Προς το περιεχόμενο

Αλλαγη σε linux


grenable

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, metropontikas είπε

Πάντως ρε παιδιά, στο mint και το viber και το skype από το software manager εγκαθίστανται.

Επειδη εχω εγκατασταση linux mint , την μπουταρα να δω τι συμβαινει με αυτα τα 2 (ενδεικτικα) προγραμματα. Το skype υπαρχει σε deb πακετο συντηρουμενο σε καποιο ρεπο απο το ιδιο το linux mint , ενω το viber υπαρχει σε flatpak.Να θυμισω σε αυτο το σημειο οτι η μαμα ubuntu με περισσοτερα κονδυλια και περισσοτερο προσωπικο και αρχιζει να σταματαει να συντηρει βασικα πακετα , π.χ. chromium και να προωθησει το δικο της προτυπο , snap.
Με αυτο που λεω , θελω να καταληξω , οτι πιστευω (προσωπικη αποψη) , οτι ολες οι σοβαρες (ας τις πω ετσι) διανομες θα κανουν κατι αναλογο στο μελλον.Το οτι για διευκολυνση του τελικου χρηστη υποστηριζουν και συντηρουν καποια δημοφιλη προγραμματα , δεν παει να πει οτι θα συνεχιστει επ'αοριστον.Θα το γυρισουν σε snap ή flatpak και θα κανεις τον σταυρο σου να υποστηριζει αυτα τα προτυπα η διανομη σου out of the box και να προσφερει και τα αναλογα προγραμματα για να τα "διαχειριζεσαι" και να μην αναγκαζεσαι να χτυπας εντολες στο τερματικο.
 

1 ώρα πριν, metropontikas είπε

Και μιας και ανέφερα το φίλο

Η περιπτωση του φιλου σου ειναι εκτος θεματος και δεν μπορει να χρησιμοποιηθει ως επιχειρημα.Εδω μιλαμε για συγκεκριμενο ανθρωπο που ανοιξε το θεμα με συγκεκριμενες αναγκες και συγκεκριμενες γνωσεις περι τεχνολογιας.Ελπιζω να το καταλαβαινεις.
 

1 ώρα πριν, metropontikas είπε

η εμπειρία μου από εγκατάσταση ubuntu και mint είναι πολύ ευχάριστη

Εκφραζεις προσωπικη αποψη.Δηλαδη αν παω σε ενα χωριο , βρω εναν τσοπανη που δεν ξερει να γραφει το ονομα του , ουτε να σχηματιζει τον σταυρο στο χαρτι για να υπογραψει και του πω γραψε την φραση "Απο την πολη ερχομαι και στην κορφη κανελα" , θα του φανει ευκολο...ευχαριστη διαδικασια ? Αμα δω και στραβομουτσουνιαζει θα του πω "Μα γιατι κανεις ετσι ? Οταν εγραφα εγω την ιδια φραση πριν 5 λεπτα , ηταν μια ευχαριστη διαδικασια !!".
Αρα το τι συνιστουμε εμεις σε καποιον , πρεπει να γινεται σε σχεση με τα δεδομενα της περιπτωσης και οχι βασει προσωπικων μας εμπειριων...Δηλαδη αν μπει εδω ενας χρηστης gentoo τι πρεπει να προτεινει ? Gentoo ? Οκ ,  εμενα μου αρεσει το ms-dos , ας προτεινω ms-dos :)
 

1 ώρα πριν, metropontikas είπε

χάρηκα ιδιαίτερα από το γεγονός πως στο λίνουξ δε χρειάζεται εγκατάσταση drivers και όλα παίζουν out-of-the-box.

Kαι παλι εκφραζεις αποψη στηριζομενος μονο στην περιπτωση σου.Αν συνδεσεις στο μηχανημα σου ενα πολυμηχανημα , νομιζεις δεν χρειαζεσαι drivers ? Αν εχεις nvidia καρτα γραφικων ? ati/amd καρτα γραφικων? γραφιδα σχεδιασης ? σκανερ ?  Μην μου πεις οτι μιλας μονο για το εσωτερικο hardware...γιατι οταν ο αλλος εχει και περιφερειακα που χρειαζεται για την δουλεια του , πρεπει να υπολογιστουν και αυτα αν παιζουν "χωρις να χρειαζονται εγκατασταση drivers"...
Αν εχεις optimus γραφικα νομιζεις θα παιξουν out of the box ? δεν ξερω αν εχει υπαρξει προοδος , αλλα καποιοι καινουργιοι amd cpu δεν υποστηριζονται πληρως/καλα/σωστα απο τον κερνελ.
Και αν μιλαμε για διανομες που μενουν πισω σε εκδοσεις πακετων και κερνελ...τρως ακυρο ξεγυρισμενο.
Υπαρχει τοσο μεγαλη ποικιλια απο hardware , που δεν μπορεις να ισχυριστεις αυτο που ισχυριστηκες παρα μονο αν εχεις ενα απλο , καθολου "εξωτικο" μηχανημα 5αετιας και ανω ...
 

1 ώρα πριν, metropontikas είπε

συμβιβασμό στο gaming

Το εχω πει και θα το ξαναπω , το λειτουργικο συστημα λεγεται λειτουργικο..γιατι οφειλει να ειναι ...λειτουργικο.Αλλιως βαζεις αλλο..που θα ειναι...wait for it...λειτουργικο !!Η λεξη "συμβιβασμος" ειναι λεω ευγενικα οτι το λειτουργικο συστημα ...δεν ειναι λειτουργικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, metropontikas είπε

Πάντως ρε παιδιά, στο mint και το viber και το skype από το software manager εγκαθίστανται. για ubuntu δε γνωρίζω σίγουρα αν και φίλος μου είπε πως χρειάστηκε να το κατεβάσει (το skype) από τη σελίδα του.

Και μιας και ανέφερα το φίλο, ήταν χρήστης windows και επειδή το λαπτοπ του είναι παλιό, τον έπεισα να βάλει λίνουξ για να τρέχει πιο άνετα (και τα ubuntu αποδείχτηκαν αρκετά ελαφριά, αν και έχω ακούσει πως το win10 πλέον είναι κι αυτά ελαφριά). Πέραν του skype λοιπόν και ενός μικροπροβλήματος (που το έλυσε μόνος του ψάχνοντας στο ιντερνετ - και νιώθοντας "χάκερ" καθώς έγραφε στη γραμμή εντολών όπως είπε ο ίδιος xD) λέει ότι τον ξεβόλεψε το λίνουξ, αλλά παραδέχεται πως κάνει τη δουλειά του και είναι ικανοποιημένος (τον έπεισα βέβαια ότι για τη χρήση που θέλει να κάνει, απλώς χρειάζεται λίγο χρόνο για να εξοικειωθεί).

φίλε μπήχτη και για τη διαδικασία εγκατάστασης που ανέφερες, η εμπειρία μου από εγκατάσταση ubuntu και mint είναι πολύ ευχάριστη. μπήκαν πανεύκολα και την πρώτη φορά μάλιστα που το γύρισα σε λίνουξ (άντε δεύτερη, γιατί την πρώτη πήγα να το παίξω σκληρός και έβαλα debian - προφανώς έφαγα τα μούτρα μου και γύρισα άτακτα στα win7) χάρηκα ιδιαίτερα από το γεγονός πως στο λίνουξ δε χρειάζεται εγκατάσταση drivers και όλα παίζουν out-of-the-box.

Σίγουρα πάντως, η επίλυση προβλημάτων στο λίνουξ, ακόμη και στις φιλικές προς το χρήστη διανομές, είναι πολύ πιο δύσκολη σε σχέση με τα windows και βρέθηκα αρκετές φορές στο όριο ολικής καταστροφής του λειτουργικού επειδή έγραφα εντολές που δεν ήξερα τι σήμαιναν. Τώρα πλέον έμαθα πρώτα να διαβάζω και μετά να γράφω. xD

Σαν συνολική εικόνα πάντως, εγώ θα συνιστούσα την αλλαγή, εφόσον μιλάμε για απλή χρήση και συμβιβασμό στο gaming (και αποδοχή ότι κάποια παιχνίδια -κυρίως multiplayer- απλώς δε θα παίξουν στο εγγύς μέλλον).

Γιατί δεν καταλαβαίνεις ήθελα να ήξερα. Εγώ, υποθέτω και εσύ μιλάμε από προσωπική εμπειρία και παραδείγματα δικών μας, αυτός έχει το αλάθητο του πάπα και κατέχει την απόλυτη αλήθεια. Τι θες τώρα άλλο; 🤣 Γιατί μπλέκεις; Εδώ φτάσαμε να δίνουμε cd εγκατάστασης  σε ηλεκτρονικά αμόρφωτό...ξυπόλυτος στα αγκάθια βλέπω περπατάς. Καλή συνέχεια φίλτατε. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

το linux δεν βγήκε για αρχάριους χρήστες ούτε για παλιούς υπολογιστές. Το ότι στα προγράμματα που είναι κοινά σε linux-windows έχουν το ίδιο interface δεν έχει σε τίποτε να κάνει με το αν είναι εύχρηστο το λειτουργικό, εύχρηστη είναι η εφαρμογή. Η ευχρηστία του θα φανεί στην πρώτη φορά που κάτι δεν θα πάει καλά και θα πας σε cli. Προφανώς οι παπούδες γιαγιάδες και θείες δεν θα καταλαβουν τίποτε από όλα αυτά, αλλά το πρόβλημα είναι ότι ούτε αυτός που πέρασε linux για να γλυτώσει το κόστος των windows, θα κατάλαβει τίποτε.... Μην λέμε ότι θέλουμε αν θες εύκολη διαχείριση πας σε windows, αν το λειτουργικό του Gates το αξιολογείς ότι αξίζει λίγοτερο από ότι πωλείται η λύση δεν ειναι το linux, το linux είναι λύση όταν θες linux.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Linuxdude είπε

το linux δεν βγήκε για αρχάριους χρήστες ούτε για παλιούς υπολογιστές. Το ότι στα προγράμματα που είναι κοινά σε linux-windows έχουν το ίδιο interface δεν έχει σε τίποτε να κάνει με το αν είναι εύχρηστο το λειτουργικό, εύχρηστη είναι η εφαρμογή. Η ευχρηστία του θα φανεί στην πρώτη φορά που κάτι δεν θα πάει καλά και θα πας σε cli. Προφανώς οι παπούδες γιαγιάδες και θείες δεν θα καταλαβουν τίποτε από όλα αυτά, αλλά το πρόβλημα είναι ότι ούτε αυτός που πέρασε linux για να γλυτώσει το κόστος των windows, θα κατάλαβει τίποτε.... Μην λέμε ότι θέλουμε αν θες εύκολη διαχείριση πας σε windows, αν το λειτουργικό του Gates το αξιολογείς ότι αξίζει λίγοτερο από ότι πωλείται η λύση δεν ειναι το linux, το linux είναι λύση όταν θες linux.

Για πες μας αν αξιολογεις ότι τα windows αξίζουν λιγότερο από όσο κοστολογούνται η λύση είναι η πειρατεία ή από τα αμφιβόλου νομιμότητας ηλεκτρονικά μαγαζιά που πουλάνε άδειες 10 ευρώ; Γιατί είμαι περίεργος να καταλάβω ποια είναι τελικά η λύση. Μια χαρά δουλειά κάνει το linux και σε παλιό μηχάνημα, μια χαρά βγάζει άκρη αυτός που εγκατέστησε linux αν διαβάσει πράγματα... Γενικά τα μισά από όσα είπες πριν προσωπικά τα θεωρώ λάθος όμως θα ήθελα την γνώμη σου στην ερώτηση που έκανα. Και ξαναλέω εμένα η πεθερά μου μια χαρά ΧΡΗΣΗ κάνει. Αν πάει κάτι στραβά, backup αρχείων έχω, ξανακάνω μια εγκατάσταση για να μην κάθομαι να διαβάζω πως να λύσω το τάδε πρόβλημα και τέλος. Για απλή χρήση είναι ακριβώς το ίδιο με τα windows. Δεν είναι πυρηνική φυσική, ένα λειτουργικό είναι... Όντως μην τρελαθούμε. Στην απλή χρήση μια χαρά βγάζει άκρη και ένας άσχετος. Έχω συνάδερφο στο σχολείο που δουλεύω που έχει εδώ και 3 χρόνια Ubuntu και έχει τόση σχέση με τους υπολογιστές όση έχω εγώ με την nasa. Τόσο ζορίζεται στο linux λοιπόν...😂... Για αυτό μίλησα για έναν απλό χρήστη, για απλή χρήση, για ηλεκτρονικά αμόρφωτο... Φυσικά το να μάθεις ένα λειτουργικό να το λύνεις και να το δένεις όλα έχουν τη δυσκολία τους, μπορεί το linux μεγαλύτερη, αυτό όμως δεν έχει να κάνει καθόλου με έναν απλό χρήστη. Αν δώσω στον διευθυντή μου στο σχολείο έναν υπολογιστή με windows και έναν με linux με τα ίδια προγράμματα εγκατεστημένα θα κάνει ακριβώς τα ίδια πράγματα το ίδιο εύκολα. Αν κάτι πάει στραβά ακριβώς με τον ίδιο τρόπο θα πάρει τον υπολογιστή να τον πάει στον τεχνικό.

Επεξ/σία από dimoskoutr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ποια είναι η απλή χρήση; και χαλάρωσε λίγο κουβέντα κάνουμε. Έχεις μπλέξει τι κάνει το λειτουργικό με το τι κάνει μια εφαρμογή και εγώ έχω συνάδελφο οπυ έχει ubuntu πολλά χρόνια αλλά δεν το δουλεύει καθόλου. Τώρα τα περί back-up και επαναγκατάστασης  ξεφεύγει της απλής χρήσης, όπως και το "διαβάζει πράγματα".  Αν εσύ φίλε θεωρείς ότι η λύση σε όλα είναι το back -up και  επαναεγκατάσταση  μάλλον δεν έχει νόημα να συνεχίσουμε την συζήτηση και όντως ένα λειτουργικό είναι το οποίο αν δεν γνωρίζεις δεν το κάνεις καλά.

Αναφορά σε κείμενο

προγράμματα εγκατεστημένα θα κάνει ακριβώς τα ίδια πράγματα το ίδιο εύκολα. Αν κάτι πάει στραβά ακριβώς με τον ίδιο τρόπο θα πάρει τον υπολογιστή να τον πάει στον τεχνικό

αυτό δεν καταλαβαίνεις, ο τεχνικός σε linux δεν είναι τόσο απλό όσο ακούγεται. Επίσης οι δικοί μου γνωστοί κάθε ενημέρωση μου έφερναν το laptop να βρω που στα σκατά είναι ο οδηγός οθόνης τους και τελικά έβαλαν windows γιατί βαρέθηκαν τα πηγαινε έλα

Αναφορά σε κείμενο

Αν δώσω στον διευθυντή μου στο σχολείο έναν υπολογιστή με windows και έναν με linux με τα ίδια προγράμματα εγκατεστημένα θα κάνει ακριβώς τα ίδια πράγματα το ίδιο εύκολα.

στειλε μου την λίστα με τα ίδια προγράμματα να τα βάλω και εγώ γιατί δεν τα βρίσκω (acrobat-pro, photoshop,word, ktl ktl)

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, Linuxdude είπε

ποια είναι η απλή χρήση; και χαλάρωσε λίγο κουβέντα κάνουμε. Έχεις μπλέξει τι κάνει το λειτουργικό με το τι κάνει μια εφαρμογή και εγώ έχω συνάδελφο οπυ έχει ubuntu πολλά χρόνια αλλά δεν το δουλεύει καθόλου. Τώρα τα περί back-up και επαναγκατάστασης  ξεφεύγει της απλής χρήσης, όπως και το "διαβάζει πράγματα".  Αν εσύ φίλε θεωρείς ότι η λύση σε όλα είναι το back -up και  επαναεγκατάσταση  μάλλον δεν έχει νόημα να συνεχίσουμε την συζήτηση και όντως ένα λειτουργικό είναι το οποίο αν δεν γνωρίζεις δεν το κάνεις καλά.

αυτό δεν καταλαβαίνεις, ο τεχνικός σε linux δεν είναι τόσο απλό όσο ακούγεται. Επίσης οι δικοί μου γνωστοί κάθε ενημέρωση μου έφερναν το laptop να βρω που στα σκατά είναι ο οδηγός οθόνης τους και τελικά έβαλαν windows γιατί βαρέθηκαν τα πηγαινε έλα

Αν εσύ δεν είσαι χαλαρός δεν με αφορά, τα χαλάρωσε λίγο κουβέντα κάνουμε όχι σε εμένα πες τα σε κανέναν της δικής σου παρέας. Ούτε σου απάντησα με τρόπο να δικαιολογεί τα χαλάρωσε λίγο. Για να ξέρουμε τι λέμε.

Για τα υπόλοιπα δεν έχω μπλέξει τίποτα μια χαρά ξέρω τι λέω. Εδώ μέσα μιλούσαμε ότι για κάποιον αμόρφωτο τεχνολογικά το linux είναι το ίδιο στην χρήση του όπως τα windows. Οι εφαρμογές που είναι κοινές χρησιμοποιούνται ακριβώς με τον ίδιο τρόπο. Οπότε για απλή χρήση browsing, YouTube, το αντίστοιχο του word Excel, κανένα φυλλάδιο για σχολείο, τραγούδια ταινίες κλπ είναι ακριβώς το ίδιο. Αν διάβασες από την αρχή το θέμα θα καταλάβαινες ποια είναι η απλή χρήση. Ένας τεχνολογικά αμόρφωτος το ίδιο θα πάει σε τεχνικό για τα δύο λειτουργικά. Το ποσό δύσκολο ή εύκολο είναι για τον τεχνικό να βγάλει άκρη είναι άσχετο με το θέμα που συζητούσαμε. Όσο για την επανεγκατάσταση για μένα που δεν θέλω να ξοδευω χρόνο για να μάθω νέο λειτουργικό φυσικά και είναι λύση για να εξυπηρετήσω έναν συγγενή μου (πχ την πεθερά μου που έχει ελάχιστα στο xubuntu netbook που της έστησα για την καραντίνα) η επανεγκατάσταση. Δεν απάντησες στην πρώτη ερώτηση που έκανα όμως...

Επεξ/σία από dimoskoutr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
15 ώρες πριν, Linuxdude είπε

 

στειλε μου την λίστα με τα ίδια προγράμματα να τα βάλω και εγώ γιατί δεν τα βρίσκω (acrobat-pro, photoshop,word, ktl ktl)

παντως υπαρχει ενα μοτιβο σε ολες αυτες τις συζητησεις...

το λινουξ δεν ειναι καλο γιατι δεν εχει φοτοσοπ, καντ , παρε-με- και - κοπανα-με - κατω προγραμμα ηχου...κλπ ...

βρε παιδια, οταν η μονη σου ασχολια με τον υπολογιστη ειναι 

facebook, youtube, email,  σερφαρισμα στο διαδυκτιο  το επισημο (τσοντοσελιδες το ανεπισημο) ...βλεπεις τι λειτουργικο εχεις απο κατω?

...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Antilogos1975 είπε

παντως υπαρχει ενα μοτιβο σε ολες αυτες τις συζητησεις...

το λινουξ δεν ειναι καλο γιατι δεν εχει φοτοσοπ, καντ , παρε-με- και - κοπανα-με - κατω προγραμμα ηχου...κλπ ...

βρε παιδια, οταν η μονη σου ασχολια με τον υπολογιστη ειναι 

facebook, youtube, email,  σερφαρισμα στο διαδυκτιο  το επισημο (τσοντοσελιδες το ανεπισημο) ...βλεπεις τι λειτουργικο εχεις απο κατω?

...

Πες τα χρυσόστομε. Έχουμε μπλέξει...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, Linuxdude είπε

εγώ ποιο λες να υποστηρίζω;

παντως ειλικρινά δεν καταλαβαίνω τι είναι αυτό πόυ σε νευριάζει. 

πάντως σε αυτές τισ συζητήσεις κάποιοι δεν λένε να καταλάβουν ότι αργά ή γρήγορα για να δεις πορνό θα χρειαστείς σύνδεση την οποία τα windows θα στην προσφέρουν έτοιμη το linux θα πρέπει να την φτιάξεις. Δεν μίλησα ούτε για καλά ούτε για κακά αλλά να προσπαθείς να μας πεις ότι έχει την ίδια ευκολία το linux Με τα windows ε όχι ρε φίλε πάει πολύ.

σε ποιο λινουξ πρεπει να φτιαξεις την συνδεση ?

απο περιεργια ρωταω..εχω μια ιδεα τι μπορει να εννοεις (εγκασταση οδηγων wifi ) αλλα θα περιμενω την απαντηση σου.

 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
48 λεπτά πριν, Antilogos1975 είπε

βρε παιδια, οταν η μονη σου ασχολια με τον υπολογιστη ειναι 

facebook, youtube, email,  σερφαρισμα στο διαδυκτιο  το επισημο (τσοντοσελιδες το ανεπισημο) ...βλεπεις τι λειτουργικο εχεις απο κατω?

Μπορει να ειναι η μονη ασχολια για σενα. Μην γενικευεις.Αλλα ας παρουμε αυτες τις ασχολιες.

1.Youtube/facebook (τα βαζω μαζι γιατι ακομα και το φβ εχει το "βαρος" του) ...browser... hardware acceleration δεν υπαρχει(δεν ειναι του παροντος να αναλυσουμε γιατι δεν υπαρχει). Μονο υπο προυποθεσεις που ο ασχετος χρηστης δεν θα καταφερει ποτε να τις σεταρει. Με λιγα λογια για να παιξεις βιντεο 1080p και πανω στο λινουξ , πρεπει να εχεις δυνατο επεξεργαστη για να γινει εκει ολη η δουλεια. Θα μου πεις ρε φιλε και ποιος δεν εχει ... σαφως 9 στους 10 εχουν μηχανημα που ο επεξεργαστης ειναι υπεραρκετος για τετοια θεματα , αλλα ειναι μαζοχιστικο να παω στο λινουξ οταν στα windows σε αυτον τον τομεα το hardware εκμεταλλευεται (παθητικη φωνη) πληρως.
2. Η υποστηριξη 2 οθονων (τουλαχιστον) ειναι προβληματικη ...τον τελευταιο χρονο εχουν προσπαθησει αυτο το στοιχειο να το βελτιωσουν.
3. Optimus γραφικα...το εχω γραψει πολλες φορες..και μιλαμε για την πλειοψηφια των συγχρονων φορητων. (Παλι δεν ειναι του παροντος να αναζητουμε το ποιος φταιει).
4.Για τις συνδεσεις που γραφτηκε , δεν ξερω τι εννοουσε αυτος που το εγραψε , αλλα σιγουρα υπαρχει ενα θεματακι στην υποστηριξη wifi καρτων....ιδιως καποιων usb .
Eνα μικρο δειγμα , καθημερινων setups , που χωλαινουν στο λινουξ.

Mε λιγα λογια , αν μιλαμε για εναν μεσο χρηστη , το λινουξ , κανει αψογα την δουλεια του , αν το hardware σου ειναι συγκεκριμενων προδιαγραφων , και η δουλεια σου...ειναι απλη  (συγκεκριμενων προδιαγραφων :) ). Σε αυτες λοιπον τις περιπτωσεις υπερισχυει η ευχρηστια των windows.
To να πας σε λινουξ , το κανεις για φιλοσοφικους λογους , λογους πρεστιζ  (ναι πως κανουν οι καγκουρες στροφιλικια στο μπουρναζι με το φωτιζομενο καγκουραμαξο , ετσι και στον πλανητη του λινουξ/πληροφορικης , οσα περισσοτερα δειχνεις οτι ξερεις τοσο μεγαλωνει το e-penis) ή απλα δεν εισαι στους απλους χρηστες και αναζητας το παραπανω...

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
42 λεπτά πριν, Antilogos1975 είπε

σε ποιο λινουξ πρεπει να φτιαξεις την συνδεση ?

απο περιεργια ρωταω..εχω μια ιδεα τι μπορει να εννοεις (εγκασταση οδηγων wifi ) αλλα θα περιμενω την απαντηση σου.

Κοιτα να δεις εσυ που δειχνεις τουλαχιστον ποιο ηπιος απο τον αλλον, σε μια συζητηση δεν θα πρεπει να γινεται αυτοσκοπος το να επιβαλεις την γνωμη σου, χανει το νοημα του το πραγμα, αν πιαστουμε απο τις λεξεις για την πουμε στον αλλο μαλλον στερουμαστε επιχειρηματων. Αν θες να ξερεις διανομες που στηνεις μονος σου το δικτυο υπαρχουν οι gentoo, arch καθως και vanilla lfs πιθανον και αλλες αυτες ξερω εγω, αλλα και παλι η εντυπωση που μου δημιουργηθηκε ειναι οτι σκοπος σου περιοριζοτανε απλα στο να 'μου την πεις' , χανεις το νοημα, αν το να στηνεις δικτυο ή driver ή  boot loader ή οτιδηποτε χρειαζεται για να τρεξεις λινουξ δεν παιζει ιδιαιτερο ρολο, σε τι θα σου προκυψει το προβλημα, το σημαντικο ειναι οτι ο κανονας στο λινουξ ειναι διαφορα προβληματα τα οποια χρηζουν αντιμετωπισης. Αφου δειχνεις να ξερεις απο λινουξ γνωριζεις επισης οτι η συνεχης επανεγκατασταση ειναι τοσο γελοια σαν λυση οσο και η λυση που προτεινα εγω για τα windows με τις trial εκδοσεις (αν υπαρχουν ακομη).

Κλεινοντας, εδω λεμε την γνωμη μας η οποια συχνα ειναι διαφορετικη απο των αλλων, ο μπρουταλ ευθικτος δασκαλακος τσαμπουκαλευτεται στα καλα του καθουμενου επειδη αυτος εβαλε λινουξ στην πεθερα του πριν ενα μηνα. Μην κρινεις απο τον εαυτο σου σκεψου οταν συμβει το οτιδηποτε στο λινουξ πισο ανημπορος ειναι ενας αρχαριος.

Υ.Γ.

Τις σκληροπυρηνικες διανομες στις ανεφερα μιας και ζητησες εγκυκλοπαιδικη γνωση και οχι οτι ειχαν καμια θεση σε συζητηση για αρχαριο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 ώρα πριν, mphxths είπε

Μπορει να ειναι η μονη ασχολια για σενα. Μην γενικευεις.Αλλα ας παρουμε αυτες τις ασχολιες.

 

το εχω ξαναπει, οταν ξεκιναει η απαντηση ετσι δεν διαβαζω παρακατω...

αμα ηταν θα καθομασταν στα μουγγα και δεν λεγαμε (γραφαμε) τιποτα...

δεν το λεω για εσενα μονο, απο την εποχη του linuxformat.gr (παλια καπου το 2006-2007-2008) χτυπιομασταν εκει μεσα  για το ποιο ειναι το καλυτερο...

θυμαμαι εναν που ειχε βγαλει μαλιστα και ενα σλογκαν τοτε... <<Windows Vista σβηστα ....Windows 7 σβηστα και αυτα>> .

μετα εφτιαξε ενα μια ....οσαρενα!!!

ΝΑΙ υπαρχουμε και εμεις οι απλοι χρηστες, τι να κανουμε τωρα. μας πεταξε η μοιρα στου κοσμου την ακρη να χρησιμοποιουμε κλειδωμενα απο 10 μεριες προγραμματα στην δουλεια μας με αποτελεσμα η μονοη επαφη που εχουμε με την πραγματικοτητα ειναι το λαπτοπακι και  πιπσακι που του εχουμε πεταξει κανενα ubuntu και τρεχει και windows 10 .

NAI υπαρχουμε και εμεις...που το μονο που κανουμε στον ελευθερο χρονο μας ειναι να μπιμπομαστε...

(επρεπε να σε ειχα στο ντε παρι απεναντι απο το πα.πει να τα λεγαμε)

:lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
38 λεπτά πριν, Antilogos1975 είπε

ΝΑΙ υπαρχουμε και εμεις οι απλοι χρηστες

Ειπα εγω οτι δεν υπαρχετε ? Αλλα παραλληλα υπαρχουν και αλλες κατηγοριες χρηστων. Αρα δεν μπορεις να πεις "για εμενα το λινουξ ειναι ευχρηστο και κανει την δουλεια μου". Για να πουμε κατι αντικειμενικο πρεπει να δουμε ολες τις κατηγοριες.Δεν ειπα εγω οτι δεν κανει την δουλεια του αψογα το λινουξ σε συγκεκριμενες περιπτωσεις και για συγκεκριμενους χρηστες.
Μην απομονωνεις μια φραση μου γιατι με κανεις να πιστευω οτι δεν διαβασες τιποτα απο οσα εγραψα.

ΥΓ :  δεν νομιζω οτι αν ημουν στο ντε παρι , θα καθομουν να μιλαω με εσενα ;)

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
2 λεπτά πριν, mphxths είπε

Ειπα εγω οτι δεν υπαρχετε ? Αλλα παραλληλα υπαρχουν και αλλες κατηγοριες χρηστων. Αρα δεν μπορεις να πεις "για εμενα το λινουξ ειναι ευχρηστο και κανει την δουλεια μου". Για να πουμε κατι αντικειμενικο πρεπει να δουμε ολες τις κατηγοριες.Δεν ειπα εγω οτι δεν κανει την δουλεια του αψογα το λινουξ σε συγκεκριμενες περιπτωσεις και για συγκεκριμενους χρηστες.
Μην απομονωνεις μια φραση μου γιατι με κανεις να πιστευω οτι δεν διαβασες τιποτα απο οσα εγραψα.

ΥΓ :  δεν νομιζω οτι αν ημουν στο ντε παρι , θα καθομουν να μιλαω με εσενα ;)

κοιτα εγω αλλο ντε παρι εννοουσα....

εννοειται οτι αν ημασταν σε αυτο το ντε παρι θα ειχες φαει το  γραψιμο της αρκουδας  που θα ηταν ολο δικο σου...:D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...