη η σύνδεση. άνοιξα και την Tv καθώς εκεί είναι συνδεδεμένος αντί οθόνης και δεν ανταποκρίθηκε. force restart και φτάσαμε πάλι σε κόκκινη ένδειξη στo logo για crucial issue. Να σημειώσω εδώ ότι σε αυτή τη φάση το led με την ένδειξη για τους δίσκους δεν ανάβει

εχω λοιπόν δύο ερωτήματα:

το πρώτο είναι αν μπορεί να φανταστεί κάποιος τι προκαλεί το πρόβλημα. Οι μνήμες απ ότι μου είπε ο τεχνικός δεν παρουσίασαν κάποιο σφάλμα (η μανισια ECC και άλλη μια non ECC που προσθεσα εγώ). Ο ανεμιστήρας λειτουργεί, άρα το μόνο που μένει είναι Cpu motherboard. Σήμερα θα το πάω και πάλι αν προλάβω και βλέπουμε 

Το δεύτερο ερώτημα αφορά τις εναλλακτικές μου χωρίς όμως να υπάρχει αυτή τη στιγμή δυνατότητα για μεγάλα έξοδα. Θα μπορούσε πχ με κάποιο τρόπο να κρατήσω το κουτί του Proliant μόνο ως hhd case και να συνδέσω το καλωδιο των δίσκων (αν δεν κάνω λάθος λέγεται mini sas) σε κάποιο άλλο mini board όπως raspberry pi και από κει να στήσω ένα άλλο server? 

Δεδομένου ότι οι δίσκοι είναι σε zfs δεν μπορώ να τους μεταφέρω απλά στο windows pc μου και να τους μοιράζω από κει. 

Το pc μου είναι αρχαίο και δεν το χρησιμοποιώ ιδιαίτερα καθώς οι οικιακές ανάγκες καλύπτονται άνετα με 2 Chromebooks. Θα έβαζα εκεί Ubuntu αλλά θέλω να έχω διαθέσιμα windows σε περίπτωση που χρειαστούν κάπου,κυριως για τα παιδιά.

Dual boot windows - Ubuntu χάνω τη δυνατότητα να έχω πάντα τα αρχεία  διαθέσιμα.

Τέλος σκέφτηκα και virtual box στα windows το οποίο το δοκίμασα χτες και έγινε η εγκατάσταση του Ubuntu απλά δεν ξέρω πόσο αξιόπιστο θα είναι με τόσο αδύναμο μηχάνημα. Δεν ξέρω αν του έβαζα 4gb ram ακομα αν βελτιωνοταν η κατάσταση. 

Είπα πολλά τελικά, αλλά ήθελα να βάλω όλες τις σκέψεις μου στο τραπέζι. Κάθε άποψη δεκτή για να ξεκαθαρίσω λίγο την κατάσταση στο μυαλό μου.... 

Ευχαριστώ 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μηπως η gpu σου κανει νερά?

υποθέτω οτι εχεις ξεχωριστο δισκο το λειτουργικο και χωρια τους 2 δισκους σε mirror.

αν χωρις την gpu δουλεψει πιο σταθερα, μπορεις να φορτώσεις Freenas σε ενα stick( η στον δισκο του λειτουργικού αν κ δεν θες πανω απο 16Gb), το freenas λογικα θα κανει κανονικα import το ZFS pool σου.

απο κει κ μετα samba shares ktl.

απλα μετα στο VGA μονο κονσολα. ( δλδ το βαζεις σε μια ακρη και λες αυτο ειναι fileserver κ τπτ αλλο.)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν αγχωνομαι τόσο για το υπάρχον pool. Πιστέυω ότι δεν έχει πειραχτεί κάτι, όπως και την προηγούμενη φορά. Freenas εχω δοκιμάσει αλλά δεν μπορώ να πω ότι είναι του γούστου μου. Θα προτιμίσω δηλαδή να βάλω ububtu server και να με βοηθήσει κάποιος στα σημεία που δεν τα ξαταφέρνω.

Όπως είπα και παραπάνω ο τεχνικός την προηγουμένη φορά δεν βρήκε σφάλματα στα διαγνωστικά. Πιστέυεις ότι ένα υλικό όπως η GPU που δεν είναι native στον server θα μπορούσε να δημιουργήσει σφάλμα που να αναψει κόκκινο led? η HP είναι πολύ συσκεκριμένη σε αυτό το θέμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η αληθεια ειναι οτι με εξαιρεση κατι μαστοριες που εκανα με το Bios, παλιοτερα δεν ειδα ποτε κοκκινο το logo.

Στο δικο μου NL40 δεν δοκιμασα καρτα γραφικών ποτέ, η onboard μου εφτασε για την χρήση που το θέλω. ( και δουλευει ακόμη παρολο που δουλευει 24/7 απο .. δεν θυμαμαι ποτε το αγορασα, αλλα το πηρα καινουργιο  2012-2013)

Δεν εννοω οτι φταιει η gpu , απλα υποθετω οτι το ρευμα που τραβαει η gpu ισως γονατιζει το τροφοδοτικο, σκεπτομενος οτι αν δει καπου πτωση στα volt η μητρική , δεν θα Bootarei και θα κοκκινισει το logo.

με λιγο ψαξιμο βρήκα και καποιους να λένε και για υπερθέρμανση cpu . μηπως η παστα τα εφτυσε τελειως, και ανεβαζει σιγα σιγα με αποτελεσμα τα freeze, και καπακι κοκκινο logo ?

Ο τεχνικός δεν βρηκε σφαλματα.., αλλα το pc δεν δουλευει.

οσο για την HP, ζητουσε subscription για να κατεβασουμε το bios για να παιξει W2012,  και για να δουλεψουν οι δισκοι sata3(6gbit) ηθελε bios modding.

απο την HP 

https://support.hpe.com/hpesc/public/docDisplay?docId=c02504788

Health LED behavior

Critical issues

  • CPU initial failed
  • Memory initial failed
  • Fan failure or missing
  • Memory uncorrectable ECC

Δοκίμασε χωρις gpu, αν δεις φως, αστο να δουλεψει μερικές μερες ετσι,

Αν δεν δεις, δοκιμασε μια μια τις Ram , μηπως και η original HP τα εφτυσε - uncorrectable ECC.

αν κανένα απο τα 2, εισαι τυχερος λογω zfs. θα σου μεινουν τα data.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη εχεις επανω ταυτοχρονα ΕCC + non ECC?
🔀
Και σιγουρα δεν προκαλει θεματα αυτο το "mix"??

Επισης για vga που αναφερεις, υποθετω δεν εχεις βαλει καποια
μεγαλυτερη απο π.χ. ATI 5450-6450 (μεχρι αυτες δεν ζοριζεται),
δηλαδη οχι καποια μεγαλη-ξερωγω ATI 7750 low profile, σωστα?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά το setup αυτό δουλεύει απροβλημάτιστα από το 2013. Η GPU είναι μια GT610 LP και με τις μνήμες που δεν η μία δεν είναι ECC δεν είχα ποτέ πρόβλημα. τώρα αν κάποιο από τα Parts τα έχει παίξει στην πορεία δεν το ξέρω. 

Όταν συνέβη αυτό πρώτη φορά είχα κάνει δοκιμές χωρίς GPU και μία μία τις ram και δεν άλλαξε τίποτα. Πέταγε κατευθείαν κόκκινο. Είχα βγάλει και την ψύκτρα για καθάρισμα και όντως η πάστα δεν ήταν στα καλύτερα της. Μετά δεν ξέρω αν ο τεχνικός έκανε κάτι γι αυτό. Τον πήγα πάλι να δω τι θα μου πει.

Αν είναι τροφοδοτικό υπάρχει εναλλακτική? Επίσης αυτό που λέω με το raspberry υπάρχει περίπτωση να γίνεται κάτι?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τσεκαρε τις μνημες του μια - μια, και επισης θυμαμαι να μην συστηνεται αναμειξη των ECC με non ECC ταυτοχρονα!
Τωρα αν αυτο ειδκα θα μπορουσε να βγαλει εστω σε βαθος χρονου ενδεχομενως προβλημα, στο εγγυαται καποιος?
⁉️
Παστα μπορεις να αλλαξεις αλλα εγω δεν το θυμαμαι (μπορειτε να τσεκαρετε) να εχει προβλημα με θερμοκρασιες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα δοκίμασε μόνο με την μια ECC να δεις αν θα έχει κάποια διαφορά για αρχή.

Για τροφοδοτικό αν δεν κάνω λάθος βρίσκεις στο ebay.

Αν μπορείς επίσης να τσεκάρεις θερμοκρασίες μιας και άρχισαν οι ζέστες σιγά σιγά.

Αυτά μπορώ να σκεφτώ προς στιγμής.

Επεξ/σία από Dragonlordcv2002
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα έλεγχα και τα καλώδια του.. Είχα το ίδιο θέμα με ένα N36L και τελικα είχαν θέματα τα καλώδια (χρειάστηκε και αλλαγή η μπαταρία της Mobo).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 λοιπόν το μηχάνημα δεν τον πήρα πίσω από τον τεχνικό αλλά επικοινώνησα μαζί του και έχει ξαναζωντανέψει!!

φίλε @jmirko15 έπεσες μέσα. Τ ο πρόβλημα είναι η μπαταρία του motherboard. Το κακό με τη δική μου περίπτωση είναι ότι ο τεχνικός την προγούμενη φορά μου είχε αλλάξει μπαταρία (κάτι που πραγματικά είχα ξεχάσει). Μέσα λοιπόν σε λιγότερο από μήνα πως "εέπεσε" πάλι η μπαταρία?

Όταν λες καλώδια εννοείς τα πάντα? ρεύμα, SAS, SATA ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, BillT είπε

 λοιπόν το μηχάνημα δεν τον πήρα πίσω από τον τεχνικό αλλά επικοινώνησα μαζί του και έχει ξαναζωντανέψει!!

φίλε @jmirko15 έπεσες μέσα. Τ ο πρόβλημα είναι η μπαταρία του motherboard. Το κακό με τη δική μου περίπτωση είναι ότι ο τεχνικός την προγούμενη φορά μου είχε αλλάξει μπαταρία (κάτι που πραγματικά είχα ξεχάσει). Μέσα λοιπόν σε λιγότερο από μήνα πως "εέπεσε" πάλι η μπαταρία?

Όταν λες καλώδια εννοείς τα πάντα? ρεύμα, SAS, SATA ?

Μήπως δεν σου πέρασε καινούργια μπαταρία;

Νομίζω το καλώδιο της τροφοδοσίας είχε βγει από τη θέση του (δεν κούμπωνε δηλαδή).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορει να σου εξηγησει πως ειναι δυνατον να μην ξεκινα καθολου μηχανημα λογω
πεσμενης(?) cmos battery? Και μαλιστα μπαταριας που ειχε αλλαξει ενα μηνα πριν?

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, TheDevilMayCare είπε

Μπορει να σου εξηγησει πως ειναι δυνατον να μην ξεκινα καθολου μηχανημα λογω
πεσμενης(?) cmos battery? Και μαλιστα μπαταριας που ειχε αλλαξει ενα μηνα πριν?

Κι ομως, παλιότερα σε ενα pc με amd,μου εκανε συνεχεια νερα...δεν μπουταρε ή ξεκινουσε και κολλούσε.Αφου εψαξα τα πάντα,άλλαξα ότι μπορούσα,εβγαλα να μετρησω την μπαταρια.Ηταν ψιλοdead.Την άλλαξα και απο εκεινη την στιγμή λειτουργουσε αψογα!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με ολοφανερα πεσμενης μπαταριες (δεν κρατουσαν τιποτα σε ρυθμισεις)
δεν μου εχει τυχει να μην ξεκιναει πισι τι να πω μπορει να ημουν τυχερος!
😛
πρεπει τοτε να το προσθεσει κι ετουτο στα (α)πιθανα του issues και η HP:
https://support.hpe.com/hpesc/public/docDisplay?docId=c02504788

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν το μηχάνημα γύρισε σπίτι και bootαρε κανονικά. Ο τεχνικός δεν μπόρεσε να ανακαλύψει κάτι άλλο, οπότε θα το παρακολουθώ. Αν ξαναγίνει το ίδιο σε λίγο καιρό θα ξέρουμε από που να ξεκινήσουμε. Υποτίθεται ότι έβαλε καινούρια μπαταρία την προηγούμενη φορά. Μίλησε πάντως και για τυχόν βραχυκύκλωμα που μπορεί να προκαλεί την πτώση της μπαταρίας,χωρις όμως να γίνει πιο συγκεκριμένος. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...