Προς το περιεχόμενο

Αγορά με δόσεις και πιστωτική κάρτα


krinos21

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Εγώ καταλαβαίνω ότι την εφάπαξ αγορά την έκανε με άλλη κάρτα αφού είχε μόλις 200 ευρώ διαθέσιμα στην πιστωτικη. 

είχε πιστωτική με όριο 2000€. 2000€ για δόσεις και 2000€ για εφάπαξ.

είναι 2 διαφορετικά όρια.

στο όριο των δόσεων είχε τα 200€ οπότε το λαπτοπ δε μπορούσε να περαστεί.

Στο όριο όμως των εφαπαξ αγορών μπαίνουν οι μηνιαίες δόσεις των αγορών με δόσεις και οι τρέχουσες αγορές.

αν τα 1800€ θα εξοφλούταν σε 10 δόσεις, κάθε μήνα θα χρεώνονται 180€

αυτό το ποσό θα έμπαινε στο εφάπαξ υπόλοιπο.

άρα 2000-180=1820€ 

οπότε μπορούσε να βάλει το λαπτοπ και να έχει κι ένα υπόλοιπο 220€ για αγορές (όχι με δόσεις όμως)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 32
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Μόλις τώρα, slvsnt είπε

είχε πιστωτική με όριο 2000€. 2000€ για δόσεις και 2000€ για εφάπαξ.

είναι 2 διαφορετικά όρια.

στο όριο των δόσεων είχε τα 200€ οπότε το λαπτοπ δε μπορούσε να περαστεί.

Στο όριο όμως των εφαπαξ αγορών μπαίνουν οι μηνιαίες δόσεις των αγορών με δόσεις και οι τρέχουσες αγορές.

αν τα 1800€ θα εξοφλούταν σε 10 δόσεις, κάθε μήνα θα χρεώνονται 180€

αυτό το ποσό θα έμπαινε στο εφάπαξ υπόλοιπο.

άρα 2000-180=1820€ 

οπότε μπορούσε να βάλει το λαπτοπ και να έχει κι ένα υπόλοιπο 220€ για αγορές (όχι με δόσεις όμως)

Απο ποτε η πιστωτικη εχει 2 ορια, και αρα δυνατοτητα να χρησιμοποιησεις σχεδον το 2πλασιο οριο απο αυτο που αναγραφουν? Λινκ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν πχ θες να πάρεις ένα κινητό με δόσεις και το κινητό κοστίζει 500 ευρώ και είναι 10 ευρώ η δόση, πρέπει να υπάρχουν μέσα στην κάρτα τα 500€. Από τη στιγμή που θα πάρεις το κινητό και φύγεις, μπορείς να πας σε άλλο κατάστημα και να αγοράσεις και άλλο κινητό των 500€ πάλι με δόσεις. Το είχα κάνει πριν χρόνια με πιστωτική και δούλευε μια χαρά*.

*Ακόμα πληρώνω οπότε δεν ήταν καλή ιδέα.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, G.bar είπε

Αν πχ θες να πάρεις ένα κινητό με δόσεις και το κινητό κοστίζει 500 ευρώ και είναι 10 ευρώ η δόση, πρέπει να υπάρχουν μέσα στην κάρτα τα 500€. Από τη στιγμή που θα πάρεις το κινητό και φύγεις, μπορείς να πας σε άλλο κατάστημα και να αγοράσεις και άλλο κινητό των 500€ πάλι με δόσεις. Το είχα κάνει πριν χρόνια με πιστωτική και δούλευε μια χαρά*.

*Ακόμα πληρώνω οπότε δεν ήταν καλή ιδέα.

Αν πηρες κινητο με 500 ευρω σε δοσεις, και αλλο ενα κινητο με 500 ευρω σε δοσεις = 1000 πιστωτικο οριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Απο ποτε η πιστωτικη εχει 2 ορια, και αρα δυνατοτητα να χρησιμοποιησεις σχεδον το 2πλασιο οριο απο αυτο που αναγραφουν? Λινκ?

βασικά έχει 3. είναι και το όριο ανάληψης που συνήθως είναι χαμηλότερο. πχ 1200€

link δεν έχω πρόχειρο

Βέβαια αναληψη δεν έχω κανει ποτέ από πιστωτική και ούτε πρόκειται οπότε δε το έχω ψάξει αν επηρεάζει το άλλο όριο.

πολύ πιθανό αν τραβήξεις όλο το ποσό που σου επιτρέπει να επηρεάζει το ποσό των δόσεων. δε με απασχολεί όμως

Επεξ/σία από slvsnt
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, slvsnt είπε

βασικά έχει 3. είναι και το όριο ανάληψης που συνήθως είναι χαμηλότερο. πχ 1200€

link δεν έχω πρόχειρο

Αφηνω απο εξω το οριο αναληψης, το οποιο εχει και μεγαλυτερο επιτοκιο. Επειδη ουτε και εγω βρηκα κατι που να επιβεβαιωνει τα λεγομενα σου, θα πω οτι υπαρχει ενα οριο για εφαπαξ και δοσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, SabotazNic είπε

Αφηνω απο εξω το οριο αναληψης, το οποιο εχει και μεγαλυτερο επιτοκιο. Επειδη ουτε και εγω βρηκα κατι που να επιβεβαιωνει τα λεγομενα σου, θα πω οτι υπαρχει ενα οριο για εφαπαξ και δοσεις.

πρέπει να είχα μιλήσει με 3 υπαλλήλους τηλεφωνικά για να βγάλω άκρη για το πως λειτουργεί όταν έβλεπα ότι είχα το ποσό αλλά δε μπορούσα να βάλω δόσεις και μου λέγανε πλήρωσε εφαπαξ και τους έλεγα  θέλω δόσεις.

και το ωραίο είναι πως στο web δε μπορείς να δεις το όριο των δόσεων. Και όταν τους το είπα μου λένε... θα παίρνεις τηλέφωνο εδώ να σου λέμε πόσο είναι.

διάβασε εδώ να σου φύγει η απορία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Αφηνω απο εξω το οριο αναληψης, το οποιο εχει και μεγαλυτερο επιτοκιο. Επειδη ουτε και εγω βρηκα κατι που να επιβεβαιωνει τα λεγομενα σου, θα πω οτι υπαρχει ενα οριο για εφαπαξ και δοσεις.

Φίλε μου εχω κάρτες Eurobank, Alpha, Εθνική και Post-Credit.

Μόνο η ΕΤΕ έχει ενιαίο όριο εφάπαξ και δόσεις 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, stratos_21 είπε

Φίλε μου εχω κάρτες Eurobank, Alpha, Εθνική και Post-Credit.

Μόνο η ΕΤΕ έχει ενιαίο όριο εφάπαξ και δόσεις 

Εχω και εγω Πειραιως και δεν αναγραφει πουθενα κατι τετοιο. Εχεις καποιο λινκ με τους ορους? Τωρα και απο περιεργεια το ψαχνω, αλλα δεν βρισκω ξεχωριστα ορια ή αλλη αναφορα στο γοογλη σε παρομοιο θεμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Εχω και εγω Πειραιως και δεν αναγραφει πουθενα κατι τετοιο. Εχεις καποιο λινκ με τους ορους? Τωρα και απο περιεργεια το ψαχνω, αλλα δεν βρισκω ξεχωριστα ορια ή αλλη αναφορα στο γοογλη σε παρομοιο θεμα.

ούτε εγώ έβρισκα και αστείο είναι ότι ΄κανείς σχεδόν δε το ξέρει.

Πάρε τηλ στην εξυπηρέτηση να σου πούνε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 ώρες πριν, SabotazNic είπε

Εχω και εγω Πειραιως και δεν αναγραφει πουθενα κατι τετοιο. Εχεις καποιο λινκ με τους ορους? Τωρα και απο περιεργεια το ψαχνω, αλλα δεν βρισκω ξεχωριστα ορια ή αλλη αναφορα στο γοογλη σε παρομοιο θεμα.

Δεν υπάρχει γραπτά, παρε την εξυπηρέτηση. Δες τις εικόνες να καταλάβεις, η Eurobank έχει όριο 2500€ όποτε αν υπολογίσεις τις αγορές με δόσεις θα καταλάβεις 

 

 

 

Επεξ/σία από stratos_21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρε τηλ στο Phone banking της τράπεζας και ρώτα πόσο έχεις για άτοκες. 

10 ώρες πριν, mp123 είπε

Μην αγοράζετε με κάρτα. Έχεις παίρνεις δεν έχεις δεν παίρνεις.

Ο δωρεάν δανεισμός είναι ο καλύτερος τρόπος να ψωνίζεις, άτοκες δόσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ανάλογα την τράπεζα. Η eurobank σου αφαιρεί από το πιστωτικό όριο το ποσό της δόσης κάθε μήνα. Όταν πληρώνεις απελευθερώνεις πιστώτικο όριο. Έστω πχ ότι έχεις μια κάρτα eurobank με πιστώτικο όριο 5000. Και έχεις κάνει μια αγορά 1000 σε 10 δόσεις. Δεν σου αφαιρεί άμεσα τα 1000 ώστε να πάει το πιστωτικό στις 4000, αλλά σου αφαιρεί το ποσό της κάθε δόσης. Αν το πληρώνεις έχει καλώς, αλλιώς κάθε δόση που πέφτει απλήρωτη σου μειώνει το όριο. 
Πάλια αυτό έκανε και η diners πια όμως αυτο δεν ισχύει στην alpha bank (τουλάχιστον απ

οσο ξέρω στην diners αλλά νομίζω πριν κάποιους μήνες ήρθε ένα μήνυμα που το ανακοίνωνε στους πελάτες της και πρέπει να αναφέρονταν σε όλες τις κάρτες τους) και στην εθνική. Όποτε σου αφαιρεί άμεσα το ποσό το συνολικό των δόσεων από το πιστωτικό σου όριο. 

Επεξ/σία από marmagia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, marmagia είπε

Ανάλογα την τράπεζα. Η eurobank σου αφαιρεί από το πιστωτικό όριο το ποσό της δόσης κάθε μήνα. Όταν πληρώνεις απελευθερώνεις πιστώτικο όριο. Έστω πχ ότι έχεις μια κάρτα eurobank με πιστώτικο όριο 5000. Και έχεις κάνει μια αγορά 1000 σε 10 δόσεις. Δεν σου αφαιρεί άμεσα τα 1000 ώστε να πάει το πιστωτικό στις 4000, αλλά σου αφαιρεί το ποσό της κάθε δόσης. Αν το πληρώνεις έχει καλώς, αλλιώς κάθε δόση που πέφτει απλήρωτη σου μειώνει το όριο. 
Πάλια αυτό έκανε και η diners πια όμως αυτο δεν ισχύει στην alpha bank (τουλάχιστον απ

οσο ξέρω στην diners αλλά νομίζω πριν κάποιους μήνες ήρθε ένα μήνυμα που το ανακοίνωνε στους πελάτες της και πρέπει να αναφέρονταν σε όλες τις κάρτες τους) και στην εθνική. Όποτε σου αφαιρεί άμεσα το ποσό το συνολικό των δόσεων από το πιστωτικό σου όριο. 

έχει εξηγηθεί αναλυτικά πως δουλεύει η eurobank είναι άλλο το όριο δόσεων.

Στις άλλες δε γνωρίζω αλλά όπως γράφτηκε πάνω ισχύει και σε πειραιώς -άλφα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, kleo1 said:

έχει εξηγηθεί αναλυτικά πως δουλεύει η eurobank είναι άλλο το όριο δόσεων.

Στις άλλες δε γνωρίζω αλλά όπως γράφτηκε πάνω ισχύει και σε πειραιώς -άλφα

στην diners η alpha αφαιρεί το ποσό των δόσεων απο το πιστωτικό όριο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...