Προς το περιεχόμενο

Αλλαγη σε linux


grenable

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παλικαρια . Μεγαλωσα με windows . Παρολο που εχει τα τρωτα του σημεια ειναι δυσκολο να αλλαξεις . Ωστοσο δε θελω για κανενα λογο να δωσω στον,gates 120ευρω . Ομως δεν εχω ιδεα απο linux , οχι οτι εχω απο windows ,  αλλα τελος παντων . Θεωρειτε οτι ενας ηλεκτρονικα αμορφωτος ανθρωπος που θελει να κανει καμια εργασια στο pc και να παιξει κανα game θα συναντησει προβλημα usαροντας  linux ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, grenable είπε

Θεωρειτε οτι ενας ηλεκτρονικα αμορφωτος ανθρωπος που θελει να κανει καμια εργασια στο pc και να παιξει κανα game θα συναντησει προβλημα usαροντας  linux ;

Θα συναντησει εως εναν βαθμο. Αλλα γιατι να δωσεις 120 ευρω και δεν ψαχνεσαι αλλου ? ;)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για gamng γενικά το λίνουξ δεν είναι το ιδανικότερο. Αν και αρκετά παιχνίδια έχουν αρχίσει να βγαίνουν και για εδώ και υπάρχουν τρόποι να παίξεις και μη συμβατά με το λειτουργικό (playonlinux, crossover και lutris που όλα βασίζονται ουσιαστικά στο wine), την πρωτοκαθεδρία την έχουν ξεκάθαρα τα windows. Συν ότι αρκετά multiplayer απλώς δεν παίζουν στο λίνουξ λόγω anticheat συστημάτων.

Κατά τ'άλλα σίγουρα θέλει μια περίοδο εξοικείωσης με το λίνουξ, αν και υπάρχουν διανομές αρκετά φιλικές για χρήστες windows (πχ linux mint). αν δεν ήθελες gaming, νομίζω δε χρειαζόσουν πολλά-πολλά για να μεταπηδήσεις, αλλά μιας και θέλεις, θα είναι λίγο πιο μπελαλίδικο και θα το χρειαστείς  το ψάξιμο σου. ^^

Από προσωπική εμπειρία πάντως, ακόμη και αυτό το ψάξιμο δεν είναι τρελό και τα φόρα που υπάρχουν έχουν σχεδόν τα πάντα καλυμμένα ήδη, αλλιώς και τα μέλη είναι τις περισσότερες φορές εξαιρετικά βοηθητικά και κατατοπιστικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μετάβαση σε linux θέλει λίιιγο παραπανω κόπο στην αρχή.

Εφόσον δεν δουλεύεις κάποιο συγκεκριμένο πρόγραμμα ή παίζεις κάποιο παιχνίδι που τρέχει μόνο σε windows και μπορείς να να αφιερώσεις λίγο χρόνο για ψάξιμο, για την επίλυση των πρώτων αποριών  μην το σκέφτεσαι καθόλου.

Για να κάνεις εργασίες δεν θα έχεις κανένα θέμα , όσο για τα παιχνίδια πλέον υπάρχουν αρκετά που υποστηρίζουν Linux  ή μπορούν να τρέξουν μέσω "wine"

Για αρχή δοκίμασε Zorin ή Μint Linux

https://zorinos.com/download/#compare

https://www.linuxmint.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Παρε μια αδεια οπως σου προτεινε το πρωτο παιδι και κατσε στα αυγα σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 ώρες πριν, grenable είπε

Παλικαρια . Μεγαλωσα με windows . Παρολο που εχει τα τρωτα του σημεια ειναι δυσκολο να αλλαξεις . Ωστοσο δε θελω για κανενα λογο να δωσω στον,gates 120ευρω . Ομως δεν εχω ιδεα απο linux , οχι οτι εχω απο windows ,  αλλα τελος παντων . Θεωρειτε οτι ενας ηλεκτρονικα αμορφωτος ανθρωπος που θελει να κανει καμια εργασια στο pc και να παιξει κανα game θα συναντησει προβλημα usαροντας  linux ;

Έχει να κάνει πιο πολύ τι όρεξη έχεις να λύσεις προβλήματα. Αν σκόπος σου είναι να μάθεις το λινουξ ώστε να κάνεις αρχικά την δουλεία σου και ύστερα το κάτι παραπάνω εισαι παραπάνω απο οκ.

Μπορείς να ξεκινήσεις απο μια φιλική διανομή όπως είναι το Linux Mint, Ubuntu , Elementary OS. Αν θες  οπτική όμοιοτητα με Windows καλύτερα δες Linux Mint. Δεν χάνεις κάτι να δοκιμάσεις Linux όπως και να έχει. Αν δεν σου κάνει, ξαναπας πίσω στα Windows αγοράζοντας ένα κλείδι σαν αυτά που πρότεινε ο  μπήχτης.

Επεξ/σία από KwstasXt
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/5/2020 στις 1:48 ΠΜ, grenable είπε

Παλικαρια . Μεγαλωσα με windows . Παρολο που εχει τα τρωτα του σημεια ειναι δυσκολο να αλλαξεις . Ωστοσο δε θελω για κανενα λογο να δωσω στον,gates 120ευρω . Ομως δεν εχω ιδεα απο linux , οχι οτι εχω απο windows ,  αλλα τελος παντων . Θεωρειτε οτι ενας ηλεκτρονικα αμορφωτος ανθρωπος που θελει να κανει καμια εργασια στο pc και να παιξει κανα game θα συναντησει προβλημα usαροντας  linux ;

Μην βάλεις ποτέ και για κανέναν λόγω από τους παραπάνω λίνουξ. Πανε βρες κανα φοιτητη που εχουν δωρεαν κωδικους ή βρες πουθενα καμια φτηνη αδεια (νομιζω και με 20 Ευρώ βρίσκεις).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ πιστεύω ότι πρέπει να βάλεις linux. Πλεον και τα περισσότερα game παίζουν μέσω linux στο steam και χωρίς μεγάλα προβλήματα. Φυσικά πας για Ubuntu η Kubuntu

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/5/2020 στις 2:48 ΠΜ, grenable είπε

Θεωρειτε οτι ενας ηλεκτρονικα αμορφωτος ανθρωπος που θελει να κανει καμια εργασια στο pc και να παιξει κανα game θα συναντησει προβλημα usαροντας  linux ;

 

11 λεπτά πριν, chek2fire είπε

εγώ πιστεύω ότι πρέπει να βάλεις linux.

Διοτι ενας "ηλεκτρονικα αμορφωτος" θα κανει την δουλεια του στο λινουξ , ευκολοτερα ας πουμε απο τα windows. Kαλο το promotion της διανομης μας , αλλα να μιλαμε λιγο ρεαλιστικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοίτα εδώ κάνει δουλειά η μάνα μου που είναι 70 φεύγα που όταν γεννήθηκε δεν υπήρχε ούτε τηλεόραση.

Kαι εγώ ποτέ δεν βρήκα τα windows ποιο εύχρηστα από το linux μην σου πω ότι αν σου παρουσιαστεί πρόβλημα σε windows είναι δύσκολο μέχρι απίθανο να το λύσεις. 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, mphxths είπε

Διοτι ενας "ηλεκτρονικα αμορφωτος" θα κανει την δουλεια του στο λινουξ , ευκολοτερα ας πουμε απο τα windows. Kαλο το promotion της διανομης μας , αλλα να μιλαμε λιγο ρεαλιστικα.

Α Ν Ε Τ Α θα κάνει τη δουλειά του ένας ηλεκτρονικά αμόρφωτος. Ίσα Ίσα αυτός θα προσαρμοστεί πιο εύκολα από κάποιον που έρχεται από windows. Η πεθερά (!!!!!) μου δουλεύει εδώ και 20 μέρες σχεδόν ένα netbook του 2011(atom n550, 2gb ram) με xubuntu και αυτά που θέλει να κάνει, δηλαδή να δει καμιά ταινία, να πάρει την κόρη της και την εγγονή της στο skype, να σερφάρει στο διαδύκτιο τα κάνει κανονικότατα χωρίς προηγούμενη εμπειρία σε windows. Μια χαρά μαθαίνει κάποιος "ηλεκτρονικά αμόρφωτος" τα απλά πράγματα που θα χρειαστεί ειδικά αν υποχρεωθεί από τις καταστάσεις (covid-19, μακρυά και αγαπημένοι όλοι, δεν βλέπει την εγγονούλα της αλλιώς, κλπ κλπ). Τα games άλλη ιστορία...αυτά τα λέω εγώ που δεν αλλάζω τα windows γιατί την δική μου δουλειά την κάνω μόνο σε windows ομαλά. Θέλω να πω δεν είμαι κανένας πορωμένος με το linux κλπ αλλά η αλήθεια να λέγεται, για τα απλά πραγματα υπάρχουν διανομές εκεί έξω που μπορεί μια χαρά να κάνει δουλειά πολύς κόσμος που δεν ασχοείται ιδιαίτερα με υπολογιστές.

Επεξ/σία από dimoskoutr
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@dimoskoutr Λεξεις κλειδια : ευκολοτερα , γρηγοροτερα , πληρεστερα , ανετα . 

Μπορει να μην τις ελαβες υποψη σου , για αυτο και τις εγραψα. Ο φιλος λοιπον εχει προηγουμενη εμπειρια με windows , αρα οσα εγραψες Χ. Η πεθερα σου εκανε εγκατασταση το xubuntu μονη της ?  Οσο και να πορωνεστε , η εμπειρια χρησης των  windows ειναι πιο ευκολη , γρηγορη , πληρης , ανετη. Και στο λεω εχοντας δοκιμασει (και ακομα δοκιμαζω) καθημερινα απειρες διανομες με ολους τους πιθανους συνδυασμους DE (gnome , kde , xfce , lxde , κλπ κλπ)...Μπορω να απαριθμησω ενα καρο προβληματα που υπαρχουν ακομα , ενα καρο αγκυλωσεις του στυλ "εμεις το κανουμε ετσι , δεν μας ενδιαφερει αν ο χρηστης δεν βολευεται , εμεις εχουμε αυτην την φιλοσοφια" .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
51 λεπτά πριν, mphxths είπε

@dimoskoutr Λεξεις κλειδια : ευκολοτερα , γρηγοροτερα , πληρεστερα , ανετα . 

Μπορει να μην τις ελαβες υποψη σου , για αυτο και τις εγραψα. Ο φιλος λοιπον εχει προηγουμενη εμπειρια με windows , αρα οσα εγραψες Χ. Η πεθερα σου εκανε εγκατασταση το xubuntu μονη της ?  Οσο και να πορωνεστε , η εμπειρια χρησης των  windows ειναι πιο ευκολη , γρηγορη , πληρης , ανετη. Και στο λεω εχοντας δοκιμασει (και ακομα δοκιμαζω) καθημερινα απειρες διανομες με ολους τους πιθανους συνδυασμους DE (gnome , kde , xfce , lxde , κλπ κλπ)...Μπορω να απαριθμησω ενα καρο προβληματα που υπαρχουν ακομα , ενα καρο αγκυλωσεις του στυλ "εμεις το κανουμε ετσι , δεν μας ενδιαφερει αν ο χρηστης δεν βολευεται , εμεις εχουμε αυτην την φιλοσοφια" .

"Διοτι ενας "ηλεκτρονικα αμορφωτος" θα κανει την δουλεια του στο λινουξ , ευκολοτερα ας πουμε απο τα windows. Kαλο το promotion της διανομης μας , αλλα να μιλαμε λιγο ρεαλιστικα."

Καταλαβαίνεις τι γράφεις φίλτατε; Σου παραθέτω παραπάνω αυτό που ρώτησες. Δεν ρώτησες για τον συγκεκριμένο ανθρωπο, ρώτησες γενικά για έναν ηλεκτρονικά αμόρφωτο. Αυτό ακριβώς σου απάντησα με παράδειγμα. Ενός ηλεκτρονικά αμόρφωτου ανθρώπου όπως η πεθερά μου. Ούτε ρώτησες αν θα κάνει μόνος του την εγκατάσταση ούτε τίποτα σχετικό. Εγώ δεν έχω κανένα απολύτως λόγο να πωρωθώ, δεν ειμαι 20 χρονών πιτσιρικάς να ασχολούμαι με το πως λέγεται το λειτουργικό σύστημα που χρησιμοποιώ. Δεν με ενδιαφέρει πως λέγεται, με ενδιαφέρει να μπορώ να κάνω τη δουλειά που θέλω ώστε να κερδίζω χρήματα για να τρέφω την οικογένειά μου. Τα υπόλοιπα είναι παπατζιλίκια αυτών που φορούν γυαλιά φανατισμού. Πάει αυτό. Για τον πατέρα μου, την πεθερά μου, τον γείτονα που είναι 65 και δεν έχει σχέση με ηλεκτρονικούς υπολογιστές η εμπειρία χρήσης είναι ακριβώς το ίδιο άνετη, εύκολη, γρήγορη.

Χτυπήσου κάτω όσο θες δε με αφορά, ελληνικά μιλάω, ούτε εγώ χρησιμοποιώ κάποια διανομή linux αλλά τα μάτια μου τα έχω ανοιχτά και κρίνω. Φυσικά και υπάρχουν προβλήματα και στο linux και στα windows και στα mac και παντού, αυτά τα προβλήματα όμως τις περισσότερες φορές δεν αγγίζουν καν τους ηλεκτρονικά αμόρφωτους. Δεν ασχολούνται να τα λύσουν, παίρνουν το μηχάνημα, το πηγαίνουν σε έναν τεχνικό και τον πληρώνουν να τα λύσει.

Για να ξέρουμε τι λέμε. Γι αυτούς λοιπόν είτε το εικονίδιο είναι σε περιβάλον windows είτε είναι στο xfce του xubuntu είναι ακριβώς το ίδιο, διπλό κλικ επάνω θα κάνουν και θα μπουν στο internet, θα δουν καμιά ταινία, θα ακούσουν κανένα τραγούδι, θα κάνουν καμιά κλήση στο skype. Αυτά ξαναλέω για την απάντηση στην ερώτηση που έκανες. Το αν ήθελες να ρωτήσεις κάτι άλλο, ή αν άλλο εννοούσες, δικό σου θέμα, δεν με αφορά. ΝΑΙ λοιπόν ένας ηλεκτρονικά αμόρφωτος σαν την πεθερά μου, τον πατέρα μου, κλπ θα κάνει άψογα την δουλειά του, το ίδιο γρήγορα, το ίδιο εύκολα, το ίδιο άνετα.

Και αν θες τα παίρνουμε και ένα ένα, πληρωμή μέσω ebanking θα κάνουν και από τα δύο το ίδιο εύκολα (από το linux μάλλον και με περισσότερη ασφάλεια), netflix θα δουν το ίδιο εύκολα, skype θα καλέσουν το ίδιο εύκολα, viber επίσης, φωτογραφίες ενός παιδιού, εγγονού το ίδιο εύκολα, ένα απλό κείμενο στο word ή στο write θα γράψουν το ίδιο εύκολα και θα το αποθηκεύσουν σε docx, τι στο καλό δηλαδή θα κάνει κάποιος με τα windows πιο εύκολα; Επαναλαμβάνω μιλάμε για αμόρφωτο ηλεκτρονικά ε...ο πατέρας μου στα 73 του τα κάνει όλα αυτά από windows 10 (επειδή έτυχε και έχω αγορασμένη άδεια) και η πεθερά μου στα 64 της από xubuntu (επειδή έτυχε και τα εγκατέστησα για να αναστήσω ένα παλιό netbook) ακριβώς με τον ίδιο τρόπο! Μην τρελαθούμε τώρα.

Α και μια τελευταία ερώτηση, η πεθερά μου δεν έκανε φυσικά εγκατάσταση xubuntu, ένας ηλεκτρονικά αμόρφωτος θα κάνει εγκατάσταση windows 10 μόνος του; Κάποιος από τους γονείς σου ας πούμε μπορεί να κάνει μόνος του; Μη έχουντας ιδιαίτερη σχέση με υπολογιστές; Θα κατεβάσει image σε stick, θα το κάνει bootable και θα το εγκαταστήσει κιόλας; Σίγουρα;

Επεξ/σία από dimoskoutr
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@dimoskoutr Φιλτατε εχασες την μπαλα , και την εχασες γιατι εκανες 2 κοινα λαθη. 1ον δεν διαβασες καλα τα δεδομενα της υποθεσης 2ον προσπαθησες να πεις κατι βασισμενος σε δικα σου βιωματα.

48 λεπτά πριν, dimoskoutr είπε

Δεν ρώτησες για τον συγκεκριμένο ανθρωπο, ρώτησες γενικά για έναν ηλεκτρονικά αμόρφωτο.

Αυτο εμπιπτει στο 1ον , που εγραψα παραπανω. Ο TS χαρακτηρισε τον εαυτο του "ηλεκτρονικα αμορφωτο". Ως εκ τουτου εγω δεν μιλαω για γενικα καποιον ηλεκτρονικα αμορφωτο οπως λανθασμενα εσυ εννοησες.
 

49 λεπτά πριν, dimoskoutr είπε

Ούτε ρώτησες αν θα κάνει μόνος του την εγκατάσταση ούτε τίποτα σχετικό

 

50 λεπτά πριν, dimoskoutr είπε

Α και μια τελευταία ερώτηση, η πεθερά μου δεν έκανε φυσικά εγκατάσταση xubuntu, ένας ηλεκτρονικά αμόρφωτος θα κάνει εγκατάσταση windows 10 μόνος του; Κάποιος από τους γονείς σου ας πούμε μπορεί να κάνει μόνος του; Μη έχουντας ιδιαίτερη σχέση με υπολογιστές; Θα κατεβάσει image σε stick, θα το κάνει bootable και θα το εγκαταστήσει κιόλας; Σίγουρα;

Αφου θελεις λοιπον ομως να το γενικευσουμε , και να μιλησουμε για καποιον ηλεκτρονικα αμορφωτο , θα μιλησουμε για καποιον που δεν εχει IT department απο πισω του.Θα παρουμε εναν , θα του δωσουμε ενα πισι χωρις λειτουργικο , ενα σιντι με windows , ενα σιντι με λινουξ διανομη (ubuntu ? linux mint? διαλεξε την πιο ευκολη) και θα του πουμε εισαι μονος σου και κανε ο,τι καταλαβαινεις για να βαλεις οποιο λειτουργικο μπορεσεις στο πισι σου.Εγω στοιχηματιζω οτι θα καταφερει περισσοτερα με το σιντι των windows.
Mε IT department απο πισω και gentoo θα εγκαταστησει..
 

53 λεπτά πριν, dimoskoutr είπε

αυτά τα προβλήματα όμως τις περισσότερες φορές δεν αγγίζουν καν τους ηλεκτρονικά αμόρφωτους.

Κουνια που σε κουναγε που λενε και στο χωριο μου. Καλο διαβασμα.Oλα τα λειτουργικα εχουν προβληματα , αλλα οχι και τετοια.Και αν νομιζεις οτι αυτα δεν επηρεαζουν τους τελικους χρηστες σχετικους ή ασχετους , οπως ξεκινησα και την προταση μου..κουνια που σε κουναγε.
 

55 λεπτά πριν, dimoskoutr είπε

Δεν ασχολούνται να τα λύσουν, παίρνουν το μηχάνημα, το πηγαίνουν σε έναν τεχνικό και τον πληρώνουν να τα λύσει.

Σοβαρα το ειπες αυτο ? Και εδω τι κανουμε ολη μερα ? Κανεις δεν παει σε τεχνικους..το θεωρει "περιττο εξοδο". Μπαινει στο ινσομνια και στο καθε ινσομνια και ψαχνει την τζαμπα λυση.Στο οτιδηποτε. Και μαντεψε σε ποιο λειτουργικο μπορει να βρει ευκολα λυσεις... και να τις υλοποιησει ενας ηλεκτρονικα αμορφωτος...ναι...στα windows.Γιατι ο ηλεκτρονικα αμορφωτος που κανει κλικ κλικ στα εικονιδια , οταν του σκασει προβλημα , μπει στο ινσομνια και ρωτησει για λυση , εμεις πριν την λυση πρεπει να του κανουμε ταχυρυθμα μαθηματα εντολων λινουξ .

Αυτα με τα skype,viber κλπ κανω πως δεν τα ειδα. Καμμια διανομη δεν τα εχει στα ρεπος της παρα μονο μερικες τα εχουν σε κατι  "βοηθους" που σου δινουν την δυνατοτητα να εγκαταστησεις extra εφαρμογες.Αν λοιπον η διανομη του ηλεκτρονικα αμορφωτου δεν εχει τετοιο πραμα , θα μπει στο σαιτ του viber , skype , κλπ , θα δει appimage , snaps , deb , rpm και θα βγαλει μεγαλη ακρη.
Σε ποιο ονειρο τα ειδες αυτα που γραφεις?
 

1 ώρα πριν, dimoskoutr είπε

Χτυπήσου κάτω όσο θες δε με αφορά

Χτυπησου κατω οσο θες δεν με αφορα. Τα windows εχουν ευκολοτερη, πληρεστερη , πιο ανετη και πιο ευχρηστη εμπειρια χρησης.Το τι μπορει ο καθε πορωμενος να λεει ειναι αλλη ιστορια.
 

1 ώρα πριν, dimoskoutr είπε

ελληνικά μιλάω

Το θεμα ειναι οτι δεν μπαινεις στον κοπο να τα διαβασεις και να τα κατανοησεις.

Ο TS δηλωσε "χρηστης windows" και "ηλεκτρονικα αμορφωτος" . Ειναι επικινδυνο να του λεμε πηγαινε στο λινουξ , μην φοβασαι ολα καλα ...επειδη μπορει να γουσταρουμε το λινουξ ή να το ξερουμε καλα ή οτιδηποτε. Καλο ειναι οι απαντησεις να ειναι αντικειμενικες και οχι κρινοντας εξ'ιδιων τα αλλοτρια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως ρε παιδιά, στο mint και το viber και το skype από το software manager εγκαθίστανται. για ubuntu δε γνωρίζω σίγουρα αν και φίλος μου είπε πως χρειάστηκε να το κατεβάσει (το skype) από τη σελίδα του.

Και μιας και ανέφερα το φίλο, ήταν χρήστης windows και επειδή το λαπτοπ του είναι παλιό, τον έπεισα να βάλει λίνουξ για να τρέχει πιο άνετα (και τα ubuntu αποδείχτηκαν αρκετά ελαφριά, αν και έχω ακούσει πως το win10 πλέον είναι κι αυτά ελαφριά). Πέραν του skype λοιπόν και ενός μικροπροβλήματος (που το έλυσε μόνος του ψάχνοντας στο ιντερνετ - και νιώθοντας "χάκερ" καθώς έγραφε στη γραμμή εντολών όπως είπε ο ίδιος xD) λέει ότι τον ξεβόλεψε το λίνουξ, αλλά παραδέχεται πως κάνει τη δουλειά του και είναι ικανοποιημένος (τον έπεισα βέβαια ότι για τη χρήση που θέλει να κάνει, απλώς χρειάζεται λίγο χρόνο για να εξοικειωθεί).

 

φίλε μπήχτη και για τη διαδικασία εγκατάστασης που ανέφερες, η εμπειρία μου από εγκατάσταση ubuntu και mint είναι πολύ ευχάριστη. μπήκαν πανεύκολα και την πρώτη φορά μάλιστα που το γύρισα σε λίνουξ (άντε δεύτερη, γιατί την πρώτη πήγα να το παίξω σκληρός και έβαλα debian - προφανώς έφαγα τα μούτρα μου και γύρισα άτακτα στα win7) χάρηκα ιδιαίτερα από το γεγονός πως στο λίνουξ δε χρειάζεται εγκατάσταση drivers και όλα παίζουν out-of-the-box.

Σίγουρα πάντως, η επίλυση προβλημάτων στο λίνουξ, ακόμη και στις φιλικές προς το χρήστη διανομές, είναι πολύ πιο δύσκολη σε σχέση με τα windows και βρέθηκα αρκετές φορές στο όριο ολικής καταστροφής του λειτουργικού επειδή έγραφα εντολές που δεν ήξερα τι σήμαιναν. Τώρα πλέον έμαθα πρώτα να διαβάζω και μετά να γράφω. xD

Σαν συνολική εικόνα πάντως, εγώ θα συνιστούσα την αλλαγή, εφόσον μιλάμε για απλή χρήση και συμβιβασμό στο gaming (και αποδοχή ότι κάποια παιχνίδια -κυρίως multiplayer- απλώς δε θα παίξουν στο εγγύς μέλλον).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...