Προς το περιεχόμενο

Πόσο κακό είναι το να μη δίνεις φιλοδώρημα σε διανομείς?


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για να πω την αλήθεια αν η παραγγελία μου είναι σχετικά μικρή τότε δε δίνω πουρμπουαρ, από τη δική μου οπτική γωνία ο διανομέας πληρώνεται ήδη για να κάνει ακριβώς αυτή τη δουλειά και εφόσον δεν του άρεσε τότε ας μην την έκανε. Έτσι και αλλιώς όσο ένοχος είμαι εγώ άλλο τόσο είναι και ο εργοδότης του, εκείνος γιατι δε του δίνει αύξηση αν η δουλειά του είναι σκληρή και αντικειμενικά είναι αρκετά ζόρικη. Λες και εγώ έχω τα ίδια λεφτά με έναν εφοπλιστή ιδιοκτήτη σούπερμαρκετ....Έχω κατηγορηθεί πολλές φορές στο στυλ "ο άνθρωπος έχει τραβήξει τρελά ζόρια, δώστου 2Ε παραπάνω", μάλιστα κάποιες φορές έχω φάω σοβαρό βρυσίδι εξαιτίας αυτού. Εγώ δεν περνάω πολύ καλύτερα με τη δουλειά μου αλλά κανείς δε μου δίνει φιλοδώρημα οπότε δε καταλαβαίνω αυτή τη λογική. 

Μία από αυτές τις μέρες έκανα μία τεράστια παραγγελία, κάπου 130Ε ψώνια από σούπερμαρκετ όπου τα ανέβασε ο άνθρωπος 2 ορόφους λόγω έλειψης ανσανσέρ, ήταν από τις λίγες φορές που θα έδινα φιλοδώρημα γιατί όκ ήταν βαρύ αυτό που έκανε αλλά δεν είχα μετρητά, εδώ πάλι ένοχη είναι η εταιρία τους που δεν έχει επιλογή να αφήνεις τιπ μέσω της σελίδας όπως έχει πχ το efood. Όπως και να χει παρατήρησα τόσο στο συγκεκριμένο διανομέα όσο και σε άλλους ότι προσπαθούν να πετύχουν επαφή μαζί σου μπας και πάρουν το φιλοδώρημα, μάλιστα αυτό το κάνουν ακόμη και αν έχεις δηλώσει ανέπαφη παράδοση. Σπάνια διανομέας άφησε κάτι έξω από τη πόρτα μου και έφυγε, οι περισσότεροι χτυπάνε τα κουδούνια με την ελπίδα ότι θα βγεις και θα τους δώσεις το φιλοδώρημα, τούλαχιστον έτσι τους ψυχολογώ. 

Δε νομίζω ότι έχει νοήμα να είσαι σε μία δουλειά απλά για να δεις άυξηση μέσω φιλοδώρηματος. Αν δουλεύεις σε κανά εστιατόριο στη μύκονο τότε μπορεί αν είσαι πολύ τυχερός να σου τύχει μία καλή αλλά τώρα για σούπερμαρκετ δε ξέρω....πραγματικά αναρωτιέμαι πόσο αύξηση βλέπουν στα εισοδήματα τους μέσω αυτών των πρακτικών, πάντως είναι άκρως αντιεπαγγελματικό να χει δηλώσει ανέπαφη παράδοση ο άλλος και να του χτυπάς το κουδούνι μέχρι να ανοίξει,  εγώ μπορεί να μη ξαναπαραγγείλω από εκεί εξαιτίας αυτού. Εδώ μία άλλη φορά πάλι σε ανέπαφη παράδοση είχε κατέβει ο διανομέας στο ισόγειο και όταν με άκουσε να βγαίνω ανέβηκε να με ενημερώσει για τα ψώνια και χωρίς μάσκα παρακαλώ. Απίστευτα πράγματα.

Τέλος πάντων, είναι κακή συμπεριφορά να μη δίνεις φιλοδώρημα? 

Πως δείχνεις στα μάτια του διανομέα όταν δε του το δίνεις? διότι κανονικά ένας πελάτης μίας εταιρίας είναι πάντα κάτι θετικό αλλά εδώ μπορεί να είσαι πελάτης αλλά να δείχνεις μισητός που δε κάνεις αυτό το πράγμα.

 

Επεξ/σία από aizensama24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 35
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Είναι απλό, αν έχεις και θέλεις, δίνεις. Αν δεν έχεις η δεν θέλεις, δεν δίνεις. Έχει γίνει πολλές φορες συζήτηση εδω μέσα. Δεν θα βγει άκρη. Ας κάνει ότι θέλει ο καθένας.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ότι βγαίνει στον καθένα.

Στο 98% των περιπτώσεων πάντα δίνω γιατί όπως έγραψαν από πάνω είναι υπολογίσιμο ποσό και ποτέ δεν παραγγέλνουμε αν βρέχει η έχει πολύ χάλια καιρό και προτιμώ να παραλάβω ο ίδιος απ το κατάστημα.

οι μόνες φορές που δεν θα δώσω είναι είτε γιατί άργησαν υπερβολικά ή αν έρθει κανένας με μούτρα κατεβασμένα μέχρι το πάτωμα νευρικός κτλ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, ritchie77 είπε

Εγώ πάντα δίνω. Ας πούμε αν αυτά που παρήγγειλα έχουν 8,90 του δίνω 50 ευρώ.

  Απόκρυψη περιεχομένων

και του λέω κράτα 9

Ξοδευτηκες. 

  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εξαρτάται από τη τιμή και τη τοποθεσία για μένα. Άλλο tip δίνεις σε παραγγελία 6 Ευρώ και άλλο σε παραγγελία των 40. Επίσης υπάρχει ανάλογη προσαρμογή εάν το μαγαζί είναι κοντά και θέλει 5 λεπτά να στα φέρει ή έρχεται από το δίπλα νομό :P

Αλλά πάντα δίνω. Έστω και 50 λεπτά.

Υ.Γ. Ποτέ παραγγελία με κακοκαιρία.

Υ.Γ.2 Ποτέ τηλέφωνο εάν καθυστερεί.

Επεξ/σία από afragorn
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μη δίνετε.

Τι ψάχνετε να βρείτε ομοίους ; 

Ποιος ο λογος που το συζητάτε ; 

Πάντα έδινε ο Έλληνας , πάντα!

Μη φοβάστε δε θα γίνουν πλούσιοι , αν ειναι να ψοφήσει η κατσίκα του γείτονα θα ψοφίσει.

Στη χειρότερη να τους βοηθήσετε να κάνουν οικογένεια η να περάσουν πιο ευκολα στην ζωη τους με το έξτρα εισόδημα που ΝΑΙ υπολογίζει ο διανομέας.

Σε εμενα ολοι οι διανομείς ερχονται παντα με κέφι , οσοι έρχονται πρώτη φορά φεύγουν με ενα ανθρωπινο ωραιο χαμόγελο .

Σκ@τ@ χρημα ξόδεψα για να πάρω πίσω μια θετική ενέργεια και να φυγει με διάθεση να συνεχίσει αυτο που κάνει.

Επεξ/σία από georgerapp
  • Like 17
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειπε κανεις να δωσεις και 2 ευρω... Και 40 λεπτα να δωσεις, αμα ο αλλος ειναι σωστος θα του αρεσει η κινηση. 
 

Στην τελικη σκεψου το σαν ενα fee που δεν πληρωνεις στην Ελλαδα, και την ιδια στιγμη σχεδον σε ολον τον υπολοιπο κοσμο χρεωνουν με 3-5 ευρω. Μιλαω για την υπηρεσια delivery (uberEats, deliveroo κτλ.)
Το αν ειναι μικρη η μεγαλη παραγγελια δεν νομιζω οτι κολλαει καπου... Το αν παραγγελνεις μονος σου ή παρεα ειναι πιο σχετικο.

Και να μην δωσεις δεν εγινε κατι... Αλλα αμα παραγγελνεις συχνα απο καπου και τον ασημωνεις, τοτε κατι θα παρεις σαν ανταλλαγμα ;)

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σωστό είναι να δώσεις ή αν δεν θες να δώσεις να ξεκουνηθείς να πας να τα πάρεις εσύ. Αν δεν θες τίποτα από τα 2, δεν παραγγέλνεις και μαγειρεύεις κάτι σπίτι. Καλό θα κάνει και στην τσέπη σου και στην υγεία σου. Κανονικά το delivery θα έπρεπε να χρεώνεται έξτρα όπως και στο εξωτερικό ώστε να παραγγέλνεις συνειδητά και να μην κάνεις κατάχρηση της υπηρεσίας ούτε εσύ σαν πελάτης αλλά ούτε και το μαγαζί (στη προσπάθεια του να πουλήσει περισσότερο, βάζει τα delivery boys να φέρνουν ακόμα και τσιγάρα σπίτι).

Αυτό που γίνεται στην Ελλάδα που υπάρχουν άνθρωποι που παραγγέλνουν μέχρι και καφέ το πρωί σπίτι τους, είνια υπερβολικό.

  • Like 6
  • Confused 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Who cares? Ποιοί ειμαστε εμεις για να κρίνουμε τι θα κάνεις με τα λεφτα σου;

Θες να δώσεις επειδη νιωθεις οτι ο διανομεας συμπεριφερθηκε καλυτερα απ'αυτο που περιμενες; Δωσε!

Δεν θες να δωσεις επειδη άργησε ή επειδη σε αγριοκοιταξε; Μη δωσεις!

Καθενας εχει τα δικα του κριτηρια.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
2 λεπτά πριν, gthe είπε

Το σωστό είναι να δώσεις ή αν δεν θες να δώσεις να ξεκουνηθείς να πας να τα πάρεις εσύ. Αν δεν θες τίποτα από τα 2, δεν παραγγέλνεις και μαγειρεύεις κάτι σπίτι. Καλό θα κάνει και στην τσέπη σου και στην υγεία σου. Κανονικά το delivery θα έπρεπε να χρεώνεται έξτρα όπως και στο εξωτερικό ώστε να παραγγέλνεις συνειδητά και να μην κάνεις κατάχρηση της υπηρεσίας ούτε εσύ σαν πελάτης αλλά ούτε και το μαγαζί (στη προσπάθεια του να πουλήσει περισσότερο, βάζει τα delivery boys να φέρνουν ακόμα και τσιγάρα σπίτι).

Αυτό που γίνεται στην Ελλάδα που υπάρχουν άνθρωποι που παραγγέλνουν μέχρι και καφέ το πρωί σπίτι τους, είνια υπερβολικό.

Από κάπου θα προστίθεται αυτή η αξία λογικά. Αυτό είναι πολιτική της εταιρίας. Αλλά γενικά αν κάποιος εργάζεται για μία εταιρία τότε το κάνει επειδή το θέλει και όχι για άγραφους νόμους.  Δε ξέρω τι πολιτικές εχουν οι εταιρίες ντελίβερι αλλά αν χρεώνουν κάτι εχτρα αυτό λογικά δε πάει στην ίδια την εταιρία? όχι στον διανομέα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχοντας δουλεψει delivery ως φοιτητης, σχεδον παντα δινω γυρω στα 50 λεπτα. Ειναι αρκετα λεφτα για καποιον που χωρις tips βγαζει 3 ευρω την ωρα, να βγαζει πλεον 4 ή 5. Απο εκει και περα, δεν κατηγορω καποιον που δεν δινει, ουτε οι ντελιβεραδες θαρρω οτι το κανουν.

 

Απο εκει και περα, ειναι λαθος το "Οταν βρεχει, δεν παραγγελνουμε". Τι νομιζετε οτι θα γινει αν ενα καταστημα που απασχολει 4 ντελιβεραδες, δει πως οταν βρεχει χρειαζεται μονο 2 για να λειτουργησει. Απλα θα πεις στους αλλους 2, παιδια σημερα κατστε σπιτι, δεν εχει δουλεια και αυτοι που δουλευουν θα βαραν μυγες στο μαγαζι χωρις tips.  Η πλειοψηφια των ντελιβεραδων -απ' οσο γνωριζω- δεν ειναι με μισθο και ΙΚΑ, αλλα πληρωνονται με το μεροκαματο στο τελος της ημερας.  Στην Ελλαδα εξαλλου οι καιρικες συνθηκες ειναι τετοιες, που με βασικο προστατευτικο εξοπλισμο, η οδηγηση δεν επηρεαζεται σημαντικα απο κρυο και βροχη. Απλα συνηθως οταν οι καιρικες συνθηκες ειναι κακες, το tip ειναι καπως αυξημενο.

Επεξ/σία από panos4tw
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί να δώσεις φιλοδώρημα στον διανομέα συγκεκριμένα και όχι στον υπάλληλο του public...του zara ή στον υδραυλικό ή στον ταχυδρόμο ή σε οποιονδήποτε άλλο;

 

  • Like 6
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...