Προς το περιεχόμενο

ΠΡΟΣΟΧΗ ! στις αγοραπωλησιες σας μέσω Internet


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καταλαβαίνω ότι αυτό το θέμα το γνωρίζετε παρά πολλοί και ίσως να σας φαίνεται και γελοίο,αλλά αν μπορούσα μέσω της ιστοριας μου να δώσω μια επιπλέον προσοχή σε κάθε αγοραστή ή πωλητή αυτό θα με έκανε χαρούμενο.Οποτε θα σας πω την πρόσφατη εμπειρία μου και ελπίζω να μην σας κουράσω 

Ειχα ανεβάσει μια αγγελία εδώ στο insomnia την προηγούμενη εβδομάδα με μια canon 6d Mark ii μαζί με τον φακό 50mm 1.8 prime στα 800€ μαζί. Η τιμη ήταν εξευτελιστική καθως χρειαζόμουν κάποια χρήματα για να Καλειψω κάποιες προσωπικές ανάγκες.Ενω λοιπόν πέρασαν οι μερες εμφανίστηκαν 2 αγοραστές ο ένας από Αμερική και ο δεύτερος από Ολλανδία.Συην μεταξύ μας επικοινωνία με το άτομο από την Ολλανδία, και εξαιτίας της ανάγκης μου και της βιασύνης μου δυστυχώς εμπιστεύτηκα το πρόσωπο του και προχώρησα στο να στείλω την κάμερα στην διεύθυνση του μέσω Dhl international όπου για να φτάσει άμεσα στα χέρια του πλήρωσα μεταφορικά 100€ .Την επόμενη ημέρα ενώ είχα στείλει ήδη τον τραπεζικό μου λογαριασμό μπυ ήρθε μήνυμα από την τραπεζική εταιρία RBS bank international όπου χρειαζόταν επιπλέον κατάθεση από την μεριά μου αλλά 135 € γιατί είχε φρακάρει το σύστημα τους όπως μου είπαν και ότι μετά από αυτό θα ολοκληρωνόταν κανονικά η συναλλαγή.Εξαιτιας της βιασύνης και αγραμματοσύνης μου έστειλα με western union το ποσό που μου ανέδειξε ο υπεύθυνος γραμματέας της τράπεζας.Την επόμενη ημέρα μου έστειλε ξανά η τράπεζα καθως και ο «αγοραστής» ότι ο ιδιος κατέθεσε 300€ για να προχωρήσει η διαδικασία γιατί είχε κολλήσει το σύστημα στα 1000€ και με τα 1300€ μπορούσε να ξεμπλοκάρει και να ολοκληρωθεί κανονικά.Ειπαν και οι δυο μεριεσ ότι 100% θα με πληρώσουν,όμως πρέπει να καταθέσω επιπλέον αλλά 300€ αυτά τα χρήματα που έβαλε δηλαδή ο αγοραστής...να μην σας τα πολυλογώ πρόκειται για μεγάλη απάτη και κοροϊδία.Γνωριζω βέβαια το γεγονός ότι είναι δικό μου το φταίξιμο και έπρεπε να είμαι προσεκτικός και ότι φέρθηκα επιπόλαια.Επειτα από μηνύματα που τους έστειλα να προχωρήσουν στην κατάθεση,μου απάντησαν μονότονα και με ίδιο τρόπο «Παρακαλείσθε να καταθέσετε 300€ και θα σας στείλουμε τα χρήματα μέσα σε μισή ώρα»...το μόνο σίγουρο είναι ότι έχασα περίπου 1.500€ μαζί με πολύτιμο χρόνο που δυστυχώς γνωρίζω ότι δεν θα πάρω πίσω.

οντας μέλος στην σελίδα αυτήν αλλά και μετά από πολλές συναλλαγές που έχω πραγματοποιήσει έπεσα σαν χάνος στην παγίδα.

Σας παρακαλώ να προσέχετε παρά πολύ και εύχομαι να μην πάθει κανείς αυτό που έπαθα εγώ.Μην εμπιστεύεστε κανέναν ειδικότερα από εξωτερικό πρώτου μιλήσετε είτε τηλεφωνικά είτε γίνει κατάθεση από την μεριά του.

Είναι πολύ εύκολο να γίνουν λάθη πολλές φορές από απροσεξία ή βιασύνη.

Καλυτερα να προτιμάτε κοντινές περιοχές όπου μπορείτε να επισκεφθείτε και να έρθετε σε επικοινωνία με τον πωλητή αγοραστή κατά πρόσωπο.

μην πιστεύετε ότι σας λένε στα λόγια χωρίς πράξη ή δέσμευση 

να είστε όλοι καλά ευχαρισυω για τον χρόνο σας 

Γιώργος 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, GlBodhi είπε

Καταλαβαίνω ότι αυτό το θέμα το γνωρίζετε παρά πολλοί και ίσως να σας φαίνεται και γελοίο,αλλά αν μπορούσα μέσω της ιστοριας μου να δώσω μια επιπλέον προσοχή σε κάθε αγοραστή ή πωλητή αυτό θα με έκανε χαρούμενο.Οποτε θα σας πω την πρόσφατη εμπειρία μου και ελπίζω να μην σας κουράσω 

Ειχα ανεβάσει μια αγγελία εδώ στο insomnia την προηγούμενη εβδομάδα με μια canon 6d Mark ii μαζί με τον φακό 50mm 1.8 prime στα 800€ μαζί. Η τιμη ήταν εξευτελιστική καθως χρειαζόμουν κάποια χρήματα για να Καλειψω κάποιες προσωπικές ανάγκες.Ενω λοιπόν πέρασαν οι μερες εμφανίστηκαν 2 αγοραστές ο ένας από Αμερική και ο δεύτερος από Ολλανδία.Συην μεταξύ μας επικοινωνία με το άτομο από την Ολλανδία, και εξαιτίας της ανάγκης μου και της βιασύνης μου δυστυχώς εμπιστεύτηκα το πρόσωπο του και προχώρησα στο να στείλω την κάμερα στην διεύθυνση του μέσω Dhl international όπου για να φτάσει άμεσα στα χέρια του πλήρωσα μεταφορικά 100€ .Την επόμενη ημέρα ενώ είχα στείλει ήδη τον τραπεζικό μου λογαριασμό μπυ ήρθε μήνυμα από την τραπεζική εταιρία RBS bank international όπου χρειαζόταν επιπλέον κατάθεση από την μεριά μου αλλά 135 € γιατί είχε φρακάρει το σύστημα τους όπως μου είπαν και ότι μετά από αυτό θα ολοκληρωνόταν κανονικά η συναλλαγή.Εξαιτιας της βιασύνης και αγραμματοσύνης μου έστειλα με western union το ποσό που μου ανέδειξε ο υπεύθυνος γραμματέας της τράπεζας.Την επόμενη ημέρα μου έστειλε ξανά η τράπεζα καθως και ο «αγοραστής» ότι ο ιδιος κατέθεσε 300€ για να προχωρήσει η διαδικασία γιατί είχε κολλήσει το σύστημα στα 1000€ και με τα 1300€ μπορούσε να ξεμπλοκάρει και να ολοκληρωθεί κανονικά.Ειπαν και οι δυο μεριεσ ότι 100% θα με πληρώσουν,όμως πρέπει να καταθέσω επιπλέον αλλά 300€ αυτά τα χρήματα που έβαλε δηλαδή ο αγοραστής...να μην σας τα πολυλογώ πρόκειται για μεγάλη απάτη και κοροϊδία.Γνωριζω βέβαια το γεγονός ότι είναι δικό μου το φταίξιμο και έπρεπε να είμαι προσεκτικός και ότι φέρθηκα επιπόλαια.Επειτα από μηνύματα που τους έστειλα να προχωρήσουν στην κατάθεση,μου απάντησαν μονότονα και με ίδιο τρόπο «Παρακαλείσθε να καταθέσετε 300€ και θα σας στείλουμε τα χρήματα μέσα σε μισή ώρα»...το μόνο σίγουρο είναι ότι έχασα περίπου 1.500€ μαζί με πολύτιμο χρόνο που δυστυχώς γνωρίζω ότι δεν θα πάρω πίσω.

οντας μέλος στην σελίδα αυτήν αλλά και μετά από πολλές συναλλαγές που έχω πραγματοποιήσει έπεσα σαν χάνος στην παγίδα.

Σας παρακαλώ να προσέχετε παρά πολύ και εύχομαι να μην πάθει κανείς αυτό που έπαθα εγώ.Μην εμπιστεύεστε κανέναν ειδικότερα από εξωτερικό πρώτου μιλήσετε είτε τηλεφωνικά είτε γίνει κατάθεση από την μεριά του.

Είναι πολύ εύκολο να γίνουν λάθη πολλές φορές από απροσεξία ή βιασύνη.

Καλυτερα να προτιμάτε κοντινές περιοχές όπου μπορείτε να επισκεφθείτε και να έρθετε σε επικοινωνία με τον πωλητή αγοραστή κατά πρόσωπο.

μην πιστεύετε ότι σας λένε στα λόγια χωρίς πράξη ή δέσμευση 

να είστε όλοι καλά ευχαρισυω για τον χρόνο σας 

Γιώργος 

    Ευχαριστούμε ιδιαίτερα για την ενημέρωση , ευχόμαστε σε κάθε περίπτωση να εξελιχθούν όλα χωρίς ζημία για εσάς , όσο για τα αυτονόητα όπως να μην γίνονται τέτοιες συναλλαγές παρά μόνον μέσω PayPal και με πολύ μα πολύ μεγάλη προσοχή ότι και να πούμε είναι λίγο .

  Κάποιες από τις αγγελίες μου , κυρίως στο xe.gr τους βάζω εδώ και καιρό σαν υποσημείωση το " the item is not available for shipping outside Greece " απλά και μόνο για να αποφύγω τυχόν παράξενους ενδιαφερόμενους , όπως συνέβη πολλές φορές , όπου ζητούν εναγωνίως τον αριθμό τραπεζικού λογαριασμού ώστε να μου καταθέσουν χρήματα , κάτι που δεν πρόκειται να γίνει ποτέ φυσικά . Συνήθως προτιμώ συγκεκριμένα σημεία πώλησης στο eBay , κάποιους επαγγελματίες , πάντα με έλεγχο των κριτικών στο όνομα τους , ακόμη και με υψηλότερο κόστος αγοράς και φυσικά δια παν ενδεχόμενο η συναλλαγή μέσω PayPal . Για αριθμό τραπεζικού λογαριασμού να δοθεί έτσι out in the wild , ότι και να πω θα είναι λίγο διότι ισοδυναμεί με αυτοκτονία .

  Καλή ευκολία !

  PS θεωρώ πως πρέπει άμεσα να προχωρήσετε και σε αλλαγή των αριθμών τραπεζικού λογαριασμού !!!

Επεξ/σία από babisskg
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, slk200gr είπε

δεν υπαρχεις ρε φιλε,οκ δεν θελω να παιξω με τον πονο σου αλλα εσυ εσπασες ολα τα κοντερ της βλακειας 

Έχεις δίκιο 

δυστυχώς κάποιοι μαθαίνουμε με τον δύσκολο τρόπο 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Online πληρώνω αποκλειστικά με paypal και έχω το κεφάλι μου ήσυχο με ότι κι αν συμβεί.

Δίχως paypal δεν θα έδινα κοντά στο χιλιάρικο στο e-infin ή οπουδήποτε αλλού με τίποτα!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να προσθεσω και εγω πως οταν ακουτε για Western Union σε συναλλαγη αμεσως να τερματιζετε οποιαδηποτε συνομιλια. Χρησιμη υπηρεσια αν θες να στειλεις λεφτα σε καποιον δικο σου και δεν εχεις αλλο τροπο, εντελως επικίνδυνη για συναλλαγη αγγελιων, μιας και ο αλλος παιρνει τα λεφτα και δεν τον εντοπιζετε ουτε υπαρχει τροπος αμφισβήτησης.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ρε παλικάρι , κρίμα να σε ποιάσουν με τέτοιο τρόπο κότσο και μάλιστα ξένοι.Εμείς φημιζόμαστε για την ευρυματικότητά μας και όχι οι ξένοι.Από την άλλη τα καμπανάκια οτι πρόκειται περί απάτης ήταν αρκετά και όχι ένα.Ποτέ μια τράπεζα δεν ζητάει χρήματα για να "ξεμπλοκάρει" το οτιδήποτε.Ούτε προπληρώνεις οποιαδήποτε courier πριν βάλει πρώτα τα λεφτά ο αγοραστής , ούτε βάζεις χρήματα στη western union.

Όπως και να έχει , φρόντισε στο μέλλον αυτά τα 1.500 που έδωσες να έποιασαν τόπο με το να είσαι πιο υποψιασμένος και να μην την ξαναπατήσεις.Επίσης , να είσαι σίγουρος οτι αυτά τα χρήματα που σου έφαγαν , είναι επιστρεφόμενα.Προσωπικά πιστεύω οτι ότι κάνεις βρίσκεις και αργά ή γρήγορα παίρνει ο καθένας μας αυτό που του αξίζει.Απλά λυπάμαι αυτούς τους τύπους που κάνουν αυτές τις απατεωνιές γιατί το μόνο σίγουρο είναι οτι κάποια στιγμή η ίδια η ζωή θα τους κάνει να μετανοιώσουν για οτι κάνουν.

Επεξ/σία από tarantules
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να αναφέρω ότι σε αγγελίες στη χρυσή ευκαιρία ΠΑΝΤΑ , ΣΟΥ ΣΤΕΛΝΟΥΝ message κάποιοι απίθανοι ΠΟΥ ΔΗΛΩΝΟΥΝ ΟΤΙ ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΙ ΣΕ ΚΑΡΑΒΙΑ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ή ΣΕ ... ΠΛΑΤΦΟΡΜΕΣ ΕΞΟΡΥΞΗΣ ΠΕΤΡΕΛΑΙΟΥ. 

Και ότι θα στείλουν κάποιον δικό τους, να παραλάβει αυτό που πουλάτε και θα ... καταθέσουν τα λεφτά στην τράπεζα.

Οι τύποι δεν δίνουν κανένα δικό τους στοιχείο . Ζητούν να τους στείλεις email , στο message που στέλνουν στο λογαριασμό της χρυσής ευκαιρίας.

Η ΑΠΑΤΗ ΕΙΝΑΙ ΕΓΓΥΗΜΕΝΗ 10000000%. 

Αν δώσεις το αντικείμενο στο κάθαρμα που θα στείλουν , απλά το έχασες. 

 

Το συναλλαγές στο εξωτερικό , είναι λίγο γενικό . Έχω πουλήσει πράγματα στο ebay, όλα στο εξωτερικό , χωρίς προβλήματα.

Και γνωστοί έχουν πουλήσει πράγματα στο εξωτερικό , σε ανθρώπους που έκαναν έμβασμα τα χρήματα μπροστά !

Αλλά όχι να τους στείλεις αυτό που πουλάς και να ζητάνε και λεφτά !!!!!

11 ώρες πριν, udroxoos είπε

Δίχως paypal δεν θα έδινα κοντά στο χιλιάρικο στο e-infin ή οπουδήποτε αλλού με τίποτα!

Το συγκεκριμένο μαγαζί , έχει χιλιάδες πωλήσεις και κριτικές και ποτέ κανείς δεν είχε πρόβλημα. Δεν έχει καμία σχέση με αυτούς που δηλώνουν ότι βρίσκονται σε ... πλατφόρμες εξόρυξης πετρελαίου !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, GlBodhi είπε

Καταλαβαίνω ότι αυτό το θέμα το γνωρίζετε παρά πολλοί και ίσως να σας φαίνεται και γελοίο,αλλά αν μπορούσα μέσω της ιστοριας μου να δώσω μια επιπλέον προσοχή σε κάθε αγοραστή ή πωλητή αυτό θα με έκανε χαρούμενο.Οποτε θα σας πω την πρόσφατη εμπειρία μου και ελπίζω να μην σας κουράσω 

Ειχα ανεβάσει μια αγγελία εδώ στο insomnia την προηγούμενη εβδομάδα με μια canon 6d Mark ii μαζί με τον φακό 50mm 1.8 prime στα 800€ μαζί. Η τιμη ήταν εξευτελιστική καθως χρειαζόμουν κάποια χρήματα για να Καλειψω κάποιες προσωπικές ανάγκες.Ενω λοιπόν πέρασαν οι μερες εμφανίστηκαν 2 αγοραστές ο ένας από Αμερική και ο δεύτερος από Ολλανδία.Συην μεταξύ μας επικοινωνία με το άτομο από την Ολλανδία, και εξαιτίας της ανάγκης μου και της βιασύνης μου δυστυχώς εμπιστεύτηκα το πρόσωπο του και προχώρησα στο να στείλω την κάμερα στην διεύθυνση του μέσω Dhl international όπου για να φτάσει άμεσα στα χέρια του πλήρωσα μεταφορικά 100€ .Την επόμενη ημέρα ενώ είχα στείλει ήδη τον τραπεζικό μου λογαριασμό μπυ ήρθε μήνυμα από την τραπεζική εταιρία RBS bank international όπου χρειαζόταν επιπλέον κατάθεση από την μεριά μου αλλά 135 € γιατί είχε φρακάρει το σύστημα τους όπως μου είπαν και ότι μετά από αυτό θα ολοκληρωνόταν κανονικά η συναλλαγή.Εξαιτιας της βιασύνης και αγραμματοσύνης μου έστειλα με western union το ποσό που μου ανέδειξε ο υπεύθυνος γραμματέας της τράπεζας.Την επόμενη ημέρα μου έστειλε ξανά η τράπεζα καθως και ο «αγοραστής» ότι ο ιδιος κατέθεσε 300€ για να προχωρήσει η διαδικασία γιατί είχε κολλήσει το σύστημα στα 1000€ και με τα 1300€ μπορούσε να ξεμπλοκάρει και να ολοκληρωθεί κανονικά.Ειπαν και οι δυο μεριεσ ότι 100% θα με πληρώσουν,όμως πρέπει να καταθέσω επιπλέον αλλά 300€ αυτά τα χρήματα που έβαλε δηλαδή ο αγοραστής...να μην σας τα πολυλογώ πρόκειται για μεγάλη απάτη και κοροϊδία.Γνωριζω βέβαια το γεγονός ότι είναι δικό μου το φταίξιμο και έπρεπε να είμαι προσεκτικός και ότι φέρθηκα επιπόλαια.Επειτα από μηνύματα που τους έστειλα να προχωρήσουν στην κατάθεση,μου απάντησαν μονότονα και με ίδιο τρόπο «Παρακαλείσθε να καταθέσετε 300€ και θα σας στείλουμε τα χρήματα μέσα σε μισή ώρα»...το μόνο σίγουρο είναι ότι έχασα περίπου 1.500€ μαζί με πολύτιμο χρόνο που δυστυχώς γνωρίζω ότι δεν θα πάρω πίσω.

οντας μέλος στην σελίδα αυτήν αλλά και μετά από πολλές συναλλαγές που έχω πραγματοποιήσει έπεσα σαν χάνος στην παγίδα.

Σας παρακαλώ να προσέχετε παρά πολύ και εύχομαι να μην πάθει κανείς αυτό που έπαθα εγώ.Μην εμπιστεύεστε κανέναν ειδικότερα από εξωτερικό πρώτου μιλήσετε είτε τηλεφωνικά είτε γίνει κατάθεση από την μεριά του.

Είναι πολύ εύκολο να γίνουν λάθη πολλές φορές από απροσεξία ή βιασύνη.

Καλυτερα να προτιμάτε κοντινές περιοχές όπου μπορείτε να επισκεφθείτε και να έρθετε σε επικοινωνία με τον πωλητή αγοραστή κατά πρόσωπο.

μην πιστεύετε ότι σας λένε στα λόγια χωρίς πράξη ή δέσμευση 

να είστε όλοι καλά ευχαρισυω για τον χρόνο σας 

Γιώργος 

Δεν νομίζω ότι υπήρχε κάποιο λάθος που δεν το έκανες.Πως μπερδέυτηκες τόσο πολύ;

Μάθημα για το μέλλον.Κρίμα όμως να το πληρώνεις τόσο ακριβά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ασχημο ειναι οτι τα χρηματα δεν τα εστειλες μεσω τραπεζας σε καποιο ΙΒΑΝ ... σε περιπτωση που ηθελες να το κυνηγησεις λιγο γιατι τα χρηματα

ειναι αρκετα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kostasbm είπε

το ασχημο ειναι οτι τα χρηματα δεν τα εστειλες μεσω τραπεζας σε καποιο ΙΒΑΝ ... σε περιπτωση που ηθελες να το κυνηγησεις λιγο γιατι τα χρηματα

ειναι αρκετα....

Την εχω πατησει εγω ετσι, και σε ΙΒΑΝ να τα στειλεις δεν τα γλιτωνεις..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κρίμα που συνέβησαν όλα αυτά, ελπίζω να βγάλεις άκρη με το θέμα. Ευχαριστούμε που μοιράστηκες αυτή την εμπειρία.

Νομίζω πάντως ότι το θέμα σου δεν είναι σχετικό με τη φωτογραφία, τη φωτογραφική τεχνολογία ή την αγορά φωτογραφικών ειδών. Είναι απάτη στη συναλλαγή ιδιωτών μέσω ίντερνετ και ίσως θα ήταν χρησιμότερο να μεταφέρονταν σε άλλη ενότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σωστα αλλα εχεις και ενα ΙΒΑΝ που απο πισω ειναι ενα σωρο στοιχεια αν θελεις να το κυνηγησεις,εκτος και αν ειναι ολα πλαστα που ειναι λιγακι δυσκολο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, kostasbm είπε

σωστα αλλα εχεις και ενα ΙΒΑΝ που απο πισω ειναι ενα σωρο στοιχεια αν θελεις να το κυνηγησεις,εκτος και αν ειναι ολα πλαστα που ειναι λιγακι δυσκολο 

Αντε βγάλε άκρη με ένα ΙΒΑΝ και ένα όνομα στα βάθη της Ασίας ή της Αφρικής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Ukforthemoment είπε

Αντε βγάλε άκρη με ένα ΙΒΑΝ και ένα όνομα στα βάθη της Ασίας ή της Αφρικής.

Δεν αναφέρει ότι τα χρήματα τα έστειλε σε ασία/αφρική. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...