Προς το περιεχόμενο

Ποικιλια καφε σε καφετερια


Manthos91

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα ,θελω να κανω μερικες ερωτησεις για το πως λειτουργει ενα μαγαζι take away με καφε.Θα ανοιξω με εναν φιλο που γνωριζει αλλα θελω να εχω και εγω αποψη για τις ποικιλιες του καφε και γενικα για τον καφε.Γνωριζω οτι ειναι εντελως υποκειμενικο κατι τετοιο αλλα πειτε μου τις γνωμες σας .Εμενα μου αρεσει ο hausbrandt .Εχω πιει και καλους και κακους καφεδες απο διαφορα μαγαζια .Ποιο χαρμανι προτεινετε απο Hausbrandt ?Επισης υπαρχει καποιος που γνωριζει τι τιμες παιζει σε επαγγελματικες καφετεριες το κιλο ? Ποσους καφεδες βγαζει το ενα κιλο καφε ?Εμαθα και για μια ακομα μαρκα το MRS ROSE ..την γνωριζετε ?Και κατι τελευταιο ..αν δειτε 2 μαγαζια το ενα διπλα στο αλλο το ενα να κανει Hausbrandt και στο αλλο κατι δικο τους ..και στο 1ο ειναι 1.80 ο φρεντο και στο 2ο 1.50 .Σε  ποιο θα πηγαινατε ? ευχαριστω εκ των προτερων..!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Manthos91 είπε

Καλησπερα ,θελω να κανω μερικες ερωτησεις για το πως λειτουργει ενα μαγαζι take away με καφε.Θα ανοιξω με εναν φιλο που γνωριζει αλλα θελω να εχω και εγω αποψη για τις ποικιλιες του καφε και γενικα για τον καφε.Γνωριζω οτι ειναι εντελως υποκειμενικο κατι τετοιο αλλα πειτε μου τις γνωμες σας .Εμενα μου αρεσει ο hausbrandt .Εχω πιει και καλους και κακους καφεδες απο διαφορα μαγαζια .Ποιο χαρμανι προτεινετε απο Hausbrandt ?Επισης υπαρχει καποιος που γνωριζει τι τιμες παιζει σε επαγγελματικες καφετεριες το κιλο ? Ποσους καφεδες βγαζει το ενα κιλο καφε ?Εμαθα και για μια ακομα μαρκα το MRS ROSE ..την γνωριζετε ?Και κατι τελευταιο ..αν δειτε 2 μαγαζια το ενα διπλα στο αλλο το ενα να κανει Hausbrandt και στο αλλο κατι δικο τους ..και στο 1ο ειναι 1.80 ο φρεντο και στο 2ο 1.50 .Σε  ποιο θα πηγαινατε ? ευχαριστω εκ των προτερων..!!

Χωρις διαθεση να σε στεναχωρησω, μπαινεις επαγγελματικα σε ενα χωρο για τον οποιο δεν εχεις την παραμικρη ιδεα οπως φαινεται. Θα σου προτεινα να ριξεις λιγο διαβασμα πρωτα, ή και videos απο youtube ακομα για να παρεις τις βασικες γνωσεις σχετικα με τον καφε. 

Σαν μια αποπειρα να απαντησω σε οσα ρωτας, θα πω οτι δεν παιζει ρολο μονο το χαρμανι του καφε, αλλα και ο ανθρωπος που θα τον φτιαξει, ο εξοπλισμος, η φρεσκαδα και πολλα αλλα. Hausbrandt ειναι μια τιμια μαρκα, τιποτα ιδιαιτερο για εμενα, και δεν ειναι ικανη να με κανει να διαλεξω απο που θα πιω τον καφε μου. Δεν διαλεγω επισης ποτε με την τιμη, για να μην πω οτι αν δω αυτο το 1.50 μαλλον θα το αποφυγω γιατι δεν υπαρχει περιπτωση να πουλαει καποιος καλο καφε τοσο φτηνα (δεν βγαινουν τα νουμερα). Δεν ξερω σε ποια περιοχη θα δραστηριοποιηθειτε αλλα ο ανταγωνισμος ειναι μεγαλος και οι γνωστες αλυσιδες εχουν απλωθει παντου, και ειναι δυσκολο να τους χτυπησεις προσφεροντας κατι πιο οικονομικο γιατι θα εχεις χειροτερο καφε ή θα μπαινεις μεσα καθε μηνα. Για τον καθε διπλο espresso υπολογισε (πολυ χοντρικα) 20gr καφε αλλα υπαρχουν και πολλες απωλειες φυσικα. Δεν ειμαι επαγγελματιας, απλα ασχολουμαι οσο μπορω για δικη μου απολαυση, και πινω αποκλειστικα 100% arabica και specialty χαρμανια, τα οποια ειναι πιο ακριβα φυσικα αλλα αν καποιος ξερει μπορει να βγαλει σημαντικα καλυτερο καφε (αρωμα, σωμα, γευση κλπ).

  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλά 20γρ σε 2πλό εσπρεσσο σε take away δεν υπάρχει πουθενά, κι αν υπάρχει το χρεώνουν σαν 4πλό. στα τρελά κέφια θα δεις 16γρ, ο μέσος όρος είναι 14,5 γρ. τώρα προς πιο χαρμάνι θα πορευτείς είναι άλλη ιστορία. εγώ θα απευθυνόμουν σε κάποιους εγχώριους ψήστες να δω τί τιμές θα μου πουν και αν με συνέφερε θα πήγαινα προς τα κει. η συνταγή είναι "απλή". φρέσκο καφεδάκι, καλός εξοπλισμός καλά συντηρημένος και καθαρός, ένα άτομο να ξέρει να στον ρυθμίσει και να σου κάνει καφέ. ζύγισέ τα να δεις πόσο θα σου βγει ο καφές, πχ διπλό εσπρεσσο, καφές τόσο, ποτήρι τόσο, καλαμάκι τόσο, βάλε και μετά ρεύμα, νερό, προσωπικό για να δεις πόσο πρέπει να πουλάς.

στην ερώτηση σε ποιο μαγαζί θα πήγαινα, η απάντηση είναι εκεί που έχει καλύτερο καφέ, με σταθερή ποιότητα(πολύ σημαντικό, όχι τη μία να σου φτιάχνει ο x barista καφεδάρα και την άλλη μέρα ο y νερόπλυμα). άμα ήταν να πιο υγρά μπαταρίας και τσάμπα να μου τα δίνανε δεν τα πινα.

Επεξ/σία από gsisr
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστω πολυ παιδια για τις απαντησεις σας .Καταρχας για ενημερωση δεν μπαινω εγω στον χωρο μονος μου.εγω δεν θα δουλευω το μαγαζι.Εχω δει στο ιντερνετ διαφορα απλα πολλες φορες δεν λενε πολλα πραγματα στο ιντερνετ και μιλανε γενικα.Λογω κορονοιου δεν μπορεσα να παω σε σεμιναρια για καφε ακομα.Επισης εγω θελω να εχω μια σφαιρικη αποψη περι καφε αλλα δεν θα το τρεχω εγω το μαγαζι.Τωρα οσο για τα αλλα συμφωνω οτι παιζουν πολλοι παραγοντες απλα δεν θα μπορουσα να γραψω πολλα σε ενα post που ηδη ηταν μεγαλο..γι αυτο εκανα τις συγκεκριμενες ερωτησεις.Απλα ας υποθεσουμε οτι ολοι οι αλλοι παραγοντες ειναι ιδιοι..και απλα υπαρχουν αυτα τα 2 μαγαζια.@basilis_k6 για πες να το ακουσουμε και εμεις οι παλιοι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Manthos91 είπε

Σας ευχαριστω πολυ παιδια για τις απαντησεις σας .Καταρχας για ενημερωση δεν μπαινω εγω στον χωρο μονος μου.εγω δεν θα δουλευω το μαγαζι.Εχω δει στο ιντερνετ διαφορα απλα πολλες φορες δεν λενε πολλα πραγματα στο ιντερνετ και μιλανε γενικα.Λογω κορονοιου δεν μπορεσα να παω σε σεμιναρια για καφε ακομα.Επισης εγω θελω να εχω μια σφαιρικη αποψη περι καφε αλλα δεν θα το τρεχω εγω το μαγαζι.Τωρα οσο για τα αλλα συμφωνω οτι παιζουν πολλοι παραγοντες απλα δεν θα μπορουσα να γραψω πολλα σε ενα post που ηδη ηταν μεγαλο..γι αυτο εκανα τις συγκεκριμενες ερωτησεις.Απλα ας υποθεσουμε οτι ολοι οι αλλοι παραγοντες ειναι ιδιοι..και απλα υπαρχουν αυτα τα 2 μαγαζια.@basilis_k6 για πες να το ακουσουμε και εμεις οι παλιοι..

τοτε τι ρωτας στο φορουμ; δεν ειμαστε στο 2003!

Πηγαινε εσυ ή οποιος τελικα θελει να το τρεξει σε μια εκθεση HORECA γινονται καθε χρονο οπου ολοι οι εισαγωγεις καφε ειναι εκει και θα σου λυσουν την απορια για ποιοτητες, ποσοτητες, τιμες.

Το να ρωτας σε φορουμ (ακομα και για καφε να ηταν) δε σου προσφερει τιποτα παραπανω απο μια δημοσκοπηση οπως γραφτηκε.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ειναι πολυ ευκολο να μπει καποιος στο post που εκανα να δει οτι δεν τον ενδιαφερει ή οτι το βρισκει ανωφελο και να βγει .Σχολια τυπου "γιατι ρωτας" και "φιλε δεν κανεις" τα θεωρω off topic γιατι οι ερωτησεις μου ηταν σαφεις .Οποιος γνωριζει κατι απο αυτα που ρωτησα και εχει την διαθεση να μου απαντησει θα τον ευχαριστουσα πολυ.

Υ.Γ. Οσο για την εκθεση ειναι στα σχεδια μου απλα επειδη θα αργησει να γινει ειπα να αρχισω απο εδω !

Επεξ/σία από Manthos91
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Manthos91 το νινι σερνει καράβει και πουλάει και πολύ καφέ

Εγω αν άνοιγα καφε θα κοιτούσα πάνω απο όλα το σημείο και το μέγεθος. Υπάρχουν σημεια που περνάει πολύς κοσμος καθημερινά και ειναι εντελώς άκυρα, χωρις κανενα μαγαζι, δεν τα πιάνει το ματι σου. Μικρό μαγαζί με λίγα έξοδα και χαμηλό ενοικιο. Μόνο πάσο και ισα να χωράνε μέσα 3-4 πελάτες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαν εμπειρία από γνωστό μου στο Βόλο που άνοιξε πριν ένα χρόνο μαγαζί (1€) κατέληξε στο να παίρνει χύμα βιολογικό και να τον ψήνει ο ίδιος .

Απλά θέλει να παρακολουθείς την παρτίδα και να ανακατεύεις αν χρειαστεί με προηγούμενη . Διαφορά σε παρτίδες είχε και με επώνυμες μάρκες γιαυτο και τις σταμάτησε .

Δεν έχω ιδέα από τιμές αλλά σε σχέση πχ με jacobs που έπαιρνε για ένα διάστημα και μεγαλύτερο κέρδος έχει και πιο νόστιμος είναι . 
Το πιο σημαντικό είναι να κρατάς την ποιότητα ίδια με το ξεκίνημα και να κρατήσεις ότι προσφορά έχεις .

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Της βαριάς βιομηχανίας κι εσύ, μελλοντικός καφετζής. Συγνώμη βαρίστας ήθελα να πω, η λέξη καφετζής προέρχεται από το παρελθόν και αναφέρεται σε εκείνον που ήξερε ελληνικό, φραπέ/νες και γαλλικό στα βόρεια προάστια. Έρχεται η ανάπτυξη.

Θα σε συμβούλευα να πιάσεις άλλο φίλο που να ξέρει από σουβλάκια. Ανοίξτε μαζί μια ψησταριά με καλαμάκια μόνο και ψωμάκι, τίποτα άλλο. Πιο εύκολο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω φιλαρακι μου παρομοιο μαγαζι . Σ ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον :) . Με 30-40k ειναι η πιο δυνατη βιομηχανια που μπορεις να ανοιξεις .Ασχετως αν εσυ ειρωνευεσαι, εγω μιλαω πολυ σοβαρα !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
36 λεπτά πριν, Manthos91 είπε

Εχω φιλαρακι μου παρομοιο μαγαζι . Σ ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον :) . Με 30-40k ειναι η πιο δυνατη βιομηχανια που μπορεις να ανοιξεις .Ασχετως αν εσυ ειρωνευεσαι, εγω μιλαω πολυ σοβαρα !

Το να παίρνεις σε τιμή χονδρικής καφέ και να τον ζουλάς για να έχεις ένα κέρδος 20-30 λεπτών ανά μερίδα δεν είναι βιομηχανία φίλος.
Και πάω στοίχημα ότι το μέσο καφετζίδικο ένα 10χιλιαρο θέλει από τον μικροαστό Έλληνα. Με 40κ ούτε κατά διάνοια δεν στήνεται μόνο takeaway εκτός αν νομίζεις ότι είσαι ο Βιλλ Γκειτς.

Συν το ότι πλέον δεν λέει να έχεις δικό σου takeaway γιατί στα μεγάλα αστικά κέντρα τείνει να επικρατήσει η αλυσίδα: Mikel, Everest κλπ.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@JohnGTAΤι εννοεις να τον ζουλας για να εχω κερδος 20-30 λεπτα (προφανως με την λεξη βιομηχανια που ανεφερα ηταν ενα λογοπαιγνιο στο post που εκανε ο Vision)? Επισης εξηγησε μου για τα χρηματα πως το εννοεις ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Μόλις τώρα, Manthos91 είπε

@JohnGTAΤι εννοεις να τον ζουλας για να εχω κερδος 20-30 λεπτα (προφανως με την λεξη βιομηχανια που ανεφερα ηταν ενα λογοπαιγνιο στο post που εκανε ο Vision)? Επισης εξηγησε μου για τα χρηματα πως το εννοεις ? 

Στο μυαλό μου, επειδή το ποστ μιλάει για takeaway και όχι για καφετέρια που χρειάζεται τραπέζια σερβιτόρους μεγαλύτερο χώρο κλπ, έχω ότι αν κάποιος είναι να ρίξει 30-40κ όπως είπες μόνο στον εξοπλισμό, στον καφέ κλπ είναι απλούστατα μια κακη επένδυση γιατί πολύ δύσκολα θα κόψεις αρκετά τις τιμές ώστε να είσαι και ανταγωνιστικός και κερδοφόρος. Η αλυσίδα έχει ό,τι χρειάζεται: όνομα, προϊόν, τραπέζια και άπειρο χρήμα. Μια μικρή καφετεριούλα που απλά παράγει καφεδάκια και τα μοιράζει ένα 10κ μαξ επένδυση θέλει. Αλλιώς είναι τρύπα που πετάς χρήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...