Προς το περιεχόμενο

Leak σε συσκευασία Τσιπς


maximos1990

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα,

Το Σάββατο αγόρασα 2 συσκευασίες Τσιπς, τις πήγα σπίτι τις καθάρισα εξωτερικά  με σαπούνι και εχθές έφαγα  1 απο τις 2 σακούλες.

Σήμερα πήρε η μάνα μου την Δεύτερη σακούλα, την άνοιξε και ήταν νωπά... Επομένως η και καλα αεροστεγώς κλεισμένη σακούλα δεν ήταν και τόσο καλή, και μπορεί σακούλες με το ίδιο LOT Number να έχουν το ίδιο πρόβλημα...

Επεξ/σία από maximos1990
Επεξεργασία
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, maximos1990 said:

Καλησπέρα,

Το Σάββατο αγόρασα 2 συσκευασίες Τσιπς, τις πήγα σπίτι τις καθάρισα με σαπούνι για να φύγουν τα μικρόβια και εχθές έφαγα  1 απο τις 2 σακούλες.

Σήμερα πήρε η μάνα μου την Δεύτερη σακούλα, την άνοιξε και ήταν νωπά... Επομένως η και καλα αεροστεγώς κλεισμένη σακούλα δεν ήταν και τόσο καλή, και μπορεί σακούλες με το ίδιο LOT Number να έχουν το ίδιο πρόβλημα... Προσπάθησα να μιλήσω με την γραμμή καταναλωτή της εταιρείας και μου το κλείσανε στα μούτρα...

Έστειλα email στην εταιρεία για το συμβάν, τι άλλο λέτε να κάνω? Είναι πολύ σημαντικό να είναι καλα κλεισμένες οι σακούλες ειδικά αυτήν την εποχή για να μην υπάρχουν μικρόβια στα προιοντα...

PS1. Σήμερα με πήγε αίμα... δεν ξέρω αν έφαγα σαπούνι απο την πρώτη συσκευασία...

PS2. Δεν αναφέρω όνομα εταιρείας για να μην φάω καμια μήνυση

ολα τα πατατακια αμα εχουν leak οπως λες φαινεται απο ενα πραγμα. δεν υπαρχει αερας στην συσκευασια. δεν χρειαζεται κστι παραπανω απο το να πιεσεις ελαφρά την συσκευασια και να δεις αν χάνει αερα. nothing more nothing less. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, poulinos είπε

ολα τα πατατακια αμα εχουν leak οπως λες φαινεται απο ενα πραγμα. δεν υπαρχει αερας στην συσκευασια. δεν χρειαζεται κστι παραπανω απο το να πιεσεις ελαφρά την συσκευασια και να δεις αν χάνει αερα. nothing more nothing less. 

αζωτο εχουν, οχι αερα. Fun Fact

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, retrob8 said:

αζωτο εχουν, οχι αερα. Fun Fact

δεν το ειχα ψαξει. και στις δυο περιπτώσεις αν το σακουλακι δεν χανει ειναι μια χαρα. 

fun fact. αερας ισον 78 τις 100 αζωτο

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, poulinos είπε

δεν το ειχα ψαξει. και στις δυο περιπτώσεις αν το σακουλακι δεν χανει ειναι μια χαρα. 

fun fact. αερας ισον 78 τις 100 αζωτο

και το μοσχάρι ή το γουρούνι είναι 70% νερό, αλλά άλλο μια μπριζόλα και άλλο ένα μπουκάλι Κορπή

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Προφανως όταν βάζετε κάτω τις συσκευασίες και τις ...σαπουνίζετε (η υπερβολή, της υπερβολής, ωωωω υπερβολή), ο κίνδυνος να τις πιέσετε παραπάνω και να ανοίξουν, αυξάνεται υπερβολικά. Άρα πριν αρχίσετε τις καταγγελίες και τις αποκαλύψεις, χαλαρώστε πρώτα λίγο τα μέτρα «ασφαλείας»! :) 
 

Α! Και αν τελικά πάρετε κανα τηλέφωνο στην εταιρεία για να ζητήσετε αποζημίωση, μην πείτε απλά πως αγοράσατε μια συσκευασία και βρήκατε το περιεχόμενο μούσκεμα, ξεχνώντας την «ασήμαντη λεπτομέρεια» πως τη βάλατε κάτω και τη σαπουνίσατε... 

  • Like 6
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

όταν γράφουν να φυλάσσεται κάτι σε ξηρό και σκιερό μέρος μάλλον το λένε για πλάκα 

 

επίσης ρε παιδιά φάτε τα μερικές μέρες αργότερα θα έχει πεθάνει ο ιός μέχρι τότε, τι τα πλένετε;

 

ή άντε πέρασέ το με ένα μαντηλάκι 

Επεξ/σία από logistoulis
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 hours ago, DrLo said:

και το μοσχάρι ή το γουρούνι είναι 70% νερό, αλλά άλλο μια μπριζόλα και άλλο ένα μπουκάλι Κορπή

το θεμα δεν ειναι αν εχει αερα μεσα η αζωτο η helium. αλλα το πως μπορεις να δεις αν εχει παθει κατι η συσκευασια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Δεν αποκλείεται βέβαια να υπάρχει πρόβλημα με κάποια παρτίδα. 

Λογικά στο κατάστημα αγοράς θα σου το αντικαταστήσουν, αρκεί να μην έχει φαγωθεί το περιεχόμενο 😃

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ μια φορά σε πατατάκια από το περίπτερο με το που δαγκώνω το πρώτο κατάλαβα ότι ήταν μαλακά, όλα.

Παρατήρησα μια τρύπα στην άκρη της συσκευασίας, είχε φύγει ένα τριγωνάκι σαν να είχε τραβηχτεί και να είχε σκιστεί αυτό το κομμάτι, όπως όταν τραβάς την παρανυχίδα από το δάχτυλο.

Τα πατατάκια είχαν μαλακώσει από την υγρασία και το σκίσιμο προφανώς δεν το έκανα εγώ, είχε γίνει μέρες πριν αλλιώς δεν θα είχε προλάβει να μαλακώσει το περιεχόμενο.

Long story short, είναι αρκετά πιθανό η συσκευασία να είχε τρύπα, αλλά θα μπορούσε να έγινε και από το σαπούνισμα/ζούληγμα.

Δεν πιστεύω ότι είναι θέμα ελαττωματικής παρτίδας, απλά έτυχε στην συγκεκριμένη συσκευασία πιθανότητα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας... Η συσκευασία είναι πολύ μικρή 100g και συμπιεσμένη σε αντίθεση με άλλες συσκευασίες που με την πρώτη ματιά νοιώθεις οτι χάνει αέρα. Σαν να λέμε στικς που το σακουλαάκι είναι μικρό και αν δεν είσαι προσεκτικός δεν καταλαβαίνεις αν χάνει, ειδικά πάνω στην βιασύνη σου...

Btw δεν το κάνω για έμενα, για τους δικούς μου προσέχω που είναι 80. Επίσης Bildano στο πανεπιστήμιο που σπουδάζω 2 πολύ στενοί μου φίλοι ανέλαβαν να κάνουν έρευνα για τη μετάδοση του ιού μέσα απο τρόφιμα, και για αυτο προτιμάω να προσέχω πιο πολύ απο ότι χρειάζεται παρά λιγότερο.

 

Επεξ/σία από maximos1990
typo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
37 minutes ago, maximos1990 said:

 Επίσης Bildano στο πανεπιστήμιο που σπουδάζω 2 πολύ στενοί μου φίλοι ανέλαβαν να κάνουν έρευνα για τη μετάδοση του ιού μέσα απο τρόφιμα, και για αυτο προτιμάω να προσέχω πιο πολύ απο ότι χρειάζεται παρά λιγότερο.

Ταξιτζήδες είναι; 😛 

Συγγνωμη αλλά δεν άντεξα! Όλοι προσέχουμε αλλά κάποιοι το φτάσατε σε άλλο level... Ο πανικός και η υπερβολή συνήθως έχουν τα αντίθετα αποτελέσματα από αυτά που επιδιώκουμε! Έχω ακούσει και για πλύσιμο φρούτων με χλωρίνη. Τι λέτε το κάνουμε; :) 
 

Επίσης αν απλά ανησυχείς για τους δικούς σου, μπορείς απλά να μην τους δίνεις να τρώνε πατατάκια... 

Μην το πάρεις στραβά. Απλά προσπαθώ να τρολλαρω και να μιλήσω σοβαρά ταυτόχρονα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, ΠάρηςΓ είπε

Μπορεις και να μη τρως πατατακια δεν ειναι καλη διατροφη

Πράγματι, αλλά αν έχεις μία παγωμένη μπύρα στο ψυγείο, πώς να τη συνοδεύσεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...