Προς το περιεχόμενο

Οι νέοι AMD Ryzen 4ης γενιάς «Zen 3» δεν θα είναι συμβατοί με τα chipsets 400-series ή 300-series


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αποψη μου:

 

Θα μπορουσε η AMD εστω να κρατησει το chipset X4XX, αλλά για να διαλεξε να το απορρίψει σημαινει οτι ειχαν να επιλυσουν διαφορα τεχνικα προβληματα που αφορουν την αρχιτεκτονικη ή θα κοψουν κατι νεο που θέλουν να προσθεσουν στην τρέχουσα γενιά.

Δεν μπορουμε να τα χωραμε παντα ολα σε ενα τσουβαλι. ας μην ξεχναμε οτι η AMD σε αντιθεση με την ιντελ που εδινε 2 με 4% παραπανω αποδοση σε καθε γενια με νεο chipset γιατι χεστηκε!! δινει τουλαχιστον 12 με 15% single thread και εως 45% σε multithread.

Δεν υπαρχει λογος να ΜΗΝ δωσουν κατι στους καταναλωτες απλα για να κρατησουν μια συμβατοτητα με μητρικες απο την παλαιολιθική εποχή.

Επεξ/σία από deathleader
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 167
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

15 λεπτά πριν, Edifire είπε

Μόνο εγώ το βλέπω θετικά? Αντε μπας και πέσουν λίγο ακόμα οι τιμές να κάνουμε αναβάθμιση σε ryzen μετά από 10 χρόνια fx 😁😁😁

Θετικά; Μάλλον το βλέπεις ανάποδα.. Εφόσον δεν θα μπορούν να αλλάξουν απλώς την CPU για να πάνε σε κάτι καλύτερο, μάλλον θα κάτσουν στα αυγά τους άρα δεν θα πέσουν οι τιμές όπως τις προηγούμενες φορές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ερώτημα είναι αν σκοπεύουν να βγάλουν 6/12 cpu στο ένα CCX για να χτυπήσουν την intel σε gaming vfm και casual productivity/multitasking. Όπως με τον εξαιρετικό 3300X. Εκεί θα κριθεί όλο το παιχνίδι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα κανουν! Και ασε τους αλλους να γκρινιαζουν ! 

Οταν οι απαιτησεις των ανθρωπων ειναι ενας δυνατος επεξαργαστης καλυτερος σε performance ! θερμοκρασια κτλπ 
Γινονται οι απαραιτητες αλλαγες για να γίνει ολο αυτο! 


Θες κατι δυνατο θα χρειαστεις και το εξτρα! που η αλλαγη στην μητρική γινεται λογο πιο δυνατου υλικού στο τσιπακι !

 

Αν το βαλεις στο παλιο θα σου τρυπισει και το κουτι απο πισω! !

  • Like 1
  • Sad 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα επρεπε ειναι χαζοι . Θα πουλουσαν πολυ πιο πολλους επεξεργαστες για αυτο τους ριχνεις ενα μαυρο βαζοντας παντα τον πιο φθηνο επεξεργαστη που σε εξυπηρετει .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κρίμα που τα έσκασα για την x470 gaming pro carbon πριν κάνα χρόνο για τον ταπεινό μου 2600. Ήλπιζα ότι θα δεχόταν και τους 4xxx.

Αν και είμαι υπέρ των ryzen αυτό ήταν μεγάλο λάθος τους και πιστεύω θα πέσει κράξιμο από τον κόσμο..

Υγ: θα μας την λένε και οι ιντελακιδες 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Nvidiaman είπε

Έχω ASUS X370 CROSSHAIR VI HERO WI FI ΜΕ 3900Χ και συνεργάζονται άψογα. Πειράζει να μείνω έτσι;

Γιατι να πειραξει ? Τι ερωτηση ειναι αυτη? 3900 εχεις οχι 2600 η 1600αφ.  Περιμενε να δεις διαφορες και κρινεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μεχρι το 2020 δεν ειχε πει για το ΑΜ4 οταν βγηκε η πρωτη γενια? Ειμαστε στα μεσα του 2020. Ειμαι με Χ370 και R7 2700  ( C6H) . μπορω να παω μεχρι 3950Χ με μητρικη που αγορασα 3+ χρονια πριν κοντα.
Δεν ειπε θα κρατησουμε οτι chipset βγαζουμε με + 4 χρονια με support.
Ειπε ΑΜ4 εως το 2020. Τυπικα τον λογο της τον κρατησε κατ' εμε.
Μπορει να εβγαζε το ΖΕΝ 3 ως ΑΜ4+ και να τελειωνε η ιστορια.

Επεξ/σία από jimakos234
  • Like 6
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παρενέργειες του κορονοϊού είναι αυτές 😷

καθίστε γιατί μέχρι τώρα η AMD έπρεπε να κερδίσει τους καταναλωτές και να ξαναφτιάξει το προφίλ τις , όσο μεγαλύτερο κομμάτι θα παίρνει από τι πίτα τόσο θα εφαρμόζει τακτικές intel , εταιρίες που στοχεύουν στο κέρδος είναι , δεν είναι μη κερδοσκοπικές οργανώσεις , κάποια στιγμή θα ευθυγραμμιστούνε εντελώς και θα τα βρούνε η μια με την άλλη , και μην το έχουνε κάνει ήδη κιόλας ...από την άλλη όμως σας έχει και τόσα χρονια free μην είσαστε και αχάριστοι

* άντε σειρά έχει να καταργήσει το cooler από την επομενη γενιά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, rical είπε

Γιατι να πειραξει ? Τι ερωτηση ειναι αυτη? 3900 εχεις οχι 2600 η 1600αφ.  Περιμενε να δεις διαφορες και κρινεις.

Εννοώ αν σε διαφορετικό socket X470-X570 θα έβλεπα διαφορές..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ένας κύκλος ζωής 4 χρόνια για ένα σοκετ είναι μια χαρά, είμαι με Β350 του 2017 και σκέφτομαι να βάλω έναν 3700Χ, τώρα έχω έναν 2700, καμιά σχέση με Intel  με σοκετ 1151που απο z170 έπρεπε να πας σε 270 στο ίδιο σοκετ για να έχεις πάλι έναν 4 πύρινο σχεδόν ίδιο με άλλο όνομα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2016 Amd:Μάγκες ,έχουμε αυτό,θα πάρετε 4 γενιες cpu,  το 2020 θα το αλλάξουμε.

Μάγκες:Επιτέλους,και μια εταιρεία που μας σέβεται.

2020 Amd:Mάγκες,όπως είπαμε,αλλάζουμε,και πάμε για pcie5,ddr5,δε θα κάτσουμε να κοιτάμε κάθε μητρική που βγήκε,για να δουλέψει το ζεν3 σε αυτές απροβλημάτιστα.

Μάγκες:Έ,όχι,αίσχος δεν μας σέβεται,αγόρασα μητρική πέρυσι και τώρα θα ξανααγοράσω μητρική γιατί ενω δε ξερω τι διαφορά απόδοσης θα έχει ,θέλω να αλλάξω,τι εννοείς να πάρω καλύτερο ζεν2 cpu,όχι,κακιά AMD.

Όποιος ήθελε το latest and greatest,τα έσκαγε.Δε καταλαβαίνω γιατί η γκρίνια,από τη στιγμή που ήξερες όταν αγόραζες πως μέχρι εδώ ήταν η υποστήριξη.

Μακάρι όλες οι εταιρείες όταν εβγαζαν ένα προιόν να σου έδιναν και το χρονοδιάγραμμά τους για αυτό,όπως έκανε εδώ η ΑΜΔ.

  • Like 12
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...