Προς το περιεχόμενο

Ποικιλια καφε σε καφετερια


Manthos91

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κοιτα μπορει να μην το εθεσα σωστα εξ αρχης αλλα οταν λεω take away μιλαω και για 6-7 τραπεζακια χωρις ομως την υπαρξη σερβιτορων αλλα προφανως θα εχει delivery.Απλα θα εχει και κλασικα λιγα τραπεζακια οπως ειναι πλεον ολα τα μαγαζια τετοιου τυπου.ΜΕ 10κ δυστυχως δεν μπορεις να ανοιξεις τετοιο μαγαζι .Εγω 30κ εννοουσα ολο το μαγαζι να κοστισει και 10κ με 15κ καβα για την αρχη που ειναι ολα δυσκολα.Η αλυσιδα παει πανω απο 60κ .Για μια φυσιολογικη αλυσιδα..  και οχι για κολοσσους .Ξερω μπορει να βρεις και αλυσιδες με λιγοτερα χρηματα(δεν ειμαι αρνητικος) αλλα δυσκολα να ειναι κατι ποιοτικο .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 λεπτό πριν, Manthos91 είπε

Κοιτα μπορει να μην το εθεσα σωστα εξ αρχης αλλα οταν λεω take away μιλαω και για 6-7 τραπεζακια χωρις ομως την υπαρξη σερβιτορων αλλα προφανως θα εχει delivery.Απλα θα εχει και κλασικα λιγα τραπεζακια οπως ειναι πλεον ολα τα μαγαζια τετοιου τυπου.ΜΕ 10κ δυστυχως δεν μπορεις να ανοιξεις τετοιο μαγαζι .Εγω 30κ εννοουσα ολο το μαγαζι να κοστισει και 10κ με 15κ καβα για την αρχη που ειναι ολα δυσκολα.Η αλυσιδα παει πανω απο 60κ .Για μια φυσιολογικη αλυσιδα..  και οχι για κολοσσους .Ξερω μπορει να βρεις και αλυσιδες με λιγοτερα χρηματα(δεν ειμαι αρνητικος) αλλα δυσκολα να ειναι κατι ποιοτικο .

Αααα πες το έτσι να ξέρουμε τι λέμε. Εγώ είχα στο μυαλό μου έναν πάγκο που μπαίνει μέσα ο πελάτης και παραγγέλνει και φεύγει. Από την στιγμή που κάθεται εκεί ο πελάτης αλλάζει το κοστολόγιο και τα προβλεπόμενα έσοδα φυσικά. Καλή επιτυχία σου εύχομαι (αν είσαι εσύ που το ανοίγεις).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Καλημερα. Κοιταξε Filicori ο καφες ειναι παρα πολυ καλός. Το κιλο ξεκινάει κάπου στα 30ε και παει λέγοντας αλλά σίγουρα υπάρχει και η έκπτωση. Όλα κομπλέ εξοπλισμός σεμινάρια έλεγχος τα παντα όλα. Το μόνο κακό είναι ότι μέχρι εκεί δεν σου προσφερει τίποτα άλλο. Πχ έχω ακουσει αλλά  brands  μετά από ένα χρόνο ντε σου δίνουν καποιο ποσο από της πωλήσεις π έχεις κάνει ητε σου κάνουν ανακαίνιση στο μαγαζί. Αυτοί δυστυχώς δεν δίνουν τίποτα απ ολα αυτά γιατί απλά υπολογίζουν στη άριστη πιοιτητα του καφέ τους. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/5/2020 στις 8:04 ΠΜ, dazed είπε

Χωρις διαθεση να σε στεναχωρησω, μπαινεις επαγγελματικα σε ενα χωρο για τον οποιο δεν εχεις την παραμικρη ιδεα οπως φαινεται. Θα σου προτεινα να ριξεις λιγο διαβασμα πρωτα, ή και videos απο youtube ακομα για να παρεις τις βασικες γνωσεις σχετικα με τον καφε. 

Σαν μια αποπειρα να απαντησω σε οσα ρωτας, θα πω οτι δεν παιζει ρολο μονο το χαρμανι του καφε, αλλα και ο ανθρωπος που θα τον φτιαξει, ο εξοπλισμος, η φρεσκαδα και πολλα αλλα. Hausbrandt ειναι μια τιμια μαρκα, τιποτα ιδιαιτερο για εμενα, και δεν ειναι ικανη να με κανει να διαλεξω απο που θα πιω τον καφε μου. Δεν διαλεγω επισης ποτε με την τιμη, για να μην πω οτι αν δω αυτο το 1.50 μαλλον θα το αποφυγω γιατι δεν υπαρχει περιπτωση να πουλαει καποιος καλο καφε τοσο φτηνα (δεν βγαινουν τα νουμερα). Δεν ξερω σε ποια περιοχη θα δραστηριοποιηθειτε αλλα ο ανταγωνισμος ειναι μεγαλος και οι γνωστες αλυσιδες εχουν απλωθει παντου, και ειναι δυσκολο να τους χτυπησεις προσφεροντας κατι πιο οικονομικο γιατι θα εχεις χειροτερο καφε ή θα μπαινεις μεσα καθε μηνα. Για τον καθε διπλο espresso υπολογισε (πολυ χοντρικα) 20gr καφε αλλα υπαρχουν και πολλες απωλειες φυσικα. Δεν ειμαι επαγγελματιας, απλα ασχολουμαι οσο μπορω για δικη μου απολαυση, και πινω αποκλειστικα 100% arabica και specialty χαρμανια, τα οποια ειναι πιο ακριβα φυσικα αλλα αν καποιος ξερει μπορει να βγαλει σημαντικα καλυτερο καφε (αρωμα, σωμα, γευση κλπ).

Συμφωνώ γενικά με τα γραφόμενά σου, αλλά εξαιτίας του μεγάλου ανταγωνισμού (όπως ήδη ανέφερες) κάποια αρτοποιεία-καφέτεριες φαίνεται ότι - επιτέλους - έχουν καταλάβει το παιχνίδι και προσφέρουν πλέον ποιοτικό καφέ. Τις προάλλες πήρα από ένα τέτοιο κατάστημα και ήταν από τους καλύτερους που έχω δοκιμάσει. :shock:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίξε με lavazza βγάζει καλές ποικιλίες (tiera,pienaroma).το θέμα είναι ότι ο εξοπλισμός θέλει την σωστή ρύθμιση και καλή συντήρηση άρα καλές γνώσεις από καταξιωμένο συνεργάτη προμηθευτή.ψαξε βρες ποιος προμηθεύει lavazza στην περιοχή σου και ρωτά για εξοπλισμό με χρυσοδανειο.εγω αν ήμουν στην θέση σου πάντως θα κοιτούσα για speciality.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...

Θα απαντησω γιατι τωρα πετυχα το ποστ τι εκανα εγω. Ευτυχως ημουν τυχερος και εχω ενα οικοπεδο που πιανει κεντρικο επαρχιας εγω και απο κατω θαλασσα. Επειδη το budget ηταν της ταξεως των 15.000€ εκανα το εξης. Εφαγα απειρες ωρες marketplace μεχρι που βρηκα καντινα στα 5500€. Με την βοηθεια γνωστου αλλαξα ολες τις λαμαρινες inox απεξω με αλουμινοφυλλα βαλαμε μονωτικο fibrant μπαινεις μεσα καλοκαιρι και δεν ψηνεσαι απο την ζεστη. Eιχα εναν χειμωνα να ψαξω μεταχειρισμενο εξοπλισμο και πηρα μηχανη εσπρεσσο δικια μου και κοφτη καφε οποτε δεν εμπλεξα ουτε με χρησιδάνεια ουτε τον καθε προμηθευτη να μου λεει πουλα μου τοσους να σου φερω wega καινουργια. Καφε οπως ειπε ο doom26 lavazza γιατι βγαζει ωραια αρωματα πηρα το πρωτο κιλο απο τοπικο προμηθευτη 24.34 οταν αρχισα να δοκιμαζω την μηχανη μου. Μετα βρηκα τον ιδιο καφε πιο φθηνα απο eshop οποτε πλεον παιρνω απο κει στα 18 τελικη τιμη με μεταφορα στο νησι.  Παλια ειχα ποσοστο σε μαγαζι στην Πατρα οταν ημουν φοιτητηας βαζαμε danessi. Εποχες 2011-2012  αυτος ειχε 21 ευρω πλεον ειναι στα 30φευγα. Ξεκινησα με lavazza γιατι εβγαζε ωραια κρεμα, με βοηθησε φιλος με φιλτρα νερου σκληροτητα κτλ και φανταστειτε τι σαβουρα εχει συνηθισει ο κοσμος που παιρνουν καφε απο καντινα και εχουν παθει πλακα. Σε οσους αρεσει ο βαρυς καφες συστηνω να παρετε danesi μια φορα. Κοστολογικα δεν συμφερει αλλα πιειτε ενα freddo με danesi gold και απαντηστε μου :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...